Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar,

Waiver sürecim kısaca sistemde gözüktüğü şekli ile,
    Tüm evraklarım NOS hariç Mart 20sinde NOS 26sında
    Favourable Recommendation ise Haziran 16sında gönderilmiş gözüküyor.
    Bu sürecim bu şekilde gerçekleşti.
    Yani neredeyse 3 ay sürdü. Tabi artık USCIS’ın vereceği kararı beklemem gerekiyor. O ne kadar sürüyor yaklaşık bilmiyorum eğer bilen varsa ve bilgilendirirse çok sevinirim.
    Bu süreci bekleyen herkes umarım en kısa zamanda sonuçları alır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Uhnht, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba arkadaşlar,

Yani neredeyse 3 ay sürdü. Tabi artık USCIS’ın vereceği kararı beklemem gerekiyor. O ne kadar sürüyor yaklaşık bilmiyorum eğer bilen varsa ve bilgilendirirse çok sevinirim.

Tam emin degilim ama sanirim 4-6 hafta gibi bir bekleme suresi vardi. Guncel bilgisi olan arkadaslar yardimci olurlar...

Eger receipt number'iniz varsa, suradan da kontrol edebilirsiniz:

• @Uhnht, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba arkadaşlar,

Benim FR mayis 26'da gonderildi USCIS 4 haziranda approve etti belge elime 3 gun sonra ulasti.

• @dream-for-a-requiem Baya şanslısın ya çok sevindim adına. Artık darısı bekleyen herkese

• Merhaba.

3,5 hafta once Vasington buyukelciligi ' Turkiye makamlari vize degisikliginizde bir problem gormedi, onay yazimizi DOS a gonderdik' diye mail atti. O gunden beri DOS in https://j1visawaiverstatus.state.gov/EV_Results.aspx web adresinden case numaramla kontrol yapiyorum ancak hala bir sonuc cikmiyor. Bu surec normal midir? Yoksa eksik olan bir seyler mi var sizce?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duruolcay, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba.

3,5 hafta once Vasington buyukelciligi ' Turkiye makamlari vize degisikliginizde bir problem gormedi, onay yazimizi DOS a gonderdik' diye mail atti. O gunden beri DOS in https://j1visawaiverstatus.state.gov/EV_Results.aspx web adresinden case numaramla kontrol yapiyorum ancak hala bir sonuc cikmiyor. Bu surec normal midir? Yoksa eksik olan bir seyler mi var sizce?

problem oldugunu sanmiyorum, genelde orasi gec guncelleniyor ve guncellendigi zaman coktan dosyayi USCIS'e gondermis oluyorlar.

• @Uhnht merhaba, bu süreçleri nereden takip ediyorsunuz? Ben sadece DOS un sitesindeki waiver status web adresini biliyorum bunun dışında süreci adım adım takip edebileceğimiz bir web adresi var mıdır? Varsa benimle paylaşabilir misiniz?

• Şu an güncel olarak ortaya çıkan h1 j1 f1 vizelerindeki kısıtlamalar, waiver of 2 year rule for e212 nin reddedilmesinde bir artışa sebep olur mu? Bu konunun çoğunlukla Türk makamlarının kontrolünde olduğunu biliyorum, ve tabi ki genel olarak böyle konularda bilgi paylaşımından çok spekülasyon ya da en iyi ihtimalle tahmin yapmak mümkün olsa da, tecrübeli forum üyelerinin j1 2 Year rule waiverin(e212) güncel ve yakın gelecekteki durumu hakkındaki dusuncelerini okumak isterim.

• @duruolcay Merhabalar,
    Öncelikle case numarası ile https://j1visawaiverrecommendation.state.gov/ bu siteden Favourable recommendation olana kadar takip edebiliyorsunuz zaten sürekli güncelliyorlar. Favourable recommendation aldıktan sonra USCIS’in case check kısmından size gönderilen receipt number ( Benim receipt number 2 hafta sonra elime ulaştı) ile takibe devam edebilirsiniz. Benimde çok bilgim yok aslında hepsi tecrübe ettiklerim gidişat herkeste aynı ama süreç değişiyor anladığım kadarıyla. Umarım en kısa zamanda sonuçlanır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Fatalpotato, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Şu an güncel olarak ortaya çıkan h1 j1 f1 vizelerindeki kısıtlamalar, waiver of 2 year rule for e212 nin reddedilmesinde bir artışa sebep olur mu? Bu konunun çoğunlukla Türk makamlarının kontrolünde olduğunu biliyorum, ve tabi ki genel olarak böyle konularda bilgi paylaşımından çok spekülasyon ya da en iyi ihtimalle tahmin yapmak mümkün olsa da, tecrübeli forum üyelerinin j1 2 Year rule waiverin(e212) güncel ve yakın gelecekteki durumu hakkındaki dusuncelerini okumak isterim.

USCIS, profesyonellikten uzaklasmazsa bir sorun olmaz diye dusunuyorum 🙂

• @Uhnht cok tesekkurler. umarim bir an once sonuclanir

• İyi günler, waiver için başvuralı yaklaşık iki ay oluyor. Washington konsolosluğu'ndan "no objection" belgesinin yollandığı bilgisi yaklaşık 1 ay önce geldi, fakat hala status check sayfasında işlenmiş bir bilgi gözükmüyor. Bu kadar gecikme olması sizce normal midir? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ali-Kulez, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

İyi günler, waiver için başvuralı yaklaşık iki ay oluyor. Washington konsolosluğu'ndan "no objection" belgesinin yollandığı bilgisi yaklaşık 1 ay önce geldi, fakat hala status check sayfasında işlenmiş bir bilgi gözükmüyor. Bu kadar gecikme olması sizce normal midir? Teşekkürler.

Normalde gecikmiyor aslinda, bu durum pek cok kiside ayni sekilde oluyor... DOS o sayfayi gec guncelliyor, yani o sayfa guncellendiginde onceden dosyanizin onaylayip halihazirda USCIS'e gonderilmis oldugunu ogreneceksiniz. O nedenle telas etmenize gerek yok kanimca.

• @crazycells cevap için teşekkürler

• Herkese merhaba,

Birkac yil once J1 ile gelmistim. Geri dondum ve bir yil kaldim Turkiye'de. Sonrasinda F1 ile geri dondum, bu kalan sure F1'in sonuna eklenecekmis. Simdi waiver icin Dis Isleri Bakanligi'na dilekce yaziyorum. Ancak, J1 ile geldigimde gorevlendirme ile gelmistim, maasim devam ediyordu ve maasimin miktarini bilmiyorum. Sanirim bu maasi geri odemem gerekiyor. Su sorularin cevaplarini ariyorum:

1. 2 yilin 11 ayini Turkiye'de gecirdigim icin geri odemede bir degisiklik olur mu?
    2. Islemi baslatmadan once para odemem gereken bir yer var mi?
    3. No objection waiver icin ek yapmam gereken islemler nelerdir?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@aycaaltay, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Herkese merhaba,

Birkac yil once J1 ile gelmistim. Geri dondum ve bir yil kaldim Turkiye'de. Sonrasinda F1 ile geri dondum, bu kalan sure F1'in sonuna eklenecekmis. Simdi waiver icin Dis Isleri Bakanligi'na dilekce yaziyorum. Ancak, J1 ile geldigimde gorevlendirme ile gelmistim, maasim devam ediyordu ve maasimin miktarini bilmiyorum. Sanirim bu maasi geri odemem gerekiyor. Su sorularin cevaplarini ariyorum:

1. 2 yilin 11 ayini Turkiye'de gecirdigim icin geri odemede bir degisiklik olur mu?
    2. Islemi baslatmadan once para odemem gereken bir yer var mi?
    3. No objection waiver icin ek yapmam gereken islemler nelerdir?

1 ... bunu sizi gorevlendiren kurum bilecek. Kendilerine ulasin, belki borc olarak gormeyebilirler bunu... Tamamen sizinle olan anlasmalarina bagli. Eger kendileri sorun etmiyorlarsa Turkiye'den waiver almanizin onunde bir engel olmamasi lazim.

2 ve 3 zaten ilk iletide anlatiliyor... Orada denilenleri yapmaniz yeterli.

• @crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

1 ... bunu sizi gorevlendiren kurum bilecek. Kendilerine ulasin, belki borc olarak gormeyebilirler bunu... Tamamen sizinle olan anlasmalarina bagli. Eger kendileri sorun etmiyorlarsa Turkiye'den waiver almanizin onunde bir engel olmamasi lazim.

@crazycells Cok tesekkur ederim, oyle yapacagim.

Para odemem derken, konsolosluk ve DOS icin degil de, once varsa borcumu kapatip sonra mi basvuruyu baslatmaliyim anlaminda sormustum. 1. sorunun cevabiyla onu da anlamis oldum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aycaaltay, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Cok tesekkur ederim, oyle yapacagim.

Para odemem derken, konsolosluk ve DOS icin degil de, once varsa borcumu kapatip sonra mi basvuruyu baslatmaliyim anlaminda sormustum. 1. sorunun cevabiyla onu da anlamis oldum.

Eger ilgili kurum izin vermezse, o durumda Washingtondaki TC konsoloslugu size ulasiyor ve "No Objection Letter" alamadiginizi soyluyor, problemi cozmeniz icin zaman veriyor... Yani konsolosluk durumu DOS'a bildirmiyor...Sizin sorunu cozmenizi bekliyor...

Bu durumda siz TC Disisleri Bakanligi'nin waiver bolumune ulasip hangi kurumun sorun cikardigini buluyorsunuz, sonra ilgili kurumlarin ilgili kisilerine ulasip sorunu cozuyorsunuz ve kendileri Disisleri Bakanligi'na onay verince, bakanlik da "No Objection Letter" cikarip Washington'a gonderiyor... islemleriniz kaldigi yerden devam ediyor...

• Merhaba,

Tubitak 2219 doktora sonrası araştırma bursu ile Amerika Birleşik Devletleri'ne gittikten sonra Türkiye'ye geri döndüm ve kurumumda işe başladım. Tubitak'a tüm dönüş dosyalarımı teslim ettim ve dosyamın teslim alınmış ve işlemimin kapanmış olduğuna dair teyit aldım. Size birkaç sorum olacaktı:

1. Bu süre dolmadan yeniden J1 vizesi alarak yurtdışına araştırma için gidebilir miyim?
    2. Yurtdışına J1 süresi dolmadan yeniden gitmem durumunda TUBITAK burs geri ödemesi yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa geri ödeme planı yapılabiliyor mu yoksa vaiwer'a başvurmadan önce tamamını ödemiş olmam mı gerekiyor?

Bu konular üzerinde bilgi sahibi iseniz ya da yönlendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anmon, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,

Tubitak 2219 doktora sonrası araştırma bursu ile Amerika Birleşik Devletleri'ne gittikten sonra Türkiye'ye geri döndüm ve kurumumda işe başladım. Tubitak'a tüm dönüş dosyalarımı teslim ettim ve dosyamın teslim alınmış ve işlemimin kapanmış olduğuna dair teyit aldım. Size birkaç sorum olacaktı:

1. Bu süre dolmadan yeniden J1 vizesi alarak yurtdışına araştırma için gidebilir miyim?
    2. Yurtdışına J1 süresi dolmadan yeniden gitmem durumunda TUBITAK burs geri ödemesi yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa geri ödeme planı yapılabiliyor mu yoksa vaiwer'a başvurmadan önce tamamını ödemiş olmam mı gerekiyor?

Bu konular üzerinde bilgi sahibi iseniz ya da yönlendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

1. Evet, 2 yil dolmadan yeni bir J1 alabilirsiniz, bu durumda 2 yillik sure diger vize sonrasina erteleniyor...

2. Bunun icin "2219 doktora sonrası araştırma bursu" sartlarini incelemeniz gerekiyor, bu bursu bazi sartlar altinda vermislerdir, dilerseniz direkt Tubitak'a yazip planlarinizi kisaca ozetleyin ve bunun kendileri icin bir problem olup olmadigini sorun...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |