DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @nimble @ugursway tekrar bir problemle karsi karsiyayiz.
    Washington a geldik saglik belgesini alip
    Gecen hafta ulkemize donmek istedik havaalaninda thy calisani “ belgeniz eksik dedi” biletimizi yakti.
    Ulkeden cikis icin USDA akredite veterinerine gidip uluslararasi seyahat belgesi almamiz gerekiyormus.
    Bu soku atlatiktan sonra yakinda bulunan USDA akrediteli vrterinere randevu aldik. Kedilerimden birisi cok sakin. Kontrol etti atesini olctu kulagina bakti kalbini dinledi tartti( 91 dolar) tuttu iceri goturdu ic dis parazitini yapti. diger kedim isr agresif ev kedisi oldugu icin hic aliskin degil yaptigi en buyuk yolculuktu bu geldigimiz. Soyledim durumu acikladim ciddiye almadilar.
    Kafesten cikartin dediler, esim tuttu kedimizi. Ayni prosedurle bakti esim tutarken. O sirada da israrla soyluyoruz birtek esin tutabiliyor asla kimse tutamiyor izin verin biz tutalim ic dis parazitini oyle yapin diye. Asla kabul etmedi kendinin profesyonel oldugunu soyledi. ( Eziklik profesyoneliymis meger)
    Esime ben alirim kediyi dedi ve tutamadi kedimi tisladi zipladi kacti. Tutamadigi icin cok bozuldu o kadar nutuk attiktan sonra. Esimde kedimizi bildigi icin elini uzatti o kadar korktu ki kizim tirmaladi esimin elini.
    Hadi buraya kadar kabul ettim herseyi.
    Buradan sonrasi asil sorun.
    Veteriner bunu gorunce alel acele iceri gitti gelmedi 10 dakika. Uzerine bize bir mail geldi. Kedimin kontrol sirasinda esimi tirmalamsiyla olusan muhtemel kuduz bulastirmis olma riski nedeniyle 10 gun eisnle birliktr ev hapsinde kalacaklar ya da kedim otenazi yapilacak kabul etmezsem” fairfax country police departmanindan gelen mail bu.
    Bu sirada nasil bayilmadim bilmiyorum. Kedilerimin BD istemese bile kuduz titelerini yaptirmistim Turkiyede ve duzenli yillik kuduz asilari yapili. Geleli 2 hafta olmus zaten tum belgeleri var. Sen nasil kuduz riskinden bahsediyorsun.? Cildirdim tabiki bizim kanunlarimiz boyle dedi. Dedim bu kediler Turk. Benin burada daha kayitli birseyim yok evim olduguna dair bir bilgi yok sen neye dayanarak ev hapsi kabul etmezsem otenazi diyorsun. Araya baska veteriner girdi esimin eline bakti siyrik cizik bile degil. Sakinlestirmeye calisti beni( mumkunmus gibi) aradi polis departmanini yanlis bildirim karantinaya gerek yok kedilerin asilari tam dedi kaldirdi karantinayi.
    Hersey yeterinde korkunc degilmis gibi birde bu geldi basimiza.
    Mecbur tek caremiz bu veteriner oldugu icin elimiz kolumuzda baglandi. Agir bir yatistirici verdi evde kedinize verin ertesi gun getirin diye verdik. Goturduk dun ic dis parazitini yapti baygin kediye…
    Saglik belgesini doldurdu USDA APHIS endorsement a gondericem dedi yetismeyebilir dedi ucusumuz 27 haziran. Benim burada net bilemedim Endorsement US orijin kedi kopekler icin benim buraya bir bagliligim yok yalnizca saglik sertifikasi yetmiyor mu? Istedim vermedi. Asla net bilgi yok ne resmi sitelerde ne internette. Heryere mail attim donus alamadim. Yetismezse belge yine mi iptal olacak ucusum birde hersey sil bastan mi olacak. Uc yeri imzaladigi EK-2 ( bizim ulkenin istedigi saglik sertifikasi) yeterli olmuyor mu? Illa aphis endorsement mi gerekli ve yetismez demesi endiselendirdi beni. Tabi titre ( onayli laboratuvardan aldigimiz ) oda kabul edilmeyebilir, kuduz asi belgesi pasaportta var ama belge bir degisik onu da kabul etmeyebilirler gibi sacmasapan seyler soyledi. Pasaporttaki onemsizmis.. yani diyecegim diyelim Endorsement vermediler ben international health certificste le ulkeme donemiyor muyum? Thy calisani Ek-2 yeterli dedi ama bir bolumunde aphis onayi yeri var orayi onaylamazsa ucaga binebilir miyiz? bunu ogrensem rahatlayacagim hos APHIS titreye neden gecersiz dedi AVRUPA BIRLIGI ONAYI VAR ve kedilerim Turk menseili.
    Bu arada nilgi icin yazayim kedi basina INTERNATIONAL HEALTH CERTIFICATE 300 dolar. 60 dolar endorsement fee 91 dolar kontrol, ic dis parazit 68+39 107 dolar, sakinslestiri 70 kusur dolar toplam 1100 dolar odedik elimizde hicbirsey yok suan… berbat hissediyorum thy de tanidigi olan bilen biri varsa en azindan net birsey ogrenirim. Yardimci olun lutfen

• @jisun merhaba, oncelikle cok gecmis olsun, zor bir surec gecirmissiniz, dilerim kisa surede cozulur.

Sıkıntınızı anlıyorum, lutfen yine de ayni iletiyi birkac kez ayni basliga girmeyin.

Ben yasamadim ama bir arkadasim birkac ay once yasadi bu sureci, birlikte arastirmistik, aklimda kalanlari aktarayim. Oncelikle surec eskisi kadar kolay degil, sanirim ilgili yonetmelikte degisiklik olmus, eskiden "international health certificate" ile uculabiliyorken artik buna ek olarak kuduz titrasyon testi de isteniyor ve bu surec 2-3 ay surebiliyor ve eskiye oranla maaliyeti de cok artmis.

Yani soyle olacak;

1. Kuduz asisi yapilacak
    2. Asidan 30 gun sonra kan alinip titre testi yapilacak ve sonucu beklenecek
    3. Orijinal titrasyon raporu, pasaport (kimlik) ve veteriner saglik sertifikasi (resmi otorite tarafindan onayli) ile gidilebiliyor.

Buradaki sikinti sonucun gelmesinin biraz uzun surebiliyor olmasi cunku titrasyon testi, Canada ve Amerika icin Amerikada bulunan tek bir merkezde yapiliyormus.

Turkiyenin istedigi, tarım orman bakanliginin uyguladigi prosedur soyle;

Burda bir de istisna var; 6. Maddeyi inceleyebilirsiniz ama her kosulda onayli veteriner saglik sertifikasi olmasi gerekiyor.

• @deebee tesekkurler stresten farkinda olmadan herkese sormaya calistim.
    Kuduz titrasyonumuz ve AB onayli laboratuvarda yaptirmistik ve duzenli kuduz asisi oldugu icin testimiz omur boyu gecerli. Asi dongusu devam ettigi surece)
    Saglik sertifikasi icin gittik USDA-ACCREDITIAN veterinere yapti herseyi yazdi belgeyi ancak elden vermedi APHIS-USDA endorsement onayina gonderdi 27 si ucumuz var yetisir mi bilemem dedi.
    Geri kalan herseyimiz tamam. Belgenin ucusa kadar yetismesi suanki sorunumuz

• @jisun caninizi sıkmak istemem ama hatirladigim kadariyla USDA onayi 2-3 haftada gelmisti. Hizlandirmak icin bir yontemi varsa, belki onu arastirabilirsiniz. Dilerim ucusunuza yetisir evraklar, tekrar gecmis olsun.

• ⭐⭐⭐

@jisun, içinde söyledi: Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

@lumos @ugursway tekrar bir problemle karsi karsiyayiz.
    Washington a geldik saglik belgesini alip
    Gecen hafta ulkemize donmek istedik havaalaninda thy calisani “ belgeniz eksik dedi” biletimizi yakti.
    Ulkeden cikis icin USDA akredite veterinerine gidip uluslararasi seyahat belgesi almamiz gerekiyormus.
    Bu soku atlatiktan sonra yakinda bulunan USDA akrediteli vrterinere randevu aldik. Kedilerimden birisi cok sakin. Kontrol etti atesini olctu kulagina bakti kalbini dinledi tartti( 91 dolar) tuttu iceri goturdu ic dis parazitini yapti. diger kedim isr agresif ev kedisi oldugu icin hic aliskin degil yaptigi en buyuk yolculuktu bu geldigimiz. Soyledim durumu acikladim ciddiye almadilar.
    Kafesten cikartin dediler, esim tuttu kedimizi. Ayni prosedurle bakti esim tutarken. O sirada da israrla soyluyoruz birtek esin tutabiliyor asla kimse tutamiyor izin verin biz tutalim ic dis parazitini oyle yapin diye. Asla kabul etmedi kendinin profesyonel oldugunu soyledi. ( Eziklik profesyoneliymis meger)
    Esime ben alirim kediyi dedi ve tutamadi kedimi tisladi zipladi kacti. Tutamadigi icin cok bozuldu o kadar nutuk attiktan sonra. Esimde kedimizi bildigi icin elini uzatti o kadar korktu ki kizim tirmaladi esimin elini.
    Hadi buraya kadar kabul ettim herseyi.
    Buradan sonrasi asil sorun.
    Veteriner bunu gorunce alel acele iceri gitti gelmedi 10 dakika. Uzerine bize bir mail geldi. Kedimin kontrol sirasinda esimi tirmalamsiyla olusan muhtemel kuduz bulastirmis olma riski nedeniyle 10 gun eisnle birliktr ev hapsinde kalacaklar ya da kedim otenazi yapilacak kabul etmezsem” fairfax country police departmanindan gelen mail bu.
    Bu sirada nasil bayilmadim bilmiyorum. Kedilerimin BD istemese bile kuduz titelerini yaptirmistim Turkiyede ve duzenli yillik kuduz asilari yapili. Geleli 2 hafta olmus zaten tum belgeleri var. Sen nasil kuduz riskinden bahsediyorsun.? Cildirdim tabiki bizim kanunlarimiz boyle dedi. Dedim bu kediler Turk. Benin burada daha kayitli birseyim yok evim olduguna dair bir bilgi yok sen neye dayanarak ev hapsi kabul etmezsem otenazi diyorsun. Araya baska veteriner girdi esimin eline bakti siyrik cizik bile degil. Sakinlestirmeye calisti beni( mumkunmus gibi) aradi polis departmanini yanlis bildirim karantinaya gerek yok kedilerin asilari tam dedi kaldirdi karantinayi.
    Hersey yeterinde korkunc degilmis gibi birde bu geldi basimiza.
    Mecbur tek caremiz bu veteriner oldugu icin elimiz kolumuzda baglandi. Agir bir yatistirici verdi evde kedinize verin ertesi gun getirin diye verdik. Goturduk dun ic dis parazitini yapti baygin kediye…
    Saglik belgesini doldurdu USDA APHIS endorsement a gondericem dedi yetismeyebilir dedi ucusumuz 27 haziran. Benim burada net bilemedim Endorsement US orijin kedi kopekler icin benim buraya bir bagliligim yok yalnizca saglik sertifikasi yetmiyor mu? Istedim vermedi. Asla net bilgi yok ne resmi sitelerde ne internette. Heryere mail attim donus alamadim. Yetismezse belge yine mi iptal olacak ucusum birde hersey sil bastan mi olacak. Uc yeri imzaladigi EK-2 ( bizim ulkenin istedigi saglik sertifikasi) yeterli olmuyor mu? Illa aphis endorsement mi gerekli ve yetismez demesi endiselendirdi beni. Tabi titre ( onayli laboratuvardan aldigimiz ) oda kabul edilmeyebilir, kuduz asi belgesi pasaportta var ama belge bir degisik onu da kabul etmeyebilirler gibi sacmasapan seyler soyledi. Pasaporttaki onemsizmis.. yani diyecegim diyelim Endorsement vermediler ben international health certificste le ulkeme donemiyor muyum? Thy calisani Ek-2 yeterli dedi ama bir bolumunde aphis onayi yeri var orayi onaylamazsa ucaga binebilir miyiz? bunu ogrensem rahatlayacagim hos APHIS titreye neden gecersiz dedi AVRUPA BIRLIGI ONAYI VAR ve kedilerim Turk menseili.
    Bu arada nilgi icin yazayim kedi basina INTERNATIONAL HEALTH CERTIFICATE 300 dolar. 60 dolar endorsement fee 91 dolar kontrol, ic dis parazit 68+39 107 dolar, sakinslestiri 70 kusur dolar toplam 1100 dolar odedik elimizde hicbirsey yok suan… berbat hissediyorum thy de tanidigi olan bilen biri varsa en azindan net birsey ogrenirim. Yardimci olun lutfen

Merhaba, cok uzgunum bunlari yasadiginiz icin. Kedi ile ilgili guncel bilgim yok maalesef; sayin @deebee nin aciklamalari oldukca yol gosterici. Umarim en kisa izin prosedurlerini cozup surede donusunuzu tamamlayabilirsiniz.
    Veteriner klinihinde yasadiginiz deneyim icin de mutlaka bulundugunuz county e hilgilendirme yapiniz, sikayet gibi degil de o mahiyette. Daha ilgili mecralardan sikayet edebilirsiniz. Hakli bile olsalar usulen hatalilar ve zavalli canliya uygunsuz muayene yapmislar, bundan da maddi fayda saglamislar ustelik. Teknik olarak bu bir veterinary malpractice dir.
    Tekrar gecmis olsun.

• @jisun
    Selamlar çok geçmiş olsun, size ve yavrunuza bu deneyimi yaşattıkları için çok üzgünüm. Bir Pet Lawyer ile görüşmeniz, neler yapabileceğinizi öğrenmeniz daha uygun olacaktır. Bir de Türk Büyükelçiliği ile görüşüp prosedür hakkında bilgileri olup olmadığını sorabilirsiniz.
    Bizim de 10 yaşında, fazlasıyla agresif olan bir tekirimiz var kendisi şu an TR’de.
    Biz NJ’deyiz eğer işin içinden çıkamayacak gibi olursanız, uçuş onayı gelmeden gitmeniz gerekirse, kedilerinizi misafir edebiliriz.

• @ugursway cok tesekkur ederim inanin boyle birseyi duymak bile aglatti beni. buyukelcilik ile gorustuk, tarim ve orman bakanligini aradim mail attim gelen cevaplar “ net bilgimiz yok” seklinde. Herkes kedi-kopeklerini( canlarini) ya getirmis temelli ya da geri goturmus. giris-cikisla ilgili kimse birsey bilmiyorum. Sınır güvenliklerine kadar ulaştım onlarda net bilgimiz yok dediler. Şuan tek istediğim belgemiz usda onayından gelsin ve uçabilelim. Ucus bilgileriyle ilgili evrak doldurttular ona nazaran duzenleyeceklermis cunku. Bu belge yetismezse o evragin ne anlami kaliyor burasi da bir muamma.

Desteginiz icin tesekkur ederiz.
    Unarin sorunsuz donebiliriz 🙏🏻

• @jisun Merhabalar çok geçmiş olsun. Kuduzla ilgili yaşadığınız absürt durum için çok üzgünüm, oldukça sinir bozucu...

Endorsement için onayı aynı gün alıp overnight shipping ile göndertmişti bizim veterinerimiz, hatta yanlış hatırlamıyorsam 90-100 dolar bi fazladan ödememiz olmuştu shippingle birlikte. Yani o denli uzun süren bir işlem değil ve de titrasyon testimiz Türkiyeden gelmesine rağmen kabul edilmişti. Biz de toplamda 500-600 dolar kadar bir ödeme yapmıştık dediğiniz gibi birçok kalemle birlikte.

Umarım yetişir ama bir yerlerde "bunu yaptırmadan uçağa binmeniz halinde Türkiyede karantina uygulanır" gibi bir şey okumuştum ve önemsemeden götürebilenler olduğunu görmüştüm. Yani şahsen uçağa alınacağını düşünüyorum bu şekilde bile ama tekrar tekrar ararsanız endorsement belgesini hızlandırtıp kargolatabilirsiniz gibi geliyor. Umarım bir an evvel sonuçlanır.

Edit: Şimdi hatırladım zaten son onay için uçuş öncesi max. 48 saat koşulu olması lazım, o yüzden uçuştan bir gün önce verilip overnight shipping yapılmıştı. Havalimanına gitmeden USPS peşinde koşup almıştık. Veterinerinizle görüşüp bir daha teyitleşmenizde fayda var.

• @nimble suan tracking numaralarini aldim veterinerden overnight prepaid shipping in.
    Henuz kargolanmadi cunku 27 sinde ucusumuz unuyorum yarin onaylanir ve kargolanir. En kotu 26 sinda onaylansa sabahina yetisir 27 sinin. Ucusumuz 16:00 da biz de kosturacagiz gibi gorunuyor.
    Tesekkurler bilgiler icin. Hemen hemen ayni durumdaymisiz.

• Merhabalar, bilet almak için THY'ye mail attım. Köpeğimizin onayı geldi ABD'den. Tüm belgeleri thy ve tgs'ye attık. Ne kadar sürede cevap geliyor, bilginiz var mı?

• @nimble bunu yaptirmadan 19 unda uçuşumuz vardı Washington Dulles tan THY gorevlisi almadi bizi ucusa. Bu ikinci sansimiz umuyorum ki gelir

• @ugursway simdi telefon geldi veterinerden kedilerin geriye donuk asi kayitlarini da istiyorlar makbuz olarak. Eger yemin edemezsek (2023-2022) kedilerimizi ucreti karsiligi size birakabilir miyiz cunku dinmekten baska bir sansim yok suanda bu ulkeden herseyi yapmamiza ragmen didik didik ettiler herseyi. Ek belge ustune belge istediler.
    En kisa surede geri alabilecegimiz sekilde boyle birseyi yapabilir misiniz suanda o kadar caresiziz ki.
    Arti bir yediyuz uc besyuz kirk otuz bes sifir bes numaram lutfen iletisime gecin cok zor durumdayiz

• Sonunda kendimize ve köpeğimize bilet alabildik. Ben 3 farklı kartla ödeme yapacağım için biletleri satış ofisinden halletmek istedim. Köpek onayı için rezervasyon yaptırdım ama İstanbul Havalimanı'ndaki 'bilgisiz, çaylak' bilet satış çalışanları yüzünden uzun sürdü. Eğer siz de rezervasyon yapacaksanız mutlaka kafes boyutunu standart girin. İşlemi yaptığım için 120 yapmış bir ölçüyü ve Atlanta ofisinde onay gelmesine rağmen 'Yönetmelik gereği' engeline takıldık sürekli. Son olarak müşteri temsilcisi kafes boyutunu değiştirdi ve bu sabah biletmeyi yaptık.

Rezervasyonda aldığınız PNR, 3-4 gün geçerli oluyor. Mutlaka bunun da tarihini öğrenin. Son olarak biletleri Kadıköy-Kızıltoprak'tan hallettim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.0k

| | | |