Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn Degilim. Is ariyorum

• Merhaba arkadaslar,

Ben bugun itibariyle greencardima kavuştum. Bir arkadasım Mart Ayi gibi vergi beyanında bulunmamı söyledi. Calismiyorum. Sizce vergi beyanında ne zaman bulunmam gerekli yardimci olabilirseniz sevinirim

• ⭐⭐

@sheandherlemons, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba arkadaslar,

Ben bugun itibariyle greencardima kavuştum. Bir arkadasım Mart Ayi gibi vergi beyanında bulunmamı söyledi. Calismiyorum. Sizce vergi beyanında ne zaman bulunmam gerekli yardimci olabilirseniz sevinirim

Öncelikle hayırlı olsun. 🙂

Genel kural bildiğim kadarıyla şöyle: Green Card'ınızın üzerinde yazan başlangıç tarihi diyelim ki 01 Ekim 2019. Bu durumda 2019 yılı için beyanda bulunmanız gerekecek. Bunu 15 Nisan 2020'ye kadar yapabileceksiniz. Yetiştiremezseniz, süreyi geçirmeden ek süre için başvurarak sürenizi 15 Ekim 2020'ye kadar uzatma şansınız var. Bu günlerin tatil gününe denk gelmesi veya başka bir olağanüstü durumdan etkilenmemek için her yıl son tarihi ayrıca kontrol ediniz.

Yasal uyarı: Verilen bilgi ve tavsiyeler uzmanlığa dayanmaz ve hiçbir sorumluluk kabul edilmez.

• @saulgoodman Bilgilendirme icin teşekkürler. Bir arkadasım https://www.hrblock.com bu site uzerinden vergi beyanında bulunabileceğimi söyledi. Siz ne gibi tool'lar kullanıyorsunuz vergi beyan icin. Ve ne tur formlar doldurmam gerekiyor?

• ⭐⭐

@saulgoodman Bilgilendirme icin teşekkürler. Bir arkadasım https://www.hrblock.com bu site uzerinden vergi beyanında bulunabileceğimi söyledi. Siz ne gibi tool'lar kullanıyorsunuz vergi beyan icin. Ve ne tur formlar doldurmam gerekiyor?

Rica ederim.

IRS sitesi üzerinden elektronik ortamda ücretsiz vergi bildirimi yapabileceğiniz sitelere ulaşabilirsiniz. Ocak ayında bu siteye girerseniz güncel listeye ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Şu anda bildirim döneminde olmadığımızdan bakmak için biraz erken. https://www.irs.gov/filing/e-file-options

Bunlar arasında TurboTax yaygın olarak kullanılan bir servis.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Bilgilendirme icin teşekkürler. Bir arkadasım https://www.hrblock.com bu site uzerinden vergi beyanında bulunabileceğimi söyledi. Siz ne gibi tool'lar kullanıyorsunuz vergi beyan icin. Ve ne tur formlar doldurmam gerekiyor?

Bu konunun başında yazmıştık aslında. Ben üç yıldır CreditKarma dışında hiçbir araç kullanmadım. Ücretsiz ve kullanımı kolay. TurboTax da bazı durumlarda ücretsiz, ama her fırsatta ücretli paket almaya zorlaması rahatsız edici oluyor.

Doldurmanız gereken form türü gelirin kaynağına göre değişir. Maaşlı çalışanlar için iş daha kolay.

• Arkadaşlar merhaba,
    Biraz sitem etmek istedim. Gelir vergisi olayını bir türlü anlayamadım ya sorun bende yada siz değerli yazarlar herkesin bu sistemi bildiğini düşündüğü için üstün körü anlatıyorsunuz 🙂 Cevaplarını anlayamadığım yada bulamadığım bir kaç sorum olacak.
    1- Diyelim ki ben bir işte çalışıyorum. Aylık kazançım 2.000$ iş verenim benim yerime IRS + Eyalet + Şehir vergilerini ödüyor ve elime 1.800$ geçiyor. (Rakamlar farazi) ve yıllık kazançım 24.000$ yine vergiler gittikten sonra elimde 21.600$ kalıyor. Şimdi ben gelir vergisi formu doldururken 24.000$ gelirim olduğunu mu yazacağım ? yoksa 21.600$ mı ? ve yine gelir formu doldurduğumda ayrıyetten tekrar gelir vergisi mi vereceğim ?
    2- Diyelim ki ben Uber+lyft+Doordash yaparak para kazanıyorum. Sanırım her yaptığım iş için kazandığım para vergisi kesilmiş olarak bana veriliyor bu durumda yine gelir vergisi gösterirken tekrar bir vergi vermem gerekecek mi?
    3- Son sorum 🙂 bir yerde çalışırken yada uber tarzı işler yaparken yapmış olduğum masraflar nasıl gider vergisi olarak gösterebilirim? sonra kalan ana para üzerinden gelir vergisi öderim? Örnek bir yıl içerisinde 10.000$ uber'den para kazandım 2.000$ benzim masrafım yada bir işte çalışırken 1000$ işe gidip gelirken giderim oldu. Bunları nasıl ispatlamam gerekecek gider olarak ? fiş yada faturaları saklamam mı gerekiyor?
    Vallahi arkadaşlar o kadar yazı okudum video izledim hiç birşey anlamadım 🙂
    Cevaplarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sympathique, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Arkadaşlar merhaba,
    Biraz sitem etmek istedim. Gelir vergisi olayını bir türlü anlayamadım ya sorun bende yada siz değerli yazarlar herkesin bu sistemi bildiğini düşündüğü için üstün körü anlatıyorsunuz 🙂 Cevaplarını anlayamadığım yada bulamadığım bir kaç sorum olacak.
    1- Diyelim ki ben bir işte çalışıyorum. Aylık kazançım 2.000$ iş verenim benim yerime IRS + Eyalet + Şehir vergilerini ödüyor ve elime 1.800$ geçiyor. (Rakamlar farazi) ve yıllık kazançım 24.000$ yine vergiler gittikten sonra elimde 21.600$ kalıyor. Şimdi ben gelir vergisi formu doldururken 24.000$ gelirim olduğunu mu yazacağım ? yoksa 21.600$ mı ? ve yine gelir formu doldurduğumda ayrıyetten tekrar gelir vergisi mi vereceğim ?
    2- Diyelim ki ben Uber+lyft+Doordash yaparak para kazanıyorum. Sanırım her yaptığım iş için kazandığım para vergisi kesilmiş olarak bana veriliyor bu durumda yine gelir vergisi gösterirken tekrar bir vergi vermem gerekecek mi?
    3- Son sorum 🙂 bir yerde çalışırken yada uber tarzı işler yaparken yapmış olduğum masraflar nasıl gider vergisi olarak gösterebilirim? sonra kalan ana para üzerinden gelir vergisi öderim? Örnek bir yıl içerisinde 10.000$ uber'den para kazandım 2.000$ benzim masrafım yada bir işte çalışırken 1000$ işe gidip gelirken giderim oldu. Bunları nasıl ispatlamam gerekecek gider olarak ? fiş yada faturaları saklamam mı gerekiyor?
    Vallahi arkadaşlar o kadar yazı okudum video izledim hiç birşey anlamadım 🙂
    Cevaplarınız için teşekkürler.

Maasli calisanlara isveren Ocak-Subat gibi W-2 formu gonderir. Bu formda vergi beyani icin gerekli tum bilgiler, hangi sayi hangi kutucuga yazilacak hepsi acik bir sekilde yaziyor. Bu konuda endise etmeye gerek yok. W-2 formu gelmeden kafaniza gore beyan yapmayin. Isten ayrilmis bile olsaniz o isveren size o formu gondermek zorunda, o nedenle adres degisikligi vb olursa yil boyunca calistiginiz her yere bildirmek gerekiyor.

Para kazandiginiz her yerden buna dair bir belge alacaksiniz. Uber, Lyft gibi isler icin W-2 verilmez, onun baska bir formu (1099 vb) var. Yine bu formlardaki bilgileri vergi beyani yaparken ilgili yerlere yazacaksiniz.

Giderleri (deductions) kalem kalem gostermek ve standart gider (Turkcesi goturu usul) gostermek arasinda secim yapabilirsiniz. Devlet size boyle bir imkan veriyor. Evli ciftler icin yillik 24 bin dolar standard deduction yapabilirsiniz. Eger gideriniz 24 binden fazlaysa ve hepsinin faturalarini kaydetmisseniz (Camscanner, Office Lens vb gibi uygulamalar ile fisleri scan edebilirsiniz) kalem kalem de beyan edebilirsiniz, ama bu durumda bir muhasebeci ile calismak gerekebilir. Ayrica her gider deduction olarak dusulemiyor, bir suru ayrintisi var. Bunlarla ugrasmak yerine ben mesela standard deduction yapiyorum.

Uber vergiyle ilgili soyle guzel bir sayfa hazirlamis: https://www.uber.com/us/en/drive/tax-information/tax-documents/

Vergi beyani gercekten cok kolay. Ama bazi seyleri basina oturup yapmadan anlamak zor. O nedenle endise etmeyin. Yilbasindan sonra ilgili formlari gelince yapmaya baslarsiniz.

Ayrica her zaman soyluyorum. Vergi beyani yapinca yil boyunca odediginiz vergi miktarina gore vergi borcu da cikabilir iadesi de. Bu sabit bir sey degil, kisiye (yas, engel durumu), gelire (hangi vergi dilimlerine girdigine), yapilan ise (maasli veya self-employed), kesilen vergi miktarina, evli-bekar olmasina, cocuk sayisina gore degisiyor.

• @Sympathique @knnrn anlatmis ama zamani gelince ilgili baslik (baska baslik var mi bilemedim) altinda yeterince tartisilir diye dusunuyorum. Benim de en cok merak ettigim konulardan. Uber/Lyft ve diger delivery islerinde kontratli calisan oluyoruz. Firma bize brut parayi verdiginde geri kalan hersey bizde oluyor. Sabit bir yerde calisanlar icin de 1099 ile calisiyorsaniz yine durum ayni. Uber Lyft yapanlar genelde tek tek beyan etme yolunu secmiyorlar, secerseniz evraklari saklamaniz ve beyan etmeniz gerekecek IRS ile ugrasmaya degmez. Benzin (yapilan milden hesaplanabilir), ikramlar, yag degisimi, lastik degisimi vb hepsini gider gosterebilirsiniz, ama mainteinance diyip gecilebiliyor da.
    Kabaca bildirim sonunda odemeniz gereken vergi cikarsa oduyorsunuz, odediginiz dolayli vergiler nedeniyle (burada yaniliyor olabilirim) alacaginiz cikiyorsa tax-return aliyorsunuz.
    Kabaca kiyaslarsak, bekarlar evlilere gore dezavantajli, cocuksuzlar cocuklulara gore dezavantajli, az cocuklular cok cocuklulara gore dezavantajli. Cunlu bakmakla yukumlu olunan kisi arttikca vergi miktari azaliyor, iade miktari artiyor.
    Su 2 konuda -bence- detayli kilavuzlara ihtiyacimiz var:

• Vergi beyani
    • Saglik sigortalari

• @caglaror @knnrn cevaplarınız için teşekkür ederim. @caglaror dediğinize kesinlikle katılıyorum (Vergi beyani - Saglik sigortalari) her ikiside kafamı en çok kurcalayan konular çünkü genel olarak internette çok fazla bilgi kirliliği var. Keşke çok ayrıntılı bir şekilde birileri anlatsa 🙂

• Burada bircok arkadasim gibi ben de genelde Turbotax kullanmaya calisiyorum. Tax durumunuz karmasik degilse Turbotax ile bildirimde bulunmak fiyat olarak en uygunu. UBER gibi kendi isinizin patronuysaniz self employed statusunde olup W2 degil 1099 formu doldurmaniz gerekiyor. Bu sekilde bir durumunuz olursa HR Block ya da ozel tax filing burolarinda bu isi halletmenizi oneririm. Fiyatlandirmayi evrak sayisina gore yapiyorlar. Diyelim ki yil icinde W2 lu olarak calistiginiz is yerinden ayrildiniz ve diger bir is yerinde ayni statuyle basladiniz ve UBER yaptiniz. Ayni zamanda 401k, IRA gibi enstrimanlardan da kazanciniz var ya da borsada para kazandiniz ve bankalardan faiz geliri elde ettiniz. Bu durumda 2 adet W2, bir adet 1099 ve form numaralarini bilmedigim faiz vb kazanclarinizdan ve saglik sigortasi bildirim kagitlariniz olur. Bunlarin hepsinin bildirimi icin anladigim kadariyla bir fiyatlandirma skalalari var ozel tax filing burolarinin. Ona gore odeme yapiyorsunuz tax filing icin onlara. Ne kadar cok bildirim yapilacak form varsa elinizde, o kadar fazla odeme oluyor. UBER 1099 formunu her yil sonunda size gonderiyor. Bankalar 401k ve IRA sirketleri, saglik sigortasi sirketi ilgili formlari hazir doldurulmus olarak adresinize gonderiyor.

• ⭐⭐

Sn @knnrn w4 formu ile ilgili müsadenizle bir sorum var size. Eşim ABD de asgari ücretten bir bayan giyim mağazasında iş buldu. Ben halen Türkiyedeyim. İnternet üzerinden formlarını dolduruyorum. W4 formu var. Burada Number of Allowance şeklinde bir alan var.
    Burada kaç yazmalıyım. Ben TR de çalışıyorum. Onlar orada oğlanla (oğlan 10 yaşında 5.nci sınıf) birlikte yaşıyor. Muhtemelen beni hesaba katmaması lazım.
    Şimdiedn teşekkürler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Sn @knnrn w4 formu ile ilgili müsadenizle bir sorum var size. Eşim ABD de asgari ücretten bir bayan giyim mağazasında iş buldu. Ben halen Türkiyedeyim. İnternet üzerinden formlarını dolduruyorum. W4 formu var. Burada Number of Allowance şeklinde bir alan var.
    Burada kaç yazmalıyım. Ben TR de çalışıyorum. Onlar orada oğlanla (oğlan 10 yaşında 5.nci sınıf) birlikte yaşıyor. Muhtemelen beni hesaba katmaması lazım.
    Şimdiedn teşekkürler,

Sizin durum bizimkine benziyor. O nedenle ben olsam allowance olarak 3 yazardim. Muhtemelen bu sekilde de vergi kesintisi biraz fazla olacak ve yil sonunda iade alacak. Sizin Turkiye'de olmaniz cok onemli degil.

Ben onceki yillarda 3 yaziyordum, hep fazla miktarda iade aliyordum. Gecen yil icin 5 yaptim, iade miktari epey dustu, aylik maasim artti. Bu yil da ayni sekilde biraktim.

Cok hassas bir sey degil, yanlis yapmak da sorun yaratmaz. Yil sonunda hesaplasacagiz devletle zaten. Cok buyuk sayilar (10-16 arasi) girmemek lazim, bu durumda hic vergi kesilmiyor ve tum vergiyi tek seferde odemek sikintili olabiliyor.

• *NJ de calisilip MA de resident olma durumu IRS tarafinda problematik bir durum olur mu?
    *Boyle bir durumda eyalet vergisi hangi eyalet icin odenir?
    *Bildigim kadariyla driving license degisimi icin residency suresi 4-6 ay civarinda. Bu sure eyaletten eyalete degisebiliyor. 8 ay is icin farkli eyalette olacak olan birisi driving licence degistirmeli mi?

Bu sorulari NJ'de 8 aylik kontratli is bulan bir arkadas icin soruyorum. Kalan 4 ayda da MA de calisacak.

Tesekkurler.

• Bu aralar GrubHub'tan tutun Lyfté hepsi tax beyani icin on bilgi veren iletiler gonderiyorlar. Soyle bir metin gozume carpiyor "600$'dan az kazanim icin bildirime gerek yok" . Acaba bu munferit isler icin tek tek gecerli bir rakam mi, yoksa toplamda elimize gecen parayi mi kast ediyor.
    Ornegin Tum food deliverylerinden aldigim para 600$'i gececektir. Ama sadece birisinden gecmez. Ayni sekilde Lyft cok yuksek bir rakam ama Uber 600'i gecmez. Bu durumda toplamlari mi degerlendirmeliyim/bildirmeliyim yoksa sadece 600'u gecenleri mi?

• @caglaror, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Bu aralar GrubHub'tan tutun Lyfté hepsi tax beyani icin on bilgi veren iletiler gonderiyorlar. Soyle bir metin gozume carpiyor "600$'dan az kazanim icin bildirime gerek yok" . Acaba bu munferit isler icin tek tek gecerli bir rakam mi, yoksa toplamda elimize gecen parayi mi kast ediyor.
    Ornegin Tum food deliverylerinden aldigim para 600$'i gececektir. Ama sadece birisinden gecmez. Ayni sekilde Lyft cok yuksek bir rakam ama Uber 600'i gecmez. Bu durumda toplamlari mi degerlendirmeliyim/bildirmeliyim yoksa sadece 600'u gecenleri mi?

$600’dan az da olsa tum geliri beyan etmek gerekiyor. $600 is yaptiranlar icin 1099 evraki duzenleme zorunlulugu siniri.

• @hasbelkader, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

*NJ de calisilip MA de resident olma durumu IRS tarafinda problematik bir durum olur mu?
    *Bildigim kadariyla driving license degisimi icin residency suresi 4-6 ay civarinda. Bu sure eyaletten eyalete degisebiliyor. 8 ay is icin farkli eyalette olacak olan birisi driving licence degistirmeli mi?

Bu sorulari NJ'de 8 aylik kontratli is bulan bir arkadas icin soruyorum. Kalan 4 ayda da MA de calisacak.

Tesekkurler.

Eyalet vergisi calistiginiz eyalete odenir. Sizin sorunuza gore, arkadasiniz eyalet vergisini beyan ederken, NJ non-resident olarak yapacak. Eger geriye kalan 2019 yili icerisinde MA'de calistiysa, MA resident olarak da orayi beyan edecek.

Note: Bazi eyaletlerin komsu eyaletlerle vergi konusunda anlasmalari olabilir, bunun sonucunda bazi istisnai durumlar soz konusu olabilir. O yuzden yasadiginiz eyaletin disinda baska bir eyalette calisirsaniz ve ozellikle bu sinir komsusu bir eyalet ise, mutlaka her iki eyaletinde vergi kanunlarini gozden gecirmekte fayda var.

• @sadriabi, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@caglaror, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Bu aralar GrubHub'tan tutun Lyfté hepsi tax beyani icin on bilgi veren iletiler gonderiyorlar. Soyle bir metin gozume carpiyor "600$'dan az kazanim icin bildirime gerek yok" . Acaba bu munferit isler icin tek tek gecerli bir rakam mi, yoksa toplamda elimize gecen parayi mi kast ediyor.

$600’dan az da olsa tum geliri beyan etmek gerekiyor. $600 is yaptiranlar icin 1099 evraki duzenleme zorunlulugu siniri.

Ama yinede $600 altindaki gelir, 1040 formunda line 21'de belirtilmeli eger form 1099'a dahil edilmediyse.

• @MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

*NJ de calisilip MA de resident olma durumu IRS tarafinda problematik bir durum olur mu?

Tesekkurler.

Eyalet vergisi calistiginiz eyalete odenir. Sizin sorunuza gore, arkadasiniz eyalet vergisini beyan ederken, NJ non-resident olarak yapacak. Eger geriye kalan 2019 yili icerisinde MA'de calistiysa, MA resident olarak da orayi beyan edecek.

Note: Bazi eyaletlerin komsu eyaletlerle vergi konusunda anlasmalari olabilir, bunun sonucunda bazi istisnai durumlar soz konusu olabilir. O yuzden yasadiginiz eyaletin disinda baska bir eyalette calisirsaniz ve ozellikle bu sinir komsusu bir eyalet ise, mutlaka her iki eyaletinde vergi kanunlarini gozden gecirmekte fayda var.

Bundan cikardigim sonuc, her eyaletin kazanci o eyalette vergilendirilir.
    Bu durumda, NJ de nonresident olarak daha cok vergi odenecegi varsayilirsa, 8 ayligina eyalet degistirmek daha az vergi odemek icin akilci bir hareket olabilir mi dersiniz? Dediginiz gibi vergi konusunu arastirip ona gore karar vermeli bu konuda.

• Normal sartlar altinda, non-resident olarak eyalete vergi odediginizde, resident olana gore daha yuksek iade alirsiniz (eger baska bir etken yoksa).

Ben bunu birkac yil yasadim. Delaware resident olmama ragmen Maryland'de calismistim. Maryland non-resident olarak vergi beyani yapinca, Maryland resident olanlara gore daha yuksek bir miktarda iade almistim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |