Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bulls, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

selam arkadaşlar,cr1 süreci için başvuru yapmaya hazırlanıyoruz,öncelikle gerekli belgelerin neler olduğunu inceledim( hazırlayanın ellerine sağlık) fakat bazı arkadaşlar ilk gönderilecek olan evrakların (uscis'e) apostille yaptırdığını yazmış,apostille şart mıdır? şart ise hangilerine gerekli? türkçe olan evrakların sadece yemeninli tercümesi ve fotokopileri yeterli midir? örneğin 12 yıl önce boşanmıştım,bu belgeyi sadece yeminli tercümesini yaptırmam yeterli midir? tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum,teşekkürler.

Butun belgeler icin yeminli tercuman cevirisi yeterlidir, apostile gerek yok.

• @crazycells teşekkürler bilgi için ....

• @bulls ben baya araştırmıştım bu konuyu vaktinde. Yeminli olmasına da gerek yok tercumanın. Çeviri düzgün yapılsın yeter sonra translation certification iliştirmeniz gerekiyor aşağıda verdiğim linkte örneği var. Ben tercumanlık yapıyorum ama yeminim yok, yine yemini olmayan tecrubeli bir arkadasım certify etti ve USCIS tarafından kabul edildi. Tamamen bedavaya gelmiş oldu bizim çeviriler bu şekilde.

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

NVC asamasini gectikten sonra mulakata giderken elcilige, sabika kaydi, vukuatli nufus kaydi gibi belgelerin tercumesine gerek yok degil mi? Turkce gotursek oluyor elcilige orijinalleri?

• Bir de, yukaridaki konudan bagimsiz olarak, mulakat oncesi saglik raporu icin ne kadar odeniyor. Muayene ucretini goruyorum sitede ama asilara dair net bir bilgi yok. Benim asi kartim kayip. Ona gore yapilacak asilar. Ne kadar butce ayirmak lazim kabaca acaba fikri olan var midir? Tesekkurler

• @xyz araştırmalarıma göre,ilk aşama için tercüme isteniyor sanırım,diğer bütün aşamalarda orjinal dil yeterliymiş,özellikle mülakat günü için sadece orjinal evraklar ve türkçe kabul ediliyormuş,bir arkadaş ilk aşama için apostille yaptırdığını yazmış o yüzden apostille kafamı karıştırmıştı ama doğru cevabı sağolsunlar verdiler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nativity Zaten "certified" olmasi yeminli oldugunu anlamina gelmiyor mu? Ingilizcesi certified translator , turkcesi yeminli tercuman... yanlis mi biliyorum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

NVC asamasini gectikten sonra mulakata giderken elcilige, sabika kaydi, vukuatli nufus kaydi gibi belgelerin tercumesine gerek yok degil mi? Turkce gotursek oluyor elcilige orijinalleri?

Evet, NVC asamasi ve sonrasinda belgeler ingilizce veya turkce olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Bir de, yukaridaki konudan bagimsiz olarak, mulakat oncesi saglik raporu icin ne kadar odeniyor. Muayene ucretini goruyorum sitede ama asilara dair net bir bilgi yok. Benim asi kartim kayip. Ona gore yapilacak asilar. Ne kadar butce ayirmak lazim kabaca acaba fikri olan var midir? Tesekkurler

Vurulacaginiz asilara gore degisecek, sanirim 20-200 dolar arasinda degisiyordu asilar ama cogu karma asi oldugundan ve yetiskin oldugunuzdan sizin odeyeceginiz asi ucreti maksimum 150-200 dolar olur diye dusunuyorum.

• Merhaba yeniden,
    Gercekten, forumdaki arkadaslarin da belirttiği gibi, foruma yazdiktan 36 saat sonra yani 26 temmuz'da NVC'den cevap geldi. gercekten bir keramet var. Tekrar bir hatırlatma yapayım, biz evrakları 10 haziranda yükledikten sonra, 29 haziran da i864 formunu reddetmişlerdi. pdf dosyası editlenebilir olduğu icin.
    Istedikleri gibi yapıp yolladım. bir de ek evrak istediler 1099 formunu. onu da yolladım.
    26 temmuzda tekrar ayni formda sorun oldugunu söylediler.
    Duzelttigimiz evragi yani I864 formunun 8. kisminin 6a ve 6b kismina tarih atip imzalamamız gerektigi söylendi. ve esimin bir önceki evliliğinin boşanma belgesi ( divorce decree).
    Neden taksit taksit söylendiğini biliyor musunuz? bu 2. geri çevirme oluyor. Ilkinde bahsedilen formun duzeltilebilen formatta olmaması gerektiği yazıyordu notta. ve onu şifre koymadan, editlenmeyen bir formatta gönderdim. ve 1099 formu istemişlerdi ek evrak olarak. onu da gönderdim. 1099 kabul edilmiş. ancak formun belirtilen kisimlarini imzalayıp ve boşanma belgesini istiyoruz diye yazmışlar.
    bu sekilde taksit taksit evrak istenmesi normal midir? simdi yeniden mi 3 hafta atacak?
    Teşekkürler şimdiden.

• Öncelikle Merhabalar, forumda yazılanların çoğunu okudum çoğu kişi belli bir sürecin içine girmiş fakat biz çok başındayız nereden başlayacağımızı şaşırdık.

2017-nisan ayında, eşim çift vatandaş evlendik. Kendisi Abd de doğdu, son 8 senedir Türkiyede yaşamaktadır.

okuduklarımız kafamızı çok karıştırdı nereden başlayacağımız konusunda hatta eşim abd ist konsolosluktan randevu alıp bizzat gidip net bir bilgi almak istedi fakat Ankara iletişim kurmamızı ilettiler.

Biz şuan hangi formdan başlayacağız , form ankaraya ups ile mi gidecek, yoksa abd ye mi yollanacak emin olamadık ama süreci türkiyede başlatmak istiyoruz.

bu süreç başlangıçı ve yapmamız gerekenler hakkında detay için yardımlarınızı rica ediyorum

şimdiden çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Derya1112, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba yeniden,
    Gercekten, forumdaki arkadaslarin da belirttiği gibi, foruma yazdiktan 36 saat sonra yani 26 temmuz'da NVC'den cevap geldi. gercekten bir keramet var. Tekrar bir hatırlatma yapayım, biz evrakları 10 haziranda yükledikten sonra, 29 haziran da i864 formunu reddetmişlerdi. pdf dosyası editlenebilir olduğu icin.
    Istedikleri gibi yapıp yolladım. bir de ek evrak istediler 1099 formunu. onu da yolladım.
    26 temmuzda tekrar ayni formda sorun oldugunu söylediler.
    Duzelttigimiz evragi yani I864 formunun 8. kisminin 6a ve 6b kismina tarih atip imzalamamız gerektigi söylendi. ve esimin bir önceki evliliğinin boşanma belgesi ( divorce decree).
    Neden taksit taksit söylendiğini biliyor musunuz? bu 2. geri çevirme oluyor. Ilkinde bahsedilen formun duzeltilebilen formatta olmaması gerektiği yazıyordu notta. ve onu şifre koymadan, editlenmeyen bir formatta gönderdim. ve 1099 formu istemişlerdi ek evrak olarak. onu da gönderdim. 1099 kabul edilmiş. ancak formun belirtilen kisimlarini imzalayıp ve boşanma belgesini istiyoruz diye yazmışlar.
    bu sekilde taksit taksit evrak istenmesi normal midir? simdi yeniden mi 3 hafta atacak?
    Teşekkürler şimdiden.

Evet, gecenlerde sayin @cavedo 'ya da ayni sey oldu. siz orada bos buldugunuz dokumanlarin var olanlarinin hepsini yukleyin.

Eksik ve yanlisliklari nedense taksit taksit soyluyorlar, ben de nedenini anlayamadim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dandelion, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Öncelikle Merhabalar, forumda yazılanların çoğunu okudum çoğu kişi belli bir sürecin içine girmiş fakat biz çok başındayız nereden başlayacağımızı şaşırdık.

2017-nisan ayında, eşim çift vatandaş evlendik. Kendisi Abd de doğdu, son 8 senedir Türkiyede yaşamaktadır.

okuduklarımız kafamızı çok karıştırdı nereden başlayacağımız konusunda hatta eşim abd ist konsolosluktan randevu alıp bizzat gidip net bir bilgi almak istedi fakat Ankara iletişim kurmamızı ilettiler.

Biz şuan hangi formdan başlayacağız , form ankaraya ups ile mi gidecek, yoksa abd ye mi yollanacak emin olamadık ama süreci türkiyede başlatmak istiyoruz.

bu süreç başlangıçı ve yapmamız gerekenler hakkında detay için yardımlarınızı rica ediyorum

şimdiden çok teşekkürler

Istanbul konsoloslugu gocmenlik islemlerine bakmiyor, o nedenle Ankara'ya yonlendirmeleri normal.

Ilk yapmaniz gereken I-130 formunu doldurup ABD'deki USCIS'e gondermek... Basvuru USCIS'e yapilmali, Ankara'daki konsolosluga degil. Simdi bu konunun ikinci iletisini bir daha okuyup surece asina olmalisiniz.

• @crazycells merhaba. Dün sağlık raporu için Ankara’ya geldim neyse tahliller yapıldı ve bugün almaya gittim kapalı zarf vermediler ve konsolosluğun yeni bir sistem denediğini ve o şanslılardan biri olduğumu söylediler ve PDF olarak konsolosluğa gönderdiklerini söylediler. Bana sadece aşı kağıdını ve CD yi verdiler gönderdiler . Şaşkınım hiç böyle birşey okumadım duymadım ilk benim başıma mı geliyor. Bir yanlışlık yapacak değilller herhalde değil mi ?

• @sailorwife merhaba hastahane ücreti toplam ne kadar verdiniz teşekkürler

• iyi akşamlar arkadaşlar,uscis e gönderilecek evraklar arasında daha önce ki boşanma evrağımı yeminli tercüme ettirip hazırlattım,eşimde daha önce boşanmıştı. amerikada ki eşimde boşanma evrağının fotokopisini uscise göndermeli mi? yoksa sadece bana ait boşanma evrağını mı göndermeliyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sailorwife, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba. Dün sağlık raporu için Ankara’ya geldim neyse tahliller yapıldı ve bugün almaya gittim kapalı zarf vermediler ve konsolosluğun yeni bir sistem denediğini ve o şanslılardan biri olduğumu söylediler ve PDF olarak konsolosluğa gönderdiklerini söylediler. Bana sadece aşı kağıdını ve CD yi verdiler gönderdiler . Şaşkınım hiç böyle birşey okumadım duymadım ilk benim başıma mı geliyor. Bir yanlışlık yapacak değilller herhalde değil mi ?

Hayir, dogru. Zaten daha once de belirtmistim bu yil IR1/CR1 vizeleri Ankara'da Modernized Immigrant Visa olarak basiliyor. Size sari paket de verilmeyecek, sadece pasaport ile ABD'ye giris yapacaksiniz. Belge ve bilgileriniz elektronik olarak CBP'ye gonderilecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bulls, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

iyi akşamlar arkadaşlar,uscis e gönderilecek evraklar arasında daha önce ki boşanma evrağımı yeminli tercüme ettirip hazırlattım,eşimde daha önce boşanmıştı. amerikada ki eşimde boşanma evrağının fotokopisini uscise göndermeli mi? yoksa sadece bana ait boşanma evrağını mı göndermeliyim?

hayir, her es de gondermeli. Evliligin tamamen yasal bir sekilde yapildigini bu sekilde kanitlamalisiniz.

• @hüseyin, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@sailorwife merhaba hastahane ücreti toplam ne kadar verdiniz teşekkürler

@hüseyin merhaba toplamda 367$ ödedim

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@sailorwife, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba. Dün sağlık raporu için Ankara’ya geldim neyse tahliller yapıldı ve bugün almaya gittim kapalı zarf vermediler ve konsolosluğun yeni bir sistem denediğini ve o şanslılardan biri olduğumu söylediler ve PDF olarak konsolosluğa gönderdiklerini söylediler. Bana sadece aşı kağıdını ve CD yi verdiler gönderdiler . Şaşkınım hiç böyle birşey okumadım duymadım ilk benim başıma mı geliyor. Bir yanlışlık yapacak değilller herhalde değil mi ?

Hayir, dogru. Zaten daha once de belirtmistim bu yil IR1/CR1 vizeleri Ankara'da Modernized Immigrant Visa olarak basiliyor. Size sari paket de verilmeyecek, sadece pasaport ile ABD'ye giris yapacaksiniz. Belge ve bilgileriniz elektronik olarak CBP'ye gonderilecek.

@crazycells sarı paketin verilmeyeceğini duymuştum ama sağlık raporununda o şekilde olacağından haberim yoktu. Teşekkür ederim 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

32

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |