Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @yekta merhaba yekta, 6 ay sonra ev almayı denedim fakat fico skorum oluşmadığı için alamadım. Ev alışım geldikten 1 yıl sonraya kadar uzadı. Ben eyaletler arası farklılığın sadece ev fiyatı olduğunu ve bu yüzden alım işinin uzadığını düşünüyorum. Mesela burada gc'ı olmayan ve çalışma vizesiyle benden önce gelip, benden çok para kazananların kredisi onaylanmıyor. Onlara göre de burada ev almak zor.

• Burdaki emlakcilarinda ortak gorusu 2 sene tax returns

• ⭐⭐

Tax return den cok saglam ve aylik orjinal kazanci yuksek (overtime komisyon gibi ekstralar haric) olan gelire bakiliyor. Istediginiz kredi limitine gore aylik maasinizin aylik kredi odemesini karsilayabilmesi en onemli etken

• Onemli olan duzenli bir gelir. Son 1-2 yilin tax return'u istemeleri, gelirdeki duzenliligi anlamak icin.

Bazi istedikleri seyler ise aslinda formalite. Mesela eger kredi skorunuz 750+ ise ve duzenli bir isiniz varsa, cok fazlada borc veya kredi odemeniz yoksa, devamina normalde bakmalarina gerek yok. Ama dosyada bulunsun amaciyla, tax returns, son bir veya iki pay stubs ve isyerinden yazi isteyebilirler.

• merak ettiğim birnkonu var. Türkiye'de kredi çekerken bazı durumlarda eşlerin gelirlerine ortak bakılabiliyor. Burda da mortgage için böyle bir durum söz konusu mudur?

• @mara bizim kredide eşimin gelir ve giderine baktılar, geliri olmadığından giderle ilgilendiler.

• @mara Normalde krediye basvuran kisi uzerinden islemler yurur ama belki yeterli degilse, esin gelirine de bakmis olabilirler.

• ⭐⭐

Yeni basvuracaklar icin birkac oneride bulunayim.

Basvuracak kisinin geliri 2500 diyelim. Bunun icerisinden diger giderler dustukten sonra ne kadar kaliyor o hesaplaniyor. Eger evliyseniz mortgage i alacak kisinin hesaplarini temiz tutmaya calisin. Mumkunse tum giderleri es yapsin. Akliniza gelen hersey olabilir. Elektrik su araba taksidi diger kredi karti odemeleri gibi. Cunku En az son bir senede ki hesaplariniz kontrol edilecek. Esinizin geliri cok yuksek olsa bile sizin gider kalemleriniz yuksekse esin gelirinin yuksek olmasi bir sey ifade etmeyecek. Size verilecek limit geliriniz uzerinden degil aylik giderler dustukten sonra kalan tutar uzerinden belirlenecek.

• @goodluck gross income dediginiz
    Olay sanirim . Ben Suan sadece uber lyft yapiyorum gelirim iyi Ama self employed oldugum icin galiba mortgage vermezler diye dusunuyorum . Ama denicem bakalim 2. Taxi da yolladiktan Sonra . Yuzde 20 pesinat teklifiyle

• ⭐⭐

Istedigin limite de bagli. Yuzde 20 down payment faydali olur. Self employed olman tabi zorlar ama denemeden bilemezsin

• Arkadaslar aranizda w2 formuna aldigi bahsisleri ekleyen varmi ben onumuzdeki vergi bildiriminde eklemek istiyorum sebebi ev kredisi onayinda avantaj saglamak icin acaba faydasi olurmu?

• Belki onceden soruldu veya yazildi Bilmiyorum aranizda usda mortgage sistemini kullanan varmi yada arastiran bilgi sahibi olan bilgilerini paylasabilirmi. Tesekkurler

• @kursat68, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Arkadaslar aranizda w2 formuna aldigi bahsisleri ekleyen varmi ben onumuzdeki vergi bildiriminde eklemek istiyorum sebebi ev kredisi onayinda avantaj saglamak icin acaba faydasi olurmu?

Normal olarak, aldiginiz bahsisleri tax return yaparken W2 ile birlikte income/gelir olarak girmeniz gerekiyor. Yasal olani bu.

• @kursat68, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Belki onceden soruldu veya yazildi Bilmiyorum aranizda usda mortgage sistemini kullanan varmi yada arastiran bilgi sahibi olan bilgilerini paylasabilirmi. Tesekkurler

USDA mortgage loan ve grants, dusuk gelirlilerin ev sahibi olmalarini kolaylastirmak icin tarim bakanligina bagli bir system. Eger gelir miktari ve diger bazi kriterlerde eligible iseniz, basvurabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ödemeler konusunda yararlı bir bilgi videosu

• Herkese selamlar,

Baslamadan ozellikle @semavi ye tesekkur etmek isterim. Ev alma niyetiyle basligi bastan sona inceledim ve kendisinin fikirlerinden cokca istifade ettim. Simdi kendi tecrubemi cok yeni olsada katettigim mesafe olcusunde aktarayim;

Amerikaya tasinali 1 yil 10 ay oldu, is dolayisiyla tasinma ihtiyaci dogunca, bir daha kiraya cikmak yerine ev satin alabilir miyiz diye bakmaya basladim. 2 W2 gerekli diye beklemeye almistim, bunun cok da gerekli olmadigini hem buradaki bilgilerden hem de sahadaki tecrubemden gormus oldum. Tasinmayi dusundugumuz eyalet Maryland eyalet, benim surece baslamadan once ilk isim, hem eyaletin hem de countynin internet sayfalarindaki mortgage kisimlarini dikkatlice incelemek oldu. Bu sayfalardan ;
    -kredi opsiyonlari
    -down payment yardim programlari
    -eyalet onayli lenderlar
    -first time home buyer egitimi gibi bir cok bilgiye ulastim.
    Maryland eyaletinin 6 saatlik virtual egitimini tamamladiktan sonra 2 saat 1 to 1 counseling alarak sertifikayi almaya hak kazandim. Sonrasinda, eyaletin sitesinde ismi bulunan 2 farkli lenderla(lokal) randevu alip gorustum. Ilk lender ihtiyacimiz olan tutara %2.875 faiz oraniyla on onay verdi, ikinci lender da yine ayni tutara 2.75 faiz oraniyla on onay verdi. Lenderlardan eyalet&county down payment yardimlarini da sordum ve howard county'den 15 bin$ kredi icin uygun oldugumuzu ogrendik. Bu kredi icin faiz orani ana faizden %2 daha dusuk yani %0.75 ve bu evin satilmasi durumu haric butun kredi odenene kadar erteleniyor. Elinizde parani varsa buna ekleyip %20yi yakalayabilirsiniz ya da yine bu orana yaklasarak PMI(kredi sigortasi) odemenizi dusurebilirsiniz. Bu on onayi alacak sartlarimdan da bahsedeyim;
    -Eyaletten alacagimiz kisimla beraber %10 DP dusunuyrz.
    -Kredi skorum 730 civarinda (mortgage icin olan)
    -6 aydir gecici isten cikarilmistim, yeni bu hafta isime basliyorum. 1 w2 ve yeni is icin offer letter sunacagim
    -4 kredi kartim var ve borcsuzlar.
    -1 araba kredimiz var.(Bunu pay off yapmamizin herhangi bir katkisi olur mu diye sordum; lender kalmasinin daha dogru olacagini soyledi). sistem makul borcu olup duzenli odeyen vatandasi daha cok seviyor anladigim kadariyla.

Simdilik geldigimiz asama bu kadar ev bakma surecine giriyoruz. Gelismeler oldukca yazacagim.

• Rica ederim... Fayda sagladi ise ne mutlu bana...

Sistem borcu olana esktra bir sey saglamiyor aslinda... Bu araba, esya vs satanlarin abartmasi...

Ev alacaksiniz...

3bin geliriniz var... Ornegin 1500 mortgage odemesi cikacak... Yani %50... Sizin 400 dolarda araba taksitiniz olursa mortgage a kalan kisim azalacak...

Bir cok kisi, maas/Odeme limiti yetersizligi nedeniyle, daha pahali olan araba kredisini kapatmak zorunda kaldi...

Siz siz olun, ev alma dusuncesi varsa ve maas az ise, sakin kredi ile araba almayin...

Tekrar ediyorium...

8 ay civarinda alindi ev...
    tek kart
    tek banka hesabi...
    Hic kredi cekmedik...
    O doneme gore cok cok iyi faiz orani alindi...

• Geçen bir videoda Türkiye’deki banka skoruma baktılar diye bir şey izlemiştim. Böyle bir şey var mı

• @omondoles oyle bi soruyla karsilasmadim ben.cok mantikli gelmedi acikcasi.

• @omondoles, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Geçen bir videoda Türkiye’deki banka skoruma baktılar diye bir şey izlemiştim. Böyle bir şey var mı

Öyle birşey yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

54

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.6k

| | | |