Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn Çok teşekkür ederim.Fakat Türkler olarak gittiğimiz yeri bozmamız veya toplu nüfustan kasıt ettiğiniz garip geldi bana. Nüfus olarak en yoğun yerde bile %3-4'ü geçmez(hatta yakın zamanda bu rakam bile fazla gibi).Portoricolu meksikalı afroamerikalı olacağına Türk nüfusun çevrede olması daha iyi değil mi ? Elbette iyiler ve kötüler her zaman olacaktır.Ama genel olarak GC ile oraya geliyor türkler ve belli eğitim seviyesinde oluyor.Kaçak meksika karteli kadar toplum huzurunu bozmaz diye düşünüyorum. Ne bileyim üzüldüm arkadaşınızın düşüncelerine,

• Sohbet Oklahoma üzerine devam ederken ekleyelim;
    Bölge uzun yıllar İspanyol yönetimi altında kaldıktan sonra 1800'de Fransızların eline geçti. 1803'te Louisiana Alımı çerçevesinde ABD'ye bağlandı. 1828'de ABD Kongresi'nde alınan bir kararla Yerlilere ayrıldı. Amerikan İç Savaşı başlangıcında Beş Uygar Kabile'nin Güney eyaletleriyle bir dizi antlaşma imzalamaları üzerine 1865'ten sonra federal hükümet bölgeye daha fazla müdahalede bulunmaya başladı. 1880'e gelindiğinde Yerli Toprakları olarak anılan bu bölgeye 60'tan fazla Yerli kabilesi yerleşmişti. 1889'da Kongre kararıyla Yerli Topraklarının bir bölümü beyazların yerleşimine açıldı. 1907'de Yerli Toprakları'nın geri kalan bölümünün Oklahoma topraklarına katılmasıyla oluşturulan Oklahoma Eyaleti ABD'nin 46. eyâleti oldu.

Amerika'da yerli nüfusun en fazla olduğu 2. eyalettir.Amerikan Yerlileri nüfusun % 11.3'ünü oluşturur.

Sıcakkanlı insanları ve 3 mevsim bahar yaşanan havası olumlu yanlarındandır."In the middle of nowhere"diye bilinir,hortumları ünlüdür,denizi olmamasına rağmen balina avlamanın yasak olduğuna dair kanunları vardır.

• Amerika’da Kaç Türk Var?

Amerika’da yaşadığı iddia edilen Türk nüfusun sayısıyla açıklanan resmi veriler arasında çok büyük farkların olduğu görülüyor.
    Amerikan Nüfus Sayım Dairesi’ne göre, ülkede yaşayan Türk nüfusun sayımı zor ve hata payı en yüksek etnik gruplardan biri.Geçtiğimiz yıllarda ‘Amerikan Nüfus Sayım Dairesi’, Türklerin ihmalkar olup formları doldurmadıklarını, formları doldursalar da tercihlerini doğru yapmadıklarını, çok hata yaptıklarını ve bir çoğunun sayılmaktan çekindiklerini saptamış, ülkede yaşayan Türkler’in nüfusunun gerçeğe yakın bir oranla saptanması için özel kampanyalar ve programlar uygulamıştı.
    Amerika’da yasadışı durumda olan Türk vatandaşlarını da saymak için özel çalışmalar yapan Amerikan Nüfus Sayım Dairesi, bu kişilere de, “Çekinmeden sayıma katılın, bu ülkede yaşayan kişilerin yasal veya kaçak olarak yaşamaları bizi ilgilendirmez” çağrısında bulunmuştu.
    Amerikan Nüfus Sayım Dairesi 2000 yılı nüfus sayımında Amerika’da yaşayan Türkleri 117 bin, 2010 yılı nüfus sayımında 199 bin kişi olarak gösteriyor. Son verilere göre de [bu tahmin] 136 bin ile 182 bin arasında değişiyor.

Amerikan Nüfus Sayım Dairesi tarafından yayınlanan son verilere göre Amerika’da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı ve eyaletlere göre nüfus dağılımı şöyle:
    E8B67DC0-0F25-4293-B6AA-DFA637869F97_w650_r0_s.jpg

Amerika’ da Türklerin yoğun olarak yaşadıkları on eyalet ise şöyle sıralanıyor:
    0886DED6-E292-430A-9C9F-572623F05D34_w650_r0_s.jpg

• Amerika'da Türk sayısının 500.000 civarı olduğu söylenegelir,ama kendimizi doğru dürüst saydıramamışız bile.
    136.000 bir göçmen ülkesi için Türkiyenin dünyadaki nüfus ve ağırlığını göz önüne alırsak çok düşük bir rakam.

• @DonTurcos 2 Tane Olimpiyat Stadı bile dolduramıyor, 136 bin nedir,

• bu sayım çift vatandaş olanları dahil etmiş mi ?

• @birumut Aldığım kaynakta bununla ilgili bir bilgi yok, US Census da kısa bir arama yaptım ama bir bilgi bulmadım.
    Gönderilen formlarda "hangi ülkede doğdunuz"diye bir soru mutlaka vardır,zaten bu konunun ilk iletisi de "Türkiye doğumlu"olanlarla ilgili.
    Sorulan soru çok önemli.
    Türkiyede doğmuş olabilir ama Türk olmayabilir,T.C. vatandaşı olabilir ama yine Türk olmayabilir.
    Ben Türk nüfus deyince T.C.Pasaportu olanları kasdettiklerini varsayıyorum 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nothing-Man, içinde söyledi: Amerika'da sehir ve eyaletlerin "EN"leri

@knnrn Çok teşekkür ederim.Fakat Türkler olarak gittiğimiz yeri bozmamız veya toplu nüfustan kasıt ettiğiniz garip geldi bana. Nüfus olarak en yoğun yerde bile %3-4'ü geçmez(hatta yakın zamanda bu rakam bile fazla gibi).Portoricolu meksikalı afroamerikalı olacağına Türk nüfusun çevrede olması daha iyi değil mi ? Elbette iyiler ve kötüler her zaman olacaktır.Ama genel olarak GC ile oraya geliyor türkler ve belli eğitim seviyesinde oluyor.Kaçak meksika karteli kadar toplum huzurunu bozmaz diye düşünüyorum. Ne bileyim üzüldüm arkadaşınızın düşüncelerine,

Ben de üzülüyorum böyle olmasına ama olumlu düşünmek bir şey değiştirmiyor maalesef. Yaşadığımız olayları anlatma imkanım yok, ama bilseniz muhtemelen siz de benim gibi düşünürdünüz. Şöyle söyleyeyim, Türkiye'de yaşadığım 36 yıl boyunca hiç düşmanım olmadı. Ama Houston'da şu an kelimenin tam anlamıyla düşmanlarım var, bunlar Türk ve benim zarar görmem için her şeyi yapabilecek insanlar. Bu insanların hepsine de büyük yardımım dokundu, yani burada uzun zamandır yaşayan Türkler gibi uzak durmayı da düşünmemiştim. Ama şimdi maalesef Türklere karşı çok temkinli yaklaşıyorum ve uzak durmaya çalışıyorum.

• @knnrn Yani geçmiş olsun, düşman derecesinde insanlarla orada tanışıyor olmak ekstra üzüntü verici.Yani ne desem bilemedim, insan çünkü kendisi gibi düşünüyor diğer insanları da ve o doğrultuda hareket ediyor. Ve bu yüzden çoğu zaman suistimal ediliyor yaptığı iyilikler karşı taraf tarafından ki, sizin durum bu noktayı geçmiş.Umarım bundan sonrası sizin için daha iyi olur.

• EYALETLERDE ARAÇ KAYIT VE PLAKA ÜCRETLERİ

Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG

• ⭐⭐

@Rhonster ben sene 2002 acemiliği orada yaptım kışı buz gibi oluyor kuru hava ama 10 dk da yağmur fırtına üstüne güneş de olabiliyor anlık değişimler

• @haymatlos_ bugün teslim olacaktı arkadaş 🙂

• ⭐⭐

@Nothing-Man daha olmasın :)) ben 17 ye kadar gezmiştim hayırlı tezkereler ona

• EYALETLERİN SLOGANLARI

Alabama
    State motto: Audemus Jura Nostra Defendere
    Language: Latin
    Translation: We Dare Maintain Our Rights

Alaska
    State motto: North to the Future
    Language: English

Arizona
    State motto: Ditat Deus
    Translation: God Enriches

Arkansas
    State motto: Regnat Populus
    Translation: The People Rule

California
    State motto: Eureka
    Language: Greek
    Translation: I Found It

Colorado
    State motto: Nil Sine Numine
    Translation: Nothing without Providence

Connecticut
    State motto: Qui Transtulit Sustinet
    Translation: He Who Transplanted Sustains

Delaware
    State motto: Liberty and Independence

Florida
    State motto: In God We Trust

Georgia
    State motto: Wisdom, Justice, and Moderation

Hawaii
    State motto: Ua Mau ke Ea o ka Aina i ka Pono
    Language: Hawaiian
    Translation: The Life of the Land is Perpetuated in Righteousness

Idaho
    State motto: Esto Perpetua
    Translation: Let It Be Perpetual

Illinois
    State motto: State Sovereignty, National Union

Indiana
    State motto: The Crossroads of America

Iowa
    State motto: Our Liberties We Prize and Our Rights We Will Maintain

Kansas
    State motto: Ad Astra Per Aspera
    Translation: To the Stars Through Difficulties

Kentucky
    State motto: United We Stand, Divided We Fall

Louisiana
    State motto: Union, Justice, and Confidence

Maine
    State motto: Dirigo
    Translation: I Direct

Maryland
    State motto: Fatti Maschi, Parole Femmine
    Language: Italian
    Translation: Manly Deeds, Womanly Words

Massachusetts
    State motto: Ense Petit Placidam Sub Libertate Quietem
    Translation: By the Sword We Seek Peace, But Peace Only Under Liberty

Michigan
    State motto: Si Quaeris Peninsulam Amoenam Circumspice
    Translation: If You Seek a Pleasant Peninsula, Look About You

Minnesota
    State motto: L’etoile du Nord
    Language: French
    Translation: The Star of the North

Mississippi
    State motto: Virtute et Armis
    Translation: By Valor and Arms

Missouri
    State motto: Salus Populi Suprema Lex Esto
    Translation: The Welfare of the People is the Highest Law

Montana
    State motto: Oro Y Plata
    Language: Spanish
    Translation: Gold and Silver

Nebraska
    State motto: Equality Before the Law

Nevada
    State motto: All for Our Country

New Hampshire
    State motto: Live Free or Die

New Jersey
    State motto: Liberty and Prosperity

New Mexico
    State motto: Crescit Eundo
    Translation: It Grows as It Goes

New York
    State motto: Excelsior
    Translation: Ever Upward

North Carolina
    State motto: Esse Quam Videri
    Translation: To Be, Rather than To Seem

North Dakota
    State motto: Liberty and Union, Now and Forever, One and Inseparable

Ohio
    State motto: With God, All Things are Possible

Oklahoma
    State motto: Labor Omnia Vincit
    Translation: Hard Work Conquers All Things

Oregon
    State motto: Alis Volat Propriis
    Translation: She Flies with Her Own Wings

Pennsylvania
    State motto: Virtue, Liberty, and Independence

Rhode Island
    State motto: Hope

South Carolina
    State motto: Dum Spiro Spero
    Translation: While I Breathe, I Hope

South Dakota
    State motto: Under God the People Rule

Tennessee
    State motto: Agriculture and Commerce

Texas
    State motto: Friendship

Utah
    State motto: Industry

Vermont
    State motto: Stella Quarta Decima Fulgeat
    Translation: May the Fourteenth Star Shine Bright

Virginia
    State motto: Sic Semper Tyrannis
    Translation: Thus Always to Tyrants

Washington
    State motto: Al-ki
    Language: Chinook
    Translation: By and By

West Virginia
    State motto: Montani Semper Liberi
    Translation: Mountaineers are Always Free

Wisconsin
    State motto: Forward

Wyoming
    State motto: Equal Rights

• Çoğu eyalaetin sloganı İngilizce bilmeyi gerektirmeyen,biraz kelime haznesi olanların bile anlayabileceği basitlikte. O yüzden tercümeye gerek görmedim,birazda tembellikten tabii 🙂

• Eyalet sloganları sizde uyandırdığı sempati/antipati neticesinde eyalet seçiminizi etkileyebilir diyemem ama yinede bilgiden zarar gelmez.
    "New Hampshire-Hür yaşa yada öl"
    "Ohio-Allah ile her şey mümkündür."

• ⭐⭐ Yasaklı

Abd nin corumu yozgatı sivası bayburt erzurum gumushanesi varyanti eyaletlerini idrak etmemizi saglayan baslık.

• AMERİKA'DA BAŞLICA ŞEHİRLERİN YILLIK ORTALAMA GÖRECELİ NEM ORANLARI %

Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı3.JPG

• AMERİKA'DA BAŞLICA ŞEHİRLERİN YILLIK ORTALAMA GÜNEŞ IŞIĞI ORANLARI
    Tablodaki
    "% Sun" Güneşin doğuşu ve batışı arasındaki zaman diliminde güneş ışıklarının yere ulaşma oranıdır.
    "Total Hours" Bir yıldaki toplam güneşli saatlerin ortalamasıdır ve 1961-1990 yılları arasını kapsar.
    "Clear Days" Gündüzleri ,bulutların gökyüzü'nün en fazla % 30 unu kapsadığı yıllık ortalama gün sayısıdır.

Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı3.JPG

• AMERİKA'DA BAŞLICA ŞEHİRLERİN YILLIK BULUTLU VE SİSLİ GÜN ORTALAMASI

"Cloud" Gündüzleri bulutların gökyüzünün en az % 80 ini kapsadığı gün sayısıdır.
    "Fog" Sisli günleri içerir.Veriler 1961-1990 arasında toplanmıştır.

Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı3.JPG

Benzer Başlıklar

• 8
  • 18
  • 3
  • 119
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.0k

| | | |