DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• Bu ileti silindi!

• Şükür mülakat geldi 19 Mart 07.45🙏🏽

• Benimde geldi sizden 1 saat sonra 🙂

• Herkese selamlar.
    Yakın zamanda evlenip 2 gün önce USCİS'te formu doldurup başvurumuzu gönderdik, ancak herkes Ankara'dan bahsediyor biz İstanbul seçtik acaba yanlış mı yaptık?
    birde USCİS'e
    3 adet kanıt mektubu ( annem, kuzenim ve yakın arkadaşım )
    25 adet fotoğraf
    5 adet etkinlik bileti
    16 sayfa whatsapp yazışması ( 2 sayfası eşim ve annem arasında )
    evlilik cüzdanı tercümesinin fotokopisini
    benim pasaport tercümesi ve aslı
    eşimin amerikan pasaportunun aslı
    eşimin ilk evliliğinden boşanmışlık belgesi
    Amerika pasaport ölçüsünde birer adet resim
    bunun dışında atladığımız ya da gözden kaçırdığımız bir şey var mıdır acaba?
    ben burayı çok okudum internetten'de çok araştırdım ona rağmen bir gönderide evlilik cüzdanının orijinalinide yüklemelisiniz gibi bir mesaj görmüştüm biz bunu yapmadık.

• @Refiks Türkiye'de göçmen vizelerine yalnızca Ankara büyükelçiliği bakıyor. İstanbul'da yalnızca göçmen olmayan vize başvuruları yapılıyor.

• @Refiks yeminli tercumana tüm belgelerin uscis aşamasında çevirisini yaptirmalisiniz. Ve bu ceviriler orjinal turkceleri ile birlikte yüklenir ki neyin çevrildiğide görülsün. Vukuatlı nüfus kayıt örneği yuklediniz mi?
    Belgelerin okunaklı ve memur açtığında dikine okunur biçimde yuklenmeside önemli. Ayrıca hatırladığım kadarıyla amerikan pasaport ölçülerinde fotoğrafta yüklenmeli eşlerin. Amerikan vatandaşı eşin pasaport ehliyet gibi belgerini yuklediniz mi?
    Aklıma hatırladığım kadarıyla gelen detaylar bunlar resmi web sitesindende tekrar bir bakın isterseniz. Süreciniz uzamasın ufak tefek şeyler yüzünden.

• @Refiks Çevirisi yapılmış olan tüm evrakları orijinalleri ile birlikte yüklemelisiniz. Zaten USCIS tarafından kabul gören onaylı çevirmenler evrakları o hem orijinal hem de çevirileri birlikte olacak şekilde hazırlıyor diye biliyorum.

• @ygmbx @lavita @ecom cevap için hepinize teşekkür ederim.
    evet eşim tercümeden aldığımız her şeyin hem aslını hemde tercümesini yüklemiş...
    ancak nüfus kayıt örneği yüklememiştik eşim ben okuduğumda öyle bir şey görmedim dedi, büyük ihtimalle gözden kaçırdık.
    yukarıda yazmayı unutmuşum Amerika pasaport boyutunda bir tane benim bir tanede eşim için fotoğraf yükledik ve pasaportlarımızıda yükledik

• @Refiks Birth certificate istiyorlar, o da bizdeki nüfus kayıt örneğine karşılık geliyor. Belki o yüzden gözden kaçmış olabilir.

• Arkadaşlar aralık ayında DQ olanlara randevu maili gelen var mı ? 26 aralıkta DQ oldum bana henüz gelmedi

• @Refiks uscis asasinda nufus kayit ornegi yuklenmiyor. Gormemesi cok normal.

Istedikleri birth certificate esinizin amerika dogum belgesi. Citizen olduguna dair istiyorlar. O yoksa pasaportunu yukleyebilirsiniz.
    Buradaki arkadaslar uscis surecinden gecmemisler gibi neden yanlis yonlendiriyor anlamadim.

• @chicallonis1 evet buna bir aciklik getirmek lazım.
    USCIS= ABD. yani abd standardindaki evrakların ingilizceleri, mesela tr nufus kayit bilmemnesi falan bunlar ABD de tanınmaz o yuzden istenmiyor.
    NVC= konsolosluk, yani turkce ve turkiyede gecerli evrakları verebilirsiniz.

USCIS e tercümesiz türk evrakı veremezsiniz ama NVC ye verebilirsiniz, yanlış varsa düzeltin?

• @chicallonis1 ben kendi tecrübemden yola çıkarak paylaştım bunu. Bizim avukatimizin istediği belgelerdi bunlar ve çoğu insanın aksine avukatimizdan çok memnunuz, tek bir pürüz yasamadan her aşamadan onayimizi aldığımız içinde gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum.
    Doğum sertifikasi vatandaş olduğunun ispatı için isteniyor diyorsunuz ama pasaport bunu zaten ispat ediyor. Uscis aile birleşimi için öncelikle tabi abd vatandaşı yada green cardli oldugunuzu teyid etmek ister ama sonraki önemli konu evliliginizin resmi ve gerçek olmasıdır. Bunun için bazı insanlardan ek kanıt bile talep edebiliyorlar yani dediğiniz gibi istemiyor olsalar bile bizdeki vukuatlı nüfus kayıt örneği, icerigi sebebiyle evliliğin evlilik cüzdanından sonraki en iyi kanıtıdır bence yuklemekten zarar değil fayda gelir bana göre. Tabi herkesin kendi karari neden diye sorduğunuz için kendi adıma açıklamak istedim.

• @zzehirbazz taninmaz dediğiniz evrakı insanlar çocuklarını okula yazdırırken kullaniyorlar mesela. Çünkü doğum sertifikasının bizdeki karşılığı budur ve lazım olan yerlerde gayet kabul görebiliyor. Ancak uscis ister istemez resmi kurum ne diyorsa o tabi ki bizim göçmenlik avukatimiz bizden istemisti ve sorunsuz onay aldik uscisden. Türkçe ve ingilizce belgelerle ilgili söylediğiniz her şeye tamamiyle katılıyorum.

• @Busra-Akdag, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

Arkadaşlar aralık ayında DQ olanlara randevu maili gelen var mı ? 26 aralıkta DQ oldum bana henüz gelmedi

Ben DQ olali 2 ayi gecti, email vs yok!

• @ecom Evet bizi de avukatımız bu şekilde yönlendirdi. Biz NVC değil direkt USCIS üzerinden ilerlememize rağmen bu şekilde nüfus kayıt örneği tercümesi ile ilerledik. Birth certificate yerine Türk vayandaşları olarak nüfus kayıt örneği ile ilerleyebiliyoruz. Aslında bence bu belgenin nedeni ne vatandaşlık kanıtı, ne evlilik durumunun gösterimi için. Doğumda hangi ülke vatandaşıydın onu sorgulamak için diye düşünüyorum. Sonradan vatandaş olan Türk vatandaşları da var neticede.

• @hasanmakinaci sizin gibi 2 ay önce dq olanlara mail geldi bugün diye duydum umarım bir sorun yoktur

• Selam herkese. Hic beklemedigim sekilde basima gelen guzel bir durumu sizlerle paylasmak istiyorum. Surece yeni baslayan yada baslayacak olan arkadaslara da tavsiye niteliginde olacak.

Esimle ben Turkiye'de yasarken, sadece vize proseduru icin esimin ABD'ye tasinmasi gerekti. Abd'ye ilk gieldiginde, ev icin maasi yeterli olmadigi icin, Turkiye'den ben kazanclarimi gosteren banka dokumanlarini gonderdim ve kontrata esimle beraber katildim.

Aradan 1,5 sene gecti ve vizeyi aldiktan sonra ABD'ye giris yaptim. Geldigim ilk hafta sonunda ssn kartim geldi, ve gelir gelmez banka hesabi actim. Abd'ye yeni geldigim icin kredi karti vermeyeceklerini dusunup, "Secured" kredi kartina basvuracaktim Discovery uzerinden. Sitede normal kredi kartlari icin on onay basvuru alani vardi. Denemek icin ssn'mi girdim ve 1500$ limitli kredi karti icin onay aldigimi gordum.
    Kartin geleceginden pek umudum olmasa da basvuruyu yaptim, ve bir hafta icinde kart elime ulasti.

Kartin daha ekstresi kesilmeden(Hala ilk ekstre kesilmedi). Bankam uzerinden kredi scorumu gorecebilecegim mesaji geldi. Normalde kredi skorunun olusmasinin 3-6 ay arasi surmesi on goruluyor. Skora baktigimda 730 puani gordum. 730 puan cok cok iyi bir puan. Skoru gordugumde anlam veremedim. Bir yanlislik olabilecegini dusunup "Credit Karma" uygulamasini yukledim. Orada da skorum 730 puan gorunuyordu. Boyle birsey nasil olabilir diye dusunurken, credit karma uzerinde kredi gecmisimin\yasimin 1 yil 6 ay oldugunu gordum. Kisa bir sok gecirdikten sonra(SSN'imin baskasiyla karistigini dusundum); detaylara baktigimda, ilk kredi bildirim hesabinin suan oturdugumuz ve 1,5 sene once kontrat yaptigim apartman sitesi tarafindan acildigini gordum.

Anladigim kadariyla pasaport bilgilerimle, duzenli kira odemelerini, kredi burolarina gondermisler(Boyle bir sistemleri oldugunu biliyordum. Sadece benim icin ise yarayabilecegi aklimin ucuna gelmemisti). SSN'im geldikten sonra da bu bilgileri oraya aktarilmis.

Sozun ozu, surecte olan arkadaslar, yada surece yeni girecek arkadaslar. Eger imkaniniz varsa, kira sozlesmesine kendinizi de ekletin. Sitenin, kira odemelerini kredi burolarina bildirdigi bir programlari varsa bundan yararlanin. 1,5 sene haybeye beklerken, bedavadan kredi gecmisi olusturmak, ve burada hayata iyi bir kredi skoruyla baslamak cok cok buyuk avantaj olacak.

• @kadargo yazdiklariniza katilmiyorum degil ama bilgilendirme amacli ben securty kart aldim o sira icine 2000 dolar yatirdim sonradan artiramadigimi bilmiyodum bilsem 5000-6000 bin dolar olmasi lazim sanirim en ust sinir o sinirda yatirirdim 12/20/23 kartim geldi duzenli kullanip ekstra gelince hemen oduyorum yani 1 ay surmeden 716 puandan credit karmada puanim olustu bugun 718 cikti baslarda girdigim de credit karmada bos gosteriyodu puan yoktu bunlar sonradan gelisti tabi sizin yaptiginiz sekil yapilabilirse daha karli ama 3-6 ay puan olusmasi icin beklenmiyo bnm ki bi ay olmadan kredi karmada cikti bide securty kart icin ust limitte depozito yatirin zaten kart normal kredi kartina donunce o mebla size geri veriliyo daha cok isinize yarar buyuk kucuk tum alisverislerde kullanabilirsiniz ve odemek icin bnm gibi gunluk kontrol etmezsiniz cunku burda kartin yuzde 20 snden fazlasini kullanmayin hemen al ode yapin gibi hizli kredi puani icin taktikelr okumustum bi yerde ne kadar dogru yanlis bilmiyorum ama limit fazla olunca bu konuda da rahat olmus oluyorsunuz

• Bilgilendirme amacli bu arada green card bekleyen arkadaslar icin bugun itibari ile green card benim elime ulasti

Birde amerika 2024 olmadan gelenler icin belki isine yariya bilir ben 2023 aralikta gelmeme ragmen esim ogretmen tax retun yapacakti haftasonu normalde return alacagi 1500 dolar cikiyodu ama evlilikten dolayi beni ekleyince esimin tax returne geri odeme 6500 dolar bi para oldu new york icin tax return sezonu da baslamisken isine yariyabilir belki birilerinin

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

42.6k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.3k

| | | |