Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Forumun Facebook Grubu'ndan alinti

Sa: Herkese merhabalar, Ankarada yaklaşık 10 yıldır gayrimenkul işiyle uğraşıyorım arsa konut ve ticari mülkler satıyorum. Düşük bir ihtimal ama green card çıkarsa Amerikada bu işi yapabilmem için hangi kanallardan ilerlemeliyim hangi kurum veya belgelere ulaşmalıyım? Konuyla ilgili tecrübesi bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim

• @crazycells, içinde söyledi: Amerika'da broker/emlakci olmak (gayrimenkul isleri)

Sa: Herkese merhabalar, Ankarada yaklaşık 10 yıldır gayrimenkul işiyle uğraşıyorım arsa konut ve ticari mülkler satıyorum. Düşük bir ihtimal ama green card çıkarsa Amerikada bu işi yapabilmem için hangi kanallardan ilerlemeliyim hangi kurum veya belgelere ulaşmalıyım? Konuyla ilgili tecrübesi bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim

Deniz:
    Real Estate Agent olarak tanimlanan once salesperson ilerleyen surecte broker olabileceginiz bir meslek ABD’de. Ilk once 45 saatlik 3 tane ayri egitim tamamlamaniz gerekmekte, her bir ders icin sinava girmeli ve 70 uzeri puani almaniz gerekmektedir 100 uzerinden. Bu 3 dersinizi saat olarak tamamlayip sinavlarini gectikten sonra bulundugunuz state’in department of real estate mecrasinda state sinavina girip license’inizi almaniz gerekiyor. Egitim de sinav da tamamen ingilizce ve hukuki dil barindirmaktadir. Her state’in egitimleri birbirinden farklilik gosterebilmekle birlikte genel hatlariyla benzerler. Fakat hangi state’de bu isi yapacaksaniz o state’in license’ina sahip olmaniz gerekmektedir. Egitimi online tamamlayabilir veya okula gidip egitimi yuzyuze de tamamlayabilirsiniz(suanda boyle bir egitim yok sanirim-hepsi online) bu egitimin fiyati ortalama 300-700$ arasi degisebilmekte, state sinavi ucreti de her eyalete gore degisiklik gosterebilmektedir. Sinavin ucreti de 300$ civari idi California’da. Bol sans. Umarim yardimci olabilmisimdir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Yeşilkart-Forum, içinde söyledi: Amerika'da Broker olmak (gayrimenkul isleri)

@crazycells, içinde söyledi: Amerika'da broker/emlakci olmak (gayrimenkul isleri)

Deniz:
    Real Estate Agent olarak tanimlanan once salesperson ilerleyen surecte broker olabileceginiz bir meslek ABD’de. Ilk once 45 saatlik 3 tane ayri egitim tamamlamaniz gerekmekte, her bir ders icin sinava girmeli ve 70 uzeri puani almaniz gerekmektedir 100 uzerinden. Bu 3 dersinizi saat olarak tamamlayip sinavlarini gectikten sonra bulundugunuz state’in department of real estate mecrasinda state sinavina girip license’inizi almaniz gerekiyor. Egitim de sinav da tamamen ingilizce ve hukuki dil barindirmaktadir. Her state’in egitimleri birbirinden farklilik gosterebilmekle birlikte genel hatlariyla benzerler. Fakat hangi state’de bu isi yapacaksaniz o state’in license’ina sahip olmaniz gerekmektedir. Egitimi online tamamlayabilir veya okula gidip egitimi yuzyuze de tamamlayabilirsiniz(suanda boyle bir egitim yok sanirim-hepsi online) bu egitimin fiyati ortalama 300-700$ arasi degisebilmekte, state sinavi ucreti de her eyalete gore degisiklik gosterebilmektedir. Sinavin ucreti de 300$ civari idi California’da. Bol sans. Umarim yardimci olabilmisimdir.

Sa: Deniz Bey, çok teşekkür ederim faydalı oldu tabiki, ama birşey daha merak ediyorum, türklerin yapabileceği bir meslek grubumu? Tavsiye edermisiniz? Türkiye ile farklı bir sistem var çünkü amerikada, sorumluluğu çalışma şartları geliri düşününce yapılacak veya yapılmayacak bir meslek dermisiniz?

Veya diğer arkadaşların çevresinde türk emlakcı varmı gelir durumu nedir

• @crazycells, içinde söyledi: Amerika'da broker/emlakci olmak (gayrimenkul isleri)

@Yeşilkart-Forum, içinde söyledi: Amerika'da Broker olmak (gayrimenkul isleri)

@crazycells, içinde söyledi: Amerika'da broker/emlakci olmak (gayrimenkul isleri)

Deniz:

Sa: Deniz Bey, çok teşekkür ederim faydalı oldu tabiki, ama birşey daha merak ediyorum, türklerin yapabileceği bir meslek grubumu? Tavsiye edermisiniz? Türkiye ile farklı bir sistem var çünkü amerikada, sorumluluğu çalışma şartları geliri düşününce yapılacak veya yapılmayacak bir meslek dermisiniz?

Veya diğer arkadaşların çevresinde türk emlakcı varmı gelir durumu nedir

Deniz: Turk olup burada real estate agent olan ve hayatini orta duzey ustunde idame ettirebilen cok insan var, guzel bir meslek burada. Hersey kurallar cercevesinde duzenlenmis ve ahlak cizgisinden disari cikmamanizi gerektiren bir is. Aksi takdirde hakkinizda sikayette bulunulabiliyor bu bahsi gecen departmentlar tarafindan license’inizi revoke edebiliyorlar. Bence yapilabilecek bir meslek. Biliyorum herkes ayni seyi yaziyor bu gruplarda fakat bu iste gercekten ingilizcenizin yuksek seviyede olmasi gerekiyor. Musteri ile iletisimi gectim, egitimi bir hayli agir dilli. Ingilizceyi cok iyi konusan ve bilen biri olsaniz bile bilmediginiz bircok kelime ve kaliba denk geleceksiniz.

• Ingilizceninizin iyi olmasi gerekiyor, musteriye guven vermeniz gerekiyor, proactive ve enerji dolu olmaniz gerekiyor, musteri hizmetleri ve iliskileri konusunda iyi olmaniz gerekiyor, iletisiminizin cok iyi olmasi gerekiyor ve cok satis yapabilmek icin iyi reklam yapmalisiniz, iyi bir musteri profili olusturmalisiniz, bol bol network yapmalisiniz.

Ornek olarak, biz ev almaya karar verince ilk once bir real-estate agent (emlakci) ile calismaya basladik. Kadin iyi niyetliydi belkide ama hic proactive degildi, soru sormazsan hicbir aciklama yapmiyordu, sanki ev satmak icin degil de, is olsun zaman dolsun diye bizi gezdiriyordu. Hic memnun kalmadik ve ertesi hafta baska birisini bulup degistirdik. Yeni buldugumuz kadin ise hem cok proactive hemde cok enerjikdi. Cok ilgiliydi, her sorumuzu detayli yanitladi ve hatta bilmedigi seyleri bile arastirip bulup email ile bize gonderdi. Ev konusunda karar verince, A dan Z ye herseyi kendisi halletti, bize sadece evraklari imzalamak kaldi.

• Once evi bulup sonra mı emlakciya ulasmak lazim yoksa once emlakci bulup sonra mi istediginiz gibi ev sormak lazim.

• @cnpist Biz onceden biraz arastirma yaptik, almak istedigimiz tarzda evleri websitelerinde bulup, adresleri ile beraber not ettik. Sonra ise emlak sirketlerinden birisine email gonderip, emlakci istedik, hemen ertesi gunu aradilar bizi. Sonra emlakciya adresleri verdik ve bizi tek tek gezdirdi, evlere goturdu. Ilk emlakci ile sadece 2 gun calistik, sonra ertesi hafta baska bir firmadan ikincisi ile calismaya basladik.

• @MySea arkadasim da sizin gibi yapti. kendileri evi arastrip buldu, sonra emlakciya gitti. sizin istediginiz tarzda ev bulmak icin ugrasan yok demisti bana, sen kendi isini hallediyorsun, onlar sonra geri kalan teferruati hallediyor demisti. bilmedigin bir sehre gittiginde insan biraz daha fazlasini bekliyor 🙂

• @MySea bilgiler icin cok tesekkur ederim bu arada.

• @cnpist Rica ederim!

• Bu konuda, Türkiye'de gayrimenkul danışmanlığına 6 aydır başlamış olarak bir şeyler yazabilirim.

Ben bu işe tam olarak Amerika'ya yatırım amacıyla başladım. Bu işi Amerika'da yapmayı düşünüyorsanız, kesinlikle ve kesinlikle Türkiye'deki emlakçıları unutmalısınız. Sokak arasına ofis açmış bir yerel emlakçıysanız da zihniyetinizi değiştirmelisiniz.

Ben, bu sektöre girmeden yaptığım araştırmalarda bunu gördüğüm için ve Amerika'ya gidebilme ihtimalime yatırım yapmak için Amerikan menşeli profesyonel gayrimenkul firmalarını araştırdım. Realty World, Remax gibi.. Arkadaşımın da Realty World'de olması sayesinde orayı tercih ettim.

Türkiye'de toplumda çok haklı olarak kötü bir emlakçı algısı var. Çünkü bir afiş asıp, bir ilan çıkıyorlar ve ofislerinde bekliyorlar. Doğal olarak da bir çok insanda "ne yapıyorlar ki" düşüncesi oluşuyor.

Ancak profesyonel fotoğraf çekiminden, sanal tura, tanıtım videosundan, evin özelliklerini anlatan broşürlere kadar toplamda 13 adımlı bir pazarlama planı uyguluyorum ben mesela. Bunlar belli bir bütçe gerektiriyor. Ayrıca zaman ve efor gerektiriyor.

Evet yukarıda da yazıldığı gibi enerjik ve proaktif olmalısınız. Ve gerçekten de çok güzel İngilizce bilmelisiniz. Ki Türkiye'de yapmak içinde hakikaten Türkçe'yi iyi kullanmalısınız zaten.

Sistem, işleyiş hakkında bilgi almak isteyen olursa, sorularını yazabilir. Soru cevap üzerinden daha sağlıklı olur.

• @travelleth Netflix'de Selling Sunset adinda bir documentary tarzinda dizi var. NYC'deki milyon $'lik evleri satmaya calisan emlakcilari ve evleri anlatiyor. Izlemediyseniz, tavsiye ederim. 🙂

• @MySea İzlerken çok keyif aldığım ama aynı zamanda dönen paraları görünce de şok olduğum bir seriydi

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da broker/emlakci olmak (gayrimenkul isleri)

@travelleth Netflix'de Selling Sunset adinda bir documentary tarzinda dizi var. NYC'deki milyon $'lik evleri satmaya calisan emlakcilari ve evleri anlatiyor. Izlemediyseniz, tavsiye ederim. 🙂

izleyeceğim teşekkürler 🙂

• @kprelif, içinde söyledi: Amerika'da broker/emlakci olmak (gayrimenkul isleri)

@MySea İzlerken çok keyif aldığım ama aynı zamanda dönen paraları görünce de şok olduğum bir seriydi

gayrimenkul sektöründe güzel para dönüyor ancak maliyetler de yüksek hocam. en azından türkiye için böyle.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |