Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

Oncelikle sifir araba alimi ile ilgili bir kac bilgi paylasmak istiyorum. buyuk sehirlerin disinda daha dogrusu toplu ulasimin oldugu sehirlerin disinda mutlaka eve iki araba gerekiyor. buraya gelip hayata alisip kredi skorunu olusturduktan sonra 2. arabayi dusunuyorsunuz. tavsiyem bir arabanizin kendinizin olmasi diger arabayi ise lease yapmaniz oldukca mantikli. sebebi diger arabayla ise gidip gelirsiniz hafta sonlari kullanirsiniz ama kendinize ait aracinizla uber ve benzeri uygulamalari yapmaniz oldukca kolay.
    lease ve finance de neredeyse yari yariya odemede farkeden bir sistem var. iyi arabalara daha dusuk maliyetle binebilirsiniz. ornegin biz ilk geldigimizde 17k ya guzel bir jeep almistik. 2. arabimiz ise sifir cok uygun fiyata jetta almak oldu.( 16500 usd vergi dahil ) jetta ya 295 usd oduyorum apr 7.99. onumuzdeki ay refinance yapip apr i 2.99 a cekecegim ve odemem 240 usd ye gelecek. diger arabami ise ev almayi dusundugumuz icin satisa cikardim sattiktan sonra parasini bankaya koyacagim ve karsiliginda lease ile guzel bir mercedes glc almak istiyorum ki glc nin odemesi 419 usd 15 bin mil. GLC yine esimde kalacak. hafta sonlari da ben kullanacagim.
    isin ozeti buraya gelip burada yasamadan araba almanin inanilmaz bir sey oldugunu dusunurken bugun tr de hayal dahi edemeyecegim arabalari konusmak hem heyecanli hem keyifli. korkmayin burada araba almak amerikanin en kolay isi. aksam 8:50 de arabayi satip gece 11 de arabayi teslim ettigimi biliyorum 🙂 bu paralar amerikada olmayanlar icin buyuk paralar gibi gozukse de aslinda bir hic oldugunu geldiginizde anlayacaksiniz.
    yolunuz sansiniz acik olsun. hayallerinize kavusmaniz dilegi ile..

• ⭐⭐ Yasaklı

universiteden yeni mezun oldugumda e12 kasa 5 lik bmw alacaktım 4 bin liraya aradan 6 7 sene gecmiş internette aynı arabayı plakasından tanıdım 50 bin lira yazmışlar. Hiç ellememişler curukleri dahada biyümüş.Saka gibi bir ülke turkiye. Abd ye gidersem e32-38 kasa long alabilirim Tupac style takılmaca.Veya Northstar motor olmayan Eldorado,deville.Yolda kalınca bunları çekmek için tabiki eskikasa dually silverado. Dur petrole gidip 20 liralık gaz alıp geleyim ben. Gaza geldimm...AslındaUbere lifte teklifim var küçük townlarda yaşayıp country lyfti yapacaksın zil zurna sarhosları pikapla bardan alacaksın evlerine bırakıcaksın.Tüm sacmalıklarına da helllfuckn yeah diye yanıt verceksin

• Yasaklı

@Calibraturbo neler var burada fikirlerin degisecek geldiginde eminim 🙂 ben jetta ya 25 usd lik aliyorum hep full depo 400 mil hava atmak gibi olmasin ama 🙂

• ⭐⭐⭐

@kivo hocam Türkiyede biz hep 50 / 100 /150 tllik alıyoruz nispet eder gibi olmasın 🙂 passatla pompaya yanaşınca hocam 150 tl at diyorum. 🙂

• Yasaklı

@Oktay-İbiş 🙂 buralarda benzin yeme icme giyme ucuz.

• ⭐⭐⭐

@kivo 🙂 biz milletçe ucuzu değil pahalı olanı seviyoruz ama mecburiyettenn 🙂 ama sizi kıskanıyoruz buda bir gerçek 😉

• @ayvalik10 doğru e34 87de çıktı.
    Olsun e28'de güzeldir, ortadan egzoz falan 🙂

Turbo falansa zaten senin olay aşmış, düz gitmiyodur o 🙂

• Gecenki kazada 2017 model Ford Focus SE sol arkadan darbe almisti, araci alali 1 yil olmadi , saglam ve aynisini 10k dan satiyorlar (42k milage) ben 57k yaptim mili. Karsi tarafin sigortasi 1470$ odemeyi teklif etti. Tamir ettirsem bile 1 yil sonra aracin fiyati 7-8k ya dusecek. Ederinin 1/5'ni tamire vermis olacagim. Hasar buyuk degil, tampon cikikti oturttum, siyriklar ve sol arka camurlukta golf topu kadar gocuk var, iceride kirik var mi bilmiyorum, ama yuruyen aksamda en ufak bir ariza yok.
    Ben parayi alip tamir ettirmeme yonunde karar aldim gibi, siz ne dusunursunuz? Lyft ile ayda 2.5-3k yol yapiyorum neredeyse.

• Yaptirma oyle bin devam et... Satarken zaten ucuza gidecek her halukarda...

• @Oktay-İbiş, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi kadir bey senin gözlemlediğin kadarıyla yada kendi yaşadığın bölgede ağırlık alman / japon /amerikan mı ?
    Türklere sorarsanız japon...
    Amerikalılar daha çok amerikan alman yada lüks Japonları kullanır....

Algida seçicilik diyelim.

GMC Acadia desem çoğu Türk bilmez... Ama çok satılan ve çok tutulan bir araç... Ama Türkler almaz genelde...

O kadar kompleks bir şey değil araba işi... Temiz bir şey alın geçin markaya bakmayın...

• @caglaror masraf yapmana gerek yok. Burada ne arabalar gördüm ya. Arabada cam yok hiç bildiğin hiç yani. Adam her yere beyaz naylon poşet çekmiş öyle sürüyor yolda. Arka kapıları olmayan araçla önde iki kişi emniyet kemerleri bağlı müzik son ses gördüm 😂 ön arka tamponu olmayanları hasarlı dan saymıyorum zaten 😂

• Ben gelir gelmez ilk sahibinden salvage araba aldım. 2007 Toyota corolla. Canavar gibi gidiyor. Şuan WestSide Lexus' ta çalışyorum. Yemin ederim sıfır araba alsam binmeye kıyamam. O yüzden temiz araba denk gelirse ikinci araba almak daha mantıklı. 2007 araba ama Galvestona heryere durmadan boş zamanımız olsa gezmeye gidiyoruz. Yolda kalmadı hiç. Zamanında oil change falan bakımını yaparsanız 200bin mil kadar kullanabilicek araba.

• @ata_ksk Birsey degil. Fikrimi benimsedigine memnun oldum. Ama aldigin araba arizali cikarsa, kulagimi cinlatma sakin 😃
    Bu arada, Karsiyaka lilari severim. Ne de olsa ayni sehrin takimlariyiz 🙂 35 ile 35 bucuk arasinda fark yok. Asagi yuvarlaman yeterrrr 😃

• @caglaror Lyft/Uber yaparken kaza yapmamaya ozen goster. Ufak da olsa kaza yapip da musterin bu kazayi Lyft e yada Uber e rapor ederse, driver account kilitleniyor ve senden kaza ile ilgili rapor ve arabanin dort yanindan fotolar isteniyor. En ufak hasari gidermeni sart kosuyorlar. Hasarlari duzelttikten sonra yine foto cekip gonderiyorsun. Fotolari inceleyip tekrar calismana izin veriyorlar. Bilgin olsun istedim. Bunu su yuzden yazdim. Bir onceki mesajinda arabanda hasar oldugunu ve yaptirmayacagini belirtmissin ve anladigim kadariyla Lyft in bu hasardan haberi yok.

• @hasbelkader hasar Lyft yaparken olmadi.
    Guncelleme:
    @hasbelkader 'in uyarisindan sonra webten aradim, resmi sitelerinde kucuk cizik ve girintiler onemli degil diyor ama gayri resmi bir blogta profesyonellik adina aracin iyi gorunmesi gerektigini vb. belirterek tabir caiz ise cillop gibi olmali diyor -profesyonellik adina-.
    Uzun suredir Lyft yapanlar yillik Lyft kontrolu gibi bir durum varmis, bilginiz var mi?
    Ayrica simetri hastaligi gibi bir takintiniz varsa -benim gibi- durum fena, kaza sonrasi aracin arkasinda milimetrik bir kayma gorur oldum. Emin degilim bu normal mi yoksa kaza sonrasi kasada bir kayma mi oldu yoksa bagaj kapagindan mi kaynakli bir durum var.
    Bu gun biraz daha detayli olarak konuyu inceleyip tamirata oyle karar verecegim, hasar kozmetik kusur sayilabilecek duzeyde (TR standartlarina gore), burada penceresiz (naylon poset yapistirmislar) arac da gordum ama Lyft standartlari varsa (sozlesme geregi) mecbur uyariz.
    @hasbelkader tesekkur ederim uyari icin.

• @kivo, lease de sigorta yapıyormusun? lease olayı biraz anlatsana

• @kivo biz 400 e zor fullüyoruz aaah ah

• ⭐⭐⭐

@ata_ksk 🙂 🙂 bir kere fulledim kırıkkaleye gitmek için 470 küsür benzin aldı pompadaki rakamları değiştikçe bir gururlandım kendi kendime ne güzel öptürüyorum kendimi ve depomu fullüyorum diye 🙂

• @hasbelkader xD xD sorma basket dışında gülmedi yüzümüz

• @Oktay-İbiş Eski arabamın deposu 45 litreydi uzun yola giderken fullüyordum alışmışım 300 lere yeni araçta fulle dedim pompacıya 450 de mi ne bitmişti. arabanın altına baktım direk depo mu patladı diye 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |