Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@knnrn Green card sürecinde KCC dokümanları email ile istediğinde askerlik belgesi de istemişti bizden. Mülakatta istenmedi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keysnambır, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@knnrn Green card sürecinde KCC dokümanları email ile istediğinde askerlik belgesi de istemişti bizden. Mülakatta istenmedi.

DOS'un kendi DV yonergelerine gore mulakat sirasinda da askerlik belgesi gerekiyor, ama forumda da sikca yazdigimiz uzere "TC vatandaslarindan" bu belge istenmiyor, o nedenle gondermeseniz de problem olmaz.

• @knnrn green card surecinde askerlik ile igili belgeleri ben gondermistim ama interview de sormamislardi. ABD vatandaslik basvurusunda document check list icinde gozukmeyen evraklarda isteniyor su anda online islem yapildigi icin hemen talepte bulunabiliyorlar. Ben e devlet uzerinden cikarmis oldugum belgeyi translate yaptirip gonderdim.

• @Ege ceremony i bugün yaptık vatandaşlık belgelerimizi aldık. Büyük oğlum için sorduk. Bugün pasaport başvurusu yapabilirsiniz ama. İnternetten N600 formunu doldurup online başvuru yapınca cocugunuzada vatandaşlık belgesi gönderilecektir dedı. HAtta bunu soyleyen ceremony deki görevli ve Türkmüş Bursalı. Bugün ilkleri yaşadık. Hakim yolda kalmış onu bekledik 3 saat sürdü.

• @Ege öyle bir belge istemediler eşimden ama. İnterwievde sordular. Nezaman yaptın nekadar süre yaptın dıye

• @sedef cok tebrik ederim sizi. Kismet bize insallah. Ben askerlik evraklarini gonderdim bugun itibari ile. Her bolge farkli calisiyor sanirim. Cocuklar hakkinda verdiginiz bilgiler icin de ayrica tesekkur ederim.

• @Ege teşekkür ederim darısı başınıza umarım kısa sürede sizde alırsınız 🙏

• ⭐⭐

@sedef tebrikler

• @haymatlos_ teşekkür ederım

• Öncelikle greencard sürecinde primer kaynak edindiğim bu forumun, tecrübelerini/bilgilerini paylaşarak gelişmesine ve bizlere mükemmel bir kaynak haline gelmesinde katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederek foruma attığım ilk post a başlamak isterim.

Bu konu altında sizlerin bilgilerini almak istediğim sorular;

1)Greencard sahiplerinin 5 sene sonra vatandaşlığa başvururken -bu geçen 5 sene içinde 30 ayını USA’de geçirmesi gerekliliğinin yanında- 6 aydan uzun süreliğine USA dışında kalınmaması şartı örneğin; bu 5senelik sürecin ilk 2 senesini 6ay USA dışında kalmamak şartıyla 2-3 haftalığına USA’e gelip geri dönme şeklinde ilerletip son 2.5-3 senesini USA yerleşik olarak yaşadıktan sonra başvurmak sıkıntıya sebebiyet verir mi? (5 senenin ilk 2-2.5 senesi neredeyse 3-4 ayımı USA’de geçirmiş olacağım)

2)Bir üstteki sorumun devamı olarak bir ayrıntı daha sormak isterim; bu Türkiye’de yaşadığım(üniversitemin bitmemesi nedeniyle) ama USA’e 6ayda bir giriş-çıkış yaptığım zaman diliminde 6 ayı 1-2hf geçse dahi sıkıntı oluşturabilecek keskinlikte bir çizgi mi bu 6ay sınırı? Yani direk sistem 6ayı geçmiş USA dışı ziyaretini görünce başvuruyu ilerletmiyor mu yoksa bu 6 ay, 6.5 ay olunca mülakatta vs görüştüğümüz kişinin bunu kabul edecek yönde insiyatif kullanabileceği bir çizgi mi?

3)İkinci sorunun devamı olarak; kalıcı olarak yaşayana kadar geçecek 2-2.5 senelik zaman zarfında, 6ayda bir kısa süreli USA’e gelip tekrar dönme şeklinde yapılan giriş çıkışların herhangi birisi 6ayı geçtiğinde, vatandaşlık için gereken 5yıl tekrardan başlıyor bildiğimiz üzere fakat diyelim ki; ilk giriş çıkıştan sonra 7ay Türkiye’de geçirdikten sonra USA’e kalıcı olarak yerleşene kadar 6ayı geçirmeden yaklaşık 1.5sene boyunca daha giriş çıkışlar yaptık diyelim okul bitene kadar. 7ay USA dışında kaldığımız için ondan önceki sürecin sıfırlandığının farkındayım fakat bundan sonra 6ayı USA dışında geçirmemek kaydıyla yapacağım kısa süreli giriş çıkışlarla geçen, daha ülkeye yerleşmediğim bu 1.5 seneyi vatandaşlık için 5 senenin içine dahil edebiliyor muyuz yoksa temelli yerleştikten sonrası olarak mı baz almalıyız bu 5 seneyi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, @crazycells ve diğer forum sakinleri..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Arthur, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Öncelikle greencard sürecinde primer kaynak edindiğim bu forumun, tecrübelerini/bilgilerini paylaşarak gelişmesine ve bizlere mükemmel bir kaynak haline gelmesinde katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederek foruma attığım ilk post a başlamak isterim.

Bu konu altında sizlerin bilgilerini almak istediğim sorular;

1)Greencard sahiplerinin 5 sene sonra vatandaşlığa başvururken -bu geçen 5 sene içinde 30 ayını USA’de geçirmesi gerekliliğinin yanında- 6 aydan uzun süreliğine USA dışında kalınmaması şartı örneğin; bu 5senelik sürecin ilk 2 senesini 6ay USA dışında kalmamak şartıyla 2-3 haftalığına USA’e gelip geri dönme şeklinde ilerletip son 2.5-3 senesini USA yerleşik olarak yaşadıktan sonra başvurmak sıkıntıya sebebiyet verir mi? (5 senenin ilk 2-2.5 senesi neredeyse 3-4 ayımı USA’de geçirmiş olacağım)

2)Bir üstteki sorumun devamı olarak bir ayrıntı daha sormak isterim; bu Türkiye’de yaşadığım(üniversitemin bitmemesi nedeniyle) ama USA’e 6ayda bir giriş-çıkış yaptığım zaman diliminde 6 ayı 1-2hf geçse dahi sıkıntı oluşturabilecek keskinlikte bir çizgi mi bu 6ay sınırı? Yani direk sistem 6ayı geçmiş USA dışı ziyaretini görünce başvuruyu ilerletmiyor mu yoksa bu 6 ay, 6.5 ay olunca mülakatta vs görüştüğümüz kişinin bunu kabul edecek yönde insiyatif kullanabileceği bir çizgi mi?

3)İkinci sorunun devamı olarak; kalıcı olarak yaşayana kadar geçecek 2-2.5 senelik zaman zarfında, 6ayda bir kısa süreli USA’e gelip tekrar dönme şeklinde yapılan giriş çıkışların herhangi birisi 6ayı geçtiğinde, vatandaşlık için gereken 5yıl tekrardan başlıyor bildiğimiz üzere fakat diyelim ki; ilk giriş çıkıştan sonra 7ay Türkiye’de geçirdikten sonra USA’e kalıcı olarak yerleşene kadar 6ayı geçirmeden yaklaşık 1.5sene boyunca daha giriş çıkışlar yaptık diyelim okul bitene kadar. 7ay USA dışında kaldığımız için ondan önceki sürecin sıfırlandığının farkındayım fakat bundan sonra 6ayı USA dışında geçirmemek kaydıyla yapacağım kısa süreli giriş çıkışlarla geçen, daha ülkeye yerleşmediğim bu 1.5 seneyi vatandaşlık için 5 senenin içine dahil edebiliyor muyuz yoksa temelli yerleştikten sonrası olarak mı baz almalıyız bu 5 seneyi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, @crazycells ve diğer forum sakinleri..

1. Sikinti yasamamaniz lazim.

2. sorun olabilir, buna USCIS memuru karar verecek. Bu surecte ABD ile bir ilginiz olmadigindan (ne yasiyorsunuz, ne calisiyorsunuz) inisiyatif almak isteyeceklerini sanmiyorum.

3. 6 ayi gecirmeyin 🙂 6 ayi gecirirseniz, gecirmediginiz sureden itibaren saymaya baslayabilirsiniz...

• Merhabalar
    Esim 1 ,5 yildir Amerikan vatandasi. Turk vatandasligi da duruyor, Turk vatandasligindan cikmasi icin nasil bir yol izlemesi gerek nereye basvurulmali?
    Yardiminiz icin simdiden Tesekkurler.

• ⭐⭐

@Duygu-Sayiner konsolosluğa başvuruyor izinle ayrılma olması lazım zaten vatandaş olduğu için çıkma işlemi uzun sürmez herhalde

• Selam arkadaşlar, sorum online başvuru yapan arkadaşlara olacak.
    1-başvuru ücretini ne zaman ne şekilde ödüyorsunuz?
    2-başvuru yaparken greencard önlü arkalı, fotokopisi, evlilik cüzdanı haricinde, hangi evrakları gönderdiniz.?
    bir arkadaşım, birth certificate da göndermek gerekiyor dedi. ama biz zaten ilk defa green card alırken bu belgeleri göçmenlik bürosuna vermiştik, internette de bu konuda bir belge istediklerini göremedim.

• @Malkoç-Ömer biz nisan ayında online başvuru yaptık. Ödemeyi enson sayfada debit kart ile ödedik..sayfa sayfa açılırken gerekli evrakları istiyor.bir sonraki sayfada hangi evrak isteneceğini bilmeden bız bütün evrakları hazır ettik..greencardların fotosunu attık. Türk kimliklerimizi ve evlilik cuzdanımızı tercüme ettirip yolladık ekledik gerekli sayfaya. Birde irs ten tax transcripts leri yolladik...zaten formu tamamlamak icin size 10 gun sure veriyorlar..10 gun icinde bitiremezseniz silbastan tekrar basa donuyor

• @sedef cevabınız için teşekkür ederim, bütün evraklardaki kastınız nedir? yani nedir bu bütün evraklar. farklı kişilerden farklı farklı cevaplar duyuyorum kafam karışıyor. internetten istenen evraklar listesine baktım, ama istememesine rağmen, bir arkadaş "birth certificate istiyordu, ben de vukaatlı nüfus cüzdanı suretini yükledim." dedi. hangi evrakları istiyorsa şimdiden hazır etmek istiyorum.

• @Malkoç-Ömer evrak listesine baktığım yer burası

• mesela burada if ile başlayan cümlelerin hepsine no diyorum, hatta eğer ödemeyi online yapacağımdan dolayı, buraya baktığımda benden istenen tek evrak, greencardımın önlü arkalı fotokopisi. acaba, ben green carda başvururken tüm evrakları daha önceden benden aldıkları için yeni evrakları istemiyor olabilirler mi?

• @Malkoç-Ömer biz greencard cekilis ile geldik. Vatandaslik icin Ekledigimiz evraklar
    Greencardlar
    Turk kimlikler ve tercumeleri (turkiyede Dogan oglumuz dahil)
    Burda Dogan oglumuzun birth certificate
    Evlilik cuzdani ve tercumesi
    IRS transcriptler
    Tax evraklari W2

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |