Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@sami-nur, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@knnrn mesela ben bank of amerikadan credit karti aldim ve 5 yil kullandim və kredi sk və ben bu karti kapatip ve Chase bankdan kredit karti alsam kredi skorum və yaş limitim siliniyormu yoksa bank of amerikadan aldiğim 5 yillik kartimini üzerinemi ekleniyor kredi skorum ?

Evet, kartı kapatırsanız o kartla ilgili tüm geçmiş silinir. Eski kartları açık tutmak daha avantajlı.

Bu durum secured cardlar icin de gecerli mi? Ben bofadaki secured kartimdan yine bofadan standart karta gecmeyi dusunuyorum. Bu durumda kredi gecmisim sifirlaniyor mu?

Capital one aylardir kart gonderiyordu, annual fee’si oldugu icin cok ilgilenmedim. En son gonderdiklerin de fee de yok, capital one kullanan var mi? Memnun musunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Anka, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Bu durum secured cardlar icin de gecerli mi? Ben bofadaki secured kartimdan yine bofadan standart karta gecmeyi dusunuyorum. Bu durumda kredi gecmisim sifirlaniyor mu?

Capital one aylardir kart gonderiyordu, annual fee’si oldugu icin cok ilgilenmedim. En son gonderdiklerin de fee de yok, capital one kullanan var mi? Memnun musunuz?

Evet, secured kart için de aynı şey geçerli. Bankayı ararsanız bu kartı normal kredi kartına çevirirler.

• @Anka Neden bilmiyorum ama bazi arkadaslarim Capital One'dan uzak dur demislerdi. Iptali filan oldukca zormus.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Anka Neden bilmiyorum ama bazi arkadaslarim Capital One'dan uzak dur demislerdi. Iptali filan oldukca zormus.

Capital One iyi diye biliyorum ben. Ama bununla isim benzerliği ile insanları kandıran Credit One diye bir banka var, ondan uzak durmak lazım. Logosu falan da benziyor Capital One ile.

• @Anka, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Bofa’daki saving hesabimdan kesinti yapilmaya baslanmis, belirli bir limitin altina dustugum icin sanirim. Limitin ustune cikabilirim ama saving hesabinin herhangi bir faydasini gormedim. Ayda 1000$’a 0,05$ gibi bir faizi var.

Saving hesabinin haliyle kredi skoruna da bir etkisi yok. Ciddi tutarli birikimi olaynlarin disinda saving hesabinin benim goremedigim bir faydasi var mi? Bu hesabi kapatmanin herhangi bir fee’si veya olumsuz bir sonucu olur mu?

Ayrica okudugum kadariyla hesabi online kapatamiyorum

Saving hesabini BOFA'da subeye giderek kapatabiliyorsunuz, online olmuyor.

• Kredi kartinda reward veren bir kart tercih edin. Bazi kartlar her kullandiginizda 5% e kadar reward veriyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Anka, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Bofa’daki saving hesabimdan kesinti yapilmaya baslanmis, belirli bir limitin altina dustugum icin sanirim. Limitin ustune cikabilirim ama saving hesabinin herhangi bir faydasini gormedim. Ayda 1000$’a 0,05$ gibi bir faizi var.

Saving hesabinin haliyle kredi skoruna da bir etkisi yok. Ciddi tutarli birikimi olaynlarin disinda saving hesabinin benim goremedigim bir faydasi var mi? Bu hesabi kapatmanin herhangi bir fee’si veya olumsuz bir sonucu olur mu?

Ayrica okudugum kadariyla hesabi online kapatamiyorum

Saving hesabini BOFA'da subeye giderek kapatabiliyorsunuz, online olmuyor.

Ben birkaç hafta önce savings (birikim) hesabımı çağrı merkezi ile görüşerek kapattım. Herhangi bir sorun yaşamadım.

• Merhaba. Şubatta Dallas a gidiyor olacağım ve gittiğim gün hesap açıp TR bankalarındaki tüm paramı ABD bankasındaki hesabıma transfer etmek istiyorum ancak kafamı kurcalayan bir iki şey var. Bir tanesi elimde adres olmayacak, gittiğim ilk bir hafta on gün otelde kalacağım ve kiralık arayacağım. İkincisi ise bu konunun ilk mesajında yeni açılan hesaba swift yapılması durumunda hesap 'olgun olmadığı için' problem yaşanabileceği ile ilgili bir ileti vardı. Dediğim gibi benim aklımdaki adım atar atmaz hesap açıp paramı aktarmak (TEB internet şubesi ya da Garanti Mobil ile swift yapmayı düşünüyorum). Ancak böyle bir durum varsa nasıl olacak? Ayrıca tüm paramı bankaya yatırıp ibraz edemezsem kiralık ararken de problem yaratmaz mı bu benim için? Cevaplarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Readytogo88, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Merhaba. Şubatta Dallas a gidiyor olacağım ve gittiğim gün hesap açıp TR bankalarındaki tüm paramı ABD bankasındaki hesabıma transfer etmek istiyorum ancak kafamı kurcalayan bir iki şey var. Bir tanesi elimde adres olmayacak, gittiğim ilk bir hafta on gün otelde kalacağım ve kiralık arayacağım. İkincisi ise bu konunun ilk mesajında yeni açılan hesaba swift yapılması durumunda hesap 'olgun olmadığı için' problem yaşanabileceği ile ilgili bir ileti vardı. Dediğim gibi benim aklımdaki adım atar atmaz hesap açıp paramı aktarmak (TEB internet şubesi ya da Garanti Mobil ile swift yapmayı düşünüyorum). Ancak böyle bir durum varsa nasıl olacak? Ayrıca tüm paramı bankaya yatırıp ibraz edemezsem kiralık ararken de problem yaratmaz mı bu benim için? Cevaplarınız için teşekkürler.

Paranın bir kısmını yanınızda getirebilirsiniz. Hesap açtıktan sonra bu parayı hesaba yatırırsınız. Ev, adres işlerinizi hallettikten sonra da kalanını havale edersiniz.
    Kiralık için Türk bankalarındaki parayı da gösterebilirsiniz. Çok resmi belgeler istemiyorlar genelde, biz Yapı Kredi hesabımızın ekran görüntüsünü email ile yollamıştık sadece.

• @knnrn Kenan Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Giderken yanımda 20k $ civarında nakit götürmeyi planlıyorum. Uçakta dağıtılan form ile bunu beyan edeceğim ve herhangi bir sorun çıkmayacak forumdan edindiğim bilgilere göre. Gidince bankaya gidip bu paranın tamamını yatırarak hesap açtırmak ister isem meblağ 10k üzeri olduğu için problem yaşar mıyım sizce (Bank Secrecy Act olayı ile ilgili olarak) ? Yani bildirilecekse bildirilsin IRS' e ama parama zarar gelmesin önemli olan. Yüksek meblağ nakit götürmek istememin sebebi de swift vs para transferi ile ilgili herhangi bir pürüzle başımın ağrımasını istememem.

• @Readytogo88 Fromu ucakta vermezlerse inince islem yapilan bolumde gorevlilerden isteyebilirsiniz. Desklerin uzerinde de bulunabiliyor (havalanina gore degicektir). 20k$ icin bankada hic bir sorun cikmayacaktir. Swift ile sorun yasamazsiniz. Diger yontemlerle de sorun yasayan hatirlamadim.

• @Readytogo88 bu durumu ben de merak ediyorum. Bir post’da 10K euro ve efektif kur karşılığı diğer para birimleri kadar tutardan fazlası ile Türkiye gümrüğünden çıkışlarda beyan edilme zorunluluğu olduğu ancak son dönemlerde beyan edilse bile bu miktardan fazlası ile çıkışa izin verilmediği söyleniyordu. Bu hafta ben de yola çıkıyorum artık. Nasıl hareket edeceğimi bilemedim şu an.

Son dönemde 15K usd üzeri nakitle çıkış yapan oldu mu?

Diğer bir sorum ise, swift için hesabın olgun olmaması nedeni ile sorun yaşayan oldu mu?

• @coder Dolari deste olarak dusundugunuzde hacmi fazla degil. Xray deki arkadas tutari sorgulamazsa ki bence sorgulamaz, TR sinirlarinda soran yok. Hesap yasi ile ilgili swiftle sorun cikacagini sanmiyorum.

• @caglaror Ha ama su var, dolari sabit tutmak icin dolar akitan bir MB varsa dolar cikmasin diye ucuk seyler yaparlar mi? Yapabilirler.

• @caglaror teşekkür ederim. yani evet altı üstü iki deste para çok göze batmaz diye düşünüyorum ama riske atmamak için çıkışta gümrüğe gidip nakit beyan formu doldurmanın işi sağlama alacağını düşünüyorum.

• @caglaror sonuç olarak Türkiye'de üzerimizde şu kadar para var diye beyan etmemiz gereken bir merci yok; ancak ABD açısından uçakta / inince bildirmeliyiz ve sorunsuzca devam edebiliriz?

• @Readytogo88 havalimanlarına bulunan gümrük muhafaza müdürlüklerine bildirilmesi gerekiyor diye anladım ben.

• @Readytogo88 USA girisinde 10k$ altinda para varsa toplamda ailede sorun yok. 10k$ ve uzerini sadece forma doldurup veriyorsunuz. Sozlu olarak gumruk memuru da sorabilir ona da cevap verirsiniz. 100k$ uzerinde ek olarak kaynak sorma haklari var ama o parayi getiren ve tecrubesini aktaran birisine rastlamadim.

• @caglaror çok teşekkürler o kısmını zaten net olarak anladım. Benim sorum Türkiye den çıkartma kısmı ile ilgili. Çünkü bir kaç yerde net olarak 25.000 TL veya 10.000€ karşılığı döviz karşılığı ve aşan tutarı beyan etme zorunluluğundan ve kaynak sorulabilme ihtimallerinden bahsediliyor. Hatta beyan edilmezse paranın %10 u kadar cezai yaptırım ile paraya el konulmasından da bahsetmişler. Böyle şeyleri okuyunca 9.5k $ nakdi alıp bu ihtimallerden uzak durmak daha mantıklı geldi bana. Bir de yeri gelmişken bir şey danışmak isterim. Transferwise a şu anda Türkiye de iken bakiye yüklesem, oraya gidince de transfer talimatı versem nasıl olur? Yapabilir miyim veya yapan var mı? Ve bu işlemin bir limit var mı?

(Biraz konu başlığından sapmış olabiliriz kusura bakmayın arkadaşlar.)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Readytogo88 Ben ABD'ye geldikten sonra para transferlerini sorunsuz yapmıştım. Birini Yapı Kredi üzerinden, birini Cepteteb ve diğerini de Transferwise ile. Online bankacılık ile bunların hepsi mümkün.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |