Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @Ozgur-tunali 25 Kasım'da randevum var. Klinik olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim.

• Merhabalar geç oldu ama yine de yazayım. 19 ekim'de görüşmem vardı ve sabahtan kapıdaydım. 9 da ki randevuma 8:30 gibi covid formunu doldurup alındım. içeriye girdim ilişki kanıtlarımı, tax kağıtlarını, adli sicil kaydını, vukuatlı nüfus kayıt örneğini (hepsinin asıllarını) daha doğrusu ne istedilerse sundum ve salonda beklemeye başladım. daha sonra görüşmem için çağırıldım. tek soru sordu nasıl ve nerede tanıştınız? cevap verdim, teşekkür ederim 5 gün içerisinde pasaportunuzu göndereceğiz dedi. bu kadar mı diye sorduğumda maskenizi de indirirseniz bu kadar dedi ve teşekkür etti. ardından elçilikten ayrıldım. 30 ekim'de amerika'ya giriş yaptım. new york jfk havalimanında pasaport kontrolünde parmak izim alınıp fotografım çekildikten sonra (hiçbir konuşma yapılmadan hatta hi dedim cevap bile vermedi polis) muhtemelen giriş işlemlerim için sorgu odasının bulundugu bölüme çekildim (vize sorgusuna çekilenlerin yanında bekledim) 5-10 dakika beklemenin ardından başka bir bölümden pasaportumla gelen görevli new jersey'e mi gidiyorsun dedi evet dedim okey thank you byby dedi ve yolladı beni. O dakikadan sonra Amerika'ya girmiş oldum, eşime yuvama kavuştum. şimdi ise 1 hafta oldu ve SSN ile GC gelmesini bekliyorum. Darısı tüm bekleyenlerin başına. sorusu olan olursa girdikçe cevap vermeye çalışırım. Herkese teşekkürler.

• @EmBus hayırlı olsun bundan sonraki hayatında mutluluk ve başarı dileriz arkadaşım..

• Bu arada konsolosluk sayfasından güvenlik uyarısı kaldırıldı.sanırım açıyorlar arkadaşlar

• @crazycells merhabalar,
    Esim icin basvuru yapmistik ve vizemizi aldik. Ikimizde turkiyedeyiz ve birlikte amerikaya gitmeyi planliyorduk ama bazi sorunlar oldu. Esim bensiz amerikaya tek basina giris yapip 15-20 gun kalip greencardini alip donebilir mi? Yoksa ilk giriste ikimiz mi gitmek zorundayiz?

• @EmBus hayırlı olsun,ailenle mutluluklar dilerim...

• @Ozgur-tunali Umarım ,kalksın artık......

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mrs-Cakal, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhabalar,
    Esim icin basvuru yapmistik ve vizemizi aldik. Ikimizde turkiyedeyiz ve birlikte amerikaya gitmeyi planliyorduk ama bazi sorunlar oldu. Esim bensiz amerikaya tek basina giris yapip 15-20 gun kalip greencardini alip donebilir mi? Yoksa ilk giriste ikimiz mi gitmek zorundayiz?

Beraber girme zorunlulugu yok, esiniz gocmen vizesiyle tek basina girip sonra cikabilir. Green Card'i siz almiyorsunuz maalesef, USCIS kendisi basip gonderiyor ve resmi olarak bekleme suresi 120 gun.

• @EmBus Hayırlı olsun, umarım her şey istediğiniz gibi olur

• Crazycell merhaba. US vatandaşı olarak Türkiye'de evlendikten sonra 10 yıl boyunca Türkiye'de Türk eşi ile yaşayıp green carda başvuru sürecinde NVC aşamasına domicile olma gibi bir bölümü var. Her iki eşte zaten yıllardır Türkiye'de yaşıyor ve geliri Türkiye'de ise tax returnlaride doldurmuş ise (geliri Türkiye'de çalıştığı işten ama US e göre gelir düşük oluyor ve istenilen sponsorluk düzeyinde olmuyor). Bu duurmda düşükte olsa buradaki gelirimizi oradan doldurmuş olduğumuz tax returnu submit etsek, yanına eviniz varsa asset olaralk onuda ekleyebilirsiniz diyor. Acaba bu yeterli olur mu? Veya yinede Amerika'da çalışıp limit üstü kazanan green cardlı veya US citizen birisini joint sponsor olarak bulmak zorundamıyız? Yoksa da deidğim gibi bizim limit altı kalan buradaki gelirimizi zaten tax olarak doldurduk ama limit altı kalıyor, üstelik US te çalışmıyorsak, bu limit altı kalan tax return yanına evide asset olarak göstersek NVC sürecinde onay alırmıyız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bonjour, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Crazycell merhaba. US vatandaşı olarak Türkiye'de evlendikten sonra 10 yıl boyunca Türkiye'de Türk eşi ile yaşayıp green carda başvuru sürecinde NVC aşamasına domicile olma gibi bir bölümü var. Her iki eşte zaten yıllardır Türkiye'de yaşıyor ve geliri Türkiye'de ise tax returnlaride doldurmuş ise (geliri Türkiye'de çalıştığı işten ama US e göre gelir düşük oluyor ve istenilen sponsorluk düzeyinde olmuyor). Bu duurmda düşükte olsa buradaki gelirimizi oradan doldurmuş olduğumuz tax returnu submit etsek, yanına eviniz varsa asset olaralk onuda ekleyebilirsiniz diyor. Acaba bu yeterli olur mu? Veya yinede Amerika'da çalışıp limit üstü kazanan green cardlı veya US citizen birisini joint sponsor olarak bulmak zorundamıyız? Yoksa da deidğim gibi bizim limit altı kalan buradaki gelirimizi zaten tax olarak doldurduk ama limit altı kalıyor, üstelik US te çalışmıyorsak, bu limit altı kalan tax return yanına evide asset olarak göstersek NVC sürecinde onay alırmıyız?

NVC surecinde onay almaniz hala mumkun olabilir, elinizden gelenin en iyisini yapip gonderin , bakalim ne diyecekler.

Cunku NVC, tam bir degerlendirme yapmiyor; sadece belgelerin dogru ve tam olup olmadigini kontrol ediyor, eger "asset" varsa sayisal bir gelir yoksa NVC'nin elinde, zaten bunu konsolos degerlendirecek diye bilgi gonderiyor size.

Konsolosluk ise bence "asset"leri yeterli bulmayabilir eger satip gideceginize emin olmazsa, domicile olma konusunda ise konsolosa ABD'de yasayacaginizi gostermeniz genelde yetiyor, ama gelir durumunu da yetersiz bulurlarsa ABD'de yasayan bir sponsor bulmanizi da isteme olasiliklari bence yuksek, neticede dosyanin genelini degerlendirecek konsolos.. su basliktaki ikinci iletiyi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

• Merhaba arkadaşlar,öncelikle Atamızı saygıyla anıyoruz...

Yakın zamanda mülakat günü alan oldu mu?
    Bizim 3 hafta oldu henüz ses seda yok....

• Ata'ya saygıyla başlayalım,
    Bugün sağlık testi oldum, kan örneği, idrar ve akciğer filmi alındı, birkaç saat sonra doktor muayenesi oldu, kısa sürdü, iki aşı yapıldı, yarın öğlene kadar dönüş yapılmazsa sorun yok dediler. İnşallah 16 Kasım'da mülakat olacak, bilginize.

• @Dugan bende ordaydım bugün.. yarın kan sonucunda bir aksilik yoksa aramayız dendi.tek aşı oldum..içeriğini bilmiyorum tabi belkide karma bişeydir..konsolosluk 9 unda açılmış bilginize..16 randevusu olanlar mülakatta pztesi bir aksilik daha olmazsa..

• @Dugan Hayırlı olsun,umarım başka bir erteleme yaşanmaz...mülakat dan sonra da tecrübelerinizi buraya aktarırsanız seviniriz..

• @Ozgur-tunali Özgür bey hayırlı olsuz size de ....konsolosluk o zaman dün çalışmaya başlamış,bu iyi haber....

mülakattan sonra sizinde tecrübelerinizi burda görmek isteriz...
    bol şans şimdiden..

• @bulls çok tşk ederim..inşallah bir sorun çıkmaz ise pztesi tecrübemi paylaşacağım..size de bugün yarın gelir tarıih eminim

• @Ozgur-tunali Bekliyoruz Özgür bey,umarım kasım ayını bitirmeden bir mülakat tarihi alırız...

• @bulls İnşallah en kısa zamanda alırsınız

• Arkadaşlar iyi akşamlar, 1 Eylül 2020 tarihinde NVC tüm belgeleri "accepted" olarak onay verdi ve durum bilgisi güncelleme e-mail aldım. Fakat bu süre zarfından sonra herhangi bir e-mail veya bir dönüş ne konsolosluktan ne de NVC'den aldım. Daha önce sorduğumda bir işlem kalmadığı sadece beklemem gerektiğini formda belirtilmişti. Şuan da beklemekten başka yapılacak bir adım var mıdır?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |