Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
DV2023 Green Card çekiliş başvuru tarihleri 6 Ekim - 9 Kasım 2021 olarak açıklandı. Ücretsiz Green Card Çekiliş Başvurusu için buraya tıklayın.
LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfına bağış karşılığında Yeşilkart Forum Başvuru Servisini kullanmak istiyorsanız buraya tıklayın.

J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

• @crazycells cok teşekkür ederim bazıları 3 ay içinde belgeleri tamamlanıyor ve bitiyor işlemleri benim hala devam ediyor galiba rastgele yapıyor bu uscis bilemiyorum

• @mutu_23 Önce 'Department of State (DOS)' size 'Favorable Recommendation (FR)'ı verecek ve bunu da USCIS'a gönderecek ki sonrasında USCIS size receipt number (#) gönderebilsin.
    DOS benim FR'ı USCIS'a 12 Mayısta gönderdikten sonra, 25 Mayısta USCIStan receipt # yazılı olduğu hard copy elime ulaştı sonrasında da birkaç gün içinde approval notice aldım ve süreç tamamlandı.
    Özetle DOS size FR vermediyse henüz, zaten bekleyeceksiniz, bu aşama aylarca sürüyor. Ama eğer DOStan FR çıktıysa ve USCIS'a gönderildiyse, bu waiverın alınacağı son aşama ki benim iki hafta civarı sürmüştü, bu son aşama en kısa olan, birkaç haftada sonuçlanması gereken aşama.

• @Nergiz-Dogan-Artun teşekkür ederim Nergiz hanım ama gençten çok sıkıntı bilmiyorum bekleyeceğim artık ne zaman açılırsa Türkiye 20 günde. Cevap verdi Amerika 4 ayda cevap vermedi hala panding olarak duruyor durumum yabancı formlar turk formlar aynı herkes madur durumda

• @Nergiz-Dogan-Artun Merhaba nergiz hanım yeni bir güncelleme daha aldım 4 ekim de no objection statement Umarim FR yakin zamanda alırım NOS aldıktan sonra en zaman FR döner

• Merhabalar

Oncelikle herkesin sorularini zamaninizi ayirarak
    Ayrıntılı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Benimde size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Haziran 2016 yılında harvard universitesine J1 vizesi ile 3 aylığına staja gittim. Ve sonrasinda turkiyeye geri dondum. Turkiyede toplamda 1 yil 6 ay kaldiktan sonra (4 yıllık doktora sürecimde Türkiye’ye giriş çıkışlarımıda ekledim ) ekim 2017 de ispanya ya doktoraya gittim ve su anda 2021 aralik ayinda Johns hopkins üniversitesine post doktora arastirmaci olarak gidecegim.(2016 eylul ayindan beri amerikaya giris yapmadim yani toplamda 5 yildir ABD ye girmedim ancak bunun 1yil 6 ayi turkiyede 3 yil 6 ayi ise ispanyada gerceklesti). Size sormak istedigim ben hala 2 yil kuralina tabimiyim eger tabi isem 2 yil kurali dolmadan tekrar yeni bir J1 vizesi alabilirmiyim ?

Forumda okuduğum kadarıyla waiver almak 4-5 ayı buluyor ve bu süre maalesef benim için çok uzun çünkü pozisyona Aralık ortası başlamam gerekiyor.

Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ramazan-Yıldız, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar

Oncelikle herkesin sorularini zamaninizi ayirarak
    Ayrıntılı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Benimde size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Haziran 2016 yılında harvard universitesine J1 vizesi ile 3 aylığına staja gittim. Ve sonrasinda turkiyeye geri dondum. Turkiyede toplamda 1 yil 6 ay kaldiktan sonra (4 yıllık doktora sürecimde Türkiye’ye giriş çıkışlarımıda ekledim ) ekim 2017 de ispanya ya doktoraya gittim ve su anda 2021 aralik ayinda Johns hopkins üniversitesine post doktora arastirmaci olarak gidecegim.(2016 eylul ayindan beri amerikaya giris yapmadim yani toplamda 5 yildir ABD ye girmedim ancak bunun 1yil 6 ayi turkiyede 3 yil 6 ayi ise ispanyada gerceklesti). Size sormak istedigim ben hala 2 yil kuralina tabimiyim eger tabi isem 2 yil kurali dolmadan tekrar yeni bir J1 vizesi alabilirmiyim ?

Forumda okuduğum kadarıyla waiver almak 4-5 ayı buluyor ve bu süre maalesef benim için çok uzun çünkü pozisyona Aralık ortası başlamam gerekiyor.

Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler,

Yeni bir J1 vizesi icin waiver almaniza gerek yok. 2 yil kuralini doldurmamis olsaniz da yeni vize almanizda bir problem olmaz. Waiver ve 2 yil kurali sadece gocmenlik sureci veya "dual intent" vizelerine basvuru durumunda gerekli.

• @crazycells merhaba tekrar çok teşekkür ederim hızlı cevabınız için.

• Merhabalar,

Bir sorum olacakti. Lisans egitimim sirasinda KYK'dan ilk yuz basari bursu almaktaydim. 2015 yilinda exchange ogrencisi olarak J1 ile Amerikaya geldim. Su an F1 ile Amerikada doktora egitiminde bulunyorum. Buyukelcilik sitesinde belirtilen "herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp almadığınız ABD'ye geliş tarihiniz", icin bunu belirtmem gerekir mi? Ozellikle exchange icin aldigim bir burs veya borc olmadi fakat ifade biraz belirsiz geldi.

Cok tesekkurler.

• Merhabalar,

Haziran ayinda avukat araciligi ile basvurumu yaptim. https://j1visawaiverstatus.state.gov adresine girip case numarami yazdigimda sonuc olarak

Fee Received September, 28 2021
    Form DS-3035 Received September, 28 2021
    Form DS-2019 Received September, 28 2021
    Passport Data Page Received September, 28 2021
    Letter of Representation Received September, 28
    Statement Of Reason Received September, 28 2021

Department of State Advisory Opinion Finding: Pending

Olarak gozukuyor sistemde.

Bu durumda olanlarin evraklarinin eline gecmesi ortalama ne kadar surdu biliyor musunuz?

Birde konsolosluktan gelicek olan bir emailden bahsediyor herkes ama bana gelen bir email olmadi.

Simdiden tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Furkan-Eris, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar,

Bir sorum olacakti. Lisans egitimim sirasinda KYK'dan ilk yuz basari bursu almaktaydim. 2015 yilinda exchange ogrencisi olarak J1 ile Amerikaya geldim. Su an F1 ile Amerikada doktora egitiminde bulunyorum. Buyukelcilik sitesinde belirtilen "herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp almadığınız ABD'ye geliş tarihiniz", icin bunu belirtmem gerekir mi? Ozellikle exchange icin aldigim bir burs veya borc olmadi fakat ifade biraz belirsiz geldi.

Cok tesekkurler.

Belirtebilirsiniz. Zaten MEB , OSYM ve YOK'ten bu bilgiler gelecektir... 2015 dediniz, bu durumda exchange'den sonra Turkiye'ye geri donup en az 2 yil yasadiniz, dogru mudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertbayar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar,

Haziran ayinda avukat araciligi ile basvurumu yaptim. https://j1visawaiverstatus.state.gov adresine girip case numarami yazdigimda sonuc olarak

Fee Received September, 28 2021
    Form DS-3035 Received September, 28 2021
    Form DS-2019 Received September, 28 2021
    Passport Data Page Received September, 28 2021
    Letter of Representation Received September, 28
    Statement Of Reason Received September, 28 2021

Department of State Advisory Opinion Finding: Pending

Olarak gozukuyor sistemde.

Bu durumda olanlarin evraklarinin eline gecmesi ortalama ne kadar surdu biliyor musunuz?

Birde konsolosluktan gelicek olan bir emailden bahsediyor herkes ama bana gelen bir email olmadi.

Simdiden tesekkurler

Hatirlatir misiniz? Washington DC'deki TC konsolosluguna basvuru yapmis miydiniz?

Eger konsolosluktan bilgi gelmediyse Turkiye'den henuz No Objection Letter gelmemis olabilir...

• @crazycells

Acikcasi Ben San Francisco dayim avukatim New York da hangi konsolosluk araciligi ile yaptiklarini bilmiyorum. Bahsetmis oldugunuz letter de sanirim gelmedi cunku dedigim gibi bana herhangi bir email gelmedi konsolosluk tarafindan. Turkiyede herhangi bir vergi borcum yada herhangi bir borcum bulunmuyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertbayar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells

Acikcasi Ben San Francisco dayim avukatim New York da hangi konsolosluk araciligi ile yaptiklarini bilmiyorum. Bahsetmis oldugunuz letter de sanirim gelmedi cunku dedigim gibi bana herhangi bir email gelmedi konsolosluk tarafindan. Turkiyede herhangi bir vergi borcum yada herhangi bir borcum bulunmuyor

waiver islemleriyle sadece Washington DC'deki baskonsolosluk ilgileniyor, son durumu avukatiniza sorun isterseniz, kendi bilgilerini vermisse bilgiler kendisine de gitmis olabilir...

Benzer Başlıklar

• 7
  • 2
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

16.5k
Users

3.4k
Topics

237.8k
| | | |