Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Ustalik yok, sadece elektronik ve mekanik seylere hep bir egilimim vardi 🙂 Arastirip sorunu bulup ustaya 'burasi degisecek' diyenlerdenim... Gerci son zamanlarda sirketin ustasi ile ciddi ciddi arac altina girip tamire basladik 🙂

Hobi olarak devam ediyor bende otomobiller ve muzik. Muzik icin pek imkan bulamiyorum ama araba hergun bindigimiz bir sey sonucta... Yillardir otomobillerle ic iceyim. Biraz daha gelistireyim istiyorum bir 55 AMG falan bulup 🙂 Para degil burada gercekten... Sadece kararsizim direk buyuk ve guclu bir araba ile mi baslasam bu ise yoksa mx5 tarzi daha basit bir araclami...

Herseyden once bu hobi icin bir garaj gerekiyor. House lazim yani. Apartman komplekslerinde garaj kiralanabiliyor ama kucuk garajlar birde ben evimden girip cikmak istiyorum garaja, o imkansiz apartmanlarda...

• Aynen benim de öyle. Çocukluktan beri hep mekanik şeylere ilgim vardı ve üzerine düşünürdüm. Şimdi de her alanda problem çözmeyi severim.
    Müzik burada devam ediyor benim çalıyoruz bir şeyler ama mekaniği ustalara bıraktık. Oraya gelirsek de mekanikle de devam ederim hayatıma. :))

• Valla şöyle muzik ve arabalar konusunda saatlerce vakit geçirebileceğim arkadaşlara ihtiyacım var 🙂
    Dun dodge caravanin komple tavanini degistirdim... Ustaya da cozemedigi bir kac yerde yardımcı oldum 🙂

Houstona gelecek olursan bir şekilde tanışırız sanirim. Bende vize ciktigi gibi gelenlerden im. Pasaport geldikten 2 gün sonra taşındım buraya 🙂

• :)) Kaynak makinesi getireyim o zaman valiz yerine :)) Austin'ı düşündüm yaşamak için ama bakalım ilk önce Salt Lake Cİty/>Utah ile başlayacağım kısmet olur da alırsam yeşilkartı, yakın arkadaşım orada çünkü. Araba al-sat yaparız bak mesela hem de. Texas'Da araçlar 1-2K daha ucuz oluyormuş. Sen bulursun ben Utah'da satarım geçinir gideriz. :))

• @iskenderp bende artık size arabaları getir götür işi yaparım :))

• Slm Eski araba alım satımı için şirket kurmak mı gerekiyor? Yoksa ufaktan yapılabilir bir iş mi. Oto yıkama ve oto kuaför tecrübem var. Orda ufaktan eski araba alıp bakımını yapıp ufak karlarla alıp satmayı düşünüyorum.

• Elinizden is geliyorsa yapabilirsiniz... Iyi ve uygun fiyata tamir ettirme sansiniz olmaz ise yapilacak is degil...

Oto yikama ve kuafor ile ilgili dusunulebilir... Guzel bir location bulunursa neden olmasin...

Spor yada yan gelir olsun diye satacaksaniz sanirim sirkete gerek yok...

• @smesut Haha abi küçük işler düşünme sen de bir koldan alır ya da satarsın ağımızı genişletiriz.

@greenleo Araçların belgesi oluyormuş. Alıcı ve Satıcı karşılıklı imzalayınca başka herhangi bir aracı kuruma gerek kalmadan aracın satışı gerçekleşiyormuş. Yani siz alıcıya imzalatıp, satıcı imza kısmını boş bırakarak müşteriyi bulunca ona imzalatıp aracı direk devir edebiliyorsunuz. Ama uzun ve sık yapılan durumlarda şikayet, yakalanma vs. olursa cezası ağır olabilir dedi bir arkadaş. Semavi'nin dediği gibi ufak tefek işler için belki şirkete gerek olmayabilir.

• @iskenderp 😄 Bende arada kendime iş alanı oluşturmaya çalıştım zaten. Oraya gelince kendimize bir yer açmak lazım olacak şimdiden yer yapayım dedim.

• Valla Türkiyedeyken ikinci el araba çok bol ve ucuz görünüyordu. Amerikaya gelince öyle olmadığını anladım. Ucuz arabalar ya sorunlu ya da 150-175 bin mil civarlarında. Alsan başa bela olacak, garanti. Bir de ayrı ilginç bir sorun var ki (tabii tercih etmeyen için) burada çok fazla kişi köpek beslediği için beklemediğim sayıda ikinci el arabanın iç kısmı köpek sebebiyle malul olmuş. Tavanda pençe izleri mi dersiniz aşırı koku ve geçmeyen tüyler mi.. Örneğin dürüst bir dealer çok beğendiğimiz görüntü olarak de gayet iyi fakat içinde kötü bir koku olan bir araba için bütün döşemeleri çıkartıp yıkattığı, koltukları güneşte bekletip temizlemiş olmasına rağmen kokunun geçmediğini itiraf etti ve ben geçiririm bu kokuyu diye almayın, ona göre dedi. Velhasıl şu ya da bu sebeple 6-7 bin dolar seviyesindeki arabalar güven vermiyor. Bu fiyata bir de vergi ekleniyor yaşına ve motor kapasitesine göre ki o da bu fiyat seviyesinde 500 dolar vb ediyor. Bir markanın distribütörü olarak çalışan büyük dealerlar vergiye ekstra olarak dealer fee vb gibi paralar da alıyorlar ve pazarlık yapsanız bile vazgeçmiyorlar. Araç oluyor 8 bin. Öbür türlü yerler pazarlıkla vergi hariç bu tutarları almayabiliyor. Ama o türlü yerler de size bozuk araba satmaya çalışıyor. Mantık şu, abd de milyonlarca araba açık arttırma görüyor. İsim sahibi güvenilir firmalar kefil olabileceği arabayı alıyor ve ona göre de bir fiyat biçiyor. Dandik dealarlar ise onlardan arta kalanların sağını solunu makyajlayıp günü kurtarmaya çalışıyor. Kısacası ben gelmeden önce kapıldığım oh altıma mis gibi bir araba çekerim hevesinin pek de doğru olmadığını gördüm. Bu ancak iyi bir kredi skoru edinirseniz mümkün. O da bir işe bile girseniz hemen olmuyor. Bu sebeplerle bir aydır kiralık araba kullanıyorum. Ya gelir gelmez şansınıza güvenip bozulsa bir kenara bırakıp gelebileceğiniz kadar ucuz bir araba alın ya da 10 bin doları hazırlayın. Benim gözlemim budur. Craigslistten vb sahibinden almak nasıldır bilmiyorum ama etrafta size eşlik edecek şuraya git buraya gitme diyecek birileri yoksa daha ikinci günden elin amerikalısını arayıp araba pazarlığı yapmak benim için makul bir şey değildi.

• Ben su ana kadar 3500 dolardan pahali araba almadım. Bu yasadiklariniz bana sizin sanssizliginiz gibi geldi...

1 arabam kedi 1 arabamda I anılmaz derecede kopek kili doluydu... Oyle Boyle degil... Kendim makina alip detayli temizledim ve koku problemi yaşamadım. Deri koltuktu ikiside... Belki ondandir... Yada iyi tuvalet egitimli hayvanlara denk gelmisimdir 🙂

Abd de mis gibi araba cekilir mi ? Cekilir... Fiyatlar ortada... Yeni model bir C sinifi araba sahibiyseniz Turkiyede 15-20 bin dolar para odemis olmalisiniz ... Yani corolla focus civic gibi arabalara... Burada ayni arabaları yeni modellerde %30-%40 ucuza alırsınız...eskileri bazen 10da bir fiyatına...

Allaha sukur 5 araba kendime 3-4 araba yakınlarıma aldim ve sorun yasamadım. Hepsi dedigim gibi en pahalısı 3500 dolardi...

Ama ikinci elde çöp araba cok ve gerçekten arabadan anlamıyorsanız ve sansınız yaver gitmezse aldiginiz araba ile 100m sonra motor yakabilirsiniz... Dikkatli olmak lazim...

• @semavi işte bu nedenle Houston'a gelir gelmez yanındayım üstad. 👍
    Malum Amerikada hayata önce araba almak ile başlamak lazım.

• Valla 3500er dolara 2006 model full+full Chevrolet uplander ve Dodge Caravana biniyorum...

Dodge caravanin TR fiyatini yolluyorum 🙂 Bendeki bunun daha ustu, dvdli model... TR deki en ucuz ilan bu

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-minivan-panelvan-chrysler-levent-motors-2007-chrysler-grand-voyager-2.8-crd-limited-orjin-458615652/detay

Buda kardesimin arabasi.. TRdeki en ucuz ilan...
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-sahibinden-satilik-mazda-3-487875390/detay

Gelmeden once haber verirseniz ese dosta bir sorarim araba hususunu... Elimden gelirse yardimci olmaya calisirim...

Sunu hatirlatmakta fayda var... Maddi olarak dusuk bir arac almak durumundaydim... Yoksa Turkiyede araclarimdan birini 10 bin dolara satmistim... 10 bin dolara burada araba alirdim direk...

soyleki...

99 model Volvo c70imi 10bin dolara sattim..

Burada 10 bin dolara 2008-2011 arasi Volvo Xc90 alabilirdim...

• @smesut Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi işte bu nedenle Houston'a gelir gelmez yanındayım üstad. 👍
    Malum Amerikada hayata önce araba almak ile başlamak lazım.

Araba, kredi karti ve banka hesabi actirma gibi konularda yardimci olmaya calisirim bulundugum yere gelen arkadaslara... Depoda calisarak baslarim diyen olursa is ayarlamayada calisirim....Kesin yardimci olurum diyememem ise araba isi yapmamamdan kaynaklaniyor 🙂 O sirada elimde bir sey olursa bendekilerden, olmazsa yakin bir iki guvendigim arkadastan bulmaya calisirim. Bunun icin minumum 15 gun once iletisime gecelim ki geldiginize yetismeye calissin... Farkli bir iste calistigim icin maalesef eslik edip, araba bakmaya gitme imkanim olmuyor...

Mesela megashi arkadasimiz geldiginde elimde PT Cruiser vardi, onu verdim, ucaktan aldik, is icin nasibi varmis, araci olmak bize nasip oldu... Geldikten 2 gun sonra ABD hayatina basladi...

• @semavi depoda iş nasıl abi ? Saatlik nekadar veriyorlar . dil çok gerekiyor mu . yük falan mı taşiyoruz .

• Bazen 40-50 poundluk paketler olabiliyor... Mukemmel bir ingilizceye gerek olmasa da yinede ingilizce anlamak ve az cok anlatabilmek lazim... Saatlik ucreti fena degil... Baslangic icin dusunulebilir...

• @semavi süper abi inş herşey iyi gider . aç kalmayız orda 🙂 bizim hanımda calıscak 2 maaş gircek eve inş 🙂

• Gelene kadar ne yapip ne edip ingilizcenizi iyi seviyeye getirin... Bol bol kalip cumleler ezberleyin... Emin ol en buyuk yatirim ingilizceniz olur kisa vadede...

Iki kisi calisan burada ac kalmaz, aksine rahat rahat yasar...

• ⭐⭐

Leasing mi mantıklıdır, yoksa pricing mi? 10k mile sınırlı lease edilen bir araç ile rahat uber veya lyft yapılabilir mi? Lease edilen araca ekstra sigorta ödenir mi? Leasing esnasında credit score a dikkat edilir mi? Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim. Sevgiler. 🙂

• @semavi hocam bağlantıyı koparmayalım. Kısmet olurda çıkarsa dediğim gibi yanınızdayım inşallah.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 96
  • 316
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |