Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Prm-oguzhan Türkiye ne kaybetti bilemem ama ABD bir saç ekimci kazandı belki işimiz düşer orada sana ilerde saçsız kalırsak 🙂

• @Prm-oguzhan hayırlı olsun

• ⭐⭐

@ucnoylaks Simitçi olmasa haliniz harapmış 😃
    Tebrikler, yolunuz açık olsun.

• Yasaklı

@misha90, içinde söyledi: DV2024 Mülakat Deneyimleri

@Prm-oguzhan Türkiye ne kaybetti bilemem ama ABD bir saç ekimci kazandı belki işimiz düşer orada sana ilerde saçsız kalırsak 🙂

Valla helal olsun hocam unutmamışsın :), her zaman beklerim saçlarınız emin ellerde 😉😃

En yakın zamanda iyi haberlerini bekliyorum hocam takip edeceğim şimdiden başarılar 🙂

• @Prm-oguzhan Unutmama gibi bi özelliğim var. Teşekkür ederim inşallah güzel haberler vereceğim 🙂

• @misha90, içinde söyledi: DV2024 Mülakat Deneyimleri

@Prm-oguzhan Türkiye ne kaybetti bilemem ama ABD bir saç ekimci kazandı belki işimiz düşer orada sana ilerde saçsız kalırsak 🙂

Seni bilmem @misha90 ama benim kesin düşer. Susuz çorak toprağa döndü 🙂

• @Prm-oguzhan hayırlı olsun 🙂
    Teşekkürler

Fakirin yüzü gülür mu bee..

• @Prm-oguzhan Hayırlı olsun vizeniz

• Yasaklı

@T-C-Kubilay-Dikici teşekkür ederim hocam darısı başınıza ✋🏼

• Merhabalar. Vize mülakatına girip olumlu cevap alan tüm arkadaşları tebrik ediyorum. Yeni hayatlarında yolları açık, bol şans ve mutluluk dilerim. Giripte evrak beklemede olanlara da biraz daha sabır diliyorum. Bütün yazılanları heyecanla okuyorum, Herkese bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.
    Ben vize bülütenini inceledim, mart ayına Afrika bölgesi için 40 K current olmuş. Her sene Afrika bu kadar yüksek açılıyo mu acaba. Takip eden var mı Avrupa bölgesine açma şansı var mı acaba. Biraz saçma soru ola bilir

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• Eşim de ben de üniversite zamanından beri ara ara Green Card çekilişine başvurmuş olsak da son iki yıldır düzenli ve planlı olarak başvurduk. Geçen sene ikimize de çıkmadı. Bu sene lottery açıklandığında ise eşime çıktığını öğrenmiş olduk. Normalde eylül ayı civarlarında evlilik planları yaptığımız için ilk öğrendiğimizde beni de başvuruya dahil edebilmek için nasıl ilerlememiz gerektiğini düşünüp beni de ilk başvuruda direkt dahil edelim diye ilerleyecektik. Ancak o gece forumlar, videolar derken DS-260 formunu erken doldurmanın önemini öğrenip 1 gün içinde başvuruyu tamamladık. Yaklaşık 1 ay sonra da evlenip beni başvuruya dahil etmek için görüşme mailinin gelmesini bekleyecektik.
    09Ocak2024 Unganlar Sağlık Muayenesi: Görüşmeden 2-3 gün öncesine kadar randevu alınabiliyor olmasına rağmen biz özellikle görüşmeden 1 hafta öncesine 09Ocak2024 saat 09:00a randevu aldık herhangi bir aksaklık, süreçte uzama vs olursa diye. Ankara’da yaşayan arkadaşlarımız olduğu için 1 gün önce Ankara’ya geldik. Randevu günü de arkadaşımız bizi Kuğulu Park’a bıraktı. Muayene içinde bulunduğu binanın 4. Katında. Çalışma saatleri de 9da başladığı için biz geldiğimizde henüz açık değildi ve saat 9’a 5 kala açıldı. Randevumuzu söyledik ve pasaport, aşı kartlarını verdik. Biz fotoğraf da götürmüş olmamıza rağmen orada tekrar fotoğrafımızı çektiler ve kan testleri ve akciğer röntgeni için iki kişi totalde 90 dolar ödeyip 3. Kattaki Düzen Laboratuvarına yönlendirdiler. Kalabalıktan dolayı burada işlemlerimiz için sıra gelmesini biraz bekledik. Akciğer filmi ve ve kan verdikten sonra burada işimiz bitti. Ben daha kapsamlı bir kan tahlili yapılıyor zannediyordum ama hemşire sadece bulaşıcı hastalıklar için kan aldıklarını söyledi. Sonrasında tekrar 4. Kattan bu sefer muayenemiz için yaklaşık 1,5 saat sonra saat 11:00de gelmemizi söylediler. Biz o sürede banka işlerimizi hallettik ve görüşme için banka hesap dökümlerimizi aldık.
    Muayene için döndüğümüzde bekleme alanı iyice kalabalıklaşmıştı ve biz de 11:05 gibi gelebildiğimiz için sırada bizden önce aldıkları kişiler oldu. Bu nedenle yarım saat kadar bir sarkma ile 12 gibi muayene sıramız geldi. İlk önce hiç giysi/ayakkabı çıkarmadan boy ve kilo ölçümü yapıldı. Sonra sadece çamaşırlar kalacak şekilde verdikleri önlüğü giymemiz istendi. Basit bir karın ve göğüs muayenesi yapıldı. Normalde lens kullandığım için lenslerimi takarak ve gözlüğümü de yanımda götürerek gittim ve bu durumu belirttim. Hiç gözlüğüme bakmadı ve raporda “lens ile normal” olarak belirtebileceğini söyledi. Başka bir göz muayenesi veya lens/gözlük derecesi sormadı. Eşim rutinde de gözlük kullanıyor ve görüşmeye de gözlükle gitti. Ancak ona da gözlük/göz numarası ile ilgili hiçbir şey sormadı. Sonra doktor bey odadan çıkıp bir 10-15 dk sonra geri geldi ve aşı yaptı. Ben de eşim de tek doz aşı olduk. Ancak bana da eşime de aşıyı hiçbir şey söylemeden yattığımız şekildeyken pat diye yaptı. Muayene ve aşılara iki kişi toplamda 680 dolar ödedik. Ertesi gün 3-5 arası söyledikleri gibi raporu almaya gittik.

17Ocak2024 Konsolosluk Görüşmesi: Saat 08:45’te olan konsolosluk görüşmemize 7:45 civarlarında geldik. Bu sırada bile yoğun bir kalabalık ve gerginlik vardı. Randevu saatlerine göre çağırıyor olmalarına rağmen anons ettiklerin saatlerin net duyulmuyor olmasından dolayı güvenliğin önüne doğru ve bekleme sınırını geçecek şekilde yığılma oldu. Bir süre sonra güvenliğin ikazıyla herkesin geriye doğru ve tek sıra olarak beklemesi istendi ve ikişer ikişer çağrıldık. Pasaportlarımızı güvenliğin önündeki çekmeceden teslim ettik ve içeri girmek için bekleme alanına geçtik. Bu sırada güvenlik adımı anons etti ve tekrar yanına çağırdı. Soyadımı teyit etti ve hangi soyadımla başvurduğumu, soyadı değişikliği yapıp yapmadığımı sordu. Şöyle ki biz başvuruyu yaptıktan sonra evlendik ve başvurumuzu beni eklemek için açtırmıştık. Ancak bu sırada başvuruya ismimi eski soyadım ile eklemişlerdi. Biz ise başvurumu güncel bilgilerimle tamamladık. Doğru ve güncel bilgilerle benim için de ds-260 formunu tamamladığımız için adımın eski soyadımla eklenmiş olmasına takılmamıştık. Bu durumu güvenliğe açıkladık ve yanımda eski soyadımın bulunduğu bir kimliğin olup olmadığını sordu. Eski pasaportlarım yanımda olduğu için onları gösterdim. Bu şekilde kabul ettiler ve bekleme sırasına geri döndük. Adımız seslendiğinde güvenlikten geçip görüşmelerin yapıldığı ala geçtik. Vize başvuru türümüzü belirttikten sonra sadece pasaportlarımıza baktılar ve beklememizi söylediler. En çok bundan sonraki süreçte bekledik. Yaklaşık 1 saat sonra asıl talihli olan eşimin adı söylendi ve para ödemek için çağrıldık. İki kişi için 660 dolar ödeyerek sıra numaramızı aldık. Sıramız geldiğinde sırayla bizden istedikleri belgeleri verdik. Bu sırada biz şöyle bir deneyim yaşadık. Eşimle ben ayrı ayrı tuttuğumuz hesap dökümlerimizi 1 hafta önce gelen mailde sadece eşimden hesap dökümü istendiğini görüp ortak hesap oluşturup benim hesabımdaki parayı oraya geçirmiştik. Ancak diğer maddi destekleyici dökümanlar için aynısını yapamadığımız için o kısmı şansa bıraktık. Gerekli belgelerden eşimin banka dökümünü istediklerinde benimkileri de verip veremeyeceğimizi sorduk ve gişedeki görevli kabul etti ve benim dökümanlarımı da dosyaya koydu. Eşimin geçeri amerika vizesi olup olmadığını sordu ancak bana sormadı ve biz benim de amerika turistik vizem olduğunu biz belirtmek durumunda kaldık. İkimizinde geçerli Amerika turistik vizesinin olduğu pasaportlarımızı da verdik. Green cardlarımızın postalanacağı adresi başvurudaki adresimizle teyit etti ve bahsettiğimiz adresin geçerli olduğunu söyledik. Kapalı zarftaki sağlık raporlarımızı da burada bizden isteyip, zarfları açıp dosyalarımıza ekledi. Görüşmeyi ingilizce yapıp yapamayacağımızı sordu ve ingilizce yapabileceğimizi söyledik. Sonrasında aynı aldığımız sıra numarasıyla görüşme sıramızı bekledik. Mülakatları yürüten yabancı çalışanlar Türkçe biliyor olmasına rağmen bir gişede Türk bir görevli de destek vermek amaçlı bulunuyor. Bizim sıramız bu gişeyedeki görevliye denk geldi. İlk önce yemin ettirip bilgisayardan başvurumuzu incelemeye başladılar. Bu sırada yabancı kişilerin sorusuna cevap verdiğimizi anlayıp ingilizce devam edebileceğimiz konuşuldu. Mülakatı yapan kişi eşimin başvurusunda meteoroloji mühendisliği okuduğunu görüp şaşırdı (hatta bizce etkilendi) 😊

• Ne mezunusun? Eşim burada lisans ve yüksek lisans bölümlerini belirtti
    • Nerede yaşamayı düşünüyorsunuz? Philadelphia
      Bu arada henüz mülakat devam ederken ikimizin de turistik vizelerine “cancelled” damgalarını bastıklarını gördük ve içten içe sevinmeye başladık.
    • Ne iş yapmayı düşünüyorsun? Burada sadece eşime soracaklarını tahmin ettiğimiz için kendimizi özellikle ikimizin çalışacağını da belirtecek şekilde hazırlamıştık ve bu kısımda benim de mesleğimi belirtecek şekilde ikimizin de şu anda yaptığı işlerde çalışmaya devam edeceğimizi söyledik
    • Türkçe bilen diğer çalışan bu arada İzmir’deki denizin gel-git olaylarıyla ilgili eşime sorular sordu ve bununla ilgili bir konuşma geçti
      Bize hiç ne kadar para ile gideceğimizi yada amerikada tanıdığımız olup olmadığını sormadı. Ve “Onaylandı 1 hafta PTT” cümlesini duyduk. Ama o sırada heyecandan görüşmenin son saniyeleri eşimde de bende de yok diyebiliriz. Teşekkür edip sevinçle çıkarken orada belki sadece 1-2 saattir aynı ortamda bulunan insanların da sizin suratınızdan sizin sevincinizi paylaştığını görüp, göz göze geldiğimde gerçekten daha da duygusal bir an yaşadım.
      09:45 gibi para ödeme sırasına girdiğimizden yaklaşık 45dk sonra mülakattan çıkmıştık ve taksiye bindiğimizde saat 10:40 civarlarındaydı. Bütün vize işlemleri aslında çok küçük bir alanda ilerlediğini fark ettik ve özellikle sabah ilk saatlerdeki yoğunluktan dolayı asıl zaman alan kısım sürecimizin başlamasına kadar beklediğimiz kısım oldu.
      Biz mülakatta onay aldıktan sonra “Visa Status Tracker” da AP her halükarda göründüğünü bilmiyorduk o nedenle 17Ocak akşamında ilk başta biraz şaşırdık. Sonra da 18Ocak ve 19Ocak sabahımız bunun tedirginliği ile geçti. Ancak @gucarslan beyin de dediği gibi 19Ocak sabahı vize durumumuz “issued” oldu ve akşamına da PTT mesajını aldık.

Süreç boyunca destek olan, sorularımızı yanıtlayan herkese çok teşekkür ederiz. Süreci devam eden herkese bol şanslar dilerim 😊

• @TheEcot hayırlı uğurlu olsun yeni hayatınızda başarılar.

• @TheEcot Mutluluk ve başarılar dileriz. Hayırlı uğurlu olsun.

• @TheEcot yeni hayatinizda size ve esinize saglikli ve mutlu bir hayat dilerim

• Merhaba arkadaşlar. Bugün Frankfurt'ta sağlık kontrolümü tamamladım. Öncelikle dosyasını taşıyan ya da halihazırda yurtdışında mülakata girecek olan arkadaşlara tavsiyem 2nl aldığınız anda doktor muayenesi için randevu almanız. Zira, çok fazla kaynak olmamasına rağmen birkaç almanca video izledim ve forumdan @Summer-0 arkadaşın da yaşadığı gibi en azından almanya için sağlık muayenesi için randevu almak oldukça zor. Genelde mülakattan sonraya alabiliyorlar çünkü aşırı kalabalık. Neyseki ben erken davranmıştım ve mülakatımdan 3 hafta öncesine randevu alabildim. Özellikle Almanya, Ukrayna talihlilerinin dosyalarına da baktığı için oldukça yoğun bir konsolosluk.

10.30 randevum için 10'da muayenehanedeydim. Bir sıra numarası verildi ve beklemem söylendi. İsmim okundu ve sekreter odasına girdim. Sağlık geçmişim ile ilgili forma benzer bir kağıt verdiler ve onu doldurdum. Kağıtta genel hastalıklarınızın olup olmadığını, psikolojik geçmişinizi vs. soruyor. Almanya'daki sağlık kuruluşu DV talihlileri için 4 tane fotoğraf da istiyor. fotoğrafları, covid aşı karnemi, DS260 belgemi, pasaportumu verdim ve ödeme yaptım. 440 Euro ödedim. Almanyada nakit para kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen sadece kredi kartı kabul ettiler. Unganlar dolar kabul ettiği için yanımda dolar ve euro nakit götürmüştüm ancak kabul etmediler. Ödeme yaptıktan sonra kan verdim, göğüs röntgeni çekildi ve idrar testi yapıldı. Daha sonra fiziksel muayeneye girdim. Göz testi, kulak ve boğaz kontrolü ve fiziksel birkaç muayeneden sonra doktorum aşı kartımın olup olmadığını sordu. Türkiye'de çok vaktim olmadığı için ne eski aşılarımın kayıtlarını bulabildim ne de antikor testi. Unganlar genelde kabul etmiyor ancak sanki benim doktorum o belgelerim olsa kabul edecekti gibime geldi. Yine de pek emin değilim. Sadece sözel beyan olarak daha önce Su çiçeği (chicken pox) olup olmadığımı sordu. Çocukken su çiçeği olduğumu belirttim ve o aşıyı yapmadı. Tetanoz aşısı, Heptatit B aşısı, Influenza aşısı ve ne olduğunu bilmediğim bir aşı daha yapıldı. Doktorum bu 4 aşıdan en az 2'sini sigortamın karşılayacağını söyledi ancak almanyada sigortam var ancak aktive etmedim. Sigortası olanların kesinlikle sigortaya bildirmesini tavsiye ederim. Bu 4 aşı da 171 Euro tuttu. Bunu nakit olarak verebileceğim söylendi ve nakit olarak ödedim. Daha sonradan bana sarı bir aşı pasaportu verildi. Sanırım bunu daha sonradan da kullanabilirim ve sekreter başka bir kağıt daha verdi aşı bilgilerimin olduğu. Amerikanların sarı aşı pasaportunu anlamadıklarını, bana verdiği kağıdı amerikaya götürmemi tavsiye etti gülerek. Röntgenimin bir kopya cd'sini de elden verdiler. Röntgen, kan ve idrar testinin faturalarını daha sonradan email olarak atacaklarını söylediler yani orada ödemedim ama ödemem gerekecek. Sonuçlarımın 1-2 gün içinde çıkacağını ve konsolosluğa ileteceklerini söyledi. Sonuçlarımın iletildiğini bana haber verip vermeyeceklerini sordum. Sekreter hanım normalde yapmadıklarını ama bana email atacağını söyledi. Tüm işlemim bu kadardı. Yaklaşık 2 saat klinikte kaldım. Sırada vize mülakatı deneyimi var. Umarım olumlu geçen mülakatımın deneyimini yazmak da nasip olur. Herkese bol şanslar dilerim. Umarım şansa ihtiyacınız olmaz. Sağlıcakla...

• @Hope-Breaker Önemli bir virajı geride bıraktınız. Hadi hayırlısı olsun. Şimdiden 12 Şubat için bol şans diliyorum. İnşallah mülakatı da rahatça halledersiniz.

• @Redbeard Çok teşekkür ederim. Sizin de AOS sürecinizi takip ediyorum. Umarım en kısa sürede en az maliyetle Greencardınıza kavuşursunuz. Aynı gökyüzüne bakmak dileğiyle...

• @Hope-Breaker İnşallah çok teşekkürler.. "AOS" uzun süren bir süreç ya, sabırla bekliyoruz. İnşallah dediğiniz gibi olur ve aynı gökyüzüne bakarız. Tekrar çok tşk.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.3k

| | | |