Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Rhonster mirastan gelecek 1 milyon ₺ param var. 1 ayı bulur bulmaz gelir. Daha 1 hafta önce arkadaş ile sohbet ederken faize yatırım yapma dolar al demişti. Öyle karar verdim. Para elime geçmeden dolar fırlıyor kafayı yiyeceğim

• @Thracian TC Merkez Bankasi anketine gore yilsonu $ kur beklentisi 40 TL.

• Pandemi öncesinde ve sonrasında dolarla maaş alıyordum.
    Her yükseldiğinde aha maaşa yine zam diyordum. Fakat bir yandan da üzüyor tabi ülkece alım gücü azaldığı için.

Vicdanen terazi ne tarafa ağır basar hala emin değilim, bu işin içinden hiç çıkamadım. Çünkü bu ülkeyi uzun yıllardır yöneten bir hükümet var ve bu seçimi yapanda bu halk.
    Kendim için sevinip, siz bunu hak ettiniz desem olmuyor.

• Turk halki hangi konuda birlik olabilmis ki bu yemek boykotunda da birlik olsun, benzin olmus 40 TL insanlar 3 gun bile kendi rahatlarindan odun verip kendi arabasina binmek yerine toplu tasima kullanamiyor , yemek konusunda da gostermelik bir tepki olur ama ayni tas ayni hamam devam eder. Herseyden once ulke insanin zihniyetini degistirmesi lazim, bencillikten bireysellikten uzaklasmasi lazim , ben degil biz bakis acisina sahip olmasi lazim ama malesef cok uzak ve zor. Sen ben kim oldugumu biliyor musun diyen , kendini prens presenses her konuda oncelikli ozel hisseden insanlardan halk olmasini beklemek cok zor malesef.

• Sene sonu dolarin 40 TL oldugunu merkez bankasi ongoruyorsa bunun bence fazlasi vardir eksigi yoktur, Turkce meali beklentiniz 40 TL plus olsun 40 TL olursa sevinirsiniz.

• @MySea trde boykot olmaz.

• @charon Tabii olmaz, ben mesela o güne denk getirip restorana giderdim en azından kalabalık olmaz rahat rahat yemeğimi yerim diye düşünürdüm 🙂 Daha önce kafe/restoran işletmeyen birisine bu fiyatları izah etmeniz mümkün değil.

• Dun Turkiye'den bir arkadasimla gorustum. Deniz kenarinda bir restaurantta tantuni 150 TL dedi. Ben SOK!!! 🫢 En son 2019 yazinda oradayken ayni restaurantta 10 TL den yemistik.

2019 da $1 = 5.50 TL idi. Yani tantuni $2'den daha ucuzdu.

Simdi $1 = 32.50 TL. Yani tantuni yaklasik $5 ediyor.

Sonuc: $ kurunun en az 75 TL olmasi gerekiyor. 🤣

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea bayram da tost 150 - 200 TL satıldı ayvalıkta ondan dolayı mantık yürütmeyin çünkü bu fiyatları koyanlarda vicdan yok ondan

• @MySea Kiraların dolar bazında en az 2'ye katlandığını, vergi oranının arttığını, bir de üzerine dolar enflasyonunu düşündüğümüzde normal görünüyor.

Bir de ölçek, yani satış miktarı azalıp sabit maliyetler arttığı için kar marjı da artmak zorunda, aksi takdirde o işletme batar.

• @EasternStar yanlış anlamayin yazdigimi ama işletmeleri ayakta tutmak adina halk kaziklanip batiyor, diyebilirsiniz maddi imkani olan el veren gidip yiyip icsin, ayni mantikla bakarsakta insanlari kaziklamadan sattigi urune ederi kadar fiyatlandirma yapan isletme de ticaret yapsin. Orneklendirmek gerekirse birbirine yakin 2 lokasyonda bir isletme ornegin bir bardak kahveyi 60 Tl'ye satip digeri ayni kahveyi 160 Tl olarak fiyatlandiriyorsa bu isletme maliyeti , vergi vs ile bence aciklanamaz. 60 Tl satan da giderlerini odeyip ayakta kaldigina gore diger isletme goz gore gore ekonomik durumu bahane ederek kendine haksiz kazanc elde ediyordur.

• $1 = 32.60 TL

• Facebookda birisi Starbucks'dan hesap fisi paylasmis. Sanirim yer Istanbul. 2 adet kahveye 540 TL odemis.

540 TL / 32.60 = $16.56 🫨

• @MySea Bugün Palm Beach Island, 2 Americano 1 meyve suyu 1 sodaya 14$ ödedim (2$ tip).

• Ben hala $ kurunun 50 ile 75 TL arasinda olmasi gerektigini dusunuyorum. Dusuk tutulmaya calisilan, baskilanan $ kuru aslinda ihracat gelirlerinin azalmasina neden oluyor cunku ihrac edilen urunler daha pahaliya satilmak zorunda kaliyor. Bu durum da ulkeye ihracat yoluyla girmesi beklenen $ miktarini olumsuz etkiliyor. Yani kisaca $ reserveleri artmiyor.

Reis $ kurunu baski altinda tutarak enflasyonla mucadele edebilecegini saniyor ama bu sadece gecici bir denge saglayabilir. Uzun vadede bir sureklilik saglayamaz. Iste bu yuzden zaten TCMB nin tum reservelerini ve hatta ihtiyac akcesi diye adlandirilan kenardaki birikimleri bile kullandilar ama hicbir ise yaramadi.

Halbuki, $ kurunu serbest biraksalar ve piyasa dinamiklerine gore olmasi gereken seviyeye kendiliginden gelse, ilk baslarda kisa vadede ithalat maliyeti artacagindan bir miktar enflasyonist bir etki olabilir ama aslinda ihracat verilerinin artmasina ve Turk urunlerinin daha rekabetci hale gelmesine neden olacagindan, orta ve uzun vadede ulkeye daha fazla $ girecektir. Ayrica, yuksek kur yabanci yatirimciyi ulkeye yatirim yapmak icin orta ve uzun vadede cekecektir.

Elbette daha baska ekonomik reformlara da ihtiyac var. Kamudaki israf engellenmeli, tasarruf ekonomisine gecilmeli, vergi politikalari reforme edilmeli ve elde edilen gelir dogru ve gerekli yerlere harcanmali, tarim, ticaret, sanayii ve teknoloji alanlarinda kalkinmaya yonelik reformlar yapilmali....

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

166

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.4k

| | | |