Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Sercan-Özüsağlam Turbotax bildigim kadariyla us citizen ya da permanent resident (yani green card holder) statusu olanlar icin.

• @Sercan-Özüsağlam Amerikada yabancı olarak single LLC vergi beyannamesi vermek TurboTax gibi app. ile olmuyor, çünki "Froeign Owner U.S. DE" olarak form 1120 doldurmanın yanında mutlaka form 5472 doldurmanız yani beyan etmeniz gerekiyor. Form 5472 yi de doldurmak bu vergi siteleri veya onların app. ile mümkün değil. Bunlarla başlangıçta LLC diye başlasanız da hiçbirinde form 5472 seçeneği yok, devam edip tamamlayamazsınız. Geriye 2 seçenek kalıyor ya kendiniz doldurmanız ya da bir vergi uzmanı, muhasebeci kurum ,kişi ile beyanname vermeniz.

Benim kendi tecrübemde ilk beyannamemi verirken ne kadar araştırsam da Form 5472 'nin nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili açık bir kaynak bulamadım .Bazı video ya da makaleler var web de ama hiçbiri yeteri derecede açık değil, zaten bu muhasebeci kurum ve kişilerin geçim kaynağı , çok açık bir kaynak bulmak zor.
    Pandemiden dolayı vergi beyanı son günü IRS tarafından uzatılmıştı ama ben o süreyi de 10-15 gün kadar geçirmiştim ,Kendim yapamayacığımı anlayınca bulabildiğim ve güvenilir olduğuna kanaat getirdiğim en ucuz muhasebeci ile anlaştım, kendisine gerekli olan ve benden istediği verileri verdim, formları doldurup bana gönderdi bende imzalayıp geri gönderdim (hepsi dijital ortamda) ve böylelikle ilk vergi beyanımı vermiş oldum. Daha sonraki 2 yılda ilk beyannameye bakarak Form 1120 ve Form 5472 yi kendim doldurup IRS'ye faksladım. En son gönderdiğim Formda da " final tax return " olduğunu belirterek şirketimi sonlandırmış oldum.

Kendiniz form doldururken mutlaka IRS den güncel formları indirin, hemen her yıl bir takım değişiklikler olması muhtemel. Formların açıklamalarını da indirip okuyun, size yol haritasını veriyor, değişiklik varsa nasıl yapılacağını izah ediyor, bunları okuyup anlamak çok çok önemli,her şey çok açık şekilde izah ediliyor. Bu nedenle formları illa bir aracı ile doldurup IRS ye beyan etmeniz zorunlu değil, kendiniz de yapabilirsiniz ama çok akrışık işlemleriniz ve nakit akışlarınız varsa mutlaka bir uzman yardımı ile yapın. Benim LLC de faaliyet süresince her hangi bir alım-satım ,para transferi vs, vergiye tabi hareketim olmadığı için doldurmak basitti. Hacimli işlem olursa mutlaka vergi danışmanı, muhasebeci ile çalışmak gerekir.

• Bu yazdıklarım "Foreign Owner U.S. DE" single LLC için geçerlidir.
    DE'nin açılımı "disregarded entity" dir.
    "A disregarded entity is a business entity that (1) has a single owner, (2) is not organized as a corporation, and (3) has not elected to be taxed as a separate entity for federal tax purposes. The owner of a disregarded entity reports the income of the disregarded entity on the owner's return".
    Şirket kuruluşunda bütün hisseler bir tek size ait olduğu için ve kendinizi de "managing member" olarak atadığınızdan "tax return" formlarını doldurup imzalama yetkiniz vardır.

• @DonTurcos Teşekkür ederim detaylı açıklamanız için bu bilgiler çok yardımcı oldu. Benim de henüz ilk yılım olduğundan, hemen hemen hiç bir vergiye tabi hareketim yok en azından ilk sene için durum bu. Sanırım işi garantiye almak için en doğru yol muhasebeciyle çalışmak olacak gibi. Teşekkür ederim tekrardan.

• @hasbelkader Teşekkürler.

• Ben j1 ile 2022'de ABD'ye geldim ve hala ABD'deyim. 2022 yılının vergi beyanını bilgisizlikten ve geç kaldığımdan kaçırdım. Şimdi onu yapmak istiyorum.
    ABD vizesi almak için bir şirketten 2022 yılı için 36bin dolar bana destek sağlanacağına dair mektup aldım ve bunu da DS2019 formumda belirttiler.
    Ben bu geliri beyan etmek istiyorum ama elimde sadece bu mektup var. Bunu hangi başlık altında beyan edeceğim? Bu geliri özellikle beyan etmek istiyorum çünkü o yıl başka bir gelirim olmadı. Elimde bu mektuptan başka hiç bir belge de yok.

Özetle yurt dışından aldığım bir gelir desteğini (burs da sayılabilir) burada nasıl beyan edeceğim?

Teşekkürler

• Merhabalar,

Biz ilk Amerika'ya girişimizi Ocak 2023'te yaptık. Şubat 2023'te de tekrar Türkiye'ye dönüp, Haziran 2023'te de ailece kesin gelişimizi gerçekleştirdik.
    Ben 2023'ün ilk 7 ayı Türkiye'deki çalıştığım şirketten bordrolu olarak Türk Lirası gelir elde ettim. Temmuz'da şirketten ayrıldım ve Ağustos'tan itibaren de Amerika'da bordrolu (W2) olarak çalışmaktayım. Eşim de aynı şekilde Türkiye'de Ocak'tan Ekim'e kadar çalıştığı şirketten bordrolu olarak Türk Lirası gelir elde etti. O da Ekim'de ayrıldı. Ve şu anda çalışmıyor Amerika'da.

Bu yıl tax return için tax dökümanlarını doldururken benim 5 aylık W2'ım dışında hem kendim hem de eşim için bu Türkiye'de kazandığımız Türk Lirası gelirleri de beyan etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Peki bu gelirleri beyan ederken Türk Lirası cinsinden değil Dolar cinsinden yazmak lazım diye düşünüyorum yine. Burada hesabı nasıl yapacağız. Dolar her ay farklı bir değerde malum. 18'den başladık 30'da kapattık. Türk Lirası kazançları neye göre nasıl dolara dönüştüreceğiz bir kuralı kaidesi var mıdır: Ya da bir öneriniz var mıdır?

Bir de TurboTax ya da başka bir ücretsiz benzer site üzerinden bunu yapabilir miyiz?
    Jointly olarak dolduracağız tax dökümanımızı eşimle. Bir de çocuk var 9 yaşında.

• @salsalonia Bence en kolayi TL uzerinden aldiginiz aylik gelirleri bir Excel spreadsheet uzerinden her ay icin o zamanki kurdan dollara cevirin. En sonda da hem sizinkini hem esinizinkini toplayip tax return yaparken kullanin. Hazirladiginiz Excel spreadsheet kopyasini da W2 ile birlikte tax belgelerine ekleyin. Online bir platform ile kendiniz yapabilirsiniz.

• xxxxxxxxxxxxxxx

• @salsalonia Merhabalar,

Yaklasik olarak sizinle benzer bir durumum var benim de. Bunun icin biraz araştırma yapmiştim ve IRS sayfalarının birinde döviz kazanclarinin beyanı icin ABD merj=kez bankasının bir raporu dikkate alınıyor yazıyordu. Merkez bankası her sene sonunda ilgili döviz cinsi icin yıllık baz alinacak bir kur acikliyor ve beyanlar da buna gore kabul ediliyormuş. Arastirirsaniz siz de goreceksinizdir. Ama ben de hesaplamada hata yapmamak icin mart ayinda bir muhasebeci ile görüşeceğim. Onunla dolduracağım tax formumu. Ayrıca ayrildigim şirketten 2023 yılı gelir belgesi talep etmiştim. O kağıtta brut gelirim ve ödenen vergi miktarı gibi detaylar vardi. Onu vereceğim direkt muhasebeciye. Size de Boyle bir kağıt almanızı tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zehraoz, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Herkese iyi akşamlar , 2024 yılına girmeden 2 gün önce işe başladım ve o 2 günün maaşını aldım. Evime henüz w2 formu gönderilmedi. Sizce vergi bildirimi yapmam gerekiyor mu ? Çok teşekkürler

2023 yılında vergi beyanı yapmak için minimum gelir bekarlar için 13850, evli çiftler için 27700 dolar. Bu tutarın altında gelir elde ettiyseniz beyan vermek zorunda değilsiniz. Ancak child tax credit gibi vergi iadelerinden yararlanmak istiyorsanız yine de beyan verebilirsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@salsalonia Bence en kolayi TL uzerinden aldiginiz aylik gelirleri bir Excel spreadsheet uzerinden her ay icin o zamanki kurdan dollara cevirin. En sonda da hem sizinkini hem esinizinkini toplayip tax return yaparken kullanin. Hazirladiginiz Excel spreadsheet kopyasini da W2 ile birlikte tax belgelerine ekleyin. Online bir platform ile kendiniz yapabilirsiniz.

Hocam herhangi bir denetim olmadığı sürece vergi beyanına bir belge eklemeye gerek yok bence. Hesabı düzgün yapıp bilgileri girmek yeterli.

• @knnrn Haklisiniz, bence bu kisiye kalmis.

• @knnrn Bu arada bu child tax credit'ten vs nonresident alienler faydalanamiyormus hocam. Benim j1 vizem var ve maalesef cocugumu dependant olarak gosteremedim.

• Soran arkadaslar olmus Turkiyedeki gelirinizin $ karsiligi icin ortalama kur konusunda alttaki IRS linkinde yer alan 2023 kurunu baz alabilirsiniz

• Herkese merhaba, 11 Temmuzda ilk girişimizi yapmıştık. Bu sırada ben 2 farklı iş yerinde çalıştım ikisinden de W2 formum geldi. Eşim de 1 yerde çalıştı onun da W2 formu geldi. Geldiğimiz ilk ay iş bulana kadar Doordash ve UberEats yapıp biraz para kazanmıştık 1-1.5k $ kadar. Bu geliri nasıl beyan edebilirim ? Bir muhasebeciye gidip yapacağız vergi beyanımızı zaten ama giderken Doordash-Ubereats gelirlerimiz için de bir belge götürmemiz gerekiyor mu ?

Şimdiden herkese teşekkürler.

• @hope123 Doorhash ve Ubereats den size form 1099 gelmesi lazim eger kazanciniz $600 uzerindeyse. O formu kullanacaksiniz.

• @hope123, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Herkese merhaba, 11 Temmuzda ilk girişimizi yapmıştık. Bu sırada ben 2 farklı iş yerinde çalıştım ikisinden de W2 formum geldi. Eşim de 1 yerde çalıştı onun da W2 formu geldi. Geldiğimiz ilk ay iş bulana kadar Doordash ve UberEats yapıp biraz para kazanmıştık 1-1.5k $ kadar. Bu geliri nasıl beyan edebilirim ? Bir muhasebeciye gidip yapacağız vergi beyanımızı zaten ama giderken Doordash-Ubereats gelirlerimiz için de bir belge götürmemiz gerekiyor mu ?

Şimdiden herkese teşekkürler.

Hocam her birinden en az $600 yapmis olmaniz gerekiyor 1099 alabilmeniz icin eger daha azsa size bu formu vermiyorlar. En azindan doordash ve grubhub icin boyle.

• @MySea @mutlu234 Öncelikle ikinize de cevaplarınız için teşekkürler. Tax Returnlerimizi eşimle beraber ortak dolduracağız ve ayrı ayrı delivery kazançlarımız 421 dolar ve 291 dolar. Yani totalde 712 dolar yapıyor. Bu durumda da vergi ödememiz gerekmeyecek mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hope123, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@MySea @mutlu234 Öncelikle ikinize de cevaplarınız için teşekkürler. Tax Returnlerimizi eşimle beraber ortak dolduracağız ve ayrı ayrı delivery kazançlarımız 421 dolar ve 291 dolar. Yani totalde 712 dolar yapıyor. Bu durumda da vergi ödememiz gerekmeyecek mi ?

600 dolar altında form gelmiyor. Siz sistemden bu tutarları gireceksiniz yine de. Toplam gelirinize bağlı olarak vergi olabilir veya olmayabilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

62

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |