Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Drywall, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Bir de söyle bir şey var; ülkeler son yıllarda ağız birliği yaparak emeklilerin oluşturduğu yükü konuşuyor ve emeklilik yükünden nasil kurtulacaklarının yollarını arıyorlardı. Emeklilik yaşını sürekli artırarak bir insana ne kadar az emekli maaşı veririz planları yapılıyordu. Bu virüsün hedef kitlesine bakıyoruz karşımıza 65 yaş üstü insanlar çıkıyor. Yani emekliler. Ve bu virüs hiç bitmeyecek gibi. Yani emeklilik yasina gelindiginde tam rahat edeyim derken bizleri nur topu gibi virusumuz karsilayacak. Sadece ilginç bir tesadüf olduğu için söylüyorum. Altında bir şeyler aramayın. Bu virüsü bunun için çıkardılar falan dememi beklemeyin. Öyle bir şey yok. Elleri kolonyayla dezenfekte etmeye devam.

Bazi virus ve bakterilerin, bagisiklik sistemlerinin daha az calistigi yaslilarda daha kotu etkileri olmasi normal ve beklendik bir durum. Dun yeni bir makale yayimlandi, bu virusun dogal yollardan mutasyonla olustugunu ve laboratuar uretimi olmadigini gosteren bir makale... Asagiya linkini birakiyorum...

Virus, insan hucresine daha siki baglanacak sekilde onceki viruslere kiyasla bir proteinde mutasyona ugramis; bir de fonksiyonel baska bir proteininde baska bir mutasyon daha tespit etmisler, bunun da daha hizli bolunmeye etkisi oldugunu ve virusun insanin bagisiklik sistemi tarafindan tespit edilmesini zorlastirdigini dusunuyorlar...

• ⭐⭐⭐

Şu dakika itibari ile evden çalışmak üzere minimum 2 hafta süreliğine evlerimize yollanıyoruz.

Aktif olarak iş yerinde bulunmayı şart kılan bu meslek dalındaki iş hayatımda bir ilk oldu.

• En başından beridir acaba bizi etkilermi diye düşünüp sonunda Nisan mülakatları iptal eden virüs

• ⭐⭐

@crazycells Teşekkür ederim. Tıbbi açıklamalara tabi ki saygı duyan ve itibar eden birisiyimdir. Her ne kadar aklımda her şeyin perde arkasını sorgulama fikri surekli beni dürtse de yine de bilimsel açıklamalara itibar ederim. Fakat alanım ekonomi olduğu için olaylara genelde maliyet, kar, zarar gibi ekonomik kıstaslarla bakarım. Daha doğrusu interdiscipliner bir şekilde çepeçevre bakma çabasında olan birisiyim. Alanım gereği her gelişmenin zemininde mutlaka ekonomik bir iz ararım. Gerek tumevarimla gerekse tümdengelimle bir şekilde hadisenin ekonomik resmini görmeye çalışırım. Bulduğum ekonomik parmak izi bazen hadisenin sebeplerinden biri çıkarken bazen de sonuçlarından biri olabiliyor. Hiç bir hadise, gelişme ekonomiden bağımsız ele alınamaz. Alınırsa eksik ve yanlış sonuçlara varılır. Ben de bu bakış acimdan dolayı bazen anlaşılmaya biliyorum. Yanlış anlasilabiliyorum. Komplo teoricisi konumunda kalabiliyorum. Belki söylediğim husus ana bir amaç olmasa dahi zaman icerisinde olayın doğal akışı içerisinde kendiliginden meydana cikan planlanmamis ama istemem yan cebime koy tarzındaki tali amaçlardan farkedilmesi dikkat gerektiren tali bir amaç olmuş olabilir. Bu yaş ile ilgili bahsetmeye çalıştığım nokta da yine böyle bir disiplinler arası düşünüş sonucu tenha bir köşede saklanırken bulduğum bir parmak izinden ibaretti. Ama bu iz kime aittir, ne zamanın izidir, kriminal hikayesi nedir bu konuda hiç bir iddiam yok. Böyle bir şey olmayabilir de tabi ki. Muhtemelen de yokturdur. Ama bir köşede saklanırken bulunca insan şüphelenmeden edemiyor.

• ⭐⭐

Sokağa çıkmama konusu ile ilgili sinyal geldi. 'Evde kalma süresini 3 hafta ile sınırlandırabiliriz' dedi.

Erdoğan: "Günde beş vakit abdest alan kişi dinen de tıbben de önlemini almış olur"

Erdoğan: İstanbul ve Ankara'da 65 yaş ve üzeri tüm yaşlılarımıza maske ve kolonya dağıtacağız

Erdoğan: "100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz"

📌Kredi borçları 3 ay ertelenecek

📌SGK ve KDV ödemeleri 6 ay ertelendi

📌En düşük emekli maaşı 1500 lira oldu

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

Ilginc bir haber okudum. Corona virüs nedeniyle ilk köpek ölümü Hong kong da gerçekleşmiş. Biraz urkutucu bence. Olay ilk bakışta önemsiz gibi geliyor ama işin hayvanlar boyutunu irdeledikce isin ciddiyeti anlasiliyor. Hadi bizler bir şekilde korunma yöntemlerini uygulayarak koruyabiliyoruz. Peki hayvanlar nasil korunacak? Hayvanlar derken en çok gıda olarak etinden sütünden faydalandiklarimizi kastediyorum. Böyle bir salgin eger hayvanlara da bulaşıyorsa durum gerçekten vahim. Yediğimiz etin, sütün, yoğurdum coronali bir hayvandan olduğunu nereden bileceğiz. Veya hayvanlar coronadan telef olursa insanlık ne yiyecek. Umarım haber doğru değildir. Kaynak: Haber New york post gazetesinde yayınlanmış. Onlarda haberi south china gazetesinden almışlar. Ben ise mynet üzerinden okudum.

• ⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @Drywall, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Ilginc bir haber okudum. Corona virüs nedeniyle ilk köpek ölümü Hong kong da gerçekleşmiş. Biraz urkutucu bence. Olay ilk bakışta önemsiz gibi geliyor ama işin hayvanlar boyutunu irdeledikce isin ciddiyeti anlasiliyor. Hadi bizler bir şekilde korunma yöntemlerini uygulayarak koruyabiliyoruz. Peki hayvanlar nasil korunacak? Hayvanlar derken en çok gıda olarak etinden sütünden faydalandiklarimizi kastediyorum. Böyle bir salgin eger hayvanlara da bulaşıyorsa durum gerçekten vahim. Yediğimiz etin, sütün, yoğurdum coronali bir hayvandan olduğunu nereden bileceğiz. Veya hayvanlar coronadan telef olursa insanlık ne yiyecek. Umarım haber doğru değildir. Kaynak: Haber New york post gazetesinde yayınlanmış. Onlarda haberi south china gazetesinden almışlar. Ben ise mynet üzerinden okudum.

Hayvanlarda zaten bir çok virüs barınabiliyor. Sütü pastorize ettiğimiz, etide pişirdiğimiz için, bize herhangi bir etkisi olmaz.

• @Burak-Erdoğan, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

2 Nisan'da Boston'a direk ucusum var cok ikilemde kaldım😕
    edit** uçağı 23 Mart'a çektim ne olacağı hiç belli değil

Hayırlı olsun iyi yolculuklar

• Haber doğru, yani birçok ciddi haber sitesinde (yabancı) var haber ama biraz muallak. Yani ‘weakly positive’ diye bişeyden bahsediyorlar. Zaten enfekte olmuş insanların hayvanlardan da uzak durması isteniyormuş. Hatta bir yerde sahibi pozitif olan kedi köpek vs hayvanların da karantinaya alınacağı gibi birşeyler yazıyordu hong kong için.

• Bu arada videosunu çekip paylaştıkları hemşire olduğunu zannettiğim kadının başını yakmazlar inş..

• @aysegul ben o hanım efendinin biraz tahminsel konuştuğunu düşünüyorum.

"Öyle yüzler değil binlerle ifade ediyoruz artık"
    cümlesinden sonra
    "3 kişi şurda var 5 kişi şurda var" diye kendi duyduklarını söylüyor, ülke çapında bir bilgiye sahip olması bence pek mümkün değil

Büyük ihtimalle kendi personelini iyice motive etmek adına biraz abartarak söyledi, onların işi hepimizden zor. Tabi gizliden kameraya alındığının da farkında değil, o da ayrı bir ayıp..

• @VolkanU
    Kameraya alan arkadaşın profilini az çok tahmin edebiliyorum.

• ⭐⭐

@Drywall Köpeklerin Korona aşıları var yıllık yapılır acaba ölüm nedeni bizim insanlardaki Korona mı yoksa köpeklerin virüsü olan Korona dan hayvanlara bulaşıyorsa büyük sıkıntı

• @Manwe6265, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@Burak-Erdoğan, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

2 Nisan'da Boston'a direk ucusum var cok ikilemde kaldım😕
    edit** uçağı 23 Mart'a çektim ne olacağı hiç belli değil

Hayırlı olsun iyi yolculuklar

sağolun hocam sizide en kısa sürede ABD sınırları içinde görürüz inşallah
    Edit** @Ramazan teşekkürler hocam

• ⭐⭐

@Burak-Erdoğan hayırlı yolculuklar dilerim

• @VolkanU ciddiyetlerini max.seviyede tutmak icin mübalağa ediyor olabilir diye düşünmek mantıklı olabilir ama benim için videoda söylenenlerin doğruluğuna en sağlam delil katların boşaltılmasıyla ilgili konuştuğu saniyeler..

Herneyse, abartı da olsa gerçek de olsa mutlaka başını ağrıtırlar, kimse demez ki gizli çekip paylaşmışlar diye, kadıncağız bir de bununla uğraşacak ona üzüldüm.
    Videoyu kaydedene zaten söylenecek söz çok ama neyse buraya yazılmaz tabi, ayıp çok hafif kalıyor..

• Bakan yine gece yarısından önce açıklama yapacakmış. Artış olacaksa da inşallah biraz insaflı bir artış olur..😔

• ⭐⭐⭐

@aysegul, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Bakan yine gece yarısından önce açıklama yapacakmış. Artış olacaksa da inşallah biraz insaflı bir artış olur..😔

Artık gece yarısını yüreğimiz ağzımızda bekliyoruz 😞

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

123

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.6k

| | | |