DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• @arnblt, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@Kramer en buyuk handicapiniz ABD is tecrubesi. Mulakat alip gecseniz bile son asamada ABD tecrubesi olani tercih ediyorlar.
    Ikinci buyuk handicapiniz ABD de yasamiyor olmaniz. Simdi Turkiyedeyim ama teklif alirsam hemen gelirim de biraz ise yaramiyor.
    Benim ailem ABD deydi. Birde su anda calistigim yer 1 senedir adam bulamiyorlarmis. Basvururur basvurmaz aradilar. Onda bile 4 asamada isi alabildim.

Diger konu ise 1 senelik IT tecrubesiyle nasil is bulacaginiz mulakat alinca size kalmis bir konu. Hersey gonlunuzce olsun.

Anladım, çok teşekkürler, haklısınız. Bu durumda iş bulmadan ABD'ye yerleşmek uygun mu olur? Bununla birlikte sizce başlangıç pozisyonlarına mı başvurmalıyım?

• @arnblt ye bu konuda katiliyorum, abd tecrubesi olmamasi bariz dezavantaj oluyor. hatta bir kac tane firmada green kartin hele fiziksel gelsin sonra bakalim dediler o sekilde kacirdim, is yeri ve kacak yer uzakligi da etken ben gecici yerdeyim isi alayim gelirim mantigina cok sicak bakmiyorlar, su an calistigim yer ofise cagirmisti son mulakat icin velevki size de hadi gel bakalim dediler ne olacak?

Benim kendi yanlislarimdan edindigim tecrube ile amerikda is imkaninizin oldugu yerin dibine gidin pahali da olsa, zaten kendinizi 6 ay idame ettirecek para ile gidiyorsunuz. sonrasinda nekit akisi icin walmart, tjmaxx gibi yerlerden asgari ucretle is bakin, bu esnada da kendi sektorunuzde is aramaya devam edin,

acikcasi linkedin premium asgari curetle calistiginizda bile turkiye maasinizdan daha hafif gelecektir.

• ⭐⭐

@Kramer bu sizin maddi durumunuza bagli. 1 sene is tecrubesi biraz az. Ayni is yerinde biraz daha kalip daha donanimli geelebilirsiniz. Ama bu sure cok uzun olmasin.

• QA yapip amerikada is bulan cok duydum ama salesforce kursunu bitirip ise giren gormedim.. etrafinda salesforce kursu ile basarmis ornekler olan var mi? bugun biraz arastirdim bir suru bootcamp te salesforce bitirip is bulamamis insanlarla karsilastim.

• @Kramer Selamlar,

Açık ilan olmasa bile pozisyonunuzla ilgili arama yapıp konumu Amerika girip şirketlerin İK'larına mesaj yazabilirsiniz. İşle ilgileniyorum açık pozisyon var mı veya olması durumu icin cvmi paylasıyorum diyerek cv'nizi gönderebilirsiniz.

• @Kramer biz de vizemizi senden 1 hafta sonra kadar aldık. Eşim Senior Software Developer pozisyonunda remote olarak bir firmaya çalışıyor. İlk etapta oraya gittiğimizde aktif işine çalışmaya devam edecek ve bir yandan da iş arayacak. Başlangıç olarak daha az uzmanlık gerektiren pozisyonlara da başvurup bir an önce sisteme dahil olmayı planlıyor. Orada bir şirkette çalışmaya başladıktan sonra tekrar iş aramak daha avantajlı olabilir. Bir an önce oraya gitmek bu süreçte daha avantalı olur gibi duruyor. Ancak ekonomik olarak da bir yandan zor olacak tabiki. LinkedIn hesabında konumu oraya gitmeyi planladığımız için Seattle olarak güncelledi. Ne kadar çok başvuru o kadar çok şans demek. Bir de oradaki şirketlerde tanıdığınız insanlar varsa sizin için referans olduklarında süreç çok daha hızlı ilerleyebiliyor. En azından CV aşamasında direk elenmeyebiliyorsunuz. Umarım gönlüne göre bir iş bulursun.

• @fxu biz de benzer şekilde düşünüp ona göre plan yapmaya çalışıyorduk. Tavsiyelerinizi okuyunca biraz daha da erken gidebiliriz diye düşünmeye başladık. Ekonomik imkan varsa bir an önce oraya gidip iş aramaya başlamak en mantıklı seçenek gibi duruyor. Tecrübe paylaşımınız için teşekkürler.

• Burada iş başvurularında kullanılan Resume/CV çok önemli, başvurularınızın çoğu IK’nın önüne düşmüyor bile olabilir. O yüzden ATS friendly bir resume hazırlamak gerekiyor. ATS botları resume’nizi ilgili job’da yazan detaylara göre tarıyor ve ancak belli bir oranda match olursa IK’nın önüne düşürüyor.

• @celica, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

StackOverFlow devri neredeyse bitti. AI tüm soruları notka atışı cevaplamakta. Bugün neredeyse AI sayesinde yeni bir dil öğrendim. Her cevabı doğru değil bu yüzden saatlerce uğraşmak zorunda kaldım fakat genel olarak baya yardımcı bir araç. Tek eksik özelliği tasarım yapamamakta.

Tasarım yapan yapay zeka da var. Bizim bir abimiz afişleri ona yaptırıyor.

• @tugbaokutan, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@Kramer biz de vizemizi senden 1 hafta sonra kadar aldık. Eşim Senior Software Developer pozisyonunda remote olarak bir firmaya çalışıyor. İlk etapta oraya gittiğimizde aktif işine çalışmaya devam edecek ve bir yandan da iş arayacak. Başlangıç olarak daha az uzmanlık gerektiren pozisyonlara da başvurup bir an önce sisteme dahil olmayı planlıyor. Orada bir şirkette çalışmaya başladıktan sonra tekrar iş aramak daha avantajlı olabilir. Bir an önce oraya gitmek bu süreçte daha avantalı olur gibi duruyor. Ancak ekonomik olarak da bir yandan zor olacak tabiki. LinkedIn hesabında konumu oraya gitmeyi planladığımız için Seattle olarak güncelledi. Ne kadar çok başvuru o kadar çok şans demek. Bir de oradaki şirketlerde tanıdığınız insanlar varsa sizin için referans olduklarında süreç çok daha hızlı ilerleyebiliyor. En azından CV aşamasında direk elenmeyebiliyorsunuz. Umarım gönlüne göre bir iş bulursun.

Teşekkürler Tuğba hanım yorumunuz için. Güzel fikirler verdiniz. Ben de eşiniz için aynı şekilde bol şans dilerim.

• ..........

• Arkadaşlar merhaba. Ben Amerika'da IT üzerine master yapmak istiyorum. Hangi alanı tavsiye edersiniz.

• Merhabalar , 6 aylik Sdet , Yazilim Tester kursunun 4,5 ayini geride biraktim bitirmek icin geriye 1,5 ayim kaldi.Kursu almak isteyenler icin tavsiyem eger bu surecte calismama gibi bir sansiniz varsa 6 ay bu kursa odaklanmaniz.Cunku kursun saatleri toplamda mentoringle birlikte 4 saat olsa da alt yapi olmadan dersleri anlamak oturtmak ve hatirlamak zor olacagindan dolayi gunun diger kismini da bunlari tekrar ederek ornek cozerek geciriyorsunuz.topmada belki de 1 sene veya 1,5 sene olmasi gerekn bu egitimi 6 aya sikistirdiklari icin hergun yeni bir bilgi ile karsilasiyorsunuz ve ayni gun pratik yapip ertesi gun yepyeni bir baslik ile karsilasiyorsunuz.6 ay kesinlikle yeterli bir zaman oldugunu dusunmuyorum ziraa kurstan ciktiktan sonra da cogunluk bir 6 ayda kendi tekrar yaparak mulakatlara hazirlanarak is bulma surecini tamamliyor bazilari ise bunu kurs bitiminden 1 yil sonraya da atabiliyor.Konular agirlikla teknik oldugu icin teknik altyapisi olan kisiler icin daha tanidik geleceginden hizlica kavrayip ogrenebiliyorlar.Ancak yine de fazlaca calisilmasi gereken bir surec oluyor.Bu tarz bootcampe giden kisiler de deneyimlerini paylasabilirlerse sevinirim. Tesekkurler.

• ..........

• @Ömer-Şerif-BAYAZIT Merhabalar evet benim aldigim kurs online gunde 4 saat suruyor.Ucretlendirme toplamda 10.000 dolar ancak yarisi pesin yarisi is bulunca seklinde bir anlasma yaptik yarisini da 6 taksite bolduler. Kurs toplamda 6 ay suruyor.Ancak yukarida bahsettigim gibi eger bir altyapi yok ise gunde kursun verdigi 4 saat disinda da bir 5 saat calismak gerekiyor cok fazla konu ve bilgi var.Simdiden size de kolay gelsin.

• ..........

• @Ömer-Şerif-BAYAZIT Wise Quarter

• ..........

• Arkadaşlar bir sorum olacak, Amerika içerisinden remote junior developer olarak çalışmak için iş kabulü aldım, greencardım var. Saatliği 65 dolardan başlıyormuş, bu maaş bana çok geldi de sizce de öyle mi? Acaba uzaktan çalışınca vergilerden mi çok kesiyorlar vs. Bunun hakkında bilgisi olan var mı acil?

• @Laçin-Boz Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Saatlik ücret ile anlaştıysanız büyük ihtimal full-time değil contract-based çalışacaksınız. Büyük ihtimal vergilerinizi kendiniz ödüyor olacaksınız ve sağlık sigortanızı da kendiniz ödüyor olacaksınız

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

258

41.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

430.5k

| | | |