Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaslar condo hayat tarzi nasildir artilari ve eksileri nelerdir bilgisi olanlar paylasabilirmi saygilar...

• @kursat68 Condo hayat tarzinin apartment hayatindan cok fazla farki yok. Tek fark condoyu satin alip, satabilirsiniz.

Townhouse ise yanyana bitisik evler. Her evin giris-cikisi ayridir, cogunlukla her eve ait garaj vardir, bazilarinda basement vardir.

Single family house bahceli tek basina olan evdir.

Birde twin house var. Ayni binada yanyana bitisik 2 ev demek.

• @MySea peki hocam herhangi bir arizada condo yonetimi karsiliyormu elk su beyaz esya gibi

• @kursat68 Bildigim kadariyla condonun icindeki herseyden siz sorumlusunuz. Genel alanlardan (merdiven, lobby, bina girisi vb) ise condo yonetimi sorumludur. Tabii ki sizden bu tur genel kullanim masraflari icin aylik veya yillik HOA yani bir cesit aidat alirlar.

• Condo hayati Turkiye deki apartman hayatindan farksizdir. Tek farki cogu condo da laundryler ortak kullanim olarak hizmet veriyor. Istisna olarak belki dairenin icinde washer/dryer olabilir. Gurultuye karsi duyarliysaniz condolar cok uygun degil. Cok ciddi gurultu oluyor. Yurume sesi ve diger sesler cok iyi duyuluyor. Cop, ortak alan aydinlatma, sicak-soguk su ve bahce hizmetleri ve varsa otopark alani gibi seylere aylik bir bedel odersiniz. Size ait dairenin icerisinde elektrik veya su gibi tesisat arizalari oldugunda ve dairenin icinde size teslim edilen beyaz esyalarda ariza meydana geldiginde apartman yonetimi mudahale eder ve tamiri yapilir. Condolarin cogu eski yapilar. Yeni yapilanlar bir tik daha lux ve kullanisli olabiliyor. Butcenize gore daha fazla imkan sunan apartmanlar olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kursat68, içinde söyledi: Condo or townhouse

@MySea peki hocam herhangi bir arizada condo yonetimi karsiliyormu elk su beyaz esya gibi

Kiralamada evin türünden bağımsız olarak her türlü bakım onarım işlerine ev sahibi bakar. Biz müstakil ev (single family house) kiraladığımızda da durum böyleydi. Ev sahibi kontratta bazı şeyleri kiracı yapar diye ekletebilir, örneğin bizim kontratta ampülleri kiracı değiştirir, çim biçme parasını kiracı öder diye yazıyordu.

• @knnrn kiralama degil hocam satin alma bu cumartesi iki eve bakacagiz kismetse biri condo isime yanliz 500 metre ve cok nezih okul bolgesi olarak iyi digeri isime 40 dk okul bolgesi Orta kalitede single house condo aylik hoa ucreti 200 dolar yuzme havuzu tenis ve basketbol sahalari mevcut kendine ait kapali garaji var 6 senelik bir ev. Ev alirken okul ve cevre ortaminada dikkat etmek istiyorum siz tabikide bana gore daha tecrubelisiniz sizce ilk kriter ne olmali?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kursat68 Bu saydıklarınızın hepsine göre karar vermek lazım. Biz ev alırken okul bölgesine ve mahallenin huzurlu olup olmamasına baktık. Bir süre kirada oturduk sonra aynı mahalleden ev aldık. Ben şahsen town house ve condominium tarzı evleri sevmiyorum, o yüzden müstakil ev tercih ettik. Ev satın alacaksanız vergilere de bakmanızı öneririm, bazı bölgelerde ev taksidinden çok vergi ödemeniz gerekebilir. HOA bana biraz yüksek geldi, ama verilen hizmetler iyiyse kabul edilebilir. Bizim mahallede aylık 50 dolar ödüyoruz, havuz ve tenis kortu var ama şu anda salgın nedeniyle hala kapalı, herhalde bu yaz açarlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sürekli sorulan bir sorunun cevabını anlatıyor.

• @ayvalik10 arkada urun yerlestirme yapmıs, Jameson 🙂 yapmadı ise de yapsa iyi olur 🙂

• Ssn ve kredi skoru olmadan apartman tutmak çok zor hatta imkansiza yakın deniliyor. Bu nedenle apartman değil de condo tutsak yine mi aynı şeylere maruz kalıyoruz.
    Tek yol türk birinden yada müstakil ev mi örneğin 2 katlı bir evin herhangi bir katı ve kapı girişleri ayrı olan bir ev.
    Bu sorunu nasıl aşabiliriz?

• @mexido SSN ve kredi skoru olmadan, buyuk ihtimalle en akla yakin yol sahibinden direk olarak kiralamak. Bu condo da olabilir, townhouse da olabilir, single family house da olabilir.

• @MySea, içinde söyledi: Condo or townhouse

@mexido SSN ve kredi skoru olmadan, buyuk ihtimalle en akla yakin yol sahibinden direk olarak kiralamak. Bu condo da olabilir, townhouse da olabilir, single family house da olabilir.

Teşekkürler.
    Kiralık evlere genelde trulie, zillow, apartmans ve marketplacede den bakiyorum. Craglistde çok fazla ev karşıma çıkmadığı için pek tercih etmiyorum. Direk ev sahibinden ilan veren kişiler için belirli bir site mevcut mu acaba söylediğiniz olayı gerceklestirilebilmek adına.?

• @mexido

https://www.byowner.com/rental

• @MySea, içinde söyledi: Condo or townhouse

@mexido

https://www.byowner.com/rental

Hemen inceliyorum çok teşekkürler 👍

• @mexido universiteler cevresindeki kiralık evlere de bakabillirsiniz. Sonucta yurtdısından da ABDye okumaya gelen insanlar oluyor ve SSN yok, kredi gecmisi yok. Uluslararasi insanlara daha rahat yaklasiyorlar.

• @cnpist, içinde söyledi: Condo or townhouse

@mexido universiteler cevresindeki kiralık evlere de bakabillirsiniz. Sonucta yurtdısından da ABDye okumaya gelen insanlar oluyor ve SSN yok, kredi gecmisi yok. Uluslararasi insanlara daha rahat yaklasiyorlar.

Haklısınız. İlanarda bu detaya da bakarim.Ailecek gideceğimiz için çocukla zor olur ev arayıp bulması oyuzden gitmeden araştırıyorum nerelerde daha kolay bulabiliriz diye.

Benzer Başlıklar

• 56
  • 9
  • 1
  • 596
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |