DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Rukiye-Sarı, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese merhaba. Bugün 9.15te randevumuz vardı Ankara'da. Vizemiz onaylandı çok şükür. Salı günü sağlık taramasını halletmiştik. Herhangi bir sıkıntı olmadı herkes güler yüzlüydü. Çarşamba sağlık raporunu aldık. Perşembe 9.00 da konsolosluk önündeydik. Biraz bekledik. İçerden birileri çıkınca bizi de aldılar. Önce numara verdiler. Numaramız yanınca belgeleri teslim ettik. KCC ye gönderdiğimiz belgeleri istediği için eskileri verdik. Hiçbirşey sormadılar. AIS kaydı istemediler. Sonra para ödedik. Sonra esmer gözlüklü bir bey ile tercüman yardımıyla görüşmemiz gerçekleşti. Rahat geçti korkulacak birşey yokmuş 😊 Vizeniz onaylandı hayırlı olsun dedi. 5gün içinde pasaportunuz gelecek dedi. Son birkaç adım kaldı bakalım neler olacak. Umarım herşey güzel olur. Şimdi uçuşlar yok sanırım bekleyip göreceğiz. Herkese çok teşekkürler deneyimlerinizi paylaştığınız için. Bu süreçte her bilgi önemli çünkü. Herkese bol şans...

• ⭐⭐⭐

@ZoZO, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba Arkadaşlar,
    Biraz gecikmeli olarak bugünkü mülakat deneyimimizi paylaşmak isterim.
    25.09 da doktor randevumuzu 3 kişi aile olarak tamamladık. ben 2 eşim 3 kızım 20 yaşında 1 aşı vuruldu. ( aşı detayları bana ve eşime tdap, kkk su çiceği genelde temel bakılan aşılar biz td vuruldugumuz için yapmadılar eşimde 1 doz kkk oldugu için 1 doz kkk sağlık bakanlığı 1 doz desede unganmlar 2 doz yapıyor yaptılar kızıma sadece su çiçeği yaptılar tabi her şey doktorun inisiyatifinde) .
    28.09 14 45 randevumuza erken gitmiştik kimse olmadıgından 14 30 da aldılar standart evrak teslimi sonra 990 dolar 3 kişi ödeme bir uzunca beklemeden sonra görüşmeye chelse maskeli genç arkadaş ile ingilizce yaptık. nereye gideceksiniz ( ohıo) neden cocukluk arkadaşım orada yaşıyor amerikan vatandaşı ne iş yapacaksınız satış işindeyim yine satış işi yapmayı planlıyorum. aynı şekilde eşime sordu oda fransız firmasında çalıştıgını aynı şekilde oarada devam etmeyi planladığını söyledi kızıma sordu o da universite 3. sınıftayım okul bitince orada tahsilime devam edeceğim dedi. aylık ortalama ne kadar kazandığımızı sordu bankada yüksek bir meblag birikimiz oldugunu söyledi bizde 20 yıllık tüm birikimimiz oldugunu düğünde takılan altınlar ve bir ev satmıştık dedi gülüştük oldukça rahat ve samimiydi. kızım yeşil pasaportluydu neden diye sordu eski eşim devlet memuru ondan dolayın dedim annesinin bilgisi varmı diye sordu evet dedim ayrıca 20 yaşında yetişkin sayılır dedim evet sorun değil dedi. sonra bir ara gitti ve tabi gerginlik başladı sonra bir kadınla konuştu ve elinde kağıtla gelince ben anladım. AP ye kaldınız size bir ds 5535 formu gönderecegiz bir kaç extra bilgiye istenmekte dedi detay veremem diye ekledi. sürenin kısıtlı olması nedeni ile vakit kaybetmeden geri göndermemizi tembihledi. Daha fazla bilgi almaya çalıştık ama alamadık. ne olur ne olmaz ankarada durun dedi ama pasaportlarımızı geri vermedi. büyük bir endişe ve hayal kırıklığı ile salonu terk ettik. Ds 5535 formunu doldurduk . ds 260 ta olmayan pek soru yoktu ama örneğin son 15 yıl seyahat detayı ve eski email ve telefonlar kardeş bilgileri vardı. tüm herşeyi doldurduk gönderdik umarım bir aksilik yaşamadan süreci tamamlarız. eski işim de yabancı bir firmanın ülke müdürü oldugum için çok fazla iş ve kişisel seyahatim vardı onda olabileceğinden şüpheleniyoruz. birde bu ay başında bulgaristana gidip gelmiştim ama ds formunu açtırmamıştım ve söylemeyi de heyecandan unutmuştum çıktıktan sonra acaba onda mı siye şüphelendik. artık her şeyin hayırlı diyerek sabırla beklemedeyiz. inşallah bizim ve tüm bu sürece emek veren talihlilerin sonuçları olumlu olur. nerdeyse 2 yıl maddi manevi çok büyük bir süreç yaşadık ve hala belirsizlik bazılarımız için devam etmekte. bu süreçte emeği gecen herkese özellikle forum kurucuları crayzcell ve her noktada destek veren muhtaradanaya çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@23enCo, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar ,
    İzmir'den Ankara'ya araçla gece saat 01:00'da yola çıktık , Sabah 7 sularında Ankaradaydik . Önce seğmenler parkında bir turladik , ardından Korupark karşısındaki bir fırında güzelce kahvaltı yaptık ve otele geçtik . Otelde erken gelmemize rağmen yardımci oldular , otel müsait olduğundan hemen eşyalarımızı yerleştirdik Cinnah otelde kaldık ve 2 gün için 460₺ para odedik. Buradan da unganlar ve konsolosluk çok yakın , tabi biz araçla gittiğimiz için de zorlanmadık.
    26/09 - Cumartesi günü sağlık muayenesi için unganlardaydık. Randevu saatimiz 10:00'da 3. Katta İdrar ve kan verdikten sonra rontgenlerimizi çekilip 4. Kata muayene odasında Prf.Dr.Mehmet Ungan tarafından tedavi edildik. Eşim ben ve 10 aylık kızımız için toplam 870$ ödedik . Ben ve eşime 2'şer adet aşı yapıldı , kızımın asi kartı tam olduğundan sadece sırtını dinledi . Ödemeyi kredi kartıyla aldılar . Sonuçların pazartesi saat 12:00 - 13:00 arası alabilecegimizi söylediler . Cumartesi günkü sağlık maceramız yaklaşık 2 saat sürdü .

Pazar günümüz boştu ve evraklarınızı kontrol ettik , Anıtkabir'i ziyaret ettik , parkları gezdik ve kafamızdaki mülakat stresinden biraz kurtulmaya çalıştık .
    Pazartesi günü 28/09/2020 (dün ) sabah 08:30'daki randevunuzu yarım saat önceden geldik . Konsolosluk girişinde birkackisi vardı ve önden bir bayanı içeri aldılar . Ardından ismi Muhammet olan birisine seslendi guvenlikteki beyfendi ama randevusuna gelmemişti . Onun adına üzülmüştüm . Onun sırasını bize verdi ve 08:15'te güvenlik kontrolünden geçip görüşme odasindaydik .
    Evraklarimizi vermek üzere 9 numaralı gişede Türk genç bir bayan bizi karşıladı , tek tek evraklarimizi istedi ve tek tek hepsini verdik. Eşimin üniversite diplomasını almadı , Benimkinin yeterli olduğunu söyledi , ev tapusunu istemedi , Bankada 300k ₺ gözüküyordu . İmza sirküleri , hesap cüzdanları ve imzalı 6 aylık hesap dökümünü teslim ettim . Evrakların çoğunu aldıktan sonra eşimin boşanma belgesini istedi , nüfus kayıt örneğini vermiştik . Hayır boşanma belgesi dedi . Belgenin olmadığını , zaten boşanmadan nasıl evlenebilirdik diye bir polemiğe de girmedik. Sağlık raporlarının öğlen saatinde bize verileceğini ve elden getirip birakabilelim diye rica ettik . Saat 15:30'a eksik evrakları tamamlamamız için bize bir kart verdi. Sonrasında 990dolar para ödemek için kasaya yöneldik . Üzerimde tam olarak 1000 dolar vardı ve kasadaki beyfendi para ustu vermek için kasayı açtı ama kasa boştu , ben de karşındakinin diplomasi çalışanı olduğunu bir an unutarak benden çay içersiniz demek istedim ( Tabi demedim böyle birşey ) , evrakları teslim ederken alırım dedim ama ısrarla bana para üstünü vermek için yaklaşık 30 dakika bekletti. İnatla o para üstünü verecekti ama istemediğimi bir türlü söyleyemedim , biz para üstünü beklerken meşhur Chelsea maskeli beyfendiyle görüşmek üzere 2 nolu gişeye geçtik .

Önce evraklarimizi baktı , maskelerimizi çıkartıp yuzlerimize baktı . Parmak işlerimizi aldı , sağ ellerimizi kaldırıp bize yemin ettirdi . Buraya kadar herşey güzeldi . Hesaptaki parayı hiç sormadı , Amerika'da nereye gideceksiniz diye sordu , şu an ne iş yaptigimizi ve neden oraya gideceğimiz gibi klasik herkese sorulan soruları sordu . Ardından herşey çok güzel olumlu dedi ve eksik evrakları getirip mülakatın devam edeceğini söyledi.

Binadan ayrıldık , evraklarimizi tamamladık fakat o aradaki saat bize bir türlü gecmek bilmedi .

Vakit geldiğinde evraklarimiz tam bir şekilde içeriye girdik . Ben ki bir gün öncesinden tam takım trasimi olup mis gibi parfüm kokan , ayakkabılar cilalı , saçlar jöleli , tırnaklar bakımlı ,gömlekler ütülü filinta gibi görüşmeye giden , içeriye girdikten sonra salonda ; şortlarıyla ve uzun sakallariyla oturan arkadaşları görünce şaşırdım .

Neyse Chelsea maskeli beyfendiyle evraklarimizi teslim ettik ve sadece tamam cevabını aldık . Beyfendiyle vizemiz onaylandi mi diye sordum . Pasaportları iz adresinize gönderilecek dedi . Tebrik etmediniz acaba bir problem mi var dedim ¿ Pasaportunuz gonderilince görürsünüz dedi ve cevap alamadan mulakatimiz askıda kalmış gibi , içim buruk beklediğim cevabı alamamış bayılmak üzere bir şekilde orada bakakaldım . Konsolosluktan ciktigimizda saat 16:00'di İzmir'e varisimiz 20:30
    O yol bana okadar hızlı geçti ki kafamda deli sorular . Acaba vizemizi alabildik mi ... ‽

• ⭐⭐⭐

@hope34, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar ben ve kızım vize aldık ancak eşime vermediler:( şimdi tahlil veriyor 8 hafta sonra sonra çıkarsa vize için mail atıp pasaportu göndermemi isteyecekler. Buruk bir sevinç içerisindeyim. Hayırlısı oldun diyorum. Detay yazacağım mülakat hakkında. Özellikle akciğer rahatsızlığı olanlar devlet hastanesinde şimdiden ppd testi yaptırsın bunu da mülakat sırasında tanıştığım bir doktor söyledi.

• ⭐⭐⭐

@Emre-Dilekçi, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar merhaba,

22 Ocak tarihinde unganlarda muayene oldum. Kuğulu Park'ın hemen yanında bir işhanında 4. kattalar, ufak bir lobisi var orada belgeleri teslim ettikten bir süre sonra çağrılıyorsunuz. Doktor odasında ameliyat önlüğü giyip bekliyorsunuz, doktor gelince başka bir sağlık sorununuz yoksa göğsünüzü dinliyor ve aşı yaptıktan sonra ayrılıyor, tüm bunlar 3 dk sürüyor. Sonrasında ödeme yapıyorsunuz, ben 280 dolar ödedim, bir aşağı kattaki düzen laboratuvarına iniyorsunuz, orada genişçe bir lobide teslimleri yapıp kan, idrar ve kısa bir süre bekledikten sonra da röntgeniniz çekiliyor. Orada 117 dolar ödeme yapıyorsunuz sonrasında tekrar üst kata çıkıp tahlileri yaptığınızı belirtiyorsunuz, ertesi gün sonuçları alabilirsiniz diyorlar.

Mülakatım ise bugündü. Konsolosluğa girişte görevli polise pasaportunuzu gösteriyorsunuz sonrasında x-ray cihazından geçip ana lobiye giriyorsunuz. Orada ilk önce resepsiyonda numara veriyorlar ve beklemeye başlıyorsunuz, o numara üç kere yanacak ilkinde lobinin bitiminde koridordaki görevlilere evrakları teslim ediyorsunuz, numaranız ikinci yandığında ücreti ödüyorsunuz, en sonda ise mülakata alınıyorsunuz. Bana sarışın bayan denk geldi, Türkçe mi ingilizce mi diye sormadan ingilizce konuşmaya başladı. Merhaba, günaydın dedikten sonra elinizi kaldırarak yemin ettiriyor ve parmak izinizi alıyor. Bana ilk olarak nereye gideceksin, kimin yanına gideceksin diye sordu, California'da çok yakın bir arkadaşımın olduğunu ve onun yanına gideceğimi söyledim, konuşmaya devam ederken tamam yeterli diyip kestirip attı. O ne işle meşgul, siz gidince ne yapacaksınız diye sordu, ben arkadaşım mühendis, ben de gidince mimarlık mesleğimi yapacağımı ve lisans da alacağımı söyledim. İspanya'da bulundunuz sanırım dedi, ben de evet beş buçuk ay orada yaşadım dedim. Başka yerlere gittiniz mi diyince Amerika'ya hiç gitmedim ama avrupada, afrikada pek çok ülkeye seyahat ettiğimi söyledim. Birikimleriniz mi var hesapta dedi, evet dedim, esasında hem birikimlerim hem de aileden aldığım destek vardı. Her şeyi hızlıca kestirip attığı için söylediğiniz şeyin devamını getiremiyorsunuz. Son olarak çalışıp çalışmadığımı ve en son nerede çalıştığımı sordu, green card çıktığından beri çalışmadığımı söyledim ve daha önceki iş tecrübemden bahsettim. Teşekkürler vize durumunuz ap işlemine kalmıştır dedi ve pasaportu bana uzattı. Ben şok bir şekilde mali kaynaklar yönünden mi bir sıkıntı var dedim, sadece bizden mail bekleyin dedi. Hepi topu 3-4 dakika sürdü ve hem gerginlikten hem de kadın hızlıca konuşup lafı değiştirdiğinden düşünüp de konuşma şansınız olmuyor.

• ⭐⭐⭐

@ercandnmz, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba
    06.02.2020 tarihinde sağlık muayanesi için unganlar hastanesine gittik. Araç ile gelecek arkadaşlar için binanın 200 metre aşağısında ve arka cadde de otopark mevcut . Saat 10:00 randevumuz için ilk başta unganlar ofisine çıktık. 4 katta ilk çelik kapıdan giriyorsunuz. Evraklarımızı verip fotoğraflarımızı çektirdik. Sonra aşağı kattaki düzen labaratuvarına testlerimiz için gittik. Çoçuğumuz olduğu için kolaylık olsun diye bizi ayrı ayrı aldılar. Sonrasımda yukarı çıktık . 10 dakika içinde muayene sıramız. Geldi bayan ungan muayene etti bizi . Çocuğumuzun aşıları tam olduğu için hiç aşı yapmadılar. Aşı kartı haricinde çocuğunuzu götürdüğünüz hastaneden yazılı bir ıslak imzalı mühürlü evrak talep edin. O evrak sayesinde çocuğumuza aşı yapmadılar. Saat 12 :00 bütün işlemlerimiz bitti.
    11 .02.2020 tarihinde saat 08:00 de konsolosluk görüşmesi için kapıda hazırdık. Çocuğumuzu bizden önce içeriye aldılar.konsolosluk görüşmesinde forumda anlatılan sarışın bayana denk geldik ilk başta türkçe sonra ingilizce devam ettik . Ve vizemiz onaylandı. Bu süreçte bizimle ilgilenen bütün görevliler çok kibar davrandılar bize . Bu süreci tamamlamızda en büyük emeği olan yesilkartforum ailesine sonsuz teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@brrr, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar biz de nisan ayında randevusu olup iptal edilenlerdeniz.Konsolosluğu arayıp tekrar randevu aldık..21 Eylül de sağlık randevusu için gittik rutin kontrol ve aşılar olduktan sonra işimiz bitti.

Görüşmede KCC’ye gönderilen evrakları istediler(nüfus kayıt,adli sicil kaydı)diploma aslı ve fotokopisi,mali belgeler,sağlık raporu istendi.Konsolosluğa girerken sağlık raporundaki CD’yi içeri almıyorlar bilginiz olsun,onu götürmenize gerek yok(Ama CD ile giderseniz de sağolsunlar kapıdaki ilgili arkadaşlar alıyor,siz çıkarken geri veriyor.)

Daha sonra görüşmemiz gerçekleşti ve sorunsuz ilerledi.Daha sonrasında tebrikler 5 gün içerisinde pasaportlarınız gelicek dendi.Çok tedirgindik ama inanın çok rahat geçiyor kimse stres olmasın,herkes son derece kibar,güler yüzlü ve anlayışlı.Buradan birçok şeyi takip ederek bilgi sahibi olduk o yüzden en başta @crazycells e ve bilgilerini aktaran arkadaşlara çok teşekkür ederiz.Herkese iyi şanslar...

• ⭐⭐⭐

@ercandnmz, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@Emre-Dilekçi mülakat aşamaları aşağıdaki gibidir ;
    saat 8:00 randevumuz için saat 7:40 da konsolosluk önünde hazır bekledik.
    Kapı önünde çocucuğumuzu gören görevli hava soğuk olması sebebiyle çocuğumuzu içerideki güvenli bölgeye aldı . Görevli bizim pasaportlarımızı alarak arkasına etiketleri yapıştırdı ve bizi güvenlik bölgesine aldı . üst aramasından sonra içeriye geçtik. içeri kapıdan girer girmez sol taraftaki ilk bankodan sıra fişi verildi. sonrasında sıra fişimizle beraber beklemeye başladık. 20 dk sonra 1. sıramızda bankoda bir türk bayan bizden kcc ye gönderdiğimiz evrakları, sonra sırasıyla diplomaları,banka dökümanlarını istedi . sonra bizi tekrar çağıracaklarını söylediler. 15 dk sonra 2. sıramız geldi bu sefer türk beyfendi. bizden 990 dolar istedi nakit ödedik. sonra bekmeleye başladık 3.kez sıramız geldiğinde bu sefer yabancı bayanla ilk etapta türkçe konuşmaya başladık. sorular;

1. Amerikada nerde yaşayamayı düşünüyorsunuz.
      Cevap houston
    2. neden houston .
      Cevap işim dolayısıyla
      3 . Mesleğiniz nedir.
      Cevap kalite inspektörü.
      4 . Afganistana neden gittiniz. (pasaportumu kontrol etmiş galiba)
      Cevap : amerikan şirketinde çalışıyorum *** company *** project
      Tebrikler vizeniz onaylandı.

Not : Hesabımda 20.000 Euro ,900 Dolar , iş sözleşmem ve banka dökümlerimi gösterdim.

• ⭐⭐⭐

@CacaoChan, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese selam 🖐🏼 Öncellikle forumdaki herkese teşekkür etmek istiyorum. Çok aktif olmasamda çoğu yorumları okudum.

02/03/2020 Pazartesi mülakatımı gerçekleştirdim. Kısaca randevu tarihimin belli olmasından başlayarak bilgi vermek istiyorum.
    Visa bulletinde numaramın geldiğini görünce direk GreenCard kazandığımız sayfaya baktım ve randevu bilgilerim alt kısımda yazıyordu. Vakit kaybetmeden 5 Şubatta sağlık raporu için randevu aldım. Taa 20 şubata kadar neredeyse bütün tarihler doluydu. Bu yüzden mülakat tarihiniz belli olduktan sonra hemen randevu almaya çalışın.

Sağlık Raporu:
    Doktor randevum 20 Şubat 12:15 de olmasına rağmen 9:30 gibi aldılar beni. Çalışanlar çok iyi ve yardım sever. Hiç çekinmeden istediğinizi sorun. Üstünüzdeki her şeyi iç çamaşırlarınıza kadar çıkarmanızı istiyorlar, bu yüzden rahat bir şeyler giyip gidin. Siz hazırlanana kadar doktor bey içeri geliyor. Bana ufak bir muayene yaptı. Şeker hastalığınız var mı gibi bir kaç basit sorular sordu. Orada ne yapmak istiyorsun gibisinden kısa bir sohbet ettik. Çıkmadan önce 2 tane aşı yaptı. Aşı kartınız varsa kesin götürün. Mesela 1.sınıfta olduğum bir aşıyı tekrar yapma gereği duymadı. Doktorun yanından çıktıktan sonra 280 dolar ödeme yaptım ve beni bir alt kattaki laboratuvara yönlendirdiler. Alt katta 711 lira ödeme yaptıktan sonra sırası ile kan testi, idrar testi ve röntgen çekimi yaptılar. Üst kata tekrar döndükten sonra, ertesi gün gelip dosyamı almamı söylediler. Dosyamı istersem ileri ki bir tarihte alabileceğimi söylediler ama ne olur ne olmaz bir sorun bu konuyu. Salı günü 15:30 gibi dosyamı alırken @Manwe6265 ile tanıştım. Onun mülakat tarihide aynıymış.

Mülakat
    2 Mart Pazartesi sabah 8.20 gibi sıraya girdim. Yaklaşık 20 dakika sonra ben içeriye girerken sıranın arkalarına @Manwe6265 geldi. İlk polis kontrolünden geçerek konsolosluğa girdim. İkinci polis kontrolü daha detaylı oluyor. Üzerinizdeki metal her şeyi(kemer, saat, küpe, yüzük) çıkarmanızı istiyorlar. Hatta montumun cebinde ruj şeklinde dudak nemlendiricim kalmış. Açtırıp kullanmamı istedi. O yüzden uğraşmamak için mümkün olduğunca üzerinizde bir şey olmadan girin içeriye. İlk masadaki çalışan arkadaşlar sadece pasaportumu isteyerek bana 24 olan sıra numaramı verdi. Başladık beklemeye. Ben daha ilk gişeye gitmeden 9:15 de @Manwe6265 girdi içeri. 09:30 gibi 10 numaralı gişeye gittim. Burada istediği belgeleri verdim. Lise diplomamın orjinalini istedi, olmadığını söylediğimde daha sonra iletmen gerekiyor dedi. Bu konuşmanın üzerine üniversite öğrenci belgemi verebilirim dedikten sonra sorun çözüldü. Başka sorunlu veya eksik belgem çıkmadı. 10:05 gibi 330 dolar ödemek için 7 numaralı gişeye gittim ve mülakat için 2 buçuk saatlik bekleyişe başladım. Numaralar 17-18-19 giderken birden 27 yandı, daha sonra tekrar 20-21-22-23 giderken 28 yandı. Dedim bende bir sorun var, stres yapmaya falan başladım. 28 den sonra 29 numara( @Manwe6265 ) yanınca ben iyice saldım kendimi. 29 dan yaklaşık 1 dakika sonra benim numaram yandı. 5 numaralı gişedeki 25-30 lu yaşlardaki siyahi erkek görevliye denk geldim. İlk başta İngilizce konuşmaya başlayınca Türkçe devam edebilir miyiz diye sordum, Türkçe devam ettik. Sırası ile
    -Sağ elimi kaldırarak yemin ettim.
    -Orada nerede kalacağımı sordu. (Bu kısımda baya konuştuk)
    -İngilizce biliyor musun dedi. (Buradan sonra İngilizce devam ettik.)
    -Okulumun ne zaman biteceğini ve hangi bölümde okuduğumu sordu.
    -Orada ne iş yapmayı düşündüğümü sordu.
    -Öğrenci kartımı istedi. (Buraları direk cevapları vererek geçtim)
    ve pasaportumu göstererek büyülü cümleyi söyledi "Vizeniz onaylanmıştır".

Çıktıktan sonra @Manwe6265 beni dışarıda bekliyorduk. Ufak bir kutlama ardından dönüş yollarımıza koyulduk.

• ⭐⭐⭐

@pelind, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese selamlar,
    18 Eylül 2020'de Unganlarda sağlık kontrolünün ardından 19 Eylül'de raporumu teslim aldım.
    21 Eylül 10.45'de vize mülakat randevum vardı ve 10.20 civarında konsolosluk önündeydim. Covid önlemleri gereği içeri 3'er 3'er alıyorlar ve içeriden kimse çıkmadan giriş yapılamıyor. Bu yüzden bekleme süresi de oldukça uzun olabiliyor.
    Ben de 11.20'de ancak içeri girebildim. Güvenlikte ankaraiv'ye mail atmamızı istedikleri covid mailinin aynısını doldurttular ve içeri o şekilde aldılar. Mülakat alanına girince ilk olarak pasaport kontrolü yapıldı ve arkasına etiket yapıştırılarak sıra numarası verildi. Sıra numaram yanında gişeye gittim ve evrak teslim süreci başladı. Malum bu zor DV2020 tecrübesi ile yanıma 100 sayfa evrak almış olabilirim ama benden istedikleri sadece aşağıdakilerdi.
    -KCC'ye gönderilen dökumanlar ( Adli sicik kaydı-nufus kaydı, yeni tarihli olarak çıkardıklarımı almadı sadece eskileri aldı)
    -2 adet fotoğraf
    -Diploma( En son hangi okuldan mezunsanız onun diplomasını ve fotokopisini alıyor, ben lisans ve yüksek lisans diplomamı götürdüm ama lisansı almadı)
    -Mali dökumanlar. (Ben New Jersey için 2 farklı bankadan hesap gösterdim yaklaşık 18K DOLAR olarak)
    -Geçerli ABD vizesi var mı diye sordu ekstra olarak, ben de var dedim ve pasaportta vizeyi bularak baktı.
    -AIS kaydı yaptınız değil mi dedi bende evet dedim ama çıktısını istemedi.

Evrak tesliminden sonra 330 dolar ödeme için başka bir gişeye yönlendirdi. Ödemeyi yaptıktan sonra da beklemeye başladım.
    7 numaraları gişede, daha önce anlatılan kişilere hiç benzemeyen, tatlı, çok güler yüzlü hafif kel, gözlüklü bir bey isim okuyarak beni çağırdı ve mülakata başladı.
    Toplasanız 2 dakika sürmedi bile. Elinde tüm evraklarım vardı zaten. Bana iki tane soru sordu;
    -Şu an ne iş yapıyorsun
    -ABD'de nereye gideceksin?
    Hepsini cevapladım ve tamam diyerek bilgisayarda uzunca bir şeyler yazdı. ABD'de ne iş yapacağımı bile sormadı ben muhabbet olsun diye kendim konuştum.
    Sonra da tebrikler vizeniz onaylandı, bütün evraklar şu an bende pasaportunuz ve evraklarınız en geç 5 iş günü içinde size ulaşır dedi ve görüşme sona erdi.

Zorlu bir senenin ardından mülakat tarihi almak ve olumlu sonuçla dönmek oldukça sevindirici tabii, ama pasaport elime ulaşamadan da emin olamıyorum:)
    Umarım bekleyen herkes vizesini alır, bu sene hepimiz çok hak ettik.

• ⭐⭐⭐

@okan-uslu, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhabar,
    12 Ekim 2018 günü basit bir form doldurmayla başlayan GC maceramız 25 Eylül 2020 günü mülakat sonrası vizemizin onaylanması ile "son buldu" demek isterdim ama asıl maceramızın bundan sonra başlayacağının farkındayım.

Yaklaşık iki yıl süren ve belki de dünyada yüzyılda bir olacak olayların veya yüz yıl boyunca meydana gelebilecek olayların hepsinin birden bu döneme denk gelmesi ve hepsininin de az veya çok biz DV 2020 talihlilerini etkilemesi gerçekten de enteresan bir deneyim geçirmemize neden oldu.

Ve de halen kazananların büyük çoğunluğu için süreç devam etmekte heyacanla mahkeme sonuçları beklenmektedir.

2020EU17XXX case number ile kazandığımı 7 Mayıs 2019 günü heyecanla öğrenmiş ve aynı gün gece uyumadan tüm dökümanları tamamlayarak DS260 formunu sabaha karşı dokümanları göndermiştim. Tabi bu tarz acele ile yapılan işlerde kesin bir hata veya hata zannetiğiniz şeyler çıktığı için daha sonra tekrardan mail atarak düzeltmelerde bulundum. Bu düzeltmelerin %90 ı gereksiz oluyor fakat heyecandan neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu bilemediğinizden aklınıza gelen her düzeltmeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Ben bu kapsamda 16 Mayısta tekrar bir düzenleme yaptım. Mail yazarak gerekçenizi söylüyorsunuz ve hesabınızı açıyorlar ve şifre ile girerek formu tekrar düzenliyorsunuz ve onaylayarak sayfaların içerisinden ilerliyorsunuz. Bu arada artık yavaş yavaş amerika ile evrak gönderdiğiniz KCC çalışanları kibar bayanlarla telefon görüşmeleriniz de başlıyor. Genelde cümlelerden bir kelime ancak anlanıyor fakat her şeyi esprilerine kadar anlamış gibi çevrenize ameriga ile telefon konuşmalarınızı anlatıyorsunuz...:) Bu aşamadan sonra sabır makamında ilerlemek ve derviş olma yolunda seyri sülukunuz başlıyor. Gerçi bizim dönemin sonradan başına gelenler kimimizi dervişliğin ötesine geçirirken kimimizi de derin kör kuyularda merdivensiz bıraktı...Derken 15 Ekim 2019 da KCC den müjdeli haber geldi bizden mülakata da yanımızda götürmemiz beklenen evrakları hazırlayıp kendilerine göndermemiz istendi. Bu sefer tecrübeli ve sabır makamında eper bir yol aldığımız için 17 Ekim 2019 da evraklarımızı(ben ve kızım olarak) gönderdik. Gerçi iki gün de göndererek yine acele etmişim.neyse..:)...İkinci bir seyri süluk makamında sabır ve metanetle ilerlerken 28 Şubat 2020 günü beklenen müjdeli haber geldi ve 8 Nisan2020' gününe randevu aldık. Yine sabır yolunda ilerlerken gelecek olanın geldiğini hissetmeye başlamıştık ve 23Mart2020 günü vize randevu iptal konulu mail posta kutusuna düştü. Evet Tüm dünyada olduğu gibi biz de havalı adıyla novel covid19 halk dilinde ise korona diye tabir edilen felaketten nasibimizi almıştık. Yine beklemek düşmüştü nasibimize...Derken 22 Nisan'da yayınlanan bir EO ile tüm göçmenlerin iki aylığına amerikaya girişi yasaklanıyordu. Tabiki konsolosluklar da zaten kapalı olduğu için bu yasaklamanın bize bir etkisi olmayacağını düşünmüştük ilk etapta ama kazın ayağı hiç de öyle değildi sonradan anlayacağımıza göre. Bu iki ayı bitirdikten sonra 22 Haziran'a gelindiğinde bu yasak yıl sonuna kadar uzatıldı ve dananın kuyruğu esas orda koptu. Çünkü son tarih 30 Eylülü de içine alıyordu bu yasak ve bir şey yapmalı şarkısı zihnimizin mahzenlerdinde çalmaya başlamıştı....Derken Eylül başlarında yargıç Mehta'nın kararı ile mülakatlar az çok yapılmaya tekrardan başlandıı. Ama önceliği daha önce Nisanda randevuları iptal edilenler ile davada ismi geçenlere vererek randevular an itibari ile devam etmekte olup geri kalanlar için ise yine mahkeme süreci devam etmekte olup bu satırların yazıldığı günün gecesi daha önce randevu alamayacan case noları yüksek katılımcılar için de heyecanla hayırlı sonuçlar beklemekteyiz....Gökten üç elma düşmüş.....haniş: an itibari ile konsolosluğun vizeleri ptt ye teslim ettiğine dair sms ve maili tarafıma ulaşmış olup, sarı zarfı heyecanla beklemekteyim....

• ⭐⭐⭐

@ybi04, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Sağlık muayenesi ile ilgili notları altta yazıyorum.

Çocuklarım ilk öğretime devam ettiklerinden sağlık muayenesine kış ara tatili esnasında gittim. Benim gittiğim gün İran vatandaşları yüzünden çok kalabalıktı ancak yine de bir düzen içinde işlemlere devam edebildik. Burada ön bölümde çalışan görevli hanımların etkisi büyük. Gerçekten sabırla herkesin sorusuna cevap verip her konuya yetişiyorlar.
    Biz dördümüz de Dr. Mehmet Bey ile görüştük. Kendisinin hem bizlere hem de özellikle çocuklara yaklaşımı çok pozitif ve anlayışlı idi. Ayrıca bir Doktor Hanım daha var galiba ama onu göremedik. Doktor Bey çocuklar dahil hepimize birer aşı uyguladı.
    Çok kısa süre ayrı bir bölüm olan muayene bölgesinde geçiyorsunuz, onun dışında 2 büyük bekleme salonunda sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Yani bilinen muayenelerden oldukça farklı bir yer. Ayrıca 5. Katta bulunan laboratuvara giderek gerekli tetkikleri yaptırıyorsunuz. Laboratuvar kısmı bizde yaklaşık 1 saat civarı sürdü. 15 Yaş altındaki çocuklar laboratuvarlarda tetkike girmiyor ancak Dr. Bey tarafından muayene ediliyor ve gerekirse aşı oluyor.
    Benim randevum 10.50 idi ancak işlemlere 11.30 gibi başlayabildik. İşlemlerimiz 14.30 civarı bitti.
    2 12 yaş altı çocuk ve 2 yetişkin olarak muayene ve laboratuvar tetkikleri dahil 1400 USD civarı bir ücret ödedik. Hepimize 1 adet karma aşı yapıldı. Laboratuvar kısmını ayrı (235 USD) ödüyorsunuz. Orayı kredi kartı ile ödemek istediğimde kartlarının olmadığını söylediler. Benim de yanımda nakit olduğundan ısrarcı olmadım. Doktor beyin ödemesini nakit USD olarak yaptım.
    Evrakları muayeneden sonraki gün 16’da alabiliyorsunuz. Eğer bir sorun olursa size ertesi gün 12’ye kadar haber veriliyormuş. Biz de böyle bir durum olmadı.
    Başvuru sahibi benim ancak hepimizin evraklarını eşim aldı. Bu konuyu muayene sonrası görevli hanımlara sorarak teyit aldık. Eşim kapalı zarfları ertesi gün 16da sorunsuz bir şekilde aldı. Ben çocukları alıp geri döndüm.

Notlarım:

• Gitmeden önce hem randevu almak hem de işlemleri anlayabilmek adına Doktor Beyin web sayfasını (www.doctorun.com/tr ) okumanızı tavsiye ederim. Tüm bilgiler mevcut.
    • Muayene randevusu almak için mülakat tarihinin açıklanması gerekiyor. En erken mülakattan 1 ay önce randevu veriyor.
      -Çocuklar dahil herkes için ayrı randevu almanız gerekiyor.
    • Doktor Beyin muayene salonu Kuğulu Parkın hemen yanındaki ilk apartmanın 4. Katında. Alt katta kahve dükkanı ve Düzen Laboratuvarları var. Altta tabelasını göremedik.
    • Biz çocuklarla İstanbuldan geldiğimizden muayeneyi günübirlik olarak planlamadık. Çevrede 5 dk yürüme mesafesinde kalınabilecek bir çok otel seçeneği var. Fiyatlar 4 kişi için 250-400 TL aralığında. Hemen yan binada gördüğüm kadarı ile SGK misafirhanesi de var.
      -Çocukların aşı kartlarını mutlak yanınızda götürün. Belirli yaşa kadar aşı kartları e-devletten bulunabiliyor. Ancak büyük çocuğumun kayıtları e-devlette bulunmamasına rağmen aşı kart kopyasını okul doktorumuzdan ıslak imzalı olarak götürdük. Bu şekilde kabul ettiler. Bu konudaki ilk kontrolu girişteki görevli hanımlar yapıyor.
      -Ödemeyi laboratuvarda önce muayenede sonra yapıyorsunuz.
  • ⭐⭐⭐

@berkyurdum, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Bugün vizesini alan herkese hayırlı olsun, görüşmesi olanlara da bol şans diliyorum.

Bugün 13:15’de mülakatımız vardı. İlk olarak Perşembe günü muayenemizin sonuçlarını Unganlardan almaya gittik. 12:30 gibi Kuğulu Park’tan yürüyerek konsolosluğa doğru yola koyulduk. Gittiğimizde 12:45 civarıydı. Girişin karşısında yer alan kafeye oturduk ve beklemeye başladık. Ayrıca not olarak emanetleri alan büfe kapalıydı. Araba anahtarı ile girdik, sorun olmadığını belirtti güvenlik. Saat 13:05 de konsolosluğun kapısına gittiğimizde güvenliğin listeden ismimizi okumasını bekledik. İsmimiz okunduktan sonra pasaportlarımızı verdik. Ardından girişte bulunan Covid formunu doldurduk. Aynı forma ikimizin adını yazıp imzalarımızı attık, pasaportlarımızı alarak güvenlik aramasından geçtik. İçeri girdiğimizde ilk bankoda pasaportlarımıza barkod yapıştırıldı ve sıra numarası aldık. Ardından bekleme alanında beklemeye geçtik. Numaramız yandığında ilk olarak evrakları teslim edeceğimiz bankoya geldik. Görevli kişi KCC’ye gönderdiğiniz son evrakları iletin dedi. Biz ilk 17 Ekim’de ikinci olarak da 18 Şubat tarihinde göndermiştik. Kendisine 2 ayrı kcc dosyası ayrıca yeni tarihli belgelerinde olduğunu ilettik. Aşağıdaki evrakları istedi yalnızca:
    *En yakın tarihli KCC evraklarımızı istediler. (18 Şubat 2. Gönderdiğimiz evraklar)
    1)Adli sicil kaydı
    2)Nüfus kayıt örneği
    3)Diplomanın aslı ve fotokopisi (Yalnızca talihlinin)
    4)2 adet fotoğraf tüm aile fertlerinin
    5)2 adet evlilik cüzdanı fotokopisi ve aslı
    6)Pasaportlar
    7)Bankadan alınan mali döküm
    Evraklarımızı sistemden teyit ettikten sonra diploma aslını geri verdi ve görüşme anında konsolosa göstermemizi istedi. Evrak işlemleri bitince bizi para ödemesi yapacağımız bankoya yönlendirdi.
    Para ödemesini 2 kişi için 660 $ olarak ödedik. Ödemeyi yaptıktan sonra konsolosun bizden önceki aile ile görüşmesinin bitmesini bekledik. Görüşme bittikten sonra Hintli genç bir konsolos (Chelsea maskeli 😊) talihli ismi ile bizi çağırdı. Görüşmemizi İngilizce yaptık. İlk olarak sağ elimizi kaldırmamızı ve yemin kısmını kendi söyleyerek yes/no şeklinde cevap vermemizi istedi. (İçeriğinde söyleyeceğim ve vereceğim evraklar doğrudur şeklinde ibareler mevcuttu.) Parmak izimizi almaya geçtik. İlk talihli arından spouse olarak parmak izlerimizi verdik. Pasaportları eline alarak maskelerimizi 2 sn. çıkarmamızı istedi, kontrol ettikten sonra görüşme kısmı başladı. Dosyamızı aldıktan sonra aşağıdaki soruları sordu.
    1)Nereye gitmeyi planlıyorsunuz? (Texas, Austin dedik)
    2)Neden Austin diye sordu. (Bizde genç popülasyon ve yeni bir şehir olduğunu bu nedenle seçtiğimizi söyledik.)
    3)Tanıdığınız var mı? (Texas’da arkadaşımız olduğunu ayrıca diğer eyaletlerde de arkadaşlarımız olduğunu ilettik.)
    4)Ne işle uğraşıyorsunuz ? (Sosyal medya yöneticisi olduğunu söyledi eşim)
    5)Orada da bu işi mi yapacaksın diye sordu. (Evet orada da aynı işi yapacağını söyledi.
    6)Şuan ne iş yapıyorsun dedi. (Şuan çalışmadığını söyledi.)
    7)Bu aşamada banka dökümünü incelerken madem çalışmıyorsun, bu para nereden geldi dedi gülerek. (Bizde kendisine Türk düğünlerini bilip bilmediğini sorduk. Bildiğini söyleyince de düğünde takılan altınları bozdurup bankaya koyduğumuzu söyledik.
    8)Amerika’ya altın mı götüreceksiniz diye sordu yine gülerek. Bizde tüm altınlarımızı bankaya yatırdığımızı başka altınımız kalmadığını söyledik. Gülerek yeterli bir kanıt bu dedi ve mali kısmı geçtik.
    9)Evlilik cüzdanını inceleyerek ne kadardır evlisiniz dedi. (önümüzdeki hafta 2 yıl dolacağını söyledik. Bana dönerek don’t screw this up dedi. 😊
    10)Sonra diploma ile diplomanın aslını karşılaştırdı. Bahçeşehir üniversitesini görünce liseyi de orada okuyup okumadığını sordu.
    Bana başka soracağınız bir şey var mı dedi. Bizde yok dedik. Ardından vizeniz Issued olacak ve pasaportlarınız 2-3 iş gününde adresinize gönderilecek dedi. Ben ayrıca daha önce J1 vizemden kalan SSN kartımın olduğunu yenisini mi göndereceklerini sorduğumda. Gittiğinizde SSN ofisi ile görüşün ama mutlaka arayın onu öğrenin süresi dolmuş olsa bile onu tekrar aktif etme durumları olabilir. Telefon açık görüşürsünüz dedi ve teşekkür ederek ayrıldık.
    Yaklaşık olarak 100 sayfaya yakın bir hazırlık yapmıştık ancak neredeyse 5-10 sayfayı geçmedi teslim ettiklerimiz. Job offerlar, lise diplomaları, referans mektupları, sgk dökümleri falan hak getire. Gönderdikleri mailde istenilen şeyler dışında bir şey istenmedi. Hatta U.S. address belgesi vs. konusu bile açılmadı. Çok rahat ve keyifli bir görüşme oldu. Bu zamana kadar her konuda bize destek olan yeşilkartforum ailesine çok teşekkür ederiz. Umarım herkes vizesine kavuşur ve girişi yapabilir. Bol şans.

• ⭐⭐⭐

@LEOBEBEK, içinde söyledi: DV2020 (2020 Green Card Lotosu) Asamalari

Arkadaslar Merhaba
    Dün Mülakattan ciktik. Hersey guzel gecti.
    Hani bana hic soru sormadilar desem yeridir. Tek muhatap aldiklari eşimdi neredeyse(kendisi asil talihli oldugundan olsa gerek)Onumuzdeki ay amerika ya girisimizi yapmayi planliyoruz.Merak edenler olabilir malum uzerimizde ne kadar para gosterdik mevzusu. Biz esimin uzerinde 25 bin dollar gosterdik.Benim hesap dokumumde cok daha az bir para vardi dedigim gibi beni pek sallamadilar. Hatta bordolarim filan var dedim istemediler ancak banka dokumunu benden de istediler. Tebrik ettiler. Ankaranin eksi bes derecesinde yola koyulduk. Mulakat ile ilgili gercekten anlaticak pek sey yok. İngilizce bilip bilmedigimizi sordu ve sonra ingilizce devam ettik. Yan bankolarda yabanci oldugu halde turkce bilen memurlarda vardi sesleri rahatlikla duyuluyor. Tavsiye edebilecegim tek sey otel yada bir yakininiz yada arkadasiniz neresiyse konsolosluga gelmeden neyiniz var birakin arkadaslar cunku kapida bozuk para veya cakmak,cep telefonu ne varsa kabul etmiyorlar(yani sizi kapidan cevirip birakin oyle gelin diyorlar)sadece dosyalar evraklar ve para almaniza izin veriyorlar bebegimizin malzeme cantasini kabul ettiler ancak onuda ihtiyac oldukca bize soyleyin burdan gozumuzun onunde alin ne gerekiyorsa(mama alt bezi yada oyuncakevet oyuncagini bile alamadik.)giris kapisindaki bir bankonun uzerine aliyorlar. Ben mecbur kalip telefonlari bozuk paralari sirt cantasina tikip karsi da bir cafe ye rica etmeye gittim.onlarda 10 tl ye emanet kabul ediyorlardi allahtan. İs kapisi olmus onlarada. Durumlar boyle. Herkese basarilar. Bol sanslar.

• ⭐⭐⭐

@beryyyy, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Herkese tekrar merhaba arkadaşlar . Ben berivan asıl talihli eşim Ayhan.
    İlk olarak dış kapıda covidden ilgili yes no seçenekli bir anket doldurduk. Randevumuz 8:15 idi
    8:00 içeri alındık üst taramasından geçtik. İlk girişte bir hanfendiden numara aldık. Mülakatı heycanlıyız Türkçe istiyoruz dedik

• ilk numara yanma*numara hemen yandı bize bir kağıt uzattı buradaki evrakları hazırlayın dedi 11 numaralı gişe (resmini atacağım size) hazırladık verdik
    • ikinci numara yanma* 7 numaralı bankodan vize ücreti ödeme 660 (iki kişi) tekrar oturup beklememizi istedi
    • üçünün numara yanma * veeee mülakat önce yemin sonra parmak izi çok tatlı çok kibar Amerikalı bir çalışan yanındada Türkçe çeviri yapan bir hanfendi vardı. Çok kısa sürdü
      📌 mülakat sırasında sorulan sorular
    • Çocuğunuz var mı?
      Kaç yıldır evlisiniz?
      Üniversite bölümünüz ne?
      Amerika’da nereye gideceksiniz
      Ne iş yapacaksınız? Nasıl iş bakacaksınız?
      Orada arkadaş aile var mı?
      Çok uzun süre yurt dışında yaşadınız mı?
      📌 geldik dolaresss kısma
      Biz iki kişi 18.500 usd, 35.000 TL gösterdik. Dolar ortak hesab, TL benim hesabım asıl talihli olmaması problem olmadı.
      ( eşim yazılımcı , Houston a gideceğiz dedik , mülakat sırasında adres değişikli yaptık )
      🥰 tekrar herkese çok teşekkür ederiz. Herkese nasip olur inşallah tez vakitte …
  • ⭐⭐⭐

@Mihendiz, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar arkadaşlar benimde mülakat deneyimim şu şekilde oldu.

Randevum 9:15te olacaktı ben saat 7:15 civarında oradaydı geçmiş yıllardaki sıraya girme olayı şuanda yok. Görevli ile görüştüğümde 9:15 randevusu için 9 gibi buralarda ol dedi, bende karşı kaldırımda forumdan tanıdığım arkadaşlar ile beklemeye başladım. Saat 8 civarında ilk randevular içeri alınmaya başladı ve arkadaş içeriye girdi bir süre bekledikten sonra telefon ve benzeri eşyaları kebab 44 isimli dükkana bıraktım. Hemen üzerinde bir kafede vardı ancak daha açılmamıştı. Kapıya tekrar geldim ve beklemeye başladım. Randevular içeri alındıkça heyecanlandım. Henüz çıkan henüz olmamıştı.9:55 civarında ilk giren arkadaşımız çıktı ve aldığını söyledi çok heyecanlıydılar. Onlar uzaklaştığında beni aldılar.

Pasaport kontrol ettikten sonra girişte Covid formu dolduruyoruz. Mülakattan bir kaç gün önce gelen formun aynısı çıktı alıp doldurmuştuk ama onu almadılar. Şimdi komik yerine geliyoruz ilk kontrolden geçtikten sonra kapı iterek açılıyor. İkinci kısıma geçerken kapı çekerek açılıyor ancak ben bir türlü geçmeyi başaramadım 🙂

4-5 deneme sorunda nihayet içerdeydim girişteki görevliler bana bir numara verdiler ve numaram yanmıştı zaten 10 numaralı bankoda gittim. Görevliye evrakları teslim etmeye başladım. Açık söylemek gerekirse benim Mehmet amca diyeceğim amca yabancıymış biraz Türkçe biliyorum dedi ama benden güzel konuştuğu kesin evrakları teslim aldı fazla olanları geri verdi diplomayı da yırtılmasın mülakatta tekrar gösterirsiniz aslını dedi. Bu noktada önemli olan adres değişikliğini burada yapıyoruz daha önceden ufak bir kâğıda yazmış olduğum adresi verdim ve değiştirmek istiyorum dedim. Adresin yine aynı kişiye mi ait olduğunu sordu ve evet dememle beni bekleme salonuna gitmemi ödeme ve mülakat için numaramı takip etmemi söyledi.

Ufak bir süre bekledikten sonra numaram yandı ve 7 numaralı bankodan 330$ Cash olarak ödedim 2 adet fiş çıkardı ve dosyama koydu tekrar beklememi söylendi.

Parayı ödedikten sonra yine forumdan tanıdığım başka birisini mülakata çağırdılar bir yandan beklerken bir yandan ona bakıyordum onun mülakatı bitti aldım diye ok işareti yaptı. Hemen arkasından benim numaram yandı ve aynı 3 numaralı bankoya mülakatıma geçtim. Kumral genç bir hanımefendi İngilizce biliyor musunuz dedi hayır dedim. Sonra arkadan tercümede yardımcı olacak bir hanımefendi daha çağırdı ve mülakatımız başladı önce sağ el kaldırıp yemin ettirdi. Sonrasında parmak izi alındı. Sonrasından nerede gideceğimi sordu. Şikago dedim kimin yanına gideceğimi sordu arkadaşım ve aynı zamanda aile dostumuz olan bir ailenin yanına gideceğimi belirttim. Ne meslek yapıyorsunuz dedi Makine mühendisiyim dedim. Diplomaya baktı orijinalini göstermemi istedi camın arkasından ona baktı. Sonrasında orada ne meslek yapmayı düşünüyorsunuz dedi. Bir şirket ile görüşme yaptığımı ve orada çalışacağımı söyledim bu noktada İngilizcem olmadığı için kabul etmelerini çok anlamadı, bende teknik resimin bir dil gibi olduğunu bazı görevlerin dil olmadan yapılabileceğini ayrıca görev verilirken bana yardımcı olabilecek Türk çalışanlar olduğunu söyledim. Açıkçası doğru olmasına rağmen pek inanmış görünmüyordu. Heyecandan zaten gittiğim gibi İngilizce kursuna başlayacağımı söyleyemedim bile siz siz olun panik yapmayın. Sonrasında gösterdiğim maddi kaynaklara baktı ben 13k gibi bir para gösterdim bir süre sonra dosyaları tekrar kontrol etti bir şeyler aradığı belliydi, iş görüşmene dair belgen var mı dedi yok dedim ve bende sponsorluk dosyamı verdim aldı kontrol etti sonrasında hepimizin hayalindeki o cümle congratulations dedi ve rahatlamıştım.

Tebrikler yeni hayatınızda başarılar pasaportunuz bizde kalıyor 5 iş günü içinde vizeniz ile birlikte seçtiğiniz adresten alabilirsiniz dedi ve ödeme fişlerinden birisini bana teslim etti.

• ⭐⭐⭐

@iceberg06, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba Değerli Yeşilkartforum üyeleri,

Bugun hem 8 Temmuz tarihinde girmiş olduğumuz mülakat deneyimimizden bahsetmek hem de bizim greencard başvuru sürecimizde ki motivasyonumuzdan bahsetmek istedim ancak uzun bir paylaşım olması nedeniyle kısa zamanda öz bilgiye ulaşmak isteyen okuyucular için paylaşımımı bölümlere ayırarak yapmayı planladım.

1. Bölüm: Greencard Lottery Başvuru Sürecimiz/Motivasyonumuz:

Eşim ve ben ikimizde bilgisayar mühendisi olarak çalışıyoruz. Yaklaşık 10 yıl önce ilk tanıştığımız zamanlar eşimin hayali yurt dışına taşınıp orada iş deneyimi elde etmek yönündeydi, bense üniversite eğitimini bile ailesi yanında almış ve hayatında ilk kez iş nedeniyle İstanbul'a taşınmış, bir tane bile yakını olmayan şehre adapte olmaya çalışan, değil yurtdışında yaşamak Ankara'ya dönme hasreti ile planlar yapan biriydim 🙂 Bu süreç içerisinde okuldan ve bölümden çoğu arkadaşım yurt dışına göç etmiş ve hayatlarını orada kurmaya başlamışlardı. Son bir kaç yıldır etrafımızda ki dostlarımıza da bir bir greencard çıkmaya başlaması ile bizde böyle bir tecrübeye ortak olabilir miyiz düşüncesi oluştu. Açıkçası iş hayatımızda da karşılaştığımız durum ve edindiğimiz tecrübeler yurt dışında yaşamanın, bu tecrübenin bize maddi kazancın ötesinde, yeni bir yer görmenin, o havayı teneffüs etmenin, farklı kültürden insanlar ile çalışma, adaptasyon süreci, yeni dostluklar kazanma, kendimizi konfor alanı dışında da tanıma, dilimizi geliştirme olanağı, ve kendimizi farklı yönlerden de geliştirmek gibi manevi olarak da farklı kazançlar sağlayacağını düşünmeye başlattı. Greencard başvurumuzdan önce artık kesinlikle dil eğitimi için dahi olsa iş yerlerimizden ayrılıp 6 ay Amerika'da yaşamamız gerektiğini düşünmeye başladık ve araştırmalara koyulduk. Bu süreçte Türkiye'de bir ünv.'de Amerika'da da eğitim içeren çift programlı bir bölümde yüksek lisans yapmaya başladım, ancak covid-19 nedeniyle Amerika planlarımız askıya alındı. Greencard başvurularının son gününde, eşime greencard'a başvurmamız durumunda kesin çıkacağını o nedenle gitmeye kesin kararlıysak başvurmamız gerektiğini söyledim 🙂 (6. hissim biraz fazla kuvvetlidir :)) Tüm Amerika'da bulunan arkadaşlarıma da greencard bize çıkacağı için nerelere taşınabileceğimiz konusunda bilgi vermelerini istedim (hepsi tabii ki bunu çok gerçekçi bulmayarak, kahkahalara boğuldular 🙂 ) Greencard çekilişleri hatırladığım kadarıyla 1 ay pandemi nedeniyle geç açıklandı, o dönem iş yoğunluğu nedeniyle tarihi atlamış olmalıyım, Amerika'da yaşayan ve beni bu forumla tanıştıran değerli arkadaşım başvuru sonuçlarının 1 -2 hafta önce açıklandığını çoğu kişinin kazanamadığı yönünde bilgi verdi, hemen telefonu kapattım ve sonucu kontrol ettim. Bir de ne göreyim 💫 Heyecandan elim ayağım dolaşmış bir şekilde arkadaşımı aradım kazanmışız diye sevinç çığlıkları, hemen bana case numarama bakmamı söyledi ve artık gerçek anlamda planlar yapmaya başladığımız an gelmişti 🙂 Nereden bilebilirdik ki pandemi nedeniyle sürecin bu kadar uzun süreceğini. Geç olsun da güç olmasın dedik, case numaramıza güvendik 2022 için başvuru yapmadık onun pişmanlığını yaşadık vs derken gerçekten çok stresli bir dönemden geçtik. Bugün bu deneyimi paylaşabiliyor olmak bizim için çok kıymetli. Bu forum sayesinde değerli telegram grubumuz ile tanıştım. Ne kadar teşekkür etsem az @gucarslan ve @Muhtaradana bu süreçte tüm gruba çok destek oldu. Bize bir danışmanın yapamayacağı nitelikte değerli bilgileri paylaştılar, dost, arkadaş, danışman aslında ailemizden biri gibi oldular. Sesimizi duyurmak için her mecrayı kullandılar. Sanıyorum çok şanslı olmalıyız ki, ender bulunabilecek güzel insanların bulunduğu bir ailenin parçası olmuştuk bizde : ) uzun bir bekleyişin ardından Haziran ayında mülakat tarihimizin belirlendiği bilgisini aldığımız e-mail tarafımıza ulaştı. Bir anda nasıl sevindiysek hemen o hafta sonu, sağlık raporumuzu almak için Unganlardan randevu oluşturduk 🙂 Sonrasında olası yaşanacak gecikmelerden biraz gözümüzün korkması nedeniyle randevumuzu iptal ederek mülakat tarihimizden 5 gün öncesi için yeni bir randevu oluşturduk.

08.07.2021 Mülakat Günü:

Sabah 09.45 randevumuza 9.25 gibi gittik. İçeride güvenlik görevlisine randevumuzun 09.45'de olduğunu ne zaman girebileceğimizi sorduk. Çok kibar bir şekilde, 5 dakika sonra bizi davet edeceğini, dışarıda pasaportlarımızı hazırlamamız gerektiğini söyledi. Söylediği gibi 5 dk. sonra yanımıza geldi ve bizimle birlikte bir kaç kişiyi daha içeriye aldı. içeriye almadan önce, bize daha önce e-mail üzerinden de göndermiş oldukları covid önlemleri kapsamında yanıtlamamız gereken soruların yer aldığı dokumanı doldurmamızı ve isimlerimizi yazarak imzalamamızı söyledi. Eşim ve ben tek dokuman doldurup çift imza ile dokumanı paylaştık. Sonrasında içeri girdik, üst araması, kemer vs. güvenlik girişinde geçerek ilerledik. Dökumanlarımızın yer aldığı poşetimizi çöpe atmamız istendi ve sadece dosyalar ile ilerledik. Ne olur ne olmaz düşüncesiyle yanımıza cüzdan almadık. Kimliklerimizi ve biraz kağıt para olacak şekilde gittiğimiz için herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. İçeride ilk girişte masada bulunan görevli hanımefendinin yanına gittik. Bizden pasaportlarımızı istedi ve bir dokumandan isimlerimizi kontrol etti, kağıdı işaretledi ve bize 20 sıra numaramızı verdi. Mülakatı ingilizce mi yapmak istiyorsunuz diye sordu. İngilizcede yapabileceğimizi ama Türkçe olursa kendimizi daha rahat hissedeceğimizi söyledim. Tabii ki dedi ve numaramızı takip etmemizi istedi, ancak biraz zaman alabileceğini bu süreçte içeride istenecek evrakların sıralı hale getirilmesi için bir döküman uzattı ve hazırlamamızı istedi. Dokumanları hızlıca hazırladık ve sıra numaramızda o sırada yandı. Diğer görevli beyefendi hangi bankoya gitmemiz gerektiği konusunda bizi yönlendirdi ve hızlıca köşeden dönüp en sağda 2. bankoya gittik. Bizi Merhaba diyerek konsolosluk görevlisi karşıladı. Bizden hızlıca saydığı dokumanları vermemizi istedi. Bu kısım çok önemli, maalesef ben dokumanları eşimin ve kendimin birlikte teslim ettim. Aslında ilk olarak kendi dökümanlarımı teslim etmem gerekiyormuş sanırım bunu görevli belirtmedi ama sonrasında yaşadıklarımız bunu anlamamıza neden oldu. Dokumanları teslim etmemin ardından beyefendi eşimin dokumanlarını istedi. Bende kendisine az önce kendi dökümanlarım ile birlikte teslim ettiğimi söyledim, ben size eşinizin dokumanlarını geri verdim, bakıp tekrar verin dedi, o an açıkçası ne yapacağımı bilemedim, çok seri hareket ettiği için birazda panikledim ve hızlıca çift olan dokumanları kendisine teslim ettim tekrar, ancak evlilik cüzdanının tek kopya olduğunu paylaştı, aslında kontrol etmiştim ve çift kopya diye biliyordum, tekrar kontrol etmesini istedim ama maalesef kontrol etmedi. Bir kaç kez nazik bir şekilde kontrol etmesini rica etmeme rağmen maalesef kabul ettiremedim. Bu konuda çok ısrarcı olmadık bizde, ne yapabileceğimizi sordum. Ben buraya not alıyorum konsolos görüşmenizde anlatırsınız dedi, sanıyorum dosyamızın üzerine gerekli evrak listesinde olanlara tik attı ama marriage certificate yanına bir not aldı maalesef biraz mesafe olduğu için okuyamadım, moralimiz çok bozuldu. Eşim dokumanları düzenlediğimiz alana gitti, orada fotokopinin düşmüş olabilme ihtimalini sordu, Türk olan görevli beyefendi sorun olmayacağını aslının onlarda olduğunu ve içeride fotokopi makinesi olduğunu, ihtiyaç halinde fotokopi çekilebildiğini söyledi. Bu durum bizi bir miktar rahatlattı ama keşke evrakları beraber teslim etmeseydim, keşke daha fazla kopya elimizde olsaydı gibi keşkeler kapladı içimi. 30dk. dan fazla bir bekleyişin ardından bizim sıra numaramız yandı. Konsolos ile görüşmemizde ilk olarak mülakatın ingilizce olması konusunu sordu, bende eğer Türkçe olursa kendimi daha iyi hissederim dedim, konsolos bey bir arkadaşımı çağırayım dedi, (eşim o sırada ingilizce de yapabilirsin diyerek bir bakış attı) ve bir hanımefendi geldi, kendisinin bize çeviri yapacağını söyledi. O sırada konsolos bey bilgisayara baktı ve bana ismimi sordu, sonrasında bir şey düzeltmem gerekiyor bir dk. kusura bakmayın dedi, hanımefendi ile birlikte sanıyorum bilgisayarda farklı bir başvuru sahibinin bilgileri yer alıyordu, bunu düzeltti. Sonrasında bizden vereceğimiz bilgilerin doğru olduğunu söylediğimize dair yemin etmemizi istedi. Sağ elimizi kaldırıp yemin ettik. Sistemde yüksek lisans mezunu göründüğümü ama lisans diplomamın olduğunu söyledi bende ingilizce olarak pandemi nedeniyle diplomamı henüz okuldan alamadığımı e-devlet üzerinden çıktı olarak paylaştığımı söyledim. Tamam dedi. Bundan sonra çevirmen hanımefendi, bir adım geri gitti ve görüşme ingilizce olarak devam etti. Şuan nerede yaşadığımızı sordu. İstanbul dedim, hangi iş ile uğraştığımı sordu, eşim ve benim bilgisayar mühendisi olduğumuzu 10 yılı aşkın süredir IT sektöründe çalıştığımızı söyledim. Amerika'da hangi iş ile uğraşmayı planladığımızı sordu, yine IT alanında çalışmayı planladığımızı söyledim. Çok iyi dedi, nereye gitmeyi planladığımızı sordu, Ohio bilgisini paylaştım hangi şehir dedi, şehir bilgisini verdikten sonra gülümsedi, güzel dedi. Arkadaşımız orada yaşıyor, greencard gönderimi içinde onun adresini paylaştık dedim. Gülümsedi, tamam çok iyi dedi. Doktor raporunuz hazır mı dedi, yanıt veremedim o an için acaba farklı bir sağlık raporumu soruluyor diye düşünürken hanımefendi türkçe sağlık raporunuz var mı diye sordu bu kez, bende içeride dosyalarımız ile birlikte teslim ettiğimizi söyledim, farklı bir sağlık dosyası elimizde yok dedim, hemen baktı, tamam kusura bakmayın buradaymış dedi, vizelerinizi onaylıyorum, bir kaç gün içerisinde PTT'den pasaportlarımızı alabileceğimiz bilgisini paylaştı. Sevinç ile oradan ayrıldık 🙂 O sırada evlilik cüzdanımızın aslını ve diplomamızın aslını bize geri verdi, yapmış olduğumuz ödemelere ait makbuzu da bize verdi. Onaylandığına dair bir kağıt almadık ama sonrasında sanıyorum kimseye böyle bir kağıt verilmediğini öğrendik. 2 kişi için hesabımızda görünen rakam 80K USD. 1 yıllık banka hesap dökümü paylaştık. Mülakatta herhangi bir ticari konu ile ilgili soru sorulmadı. Mülakat beklediğimizden çok kısa sürdü, bir kaç soru ile tamamlandı hatta bu kadar kısa sürmesi bizi bile çok şaşırttı, evlilik cüzdanı ile ilgili tek kopya olmasının sorun teşkil etmemesi de sevindiriciydi.

Özet Bilgi / Genel Değerlendirme:

• Evrakları teslim ederken önce Greencard lotosunu kazanan kişi ardından yanınızda sizinle birlikte vize alacak katılımcıların belgelerini verirseniz olası karışıklığın önüne geçmiş olursunuz.
    • Orada sakinliğinizi koruyarak hareket etmeniz ve olsa bir sorun ile karşılaşmanız halinde şimdi ne yapmamız gerekir diye karşınızdaki kişiden bilgi almaya çalışmanız bence oldukça önemli,
    • Mülakatta dokumanlardan 2’nin üzerinde kopya ile gitmekte bence fayda var, bizden evlilik cüzdanının bir örneği daha istendiğinde keşke daha fazla kopya elimizde olsaydı diye düşündük.
    • Mülakat için kendinize stres yaratmanıza gerek olduğunu sanmıyorum, hatta sürecin en keyifli aşaması diyebilirim. Şimdiden sizlere de hayırlı olsun.

Zorlu bir sürecin ardından paylaşımım biraz fazla detaylı olmuş olabilir. Yaşadığımız heyecanı sizlerle de paylaşmak istedik. Okuma zahmetinde bulunan, tebrik eden, merak edip soran tüm arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

• ⭐⭐⭐

@aydın-t, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Evet arkadaşlar ayin 11 inde greencard vizemi almış bulunmaktayım.. 🙂 Umarim şu sıkıntılı günlerde herkes vizesini alıp gider...
    Vede hayallerine kavuşur
    Mülakata çağrılma mailini 6 mayıs günü aldim ve sisteme baktığımda 11 haziran gününe saat 10:00 a randevu verilmisti..
    Hayatim boyunca tüm işlerimi ilkgunden yaptığım için tüm evraklarımı ve tercumelerini 4 5 ay önceden hazırladıgımdan (banka dokumleri haric) herhangi bir belgeyle uğraşmam gerekmedi fakat Fransızcam olmadığı ve İngilizcemde kötü olduğu için bir tercumana ihtiyacım olduğundan ve bu tercuman Türkçe-Fransizca mı Türkçe- ingilizce bilenmi olacak konusu muallakta olduğundan epey bir can sıktı.. Konsolusluga attığım mesajlara dönüş olmadı ve telefonla bit türlü ulaşamayınca Fransızca bilen tercumanla gittim (Pariste Türkçe-ingilizce tercuman bulamadım!!) Tercuman işini hallettikten sonra konsolusluk sitesinden Pariste anlaşmalı oldukları iki doktordan birini seçip 2 hazirana randevu aldım ve doktordan asilarimi kendim olmam gerektiğini öğrenince eczaneden aldığım 5 asidan 3 aşıyı (grip ve kizamik zamanı degilmis) randevuya gitmeden aile doktoruma yaptırıp asi kartımı aldim
    2 haziran günü gelipte doktora gittiğimde ogrendimki röntgen ve kan tahlillerini önceden biz ayarlayıp (onların anlaşmalı oldukları yerler) alıp doktora gidiyormusuz tabi sevgili sekreter hanim bunu belirtmedigi için ogün epey bir surunduk 😞 bir ayağım alçida olunca 😞 Vesselam doktora gitmeden ais ten kaydımı yapıp pasaportumun gelecegi adresi seçtikten sonra 2 haziran günü doktordan sağlık raporumu alıp beklemeye başladım...
    Randevum saat10 daydi ve biz tercumanla saat 9 da konsolusluk kapısında buluştuk ve 9:40 civarı girmek için kapıya gittiğimizde içeriye tercuman alınmadığı söylendi tabi ısrarla sitede alındığına dair açıklama var vb ısrar edince içeriyi arayıp tercümanimla birini konuşturdular ve sonrada artık alınmıyor ama bu seferlik alıyoruz gibi birseyler soylendi ama ben o heyecanla anlamadim açıkçası ama tercumani aldılar:)
    Asansörle yukari çıktığımızda girişte bir tane görevli önce listeden ismimize baktı sonrada Ds260 onay sayfası ve 1 2 belgeyi alıp bizi vezneye yönlendirdi ordan çıktıktan sonra 7 numaralı gişeye gideceğimizi söyledi... Bu arada Türkiyede de daha önce abd mülakatı deneyimim var ve buradaki konsolusluk ortamı bizdekinden çok çok farklı..Güvenlikleri daha rahat icerisi kafeterya gibi gerginlik yok herkes rahat ve yasaklı eşyalari telefon vb güvenliklerin kendisi emanete alıyor. Türkiyedeki konsolusluga girince sanki Pentagon agiriyorsun gibi gergin herkes .. Neyse 330 doları ödedikten sonra 7 numarada beklemeye başladık (Greencard a bakan bölümmüş) önümüzde 3 kişi vardı. Tahminen 40 dk sonra beni çağırdılar guler yüzlü bir kadın çalışan benden birkaç evrak ve pasaportumu istedi bir kaç işlem yaptıktan sonra parmak izlerimi aldı.. burada yaklaşık 20 dk kaldık ve tek takıldığı konu aile nufus k. örneğinde anne kimlik soyadını araması (Ds 260 formunu daha önce actirmistim anne kimzlik s. Düzeltmek icin) daha sonra sağlık raporumu açıp inceledi ve eger vizeyi alırsam Aralık ayının 20 sine kadar Abd ye girmem gerektiğini söyleyip bize oturmamizi daha sonra yandaki gisenin çağıracağını söyledi...
    Sırada beklerken önümüzdeki 50 li yaşlarındaki Fransiz kadın 6. Başvuruda kazandığını daha önceki başvurularının aracı şirketlerin hatası yüzünden hep yanlış olduğunu söyledi ve vizesi onaylaninca sevinçten uçuyordu 🙂 🙂
    Tahminen 25-30 dk sonra ismim okununca gittiğim bölümde 30 35 yaşlarında bir erkek çalışan ve yanında oturan stajyer bir kadınla bana arada stajyer e isi anlatacagini ve bu yüzden arada mikrofonu kapatacağını söyleyip özür diledi neyse biraz bilgisayarla uğraşıp daha sonra sağ elimi kaldırıp tüm bilgilerin doğru olduğu ile ilgili yemin ettirdi ve eğitim sevyemi sordu cevaplayinca universitede en sevdiğim dersin ne olduğu ve aciklamami istedi daha sonra Abd ye gidip gitmediğimi sorunca eski pasaportumu çıkarıp eski vizemi kendisine gösterince çok güzel gibi birseyler söyledi ..Daha sonra bana Fransızca bir kitapçık uzattı tercuman Amerika'daki hakların yaziyor deyince vizeyi aldığımı anladim 🙂 2.sorusu nerde çalışıyorsun oldu cevapladiktan sonra bana askerlik yapıp yapmadığım yaptıysam ne zaman nerde diye sordu bende kendisine askerlik yaptığıma dair belgelerini ve tercumelerini uzattım...Biraz bilgisayarla uğraştıktan sonra tebrikler vizeniz onaylandı ve 1 2 hafta içinde seçtiğiniz adrese yollayacak dedi 🙂 🙂
    Not: 1-Tercumanim faydalı olur biraz ingilizce konuş desede hiç konuşmadım:)
    2- Banka hesaplarıma bıkmadılar evraklar bende kaldı
    3-iki gün sonra vizemin basıldığında dair mail aldım ve 15 inde pasaportumu teslim aldım

• ⭐⭐⭐

@TR35, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar merhaba, dünkü mülakat deneyimimizi paylaşmak istiyorum;

08:45 randevusu için 08.15 de kapıdaydık fakat son derece kibar olan bayan güvenlik görevlisi 08:30 da almaya başlayacağını ve beklememizi söyledi.

Dediği gibi tam 08:30 da aldı, ilk girişte covid ile ilgili Evet – Hayır seçenekli bir anket doldurduk. (2 kişilik aile için 1 kişi doldurabiliyor, 2 kişide imzalıyor)

Güvenlikten geçerken ufak bir sorun yaşadık bunu paylaşmak istiyorum aynı hatayı yapmayın, içeriye adım sayar saatleri bile almıyorlar, eskiden alıyorduk ama artık alamıyoruz dediler, bu yüzden eşim geri götürmek zorunda kaldı, başvuran ben olduğum için beni içeri aldılar siz içeride işlemleri başlatın eşiniz gelince direk yanınıza göndeririz dediler.

İçeride işler çok hızlı ilerledi, ilk girişte bir bayan karşıladı evrakları hazırlamamız için bir kağıt verdi ve İngilizce bilip bilmediğimi sordu, verdiği kağıda bakamadan hemen numaram yandığı için bankodaki bayan istedi ben verdim evrakları.

Benim; Pasaport, 2 adet fotoğraf, Nüfus kayıt örneği, Evlik cüzdanı ve fotokopisi, Adli sicil kaydı, Diploma aslı ve fotokopisi, Banka hesapları (32000 $ + 145000 tl bireysel emeklilik), geçerli göçmen olmayan vizemin bulunduğu eski pasaportumun olup olmadığını sordu ve sağlık raporum. (PTT kayıt makbuzunu hiç kimse sormadı, sistemden görüyorlar galiba)

Eşim ; Pasaport, 2 adet fotoğraf, Nüfus kayıt örneği, Evlilik cüzdanın bir kopyasını daha istedi, Adli sicil kaydı ve sağlık raporunu aldı. (Evlilik cüzdanından 2 fotokopi götürmenizi bir kez daha hatırlatayım.)

Sonra 7 numaralı veznede numaramızın yanmasını bekledik ve 330*2 660 dolar ödememizi yapıp, görüşmemizi bekledik.

Görüşmemizi İngilizce olarak yaptık, yemin ettik ve parmak izlerimiz alındı. İlk olarak mezuniyetimi ve ne üzerine olduğunu sorudu? Şuan yaptığım ve oraya gidince yapmayı düşündüğüm işleri öğrenmek istedi, eşime de gider gitmez çalışmayı düşünüyor musun diye sordu.
    Tanıdığınız var mı? Bende abim olduğunu söyleyince gidince ilk onun yanında mı kalacaksınız yoksa apartmı tutacaksınız dedi, onun yanında kalacağız dedim.
    Uzun süre yurt dışında kaldınız mı dedi? hayır dedik.
    Bilgisayara notlarını yazıp tebrik edip 4 iş gününde pasaportlarınızı göndereceğiz diyerek, diploma aslı ve evlilik cüzdanımızı geri verdi.

Yazdıklarım haricinde merak ettiğiniz bir konu var ise buradan yada özelden mesaj atabilirsiniz, yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

Herkese bol şanslar diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@jaywestfl, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

arkadaşlar, sabah saat 8:45 teki randevum için, 8:00 gibi konsolosluk civarına geldim. 8:30 gibi büfenin oraya geçtim sıra için, sıra yoktu Ahmet beyle bekledik. Bir 5 dakika sonra kapıdaki görevli hanımefendi ismimi söyledi. Buyrun gelin dedi, bize mail yoluyla 2 gün önceden gönderilen maildeki sorular tekrar soruldu. İste ateşinizi ölçtünüz mu 38 derece ustu muydu, abd son 10 günde bulundunuz mu gibi aynı soruları orada tekrar doldurduk, benim götürdüğüm belgeyi sormadılar bile. Kapıdaki güvenlikten geçtikten sonra konsolosluk binasına girince soldaki hanımefendiden banko numarası aldım. İngilizce konuşabiliyor musunuz diye sordu ben de evet dedim. Sıra numarası verdi buyurun oturun dendi, oturduk.

Çok beklemedim, 5-10 dk sonra numaram yandı ve 10 numaralı gişeye gittim. Siyahi bir personel vardı erkek gayet güler yüzlü, günaydın nasılsınız dedim ve teşekkürler günaydin dedi. Biraz bilgisayarda birkaç bir seyler yaptıktan sonra daha önce Amerikada bulundunuz mu dedi evet dedim. Birth certificate please dedi tabi dedim, yeni aldığım çıktım var kcc gönderdiğim eski olan var hangisini dedim ikisini de gorebilir miyim dedi evet dedim verdim. Police certificate dedi yine aynı sekilde verdim. Diplomam istendi fotokopi ve asli ile birlikte lise diplomamı görmek bile istemedi. Banka dokümanlarınız dedi yaklaşık 1 senedir hesabımda bulunan emanet 20k usd ve 2020golf ruhsatını orijinali ve fotokopisini de teslim ettim. Banka ekstresi imza sirkulu idi, arac icin deger belgesi vs almadim ruhsatin orijinali ve kopyasini verdim orijinali mulakattan daha sonra bana tekrar verildi. 2 tane fotoğraf istedi verdim, bu sırada bilgileri ekrana giriyordu. Araya girdim afedersiniz bir soru sormak istiyorum diye, tabi ki dedi. Ben Amerikadaki kaldığım adresi degistirmek istiyorum dedim adresini ver dedi direk. Daha onceden yazdığım kağıdı yine bu gorevliye verdim değiştirdim. Çünkü ailem Florida da degil Mississipi de yaşıyor suan. Tamam bu bilgiyi de duzelttik. Ds-260 formu, ais kaydi belgesi, askerlik belgesine bakmadilar sormadilar bile.

Teşekkür etti ve vize mülakatını odemeniz gerekiyor, lutfen yine bekleme alanında bekleyin dedi. Tamam dedim.
    5-10 dk sonra vize ucretimi ödeyeceğim bankoya gittim 7 numaraydi. turk bir arkadaş 330 dolar ödeme yapmanız gerekiyor dedi. Ödedim ve buradan ayrildim bekleme salonunda oturmaya tekrar başladım.

Tekrar numaram yandi ve 3 numarali giseye gittim. Cok kibar hos bir hanimefendi karsiladi ben direk günaydın nasilsiniz diye girdim o da ayni sekilde devam etti. sag elinizi kaldırıp bize bugun vermis oldugunuz bilgilerin dogru oldugu icin yemin eder misiniz dedi ben de evet yemin ediyorum dedim. akabinde sorular sormaya basladi ve bu sorulardan once parmak izi verdim. daha once amerikada bulundun mu dedi evet 2 kere wat ile dedim aaa cok harika dedi ve direk su soruyla basladi Floridaya gideceksin dogru mu dedi? ben de hayir biraz once degistirdim ben onu çünkü ailem orada yaşamıyor artik dedim, tamam dedi ve yeni adresi bu hanimefendi de not aldi. peki bu aile ile nasil tanistin dedi? ben de 2016 dan beri her pazar kiliseye giderdim orada bulundugum surece dedim tamam dedi bircok resim getirdim bakmak isterseni dedim hayır gerek yok dedi. gidince ne is yapacaksin dedi, kendi yaptigim isi anlattim bu ise de baslamadan once ailemin yaninda geçici olarak isim arabam ve odamın hazir olduğunu belirttim. tamam dedik. cok guzel ingilizce konusuyorsun dedi ben de evet isimiz geregi bircok ulkeden müşterimiz oldugu icin her gun magruz kalıyorum ingilizceye olabilir dedim. tamam dedik veeeeeee

Congratulations Jaywest!!!! dedi saka saka tebrikler dedi yeni hayatınızda başarılar dendi, pasaportumuzun yaklaşık 5 gün sonra geleceğini belirtti. cok teşekkürler dedim simdi binadan ayrılabilir miyim dedi evet dedi ve ben de bu şekilde çıktım.

Darısı, canı gönülden isteyen, bekleyen herkese olsun insAllah. Ugur Beyin dedigi gibi bir kisiyi bile arkada bırakmadan nasip olsun gitmek.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

43.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.5k

| | | |