Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Emrejoy 🙂 baktım taharet musluğu ile ilgili soru var. İkinci önemli olan konu olan alaturka tuvalet konusunu soruyum dedim 🙂 Türkler'le Çinliler'in muzdarip olduğu konu. Konu ile ilgili The Way of The Dragon adlı Bruce Lee filmi izlenebilir 🙂

• Daha once yazmisimdir... Biraz sinir oldum bir tartismaya... ABD zor herkes yapamaz malum!!!

Ben yaptiysam sizde yaparsiniz... Size 'burasi kotu' diyenler yaptiysa sizde yaparsiniz!!!

Gercekten isteyipte yapamayan yok!

Istedigini sanipta, gelince istedigi ile ortusmedigini gorup 'yapmayan' var...

Bazi eskilerin 'zor ha, yapamazsiniz' sozu ile yenilerin 'hersey super' sozunu harmanlayip ortasini bulmak lazim kendi ozelliklerimize gore... 🙂

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Uzun zamandir Amerika'da yasayan birisi olarak, cevremde gozlemledigime gore, burada bir sure kalmis olanlar, Turkiye'ye donduklerinde, sebeb ne olursa olsun, genelde pisman oluyorlar. Tanidigim birkac aile cesitli zamanlarda kesin donus yaptilar ve bildigim kadariyla cok pismanlar. Ben Turkiye'ye geri donus yaptim ve cok mutluyum diyene henuz rastlamadim...

2017 Eylulunde girip 2018 Nisaninda geri dondum,detaylarini belki sonra yazarim ama su an dediginiz gibi felaket pismanim

• @semavi Kacaklar bile yapabildigine gore, herkes yapabilir.

• @katakomp Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

• Abd de de yaşayıp geri dönen iki kişi tanıyorum. Biri bayan, diğeri erkek. Bayan olan 2-3 yıl kadar Newyork'da yaşadı. İşi de geliride oldukça iyiydi. Ancak psikolojik nedenlerden (yalnızlık, özlem) geri döndü, bildiğim kadarıyla oldukça pişman.
    Diğeri greencardla 4-5 yıl kadar Abd de yaşadı, türkiyeden bir bayanla evlendi. Eşi Abd ye alışamadı, psikolojik sorunlar yaşadı. Kesin dönüş yaptılar. Doğrusu, onların pişman olup olmadıklarını bilmiyorum.
    Dolayısıyla benim tanıdıklarım orada maddi anlamda değilde, manevi anlamda tutunamadıkları için geri döndüler.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@semavi Kacaklar bile yapabildigine gore, herkes yapabilir.

Burayi biraz acalim mi gozlemlerime gore?

Kacaklarin basarili olmamasi icin hic bir sebep yok... Cunku onlarda 'ego, orda calismam, ben Turkiye'de mudurdum vs vs' tripleri olmuyor... En dipten baslayip bunun bir surec oldugunun ve bu surecin bir kac sene sonrasinda 'ani' olarak bulasik yikadik vs diyeceklerinin farkindalar yada umutlari var... Motivasyon cok ama cok yuksek...

Turkiye'de ki son olaylardan dolayi buraya kacak vs yerlesen cok kisi var... Bir sekilde islerini rayina koydular.

Ermenileri. yahudileri vs dusunun? Geri donus problemi olan kisiler her zaman basarili oluyor... burada devam etme ile ilgili Problem yasayanlar ise Turkiyede ki sartlari ile buradaki sartlari arasinda kalanlar... herkesin doğrusu burası olmayabilir. Çok normal bir durum...

Ben aslanlar gibi depodan basladim. fitigimi patlattim sonraki iste mesela 😃

Hic gocunmam... 15 gun sonra sevinerek buldugum depo isi , son yonettigim firmanin depolarindan bir tanesi bile etmiyordu 🙂 Cok mutlu olmustum buldugumda 🙂

Buradayiz... Planimiz kisa vadeli degil.. Inis olur cikis olur...

Turkiyeyi tatil icin bile dusunmuyorum şu aralar. 35-40 sene orayi gorduk, birazda dunyanin geri kalanini gorelim.... Tabi ailenin bir çoğu yurt dışında veya buraya gelip gidiyor bizde... Türkiye ye dönüş Emeklilikte olabilir ama omrumuz yeterse... Birde cocuklar biraz daha buyurse butun yaz icin Türkiye de birakacagim Turkce acisindan...

• Tekrardan merhabalar..
    Bir arkadaşımız bu tartışmaya sinir olmuş.Bizlerin bir greencard talihlisi veyada amerikada yaşayan biri olarak burada zaman tüketme amacımız yaşadıklarımız,gördüklerimiz,tecrübelerimizle orada yaşamak isteyenlere,düşünenlere yardımcı olmaktır.Şurada beraber aynı masada otursak ben sinir oldum bu tartışmalara diyemeyecek insanlar,klavye elinde olunca maalesef bütün negatifliğini ortaya koyuyor.Neyse onada bu ortamın bir cilvesi diyelim..

Amerikada çoğu ülkenin vatandaşları orda da millet olmuş,birlik olmuş bir şekilde yaşıyorlar.Çoğu bizden küçük ülkelerin orada lobisi bile var.Fakat biz Türkler orada kopuk ve birlik olmadan yaşıyoruz.(Sadece New Jerseyin küçük bir bölümü hariç)
    Orada bir Türkün kalıcı olmasını,büyümesini,iş açmasını çok isterim çünkü onlar oraya bir şekilde gelen Türk'e iş verip yardımcı oluyorlar.

-Bir tesisatçı,elektrikçi,sanatkar olup,iyide ingilizce biliyorsanız,burada çok rahat yaşayıp birikim yaparsınız..
    -İyi bir aşçıysanız New Yorkta iş bulabilip,asgari saatlik ücretin üstünde kazanırsanız.
    -Yazılımcıysanız ve dil biliyorsanız iyi kazanım yaparsınız.
    -Çok genç gelmek avantajlıdır.Özellikle buradan diploma alabilirseniz sizin için çok iyi olacaktır.

Buraya geldiğimden beri Manhattanda bir Türkün dükkanında çalışıyorum.Bu yerin patronu 20 sene
    önce buraya kaçak olarak gelmiş.Fakat diğer çalıştığım,özellikle Türkten başka çalışıtığım yerlerde sıkıntı yaşadım.Fakat buraya gelip Manhattanda bisikletle kuryelik bile yaparsanız ortalama 8 saat çalışıp günlük 150 dolar kazanırsınız.

Avukat,Koç üniversitesi iktisat mezunu,Sabancı Üni. uluslar arası ilişkiler mezunu vs..burda alt işlerde çalışyolar.Avukat yapamadı,Koç üniverstesi mezunu arkadaşımız kendi alanında iş bulamadığı için ı için uber yapıyor.Sabancı üni mezunu arkadaşımızda garsonluk yapıyor.

Ben ise elim tebeşir,piyano,gitar,turntable tutarken burada kapanışlarda elim süpürge tutuyor 🙂
    Uzun lafın kısası bu gerçekleri bilerek gelin,kendi yaşantınıza göre mutlu olacağınız hayatı seçin deyip yarışmadaki arkadaşlara başarılarımı diliyorum 🙂

Saygılarımla..

• @katakomp, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Tekrardan merhabalar..
    Bir arkadaşımız bu tartışmaya sinir olmuş.Bizlerin bir greencard talihlisi veyada amerikada yaşayan biri olarak burada zaman tüketme amacımız yaşadıklarımız,gördüklerimiz,tecrübelerimizle orada yaşamak isteyenlere,düşünenlere yardımcı olmaktır.Şurada beraber aynı masada otursak ben sinir oldum bu tartışmalara diyemeyecek insanlar,klavye elinde olunca maalesef bütün negatifliğini ortaya koyuyor.Neyse onada bu ortamın bir cilvesi diyelim..

Amerikada çoğu ülkenin vatandaşları orda da millet olmuş,birlik olmuş bir şekilde yaşıyorlar.Çoğu bizden küçük ülkelerin orada lobisi bile var.Fakat biz Türkler orada kopuk ve birlik olmadan yaşıyoruz.(Sadece New Jerseyin küçük bir bölümü hariç)
    Orada bir Türkün kalıcı olmasını,büyümesini,iş açmasını çok isterim çünkü onlar oraya bir şekilde gelen Türk'e iş verip yardımcı oluyorlar.

-Bir tesisatçı,elektrikçi,sanatkar olup,iyide ingilizce biliyorsanız,burada çok rahat yaşayıp birikim yaparsınız..
    -İyi bir aşçıysanız New Yorkta iş bulabilip,asgari saatlik ücretin üstünde kazanırsanız.
    -Yazılımcıysanız ve dil biliyorsanız iyi kazanım yaparsınız.
    -Çok genç gelmek avantajlıdır.Özellikle buradan diploma alabilirseniz sizin için çok iyi olacaktır.

Buraya geldiğimden beri Manhattanda bir Türkün dükkanında çalışıyorum.Bu yerin patronu 20 sene
    önce buraya kaçak olarak gelmiş.Fakat diğer çalıştığım,özellikle Türkten başka çalışıtığım yerlerde sıkıntı yaşadım.Fakat buraya gelip Manhattanda bisikletle kuryelik bile yaparsanız ortalama 8 saat çalışıp günlük 150 dolar kazanırsınız.

Avukat,Koç üniversitesi iktisat mezunu,Sabancı Üni. uluslar arası ilişkiler mezunu vs..burda alt işlerde çalışyolar.Avukat yapamadı,Koç üniverstesi mezunu arkadaşımız kendi alanında iş bulamadığı için ı için uber yapıyor.Sabancı üni mezunu arkadaşımızda garsonluk yapıyor.

Ben ise elim tebeşir,piyano,gitar,turntable tutarken burada kapanışlarda elim süpürge tutuyor 🙂
    Uzun lafın kısası bu gerçekleri bilerek gelin,kendi yaşantınıza göre mutlu olacağınız hayatı seçin deyip yarışmadaki arkadaşlara başarılarımı diliyorum 🙂

Saygılarımla..

Selamlar...

Sözünüz bana mı sayın @katakomp ?

• @semavi Iste kafamdaki pekcok seyi yazivermissin.

• Sayın @semavi hem buraya yazdıklarınız hem youtube paylaşımlarınız o kadar değerli ki, tekrar teşekkürler...

• @semavi Evet arkadasim.Yorumlarin cok degerli,fakat sinir olunacak konu yok ortada.

• ⭐⭐⭐⭐

Genel olarak şu anlaşılıyor. Amerikaya göçmen olarak giden insanların, Türkiyedeki etiketlerini, mevkilerini, makamlarını bırakıp gitmeleri, yalnızca becerilerini bulacakları her işte kullanmaya gayret edip basamaklarda yükselmeye çalışmaları gerekiyor. Bu yaz marketi hanıma bırakıp taksicilik yaptım. Malum Bodrumda yazın nüfus patlıyor. 1000 e yakın insanı taşıdım. Bunların 200 e yakını bir şekilde yurtdışında yaşıyormuş. Sohbetlerimiz esnasında bunu öğrendim. Kimi eğitim ile kimi E2 vizesi ile, kimi de GC ile Amerikada bazıları Kanadada ve bir kısmı Avrupada yaşıyorlarmış. Sadece 1 çiftin yapamayıp geri döndüğünü öğrendim. Çift eğitimli, Adam akademisyen, kadın fransada aşçılık eğitimi almış bir chief. San Fransiscoya yerleşmişler. GC ile gitmişler. 2 sene mücadele etmişler. Soğuk, pahalılık ve kendi işlerini yapamama sebebiyle geri dönmüşler. Burada mutlular şimdilik. Hala arada karşılaşıyoruz. İlk tespitim yanlış bir şehir seçerek başlamışlar. Yani elbette ilk tercih sadece Texas olmamalı ama SF da ba başlamak için en doğru yer olmayabilir. Sonra etiketlerini bırakamamışlar. Adam, ben akademisyenim, ayak işleri yapmaktan sıkıldım diyordu. Doğrudur. O kadar eğitim almışsın, işin açısından da mutlu olmak lazım. Burada şunu da anlamak gerekiyor. Etiketini bir süre bile olsa bırakmaktan mutlu olmayacaksan doğru bir tercih olmayabilir usa. Belki de gidip denemeden bunu bilemiyor insan. Yaparım yahu, ne olacak diyor, sonra olmadığını anlıyor. Burada mutluyum diyen insana söyleyecek söz yok. Biz diğer pek çoğumuz, ben bir şekilde yaparım kafasındayız. Bu mutluluk da bize yeter 🙂

• @ibrahimasar Paylasim icin tesekkurler! Icerik hakkinda kisa bir yorumum olacak: Haklisiniz, baslamak icin ABD'nin yasam masraflari en yuksek sehrini secmisler, talihsizlik olmus! Etiket konusu, bana gore en cok Turklerin bir takintisi. Burada bir doktor ile bir garson rahatlikla sevgili olabiliyor, beraber yasayabiliyor. Boyle seyleri takinti yaparsaniz, zaten hayati kacirirsiniz!

@semavi Evet arkadasim.Yorumlarin cok degerli,fakat sinir olunacak konu yok ortada.

Öncelikle şuradan başlayayım 🙂

Mesajda bu konu değil "bir konu" yaziyor. O konu da yesilkartforum Facebook sayfası ile ilgili... 🙂 (4500 dolarlık araba konusu)

Bu konu ile ilgili olsaydi, sizin yazdiginiz gibi 'bir arkadaşımız sinir olmuş' tarzında muğlak bir ifade ile değil, direk alıntı yapar ve o şekilde cevap verirdim simdi yaptığım gibi...

Yukarıda Yazdiginiz şeylerin bir çoğu benimde yıllardır bu ve bu forumun eski adresinde dile getirdigim şeyler. Bir kac mesajımı okusanız görürsünüz zaten... Tek farkimiz ise şu... Türklerin birbirine tutkun olması ile ilgili temennilerinizi biz burada hayata geçiriyoruz bir grup arkadaş olarak... Klavye de ne yaziyorsak gerçek hayatta da onu uyguluyoruz temenni ötesine geçerek...

Velhasil... Yanlış alarm 🙂 Yanlış notaya basmissiniz 🙂

• @semavi O zaman banada yanlış anlamamdan dolayı sizden özür dilemek düşer.Esprili cevabınız hoş olmuş bizim için yanlış notaya basmak zaten olağan bir durum😀

@semavi O zaman banada yanlış anlamamdan dolayı sizden özür dilemek düşer.Esprili cevabınız hoş olmuş bizim için yanlış notaya basmak zaten olağan bir durum😀

Yok rica ederim. Sasirdim bir anda ayni paralelde yazi yazmamiza ragmen o mesaji gorunce... O yazinin sebebi buranin nir kac 'eskisinin' herseyi ben bilirim, ben basardim ama kolay degil herkes yapamaz edasiyla milleti demoralize etmesi nedeniyle idi.

o yuzden dedim, ben yapiyorsam herkes yapar diye...

Burada kalmak bir basari degil...

Donmek basarisizlik degil...

Burasi bana gore degil demek lazim... Basarmak yada basaramamak degil.

Bu arada, karaduzen de olsa bende muzikle ilgileniyorum. Lakin nota mota anlamam 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

su benzer konu basligi da mevcut:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1994/amerika-da-yillarini-gecirip-artik-ulkeme-doneyim-diyen-var-mi-varsa-neden-bu-karari-verdiniz

ama genel olarak bu basliktan devam edilmesi daha dogrudur...

• Şahsen hiç gitmedim.
    Gidip de dönen bir abim vardı. Bu hikaye ona ait.

Sene 2004-2005 yılları arası. (belki biraz daha eski olabilir) Abimiz Gümüşhane'li. Yeşilkart ona da çıkar ve ver elini Amerika. İlk gittikleri yer eşinin abisinin yanı (NJ)
    Amerika'yı çok anlatırdı. Niagara şelalesine gittiklerini şelalenin suları altında ıslandıklarını, herkezin trafikteki saygısı falan filan. Ne hikmetse konu bi şekilde döner dolaşır yediği dost kazıklarına gelirdi.

İlk ikamet eşinin abisinin evi olur. Gittikleri (geçici bir süreliğine kalmaya niyetlenip uzun soluklu kaldıkları) evde bir oda ayarlanır. Yere bir karton serilir üstüne de bir kat battaniye atılır. Ailecek bir kaç gün (belki de bir hafta tam hatırlamıyorum. Hikaye eski) bu vaziyette uyumuşlar. Ardından yatak alınmış. Sadece yatak bazasız.
    Hep söylenip dururdu "be vicdansız hadi ben el oğluyum kendi bacına da mı acımadın?"

Akraba yanına gelince ilk işe doğal olarak akraba yanında başlanıyor. İnşaatlar da parke döşeme işi. Abimiz biraz kilolu dizleri el vermiyor. İnat ediyor ama yok olacak gibi değil. Üç ay beş ay derken yeni iş bakıyor.

Vakti zamanında forsu çok yüksek olan Fethullah Gülenin, okullarından birisine gidiyor. İş görüşmesine. Referanslar konuşmalar Ne iş olsa yaparım abiler havalarda uçuşuyor. Hatta abimiz tuvalet bile temizlerim demiş ama adamlar Nuh demiş peygamber dememiş. Eve gelip durumu yaşadıklarını eşine anlatıyor. Bir darbe de oradan yiyor. "sen üniversite mezunu adamsın. Tuvalet temizlemekde neymiş?" gülerek bahsederdi. Eşi bu cümle yüzünden bir hafta konuşmamış kendisiyle...
    "Aslında çat pat Türkçe konuşsam yeni müslüman oldum felan deseydim beni hava da karada kaparlardı hiç de bırakmazlardı. nasip değilmiş" baya bozulmuş bu iş mevzuuna.

Akrabalarının yanında çalışırken kendisini çalışıyor olarak göstermemişler işsiz göründüğü için de yardım almış devletten
    "çek göndermişlerdi Hasan jeepin arkasını komple doldurmuştuk. Temizlik malzemesi alamıyorsun ama bira alabiliyorsun! Çok garipsemiştim"
    Tam tabirini hatırlamıyorum ama kendisine masa altı ödeme, masa altından ödeme, gibi bişekilde usulünce(!) ödeme yapılıyor. Doğrusunu bilen varsa düzeltsin. Eli avcu para görüyor ama ne de olsa akraba yanı hep bi tedirgin hoş değil. Hem dizlerde iyiden iyiye sakatlanıyor lakin el mahkum devam...

İşsizlik sağlık koşulları vs derken geri dönüyorlar.
    Yazmayı unutmuşun dil sıfır.

Pahalı bir eyalette başlama
    Dil bilmeme
    Kısa süreliğine avantaj olan uzun sürede dezavantaja dönüşen akraba yanında kalma.
    Kendisinin alışıp eşinin alışamaması vs vs şans yaver gitmeyince gitmiyor işte.

Bir ara (2008) ben de başvurmuştum çıkmadı diye de baya bi üzülmüştüm. Şimdi bakıyorum da o zaman gitmeyerek daha karlı çıktım. Artık neyle karşılaşacağımı daha iyi biliyorum.
    Duy beni Kentucky artık hazırım🤪 Muhtemelen o genç yaşda o toylukda bilgisizlikle gitsem bu başlığı baya bi aşındırırdım😂 Amerikan pastasını tüm bölümlerini izleyip de greenkarta başvurursanız olacağı odur.
    Hatırlıyorum da o zamanlar mezun.com vardı. Buralarsa hep dutlukdu. Dehşet bi formdu. Küfür kıyamet hakaret tehdit bayanlara karşı ağza alınmayacak sözler neler neler. Neyseki azalarak bitti ve kapandı.
    Bu site de parayla satın alınamayacak deneyimler tecrübeler ve bilgiler paylaşılıyor. Deneyimlerini paylaşan herkese teşekkürler.

Paylaştığı tüm bilgiler ve formun seviyesini koruduğu için @crazycells e ayrıca teşekkürler.

• Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |