Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar,

San Francisco ya geldiğim 2. günü hastaneye gitmek zorunda kaldım, acile gittim ve muayene oldum ve tek turk ehliyetimi gösterdim ve adres isteyince hostel adını verdim. Acilde ücreti sordum biz bilemeyiz dediler 3-4 hafta sonra size fatura gelir dediler. Gecen gün hostela gelmiş ve bana mail gonderdiler. Aldım faturayı ve 1000 dolar meblayı görünce şok oldum. Benim burda bir işim yok, hala ssn ve green kart gelmedi. Nasıl ödeyeceğim ben bu kadar meblayı? Faturanın yanında bir kagıtta medi-cal (sanırım insurance bu), basvurun diyolar fakat oraya basvursam da yine medi-cal para odemem gerekiyor di mi? Bu işin en az meblag ile nasıl kurtarabilirim. Bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.

Yazı da bu : https://pasteboard.co/Hc8v3md.jpg

• Yazıda eğer sağlık sigortanız yok ise belkide yardım yada indirimli sigorta haklarına sahipsinizdir diyor. Bunu öğrenmek içinde sağlık danışmanını verilen numaradan aramalısınız diyor.

Amerika'da sağlık özel sigortalar ile yürüyor, geliri olmayanlara belli yardımları var ama siz daha çok yenisiniz anladığım kadarı ile. Bence numarayı arayın, ingilizce yetersiz ise tercüman isteyebilirsiniz. Amerikada yaşayan arkadaşlar bizim saat ile akşama doğru size daha net bilgiler verecektir.

Geçmiş olsun...

• @asilcenk Ben de öyle anladım da ne biliyim, bi de forumda bilen arkadaşlara soruyim istedim. Burda her şey çok farklı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mutlu Öncelikle geçmiş olsun. Aklınızda bulunsun, ABD'de ufak tefek sorunlar için Acil'e gitmemek gerekiyor. Sigortanız olsa bile mutlaka Urgent Care merkezlerini tercih edin. Hem daha hızlı hizmet alırsınız hem de çok daha ucuza mal olur.

Size önerilen şekilde o numarayı arayıp ne gibi yardımlardan yararlanabilirsiniz öğrenin. California eyaleti bu konularda iyidir. Hiçbir yardım alamazsanız da bu faturayı ödeme gücünüze uygun şekilde ödersiniz.

• @knnrn Teşekkür ederim bilgi için. Urgent Care dediğimiz yerler bildiğimiz özel doktorlar mı? Bir de burda bizdeki gibi aile hekimleri var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mutlu Türkiye'deki kavramları tamamen unutup yeni sistemi öğrenmeye çalışmanız daha uygun olur. Bildiğimiz çoğu şeyin karşılığı burada yok maalesef. Burada herkes "özel". Urgent care denen yerler genelde mahalle arasında, alışveriş merkezi içinde, hatta bazen marketlerde bulunan "walk-in" klinikler. Yani randevu almadan gidip hizmet alabiliyorsunuz. Genelde buralarda doktor çalışmaz, "mid-level provider" yani bizdeki pratisyen hekim benzeri kişiler olur. Hatta bazı Türklerde "Urgent care merkezine gittim, sadece hemşire vardı" gibi şeyler duyarsınız, bunu söyleyenler maalesef sistemi anlayamamışlardır. "Nurse practitioner", "Physician assistant" gibi ünvanlara sahip olan bu kişileri hafife almayın.

Burada bizdeki aile hekimlerine benzer "primary care physician" yada kısaca "PCP"ler var. Çoğu sigorta şirketi sizin bunlara gitmenizi teşvik eder, yıllık kontroller ücretsizdir.

• @knnrn sadece buralara uygun sigorta sistemleri var midir acaba? Ya da buralardaki islemlerin ucretlerine nasil ulasabiliriz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: San Francisco Hastane Masrafı

@knnrn sadece buralara uygun sigorta sistemleri var midir acaba? Ya da buralardaki islemlerin ucretlerine nasil ulasabiliriz?

Buralar derken "urgent care" merkezlerini mi kast ettin? Onlara özel bir sigorta olduğunu sanmıyorum. Genelde fiyatlar uygun, o nedenle sigortası olmayanlar da tercih ediyor. Muayene, laboratuvar ve basit röntgen gibi işlemler için 100-150 dolar gibi faturalar çıkar. Bence çok makul.

• Urgent care merkezleri acile gitmenizi gerektirecek kadar acil olmayan ve normalde primary care doktorunuzdan randevu alma durumunun o anda mumkun olmadigi durumlarda gidilebilecek yerlerdir. Mesela haftasonlari primary care doktorunuzun ofisi kapali oldugu zaman urgent care kullanilabilir. Normalde butun sigortalar urgent care ziyaretlerini kapsarlar.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 96
  • 2
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

151

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.3k

| | | |