Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn Tamamdır teşekkürler 🙏🏻

• Farkli bir soru da benden. Diyelim maasli islerde calisiyor, ustune doordash yapiyor ustune de komsunun cimlerini biciyorsunuz. Sirasiyla 4k$, 1.5k$ ve 100$ aylik gelir elde ediyorsunuz. Ilk ikisinde formlar var ve kaynak net oldugundan giris nispeten kolay peki yilda 1.2k$ cim bicmeyi, parasini elden alinca nasil, cek ile alinca nasil, zelle ile alinca nasil beyan ediyoruz?

• @caglaror Kaynak belirtmenize gerek yok. Çim biçme de self-employed sayılır ve Schedule C ile beyan edilir. Komşuya fatura kesmeniz lazım ama teslim etmeniz gerekmez eğer istemiyorsa, sadece elinizde bulunmalı.

• @isik Tesekkur ederim. Peki sahis olarak fatura bastirmam gerekiyor mu yoksa ayni isi gorecek bir kayit bildirimi var mi?

• @caglaror Gerek yok. Çok basit bir Word/Excel dosyası PDF olarak kaydedilirse iş görür. Kağıda basmaya da gerek yok. Amaç bu para nereden geldi dediklerinde (audit vs) elinizde bir kayıt olması.

• @isik Eger nakit olarak elden almayip banka araciligiyla aldiysak o zaman banka kayitlarinin bir kopyasi da delil sayilir. Peki bu kayitlari kac yil saklamak gerekiyor bilginiz var mi?

• @caglaror Banka kaydı paranın nereden geldiğini kısmen gösterir, doğru. Biraz eksik yazmışım, neden geldiği de önemli. Faturada bu yazar, "çim biçme servisi" gibi. Parayı gönderenin ve alanın ismi ve adresi de yazar, bir de tarih. Ne kadar saklanması gerektiğini bilmiyorum.

• @caglaror Normalde en az 3 yil.

• @MySea, @isik tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐

Credit karmanın sisteminden tax return yapmayı deneyecektim ilk baştaki sorularda aklımı karıştıran şöyle bir nokta oldu.

“ I took a disaster distribution at anytime between 2019 and 2022”

Böyle bir soru var ve daha önce pandemi döneminde verilen stimulus checklerden almıştım. Ama disaster distribution olarak bahsettiği bu mu bilemedim, internette ikisinin farklı şeyler olduğuna dair yazılar buldum ama resmi kaynak değil diye güvenemedim o bilgiyede

• @mutlu234, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn Bu arada bu child tax credit'ten vs nonresident alienler faydalanamiyormus hocam. Benim j1 vizem var ve maalesef cocugumu dependant olarak gosteremedim.

selam
    1 cocuk icin ne kadar tax credit veriliyor? bilginiz var mi bu konuda?

• @Emre-Kurtulmuş Disaster distribution ile pandemi arasinda alaka yoktur. Bu dogal afetler sonrasi baskan tarafindan disaster bolgesi ilan edilen yerlerde yapilan yardimlari kapsar.

• @hasbelkader 17 yas ve altindaki cocuklar icin $2,000'e kadar. Yeni tasari kanunlasirsa, $3,600'e kadar cikabilir.

• @MySea tesekkurler

• Herkese merhaba,

Greencard sahibiyim ancak eşim henüz değil. Vergi beyanı yaparken eşime de W7 form doldurup itin numarası başvurusu yapacağım ancak başvuru için istenen belgelerin orijinal kopyalarını (original copies of the documents from the issuing agency) Türkiye'den nasıl temin edeceğimi bilmiyorum. Konu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?

Sertifikalı muhasebecilerin bu belgeleri onaylayıp adınıza başvuru yapabildiğini biliyorum ancak şimdiye kadar görüştüklerim yüksek ücretler istedi. Makul bir ücrete yardımcı olabilecek muhasebeci tanıyanların da yardımını rica edeceğim.

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

• Bu ileti silindi!

• Turbo taxden doldurmaya çalıstım w2 tamam ama 1099-nec doldururken en son kısımda schedule c review ettiriyor oraya ne yazacagımı bulamadım bir türlü.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@reportkowalski @mysea ile görüşebilir misin. Sana yol gösterecektir. Şifan burada başka yerlerde arama

• @ayvalik10, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@reportkowalski @mysea ile görüşebilir misin. Sana yol gösterecektir. Şifan burada başka yerlerde arama

• Merhaba Bofa'dan sene icinde aldigim 100$'lik bir reward icin 1099-INT evragi geldi gecen. 1099-INT evragini TurboTax ya da benzeri bir uygulamanin FREE versiyonunda girebiliyor muyuz? Ya da girebiliyorsak hangisiyle girebiliyoruz? Tesekkurler herkese.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |