Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• İyi forumlar arkadaşlar,

Süreci çok Sade bir dil ile anlatmak ve bana bir yol sunmanız için yazıyorum..

Mülakat Tarihim 13 Ağustos -Sağlık Randevu 9 Ağustos (10 - 13 Günlük bir sürem kaldı) 8 Yıllık bir flört/Sevgililik durumu tam da 2 hafta içinde mülakata girme arifesine denk geldi ve Green Card olayı da bizim bu acele almak istediğimiz nikah durumuna zemin oluşturuyor.. Çünkü Amerika'ya gittikten sonra yapılacak olan başvurunun süresi 2-3 yıl bekleme olayı biraz çetrefilli geliyor.

Kısacası 8 yıllık bir ilişkinin Amerika ile taçlandırılması amacıyla nasıl bir yol izlemem gerekir ? Hem de bu kısa zamanda.. açıkçası 2-3 yıl bekleme olmaması ve mülakattan sonra olması için prosedür mevcut mu ? İmkan var mı ?

Kız arkadaşımın ielts gibi eğitimleri ve dereceleri de mevcut. tesol olsun sanırım öğretmen olabiliyor bu durumun bir faydası olabilir mi diye de ekleyeyim.

Saygılarımla.

• ⭐⭐⭐

@Kursaduo Merhaba,

Mülakatınız sonrasında evlenir ve eşinizin de GC almasını isterseniz konsoloslukla irtibata geçiyorsunuz. Akabinden sizin vizenizi iptal ediyor ve eşinizle birlikte yeniden mülakata giriyorsunuz; evliliğinizin GC için yapılmadığını ispatlayarak ikiniz de vize alabiliyorsunuz. Ama bence bu saatten sonra aşırı riskli bir hareket olur.

Şu anda evlenip, konsolosluk ile görüşüp eşinizi de mülakata götürebilirsiniz. Ama nikah kıymak, üstüne pasaport değişikliği vb. yasal işlemler yetişir mi bilemedim. Üstelik evliliğinizin GC amacıyla yapılmadığını da kanıtlamanız gerekecek. Bence yine çok riskli bir hareket olur.

Açıkçası şu anda bana göre sizin için en mantıklısı GC aldıktan sonra F aile birleşimi yapmanız; ve eşinize vize almanız yönünde.

• @Sono

Teşekkürler cevabınız için,

8 yıllık bir ilişki olduğu için Amerika'ya yerleşmek amacıyla erkene alınan bir evlilik durumu riske mi atar. Bu yasak bir şey ise yapmayalım çünkü amaç zaten Türkiye'deki süreci Amerika'da devam ettirmek bundan tabi ve doğal bir durum nasıl olabilir ki yetkililer gözünde.

Bilemedim bu risk alıp almamak konusunda baya tereddüt oldu şimdi..

• ⭐⭐⭐

@Kursaduo 8 yıllık ilişki yeterince açıktır, belgelerini rahatlıkla ortaya koyarsınız eminim. Ama konsolosun aklına "Mülakat tarihi geldikten sonra neden bir anda evlendiniz?" sorusu gelebilir ve buna net bir cevap vermeniz gerekir. Örneğin aslında nikah tarihinizin daha önceden alındığını, ve mülakat sonrasına denk gelmesinin tesadüfi olduğunu söylemek gibi...

• Konsolosluğun bu soruları beni gerçekten zorlar gibi.. Alternatif düşüncelerimiz şunlardı

Mülakattan sonra resmi nikahı yaparız, Neden mülakattan sonra yaptınız sorusunda - pandemiyi bahane eder, Amerika'ya yerleşeceğimiz için düğün dahi yapmadığımızı belirtir falan diye düşündük .. Ama riskli bir durum olduğu gözüküyor. gördüğüm kadarı ile.

• Merhaba,

Öncelikle herkesin bayramını kutlar, sağlıklı, huzurlu güzel bir bayram dilerim. Bu konuda görüşlerinizi ve tecrübelerinizi rica ederim, özelikle @crazycells ve @gucarslan da destek olabilirse çok sevinirim.

@Kursaduo ile durumumuz benzer aslında;

Mülakat tarihim 5 Ağustos ve doktor randevum 3 Ağustos.
    7 yıla yakın bir ilişkim söz konusu (tüm whatssap konuşmaları, seyahatlerimizin uçak bilgileri, fotoğraflar, hotel konaklamaları vs) mevcut. Uzun zamandır evliliği konuşuyorduk ve maalesef pandemiden dolayı hep erteledik ve açıkcası konsolosluktan artık mülakat tarihi gelmesini hiç beklemiyorduk, ümidimizi kesmiştik.

Yaklaşık bir kaç hafta önce bana 5 Ağustos için mülakat tarihi verildiğini öğrendim ve 5 Ağustos mülakat tarihine kadar nikah yapmamız çok zor gönüyor; henüz nikah tarihi almadık. Evlenmek istiyoruz ama bir kaç haftaya ihtiyacımız var, evraklar vs için..

Sorularım şu yönde olacak;

1. Mülakata bekar girip, vize onayını aldıktan sonra nikah yaparsak; ve evlendiğimi Konsolosluğa bildirirsem; eş adayım hala DV sürecinden faydalanabilir mi?;

2)Yoksa ben vizemi aldım diye DV sürecim tamamlanmış mı sayılıyor? (Yani artık DV yoluyla değil de diğer 2-3 sene uzunlukta olan yöntemle mi devam etmeliyiz? (Crazycells'in bir yerde mülakata bekar girip akabinde evlenip ve konsolosluğa 30 Eylül DV süreci bitmeden gerekli evlilik belgelerini iletip eşimizi DV sürecine dahil edebiliyoruz diye bir ileti okumuştum ya da buna benzer bir ileti)

1. Benim buradaki tek endişem, 5 Ağustos'ta vizemi alıp akabinde evlenip eşimi sürece dahil etmemelerinden korkuyorum. Böyle bir olasılık olabilir mi?

2. Üstte yazmış olduğum durumda, eş adayımı DV sürecine dahil ederlerse, bu durumda onun için süreç ayrı mı işletiliyor? Yoksa benim vizemi de iptal edip, ikimizede yeni bir mülakat tarihi vermeme olasılığı olabilir mi? (malum mülakat tarihleri için çok az bir zaman kaldı)

3. Ya da konsolosluk ile iletişime geçip, evleneceğim için mülakat tarihimi biraz daha ileri bir tarihe atmalarını rica mı etmeliyim? Bana farklı bir mülakat tarihi vermeme ihtimalleri olur mu?

4. 5 Ağustos tarihindeki mülakata girdiğimde 7 senelik ilişkimden bahsedeyim mi? Ya da evleneceğimizi ama henüz nikah kıyamadığımız için onu DV sürecine ekletemediğimi söylemeli miyim?

Biraz fazla soru oldu kusura bakmayın (kafalar biraz karışık):( Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz benim ve aynı durumda olan başka arkadaşlar için de çok değerli.

Şimdiden çok çok teşekkür ederim zamanınız için.

Sevgiler,

• merhabalar, evlilik yoluyla greencard başvurusu surecindeyim. interview öncesi gelen seyahat izniyle türkiye'ye gidip gelen var mı? geri dönüşte amerikaya alınmama gibi bir risk var mı?

• ⭐⭐⭐

@Kursaduo, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

İyi forumlar arkadaşlar,

Mülakat Tarihim 13 Ağustos -Sağlık Randevu 9 Ağustos (10 - 13 Günlük bir sürem kaldı) 8 Yıllık bir flört/Sevgililik durumu tam da 2 hafta içinde mülakata girme arifesine denk geldi ve Green Card olayı da bizim bu acele almak istediğimiz nikah durumuna zemin oluşturuyor.. Çünkü Amerika'ya gittikten sonra yapılacak olan başvurunun süresi 2-3 yıl bekleme olayı biraz çetrefilli geliyor.

Kısacası 8 yıllık bir ilişkinin Amerika ile taçlandırılması amacıyla nasıl bir yol izlemem gerekir ? Hem de bu kısa zamanda.. açıkçası 2-3 yıl bekleme olmaması ve mülakattan sonra olması için prosedür mevcut mu ? İmkan var mı ?

Kız arkadaşımın ielts gibi eğitimleri ve dereceleri de mevcut. tesol olsun sanırım öğretmen olabiliyor bu durumun bir faydası olabilir mi diye de ekleyeyim.

Saygılarımla.

Merhaba,

Öncelikle tebrik ederim. Benimde sizin gibi 8 yıllık bir ilişkim vardı biz temmuz ayında evlendik kasım ayında da mülakatımız vardı.
    Açıkcası eğer belge ve evraklarınızı yetiştirebileceğinize eminseniz nikahı yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü ilişkinizin 8 yıldan beri sürdüğünü kanıtlarsanız ve aslında ileri bir tarihte evlenmek istediğinizi ama green card için bu tarihi öne çektiğinizi söylerseniz sorun olacağını sanmıyorum. Düğünü pandemiden dolayıda ileri bir tarihte yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Bu aşamada geçmişe ait fotoğraflar, yazışmalar ne bulabiliyorsanız kanıt olarak mülakatta yanında mutlaka götürün. Nikah sırasında çekilen fotoğraflarıda unutmayın. Tabi eğer yaparsanız.
    Bu gibi evlilikler zaten greencard için oluyor konsoloslukta bunu biliyor. Onların emin olmak istedikleri gc durumu olmasaydı da böyle bir evlilik yapacaklar mıydı? Şeklinde yorumlayabilirim.

Kız arkadaşınızın mesleği ile alakalı belgeler konsolosluğun sizin eğer vizeyi alırsanız orada maddi anlamda geçinebileceğiniz konusunda olumlu katkı yapar. Eğer fayda olarak bunu kast ediyorsanız sağlayacağını düşünüyorum.

Benim önerim evraklarınızı yetiştirebilirseniz nikahı yapıp girmeniz olacaktır ama bu konuda son kararı veren yinede siz olun. Çünkü yazdığım şeyleri tecrübe etmiş birisinin görüşü olarak düşünün.
    Bu kobuda @crazycells beyin görüşünüde beklemenizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lily, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

merhabalar, evlilik yoluyla greencard başvurusu surecindeyim. interview öncesi gelen seyahat izniyle türkiye'ye gidip gelen var mı? geri dönüşte amerikaya alınmama gibi bir risk var mı?

Eger I-131 basvurusu yaptiysaniz ve basvurunuz onaylanip "advance parole" belgesi elinize ulastiysa (tek olarak veya EAD ile kombo olarak) o durumda ABD'den cikabilirsiniz ve elinizdeki kart ile tekrar giris yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Kursaduo, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

İyi forumlar arkadaşlar,

Saygılarımla.

Dediginiz durumda, en yakin zamanda evlenmenizi tavsiye ederim. Yesilcam filmleri tabiriyle "yildirim nikahi" ⚡ 💍 🙂

Biraz yogun gececek ama belgeleri yetistirebilecek kadar zamaniniz olacaktir.

Evlilik sonrasi hemen konsolosluk ile iletisime gecip, evlilik cuzdaninizin kopyasini gonderip esiniz icin de bir DS-260 formu doldurun. Kendi DS-260 formunuzu da actirip guncelleyin ve mulakat oncesi ikisini de submit edin.

Yeni durumunuzu belirten yeni belgeleri mulakat gunu yaninizda bulundurun. Eger esinizin pasaportu yoksa veya yeni isimle guncellemek istiyorsa bunu en yakin zamanda yapmali. Eksik kalan belgeleri mulakat sonrasinda da konsolosluga goturebilirsiniz, fakat mumkun oldugunca zorlayip her seyi yetistirmenizi tavsiye ederim.

8 yillik iliskiye dair kanitlarinizi mulakata kesinlikle goturun. Yakin zamanda evlenmeyi dusundugunuzu ama ABD'ye beraber tasinmak icin erkene cektiginizi belirtebilirsiniz. Iliskiniz uzun sureli oldugu icin ben de bir sorun yasayacaginizi sanmiyorum. Bol sanslar dilerim ve simdiden tebrikler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nil, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhaba,

Öncelikle herkesin bayramını kutlar, sağlıklı, huzurlu güzel bir bayram dilerim. Bu konuda görüşlerinizi ve tecrübelerinizi rica ederim, özelikle @crazycells ve @gucarslan da destek olabilirse çok sevinirim.

@Kursaduo ile durumumuz benzer aslında;

Mülakat tarihim 5 Ağustos ve doktor randevum 3 Ağustos.
    7 yıla yakın bir ilişkim söz konusu (tüm whatssap konuşmaları, seyahatlerimizin uçak bilgileri, fotoğraflar, hotel konaklamaları vs) mevcut. Uzun zamandır evliliği konuşuyorduk ve maalesef pandemiden dolayı hep erteledik ve açıkcası konsolosluktan artık mülakat tarihi gelmesini hiç beklemiyorduk, ümidimizi kesmiştik.

Yaklaşık bir kaç hafta önce bana 5 Ağustos için mülakat tarihi verildiğini öğrendim ve 5 Ağustos mülakat tarihine kadar nikah yapmamız çok zor gönüyor; henüz nikah tarihi almadık. Evlenmek istiyoruz ama bir kaç haftaya ihtiyacımız var, evraklar vs için..

Sorularım şu yönde olacak;

1. Mülakata bekar girip, vize onayını aldıktan sonra nikah yaparsak; ve evlendiğimi Konsolosluğa bildirirsem; eş adayım hala DV sürecinden faydalanabilir mi?;

2)Yoksa ben vizemi aldım diye DV sürecim tamamlanmış mı sayılıyor? (Yani artık DV yoluyla değil de diğer 2-3 sene uzunlukta olan yöntemle mi devam etmeliyiz? (Crazycells'in bir yerde mülakata bekar girip akabinde evlenip ve konsolosluğa 30 Eylül DV süreci bitmeden gerekli evlilik belgelerini iletip eşimizi DV sürecine dahil edebiliyoruz diye bir ileti okumuştum ya da buna benzer bir ileti)

1. Benim buradaki tek endişem, 5 Ağustos'ta vizemi alıp akabinde evlenip eşimi sürece dahil etmemelerinden korkuyorum. Böyle bir olasılık olabilir mi?

2. Üstte yazmış olduğum durumda, eş adayımı DV sürecine dahil ederlerse, bu durumda onun için süreç ayrı mı işletiliyor? Yoksa benim vizemi de iptal edip, ikimizede yeni bir mülakat tarihi vermeme olasılığı olabilir mi? (malum mülakat tarihleri için çok az bir zaman kaldı)

3. Ya da konsolosluk ile iletişime geçip, evleneceğim için mülakat tarihimi biraz daha ileri bir tarihe atmalarını rica mı etmeliyim? Bana farklı bir mülakat tarihi vermeme ihtimalleri olur mu?

4. 5 Ağustos tarihindeki mülakata girdiğimde 7 senelik ilişkimden bahsedeyim mi? Ya da evleneceğimizi ama henüz nikah kıyamadığımız için onu DV sürecine ekletemediğimi söylemeli miyim?

Biraz fazla soru oldu kusura bakmayın (kafalar biraz karışık):( Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz benim ve aynı durumda olan başka arkadaşlar için de çok değerli.

Şimdiden çok çok teşekkür ederim zamanınız için.

Sevgiler,

Hemen yukaridaki cevabimi da okumayi unutmayin lutfen...

1 ve 2- Normalde faydalanabilir, fakat su aralar gocmen vize icin randevu almak kolay olmadigindan mulakata kadar evlilik islemlerini halledip mulakata evli olarak girmenizi tavsiye ederim. Yetisen evraklari mulakata goturursunuz, yetismeyenleri ise daha sonra posta ile gonderebilirsiniz. Fakat ikiniz mulakata katilmalisiniz ve ikiniz icin de bir DS-260 formu dolmus olmali.

3- Konsolosluk yogunluktan dolayi bu istegi yerine getiremeyebilir, bilginize. Ellerinden geleni yapacaklardir ama is yogunlugunun cok oldugu bir donemdeyiz. Bunu dikkate almalisiniz.

4- Sizin vizenizin de iptal edilip, yenisinin basilmasi gerekiyor. Yeni vizede evli goruneceksiniz, ayrica yeniden kendiniz icin vize ucreti odemeniz gerekiyor.

5- Siz bilirsiniz, ama DV surecindeki hickimseye yeni bir mulakat tarihi istemesini veya mulakata katilmamasini tavsiye etmem. Surecin bitmesine cok az zaman kaldi ve konsoloslugun cok kolay mulakat tarihi verebilecegi kesin degil. Ben yerinizde olsaydim bunu riske atmazdim ve mulakata katilirdim.

6- Eger mustakbel esiniz sizinle vize almiyorsa bundan bahsetmenize gerek yok, ama eger kendinize vize basilmasini istemiyorsaniz ve sonrasinda esinizle beraber vize almak isterseniz bundan konsoloslukta bahsedebilirsiniz. Eger surec bitmeden size ve esinize vize verebileceklerini dusunuyorlarsa, ona gore size yeni bir mulakat tarihi verebilirler veya yapmaniz gerekenler icin yonlendirebilirler (vize alacak herkesin mulakata katilmasi gerekiyor).

• @crazycells haklısınız ben turist vizesi turist olarak almayı planlıyorum sonradan oraya gittiğimde eğlenmeyi düşünüyorum

• @crazycells Tüm sorularımı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim, zahmet oldu. Söyledikleriniz çok doğru, zaman çok kısıtlı ve bizim için uygun olan en doğru kararı verip ilerlememiz gerekiyor. Tekrar çok teşekkür ederim.

• @crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim. link verdiğiniz başlığı inceledim ancak daha sonrqdan evlenen çiftlerle alakalı bir kısım göremedim, ya da gözden kaçırdım. kız arkadaşım şu an hali hazırda j1 vizesini almış durumda ve eylül’de gidiyor. yılbaşında turist vize başvurularının açılmaması durumunda evlilik ihtimalini düşünüyoruz, ama önceden evlenmiş olmamız şart mıydı?

• Herkese merhabalar,

DV2022 talihlisiyim. Nişanlımla üniversiteden beri süren 5 yıllık bir geçmişimiz var. Bu yaz nişanımızı yaptık, önümüzdeki sene de evlenmeyi düşünüyorduk. Yalnız green card sürecine dahil olmamızla beraber nikahımızı öne çekmek istiyoruz.

Nikah yapma sürecini uzatmak istememizin sebebi nişanlımın annesinin vefatından dolayı devletten aldığı bir maaşı var işinden ayrı olarak. Ayrı şehirlerde yaşadığımız için oradan gelen para onun için çok iyi oluyor. Sıralamamız 18k geçmişte her şey yolunda giderse 18k sıralamaya nisan-mayıs-haziran aylarında mülakat sırası geldiğini gördük. Bu durumda bizim nikahı kasım - aralık aylarında yapmamız sizce de uygun olur mu?

Şimdiden teşekkürler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tarık-B, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim. link verdiğiniz başlığı inceledim ancak daha sonrqdan evlenen çiftlerle alakalı bir kısım göremedim, ya da gözden kaçırdım. kız arkadaşım şu an hali hazırda j1 vizesini almış durumda ve eylül’de gidiyor. yılbaşında turist vize başvurularının açılmaması durumunda evlilik ihtimalini düşünüyoruz, ama önceden evlenmiş olmamız şart mıydı?

Daha sonradan da evlilik yapmanizda bir sakinca yok, ama gocmen olmayan vize sahiplerinin esleri icin su basligi incelemeniz daha dogru olur:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4562/amerikan-vatandaşı-olmayan-kişilerin-eş-partnerleri-hangi-vize-türünden-yararlanabilir/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ekef, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Herkese merhabalar,

DV2022 talihlisiyim. Nişanlımla üniversiteden beri süren 5 yıllık bir geçmişimiz var. Bu yaz nişanımızı yaptık, önümüzdeki sene de evlenmeyi düşünüyorduk. Yalnız green card sürecine dahil olmamızla beraber nikahımızı öne çekmek istiyoruz.

Nikah yapma sürecini uzatmak istememizin sebebi nişanlımın annesinin vefatından dolayı devletten aldığı bir maaşı var işinden ayrı olarak. Ayrı şehirlerde yaşadığımız için oradan gelen para onun için çok iyi oluyor. Sıralamamız 18k geçmişte her şey yolunda giderse 18k sıralamaya nisan-mayıs-haziran aylarında mülakat sırası geldiğini gördük. Bu durumda bizim nikahı kasım - aralık aylarında yapmamız sizce de uygun olur mu?

Şimdiden teşekkürler,

Simdiden hayirli olsun.

Mumkun oldugu kadar kisa surede resmen evlenip, formlari da hemen ardindan guncellemenizi tavsiye ederim. 2021 yili bitmeden bunlari yapmaniz yerinde olur 👍

• Herkese merhaba tekrardan, Değişik yollardan geçiyor, değişik yollar kat ediyorum. Belki de forumda başka insanlara da yol göstermiş bir tecrübe sunmuş olacağım. Önce başımdan geçenleri sonra sorularımı yazmak istiyorum.

Mülakat tarihimde konsolosluğa gittim (13.08.2021) her şey yolunda gidiyor N.J'li arkadaş gayet olumlu ve pozitif yaklaşırken bir problemim olduğunu söyledim, 2 hafta içinde evleneceğimi ve eşime de vize alıp alamayacağımı sordum. Kendisi pasaportumu geri vererek işlemlerimi halledip Konsolosluğa mail atmamı istedi. hatta eşim direkt kendisi benim pasaportumu da alıp gelebileceğini belirtti. Benim işlemimin şuan ASKIYA alındığını söyledi. Buraya kadar olan kısım Tecrübe ettiğim kısım olup Şimdi sorularımı sorma kısmına geleyim sonra tekrardan tecrübe edeceğim şeyin paylaşımına devam ederim.

Bana konsolosluktayken mail atmamı söylediler Evlilik cüzdanı ve diğer belgeleri. O an heyecanla tamam atarım dedim ama.. diğer belgelerden kasıt ne kastettiğini anlamadığımın farkına yeni vardım 🙂 Şimdi ben evlendim ve eşimin evlilik cüzdanı elinde olup yeni pasaportu ve kimliği de yarın eline geçiyor. İrtibat kuracağım link şurası https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/contact-immigrant-visa-section-tr/

Sorularım şunlar ;

1- Yukarıdaki linkteki konu seçimini ne yapmam gerekiyor ?
    2- Nasıl bir yazı yazmam gerekiyor Eşimin adını soyadını mı yoksa olayın kısa özetini mi ?
    3- İngilizce mi Türkçe mi yazmam lazım ?
    4- Hangi belgeleri göndermem gerekiyor ?
    5- Ds260 formuna eklemem gerekmiyor mu ? Eklemem gerekiyorsa nasıl ekleyeceğim ?
    6- Bana kalkıp Yarın gel derlerse Doktor raporu nasıl alınacak eşim için ?
    7- Ayrıca Eşimin CN numarası benim CN numarası mı oluyor yoksa onun bilgileri farklı mı olacak
    8- Sormam gereken başka sorular varsa ve ben bilmiyorsam o soruların da cevabını verirseniz iyi olur. Konuya hakim olmadığım için başka ne sorulur emin değilim.

• @Kursaduo cok buyuk riske girmissiniz. Bol sans diliyorum. Kusura bakmayim hicbir fikrim yok ne yapmaniz konusunda Bence bir avukata danisin.

• @Kursaduo size @crazycells yardımcı olabilir sanırım durumunuz biraz karışık yanlış bilgi dahada karışık hale getirir. Umarım kısa zamanda çözersiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |