Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Aynı şekilde aynı tarihten beri bende beklemedeyim florida için..

• @Anka Bu hafta yaklasik 1.5 aydir pending olarak bekleyen bir arkadasimin basvurusu onaylandi ve basvuru tarihinden itibaren 12 haftalik odemesinin onaylandigi bilgisini online siteden aldi ($275x12=$3.300). Su an paranin hesaba yatacagi way2go debit kartin kendisine ulasmasini bekliyor. Pending de ise mutlaka sonuclanacaktir. Telefonla ulasmayi denediniz mi?
    Bizdeki durum soyle, her hafta kontrol edip yeni basvuru hakki dogan hafta icin rutin basvurulari yapiyoruz, $600 dolarlik odeme ise ($275 lik odemenin aksine 3-4 hafta geriden gelerek yatiyor), way2go karta deposit olarak degil, hala cek ile posta edilmekte.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@M-Fatih-Kopru, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

arkadaşlar merhaba ben 9 martta önceden planlamış olduğum tatil için türkiyeye geldim ve uçuşlar iptal olduğu için geri dönemedim bu süre zarfı içinde covide bağlı olarak işyerim kapandı ben de NY unemployment maaşına başvurdum fakat bana yurtdışında olduğum için bu parayı alamayacağımı para aldıysam da bunu geri iade etmem gerektiğini aksi halde yasal problemler yaşabileceğimi söylediler daha sonra bana bir overseas questionnerie gönderdiler bunu doldurdum bugünse bana bir email geldi ve claimimin hazır olduğunu eğer tasdik edersem bunu alabileceiğimi söylüyorlar şimdi merak ediyorum türkiyedeyken bu parayı alırsam bu benim için ilerde bir sıkıntı yaratır mı acaba?

Ben de bu yardim icin fiziksel olarak ABD'de olmaniz gerek diye biliyorum. Daha sonra sorun cikar diye dusunuyorum, o nedenle ABD disinda bulundugunuz surece o haftalari "certify" etmeyin ve o haftalar icin yardim almayin. New York eyaleti tum bilgilerin su kitapcikta oldugunu soyluyor, buraya da goz attiniz mi? https://labor.ny.gov/formsdocs/ui/TC318.3e.pdf

• @crazycells @Zepuco Selamlar,

Biz de LA tarafında sizinle aynı durumdayız. Eşim e PUA çıktı. Ben de başvurdum sonucunu bekliyorum. Benim 2006 yılından kalan yine LA de 3 aylık çalışma geçmişim var. İşsizliği de panemi sonucu olarak deneyeceğim. Soruyu şöyle bağlayım. Bu yardımlara pandeminin yarattığı işsizlik sürecinde gerçekten ihtiyacımız olduğu için başvuruyoruz. Peki ya vatandaşlık başvurusunda bunlar önümüze çıkar mı ? Uzun oldu biraz kusura bakmayın.

• Merhaba öncelikle form ailesinin bayramını kutlarım.

Daha önce Alabama eyaletin de şuan part time çalışıyor olmama rağmen diğer part time işimden Covid nedeniyle çalışamadığımdan dolayı PUA için başvuruda bulunduğumu belirtmiştim.Açıkcası ümidim yoktu 2 gün önce bir bakayım benim başvuru sonucundan ses seda yok bi kontrol edeyim dedim.Sisteme girdiğim de state için uygun olmadığımı ama Pau ya online olarak yeniden başvuru yapabileceğimi belirtmişlerdi.Bunun akabinde bende tekrar başvurumu yaptım lakin yaparken son 18 ay da çalıştığım yerlere ait (Pay Check , W2. vb ) belgeleri yüklememi istedi.Şuan çalıştığım yerin de current pay checkini,tutarını ve Covid den önce ki pay checkimin de tutarını girmemi istedi.Başvurumu tamamladıktan 2-3 gün içinde başvurunuzun sonucunu kontrol edebilirsiniz diye de belirtti.Bugün kontrol ettiğimde state üzerinden $114 PUA üzerinden $600 dolar olmak üzere toplam $714 dolar haftalık ödeme alabileceğimi belirtmişler.

Benim durumum da olan yani Covid öncesi birden fazla işte çalışan lakin Covid sebebiyle işlerinden birini veya birkaçını kaybeden dolayısıyla gelir kaybına uğrayan arkadaşlara örnek olması açısından yazmak istedim.

Sayın @tuan , arkadaşlar ayrıntılı cevabı verecektir ben bilgim dahilinde belirteyim bu ödemeler public charge kapsamın da değil.Nedeni state üzerinden alınan işsizlik maaşı unemployment insurance kapsamın da ödeniyor yani çalıştığınız süreler de pay checkinizden bu gibi durumlar için kesilen tutar size geri ödeniyor yani orta da devlete yük olma gibi bir durum yok.PUA ya gelecek olursak onun da okuduğum kadarıyla public charge unsuru olmadığını belirtebilirim tabi bunlar benim okudumlarım dahilinde yanlış bir bilgi aktarıyorsam lütfen diğer arkadaşlar düzeltsinler.

Ayrıca PUA ödemelerinin yıl sonu vergiye tabi olma ihtimalini okudum bu konuda da kesin bir bilgisi olan biri varsa paylaşırsa sevinirim.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

@M-Fatih-Kopru, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

arkadaşlar merhaba ben 9 martta önceden planlamış olduğum tatil için türkiyeye geldim ve uçuşlar iptal olduğu için geri dönemedim bu süre zarfı içinde covide bağlı olarak işyerim kapandı ben de NY unemployment maaşına başvurdum fakat bana yurtdışında olduğum için bu parayı alamayacağımı para aldıysam da bunu geri iade etmem gerektiğini aksi halde yasal problemler yaşabileceğimi söylediler daha sonra bana bir overseas questionnerie gönderdiler bunu doldurdum bugünse bana bir email geldi ve claimimin hazır olduğunu eğer tasdik edersem bunu alabileceiğimi söylüyorlar şimdi merak ediyorum türkiyedeyken bu parayı alırsam bu benim için ilerde bir sıkıntı yaratır mı acaba?

Ben de bu yardim icin fiziksel olarak ABD'de olmaniz gerek diye biliyorum. Daha sonra sorun cikar diye dusunuyorum, o nedenle ABD disinda bulundugunuz surece o haftalari "certify" etmeyin ve o haftalar icin yardim almayin. New York eyaleti tum bilgilerin su kitapcikta oldugunu soyluyor, buraya da goz attiniz mi? https://labor.ny.gov/formsdocs/ui/TC318.3e.pdf

kitapciga baktım out of the area kısmında bu konuya değiniyor çıkmadan önce label deportmana bilgi vermem gerekiyormuş yoksa bundan faydalanmam söz konusu değilmiş

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tuan, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

@crazycells @Zepuco Selamlar,

Biz de LA tarafında sizinle aynı durumdayız. Eşim e PUA çıktı. Ben de başvurdum sonucunu bekliyorum. Benim 2006 yılından kalan yine LA de 3 aylık çalışma geçmişim var. İşsizliği de panemi sonucu olarak deneyeceğim. Soruyu şöyle bağlayım. Bu yardımlara pandeminin yarattığı işsizlik sürecinde gerçekten ihtiyacımız olduğu için başvuruyoruz. Peki ya vatandaşlık başvurusunda bunlar önümüze çıkar mı ? Uzun oldu biraz kusura bakmayın.

Sorun olmaz, ihtiyaciniz oldugu surece kullanmaniz bir probleme neden olmaz. Basvuru surecinde yanlis veya yaniltici bilgi vermemeniz yeterli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rookie bilgilendirme icin tesekkurler. Diger arkadaslar da lutfen deneyimini aktarsinlar, bu aralar bu konuda cok sorular geliyor...

• @Rookie teşekkürler bilgilendirme için 👍🏻

• @crazycells teşekkürler

• @ckanak Merhaba, Hayır beni onayladıktan sonra 9*158$ hesabıma yatırdılar.(9.haftada basvurmustum).Ekstra 600$ dan hiç haber yok.Hatta bu haftaninki Pazartesi günü yatması gerekiyordu yatmamış tatildendir belki bugün yatar dedim o da yok.Aradım açmıyorlar..Ayrıca 1200$ devlet yardımı 22sinde schedule yapılmış o da gelmedi..Bilmiyorum sebebini...

• @Basak o halde bir sorun var telefonla ulaşmak çok çok zor biliyorum ama denemeniz gerekiyor başka türlü bir çözüm olacağını sanmıyorum. Bu hafta ücretler henüz yatırılmadı pazartesi tatil olduğundan bir yoğunluk var sanırım. Bence hafta içerisinde sürekli deneyin ulaşmayı

• Merhaba arkadaşlar . Benim bir sorum olacakdı texasda yaşıyorum işsizlik maaşı alıyorum şu an için . 10 gün sonra ülkeme dönücem 2 3 aylık . Amerika dışında olduğum sırada yine apply yapıb ala bilecekmiyim? Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ilkin001, içinde söyledi: ABD'de İşsizlik Maaşı

Merhaba arkadaşlar . Benim bir sorum olacakdı texasda yaşıyorum işsizlik maaşı alıyorum şu an için . 10 gün sonra ülkeme dönücem 2 3 aylık . Amerika dışında olduğum sırada yine apply yapıb ala bilecekmiyim? Teşekkürler

Hayir, ABD disindayken issizlik maasina basvuramiyorsunuz. Eyaletinizin sagladigi kitapcigi okuyup anlamanizi tavsiye ederim.

• Nj de işsizlik maaşı almak için sisteme kayıt olmak nerdeyse 1 haftadır imkansız

• Merhaba, basvurumdan 2 ay sonra benim issizlik maasimi toplu olarak yatirdilar.Yatirilmadan 1 ay once onaylandigina dair bir mail almistim.Sonrasinda daha once yapmadigim haftalik kazanclarimi toplu bir sekilde bildirdim.Ardindan sorun ciktigiyla ilgili mailler aldim,her yaptigim bildirim icin ayri ayri.Bunun olacagini @Zafer-Ozel soylemisti.Daha sonraki 2 hafta boyunca haftalik kazanclarimi bildirmeme ragmen herhangi bir odenek alamadim.2 hafta once telefonla ulasamadigim icin site uzerinden mail attim.(arastirirken redditte ayni durumda olan bir kisinin surec paylasiminda dikkatimi cekmisti,denemek istedim)
    Yine herhangi bir gelisme olmadi ve bir hafta sonra tekrar mail attim.Ertesi gun id ve ssn fotografimi istediklerine dair mail aldim ve ayni maile cevap olarak gonderdim.Gonderdigim hafta tum haftalik kazanclarimi ilk yaptigim gibi ayni sekilde sisteme girdim tekrar ayni mailleri(olumsuz) aldim.
    Yaklasik 1 hafta sonra sali gunu Memoriel day oldugu icin gecikme olacagini 2 gun icinde tum paranin(miktari ile birlikte) hesabima yatacagina dair bir mail geldi.Bugun de para yatmis.Bu sadece issizlik odenegi.digeri hakkinda(ekstra 600$) henuz bir bildirim almadim.Telefonla ulasamayan arkadaslar maille ulasmaya calisabilir.Yazim hatalari ve karisikliklar icin kusura bakmayin. 🙂

• @aliarmgn ben virginiadayın [email protected] adresine mail gönderdim fakat dönüş yapmadılar bana da sadece işsizlik ödeneği verildi 600$ gelmedi birde memorial dayde gelmesi gereken de yatmadı

• @Basak Kuzenim de Virginia da yasiyor onun arkadasida henuz alamamis o odenegi.Onun disinda eyalet sureci hakkinda pek bir bilgim yok.Haftalik bildiriminizi yapiyorsaniz mutlaka yatar.Ama surec ne kadar surer ben emin degilim.NJ de kamuda calisanlarin sayisini yari yariya dusurmeyi dusunuyorlar.Ek yardim paketi olmazsa butce acigi o sekilde dahi kapanamaz diye bir haber okudum bugun.Para olmadan yardim da yapamazlar muhtemelen.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Basak Ben de sayin @aliarmgn 'a katiliyorum. Issizlik maasi konusunda nereye baksam ayni seyi yaziyorlar, pek cok kisi hala yardimlari alamamis, sadece bekliyorlar... Dolayisiyla siz sektirmeden haftalik certification'lari yapin, er ya da gec gecikmis paralari alirsiniz.

Hatanin sizden kaynaklanmadigina eminim, bu yardim sistemlerinin hicbiri 40 milyon insan icin kurulmadigi icin sistem cok yavas isliyor su anda maalesef...

• @crazycells ben part time çalışıyordum para kesin yatacaksa işe gitmiyim o zaman.Çünkü sanırım işteki kazancımı o gönderilen paradan kesecekler yine ayni hesaba denk gelecek

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |