Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Egitim sisteminden midir nedendir bilinmez insanimizin kendine ozguveni yok buna karsilik muthis bir bati hayranligimiz var. Herseyi Bati bilir ve yapar, biz sadece onlari taklit edebiliriz. Fakat yine de Turkiye'de bazen iyiye giden isler de oluyor. Turkiye'nin kendi ozgun tasarimi pistonlu motorlar gecen sene yapilmisti ayrica Kale grubunun Roketsan'in Atmaca fuzeleri icin urettigi yerli motorlardan sonra simdi de TEI (TUSAS) in T625 helikopterleri ve HurJet icin tasarladigi ve prototipini urettigi ve cekirdek (core) bolumunu calistirdigi %100 yerli ve milli jet motorunun seri uretim icin son calismalar yapiliyor sanirim 2021 de seri uretim baslayacak. Bu arada ABD'ye gidecek yazilimcilarinda ozguvenlerini yuksek tutmalarini cunku Turkiye (Aselsan) gibi yurtdisina son derece sofistike avionics yazilimlar (html, javascript degil) satan bir ulkenin yazilimcilari olduklarini hatirlatmak isterim.

• ⭐⭐ Yasaklı

Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

Henuz Altay tankina dahi motor uretememisken cikan bu tarz haberler bana biraz secim propagandasi gibi geliyor.

• bu konularda milli üretimin gerçekleşmesi ülkemizin geleceği adına çok önemli. İnşallah nitelikli ve işlevli bir üretim sağlanır. Diğer yandan böyle güzel olayları sindiremeyenlerin bile varolması ülkemizin neden ilerleyemediğini gösteriyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Türkiye'nin ve Türk insanının potansiyeli bunların çok daha üstündedir. Ülkemiz badem bıyıklı, niteliksiz siyasal islamcıların esaretinden kurtulduğunda çok daha güzel işler çıkarabilir.

• @knnrn Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

Türkiye'nin ve Türk insanının potansiyeli bunların çok daha üstündedir. Ülkemiz badem bıyıklı, niteliksiz siyasal islamcıların esaretinden kurtulduğunda çok daha güzel işler çıkarabilir.

Aynen sizinle hemfikirim bu konuda.

• @edelweiss Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

Henuz Altay tankina dahi motor uretememisken cikan bu tarz haberler bana biraz secim propagandasi gibi geliyor.

Altay tankinin motoru sanirim BMC tarafindan prototipini uretme calismalari devam ediyor. TEI ise sadece iha, siha, helicopter ve ucak gibi hava araclarina motor uretmek icin calismalar yurutuyor. Fakat TEI %100 yerli ve milli pistonlu motorlari gecen sene uretti. JET motorlari ise bu teknolojinin Nirvanasi. Turkiye'nin bu teknolojiye sahip olmasinda kimin emegi varsa ellerinden operim. Yobazi, badem biyiklisi, kurtcusu, laventeni boku pusuru hic umurumda degil. Bu teknoloji bana heyecan veriyor. Lutfen Turk Savunma Sanayinde ki gelismelere bir goz atin. Bu ulkede guzel islerde oluyor.

• @knnrn badem bıyıklılae america da 🙂

• alaninda dunya'nin en iyi ilk 5 firmasindan biri olan TEI'nin motor uretim hikayesi. biraz uzun (28 dk.) ama deger.

• Millet robot üretimine geçmişken biz motor mu üretmeye başladık.. Kardeş millet robotlara takla attırıyor. Özgüven eksikliği mi nedir bilinmez, sen yeni motor üretiyorsun.. neyse tebrikler 🤣

• @newman yanlış anlama seni yermek için söylemedim. Sadece çok geç kaldık çok..

• @kivooo Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

Millet robot üretimine geçmişken biz motor mu üretmeye başladık.. Kardeş millet robotlara takla attırıyor. Özgüven eksikliği mi nedir bilinmez, sen yeni motor üretiyorsun.. neyse tebrikler 🤣

linkteki videoyu izlediniz mi? motor dediginiz rahmetli cetin altan'in yazilarinda gecen pancar motoru degil, jet motoru. bunu da butun parcalariyla uretebilen ve tasarimini yapabilen ulke sayisi dunya'da 7 veya 8'i gecmiyor.

robot konusunda da turkiye epey yol aldi. aselsan bu konuda cok hizli ilerliyor. birde ozel sektorun calismalari var.

5 sene once ki bir sunumdan...

• @newman anlıyorum 🙂

• @newman bende diyorum ki insanlar senin geliştirdiğin jet motorunu çok zaman evvel geliştirdi. Robotları koşturuyorlar diyorum. Robot üretemedin, motor yapamadın demiyorum. Geç kaldın diyorum geç kaldık diyorum

• @kivooo gec kalmistik dogru fakat su an deyim yerindeyse teknolojide tabana kuvvet kosuyoruz. gerci domates biber patlican muhabbetinin yapildigi ulkede teknoloji lafi biraz tezat teskil edebilir ama inan boyle. turkiye son yillarda savunma, uzay, ai, motor vs alaninda tasarladigi ve urettigi bazi yuksek teknoloji urunlerle dunyanin ilk 6-7 ulkesi arasinda. daha almamiz gereken cok yol var ama turk muhendislerinde ki bu basariya aclik varken ve onleride acilirsa tunelin ucunda isik var.

• ⭐⭐

Bugun ovunerek reklami yapilan, yuzde 100 yerli denilen ve 2018 senesinde ilk ucusunu yapan Hurkus bile tek motorlu ve pervaneli bir ucak. 1939 yilinda 2. Dunya Savasi sirasinda Almanya dunyadaki ilk jet motorlu ucagin test ucusunu yapmisti. Simdi de 2026 da milli muharip ucagin goklerde olacagindan soz ediliyor. 2015 de duyurulan ve 2018 yilinda yollarda olacagi soylenilen yerli otomobil dahi uretilememisti. Evet bir seyler uretiyoruz ancak urettigimiz bu urunler ABD’nin, Rusya’nin, Çin’in 50 yil onceki teknolojisi olmaktan ileri gidemiyor.

Bugun ovunerek reklami yapilan, yuzde 100 yerli denilen ve 2018 senesinde ilk ucusunu yapan Hurkus bile tek motorlu ve pervaneli bir ucak. 1939 yilinda 2. Dunya Savasi sirasinda Almanya dunyadaki ilk jet motorlu ucagin test ucusunu yapmisti. Simdi de 2026 da milli muharip ucagin goklerde olacagindan soz ediliyor. 2015 de duyurulan ve 2018 yilinda yollarda olacagi soylenilen yerli otomobil dahi uretilememisti. Evet bir seyler uretiyoruz ancak urettigimiz bu urunler ABD’nin, Rusya’nin, Çin’in 50 yil onceki teknolojisi olmaktan ileri gidemiyor.

Cunku uretmiyoruz... Birlestiriyoruz sadece... (Size katiliyorum)

Umarim insanlar uretmek ile uretilen urunu tutundurmak (marka degeri) konusunu ayirir zamanla...

Zamaninda bir tane askeri arac uretildi... Kirpi mi neydi yanlis hatirlamiyorsam... Once motorunun bizim olmadigi ortaya cikti, sonra da disinin da israil yapimi oldugu... Firma acikladi hatta... Klasik fadil zihniyeti...

Cadillactan yerli otomobil cikartma rezilligine zaten deginmiyorum... Yurdum insani ise bir araba uretirsek Butun arap ulkeleri bizden alir ruyalarinda... Malezya bir yigin para akitti Protona... Lotusu satinaldi falan... Husran.

Bir arada kendine hayri olmayan Saab olayi uzerinden baya bir sansasyon yaratildi. Nasil olsa cevap veren yoktu, rahat rahat salladilar bati bizi kiskandi engelledi muhabbetini. Giris seviyesi matematikle bile o firmanin ayakta kalmayacagi belliydi... Bunu anlamayanlara ise aslinda saab diye markanin teknik olarak olmadigini anlatmak zaten imkansizdi... Bu konuyu suan CB danismani olan birisi ile uzun sure tartismistim. Sacmaliyordu sozde ekonomist. Cunku ona 'TR alsa sahlanacakti satisi engellediler' demesi emredilmis gazetesinde... Emir demiri kesen diyenler simdi danisman iste...

Son yillarda neyi urettik? Kime sattik merak ediyorum acikcasi...

MArka degerimiz yok. Lobi gucumuz yok... Dunyayi fethedecek silah urettik haberleri var gazetlerde ama Suriyeye karsi kendimizi koruyacagimiz fuze sistemimiz yok...

Oraya gidiyoruz s400 cakiyorlar buraya gidiyoruz baska silah...

Ucak uretecek ulkeye Trump ucak satiyor ayak ustu...

Rus dis isleri bakani SOZCUSU hatun 'RTE'nin aciklamalari kabul edilemez, ozur dilemeli' diyor ve o hafta ozur dileniyor! Bu bir dramdir ama anlayana...

Velhasil ulkede guzel seyler olacak(ti) ama bu kapasite ile hergun iyiye gitmek bir yana dursun bitmis egitim sistemi ile daha kotuye gidecegiz... Sinirsiz bir para kaynagimizda olmadigi icin (petrol-Hac vs) bir sure sonra birakin teknoloji uretmeyi satinalamaz duruma geliriz...

En son honda cikti Turkiye'den... Diger otomotiv firmalari Fasa yonelmeye calisiyor... Ihracattaki en buyuk kalem elden gidiyor...

Tarimi konusmaya gerek yok...

Tekstilde ise anca ABD gibi yerlerde unlu markalarin etiketlerinde hasbel kader Made in Turkey gorursek duygulaniriz vay be deriz... O kadar...

Tabi incir ve kayisiyi unutmamak lazim.. Onlar onemli...

hayir oyle alelade birseyler uretilmiyor, cok onemli seyler uretiliyor. basit bir ornek vermek gerekirse iha ve sihalarda kullanilmaya baslanilan p170 jet motoru sinifinda dunya'nin en iyisi secildi.
    pervaneli dediginiz hurkus'un motoru'da bir jet motoru. bunun aciklamasi linkteki video'da yapiliyor ama kisi arastirip yazmak yerine heybesinde ki ezbere laflari siraladiginda hos olmuyor.
    hurkus, gokbey, atak-2 tamamen turk tasarimi fakat savas ucagi tfx icin ingilizlerin bea firmasindan tasarim (know-how) destegi aliniyor. yine alcak ve orta irtifa hava savunma sistemleri hisar-a ve hisar-o sistemleri tamamen aselsan ve roketsan tarafindan tasarlandi, uretildi ve testleri de basariyla gecti fakat uzun menzil hava savunma sistemlerinde balistik fuuze teknolojisi gerektiginden turkiye'ninde bu teknolojiyi tek basina gelistirmek icin en az 10 yila ihtiyac duydugundan bu sureyi kisaltabilmek adina knowhow alabilecegi yabanci bir projeye girdi. yani turkiye yaptigi islerde en son teknoloji kullaniyor eger o teknolojiye henuz sahip degilse knowhow destegi satin alip yine kendisi yapiyor. dolayisiyla amerikanin rusyanin 50-60 sene once ki teknolojileri lafi emege saygisizligin otesinde sinir bozucu.

• @semavi Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

@edelweiss Türkiye’nin İlk Milli Jet Motoru Test Edildi. içinde söyledi:

Cunku uretmiyoruz... Birlestiriyoruz sadece... (Size katiliyorum)

Umarim insanlar uretmek ile uretilen urunu tutundurmak (marka degeri) konusunu ayirir zamanla...

Zamaninda bir tane askeri arac uretildi... Kirpi mi neydi yanlis hatirlamiyorsam... Once motorunun bizim olmadigi ortaya cikti, sonra da disinin da israil yapimi oldugu... Firma acikladi hatta... Klasik fadil zihniyeti...

Cadillactan yerli otomobil cikartma rezilligine zaten deginmiyorum... Yurdum insani ise bir araba uretirsek Butun arap ulkeleri bizden alir ruyalarinda... Malezya bir yigin para akitti Protona... Lotusu satinaldi falan... Husran.

Bir arada kendine hayri olmayan Saab olayi uzerinden baya bir sansasyon yaratildi. Nasil olsa cevap veren yoktu, rahat rahat salladilar bati bizi kiskandi engelledi muhabbetini. Giris seviyesi matematikle bile o firmanin ayakta kalmayacagi belliydi... Bunu anlamayanlara ise aslinda saab diye markanin teknik olarak olmadigini anlatmak zaten imkansizdi... Bu konuyu suan CB danismani olan birisi ile uzun sure tartismistim. Sacmaliyordu sozde ekonomist. Cunku ona 'TR alsa sahlanacakti satisi engellediler' demesi emredilmis gazetesinde... Emir demiri kesen diyenler simdi danisman iste...

Son yillarda neyi urettik? Kime sattik merak ediyorum acikcasi...

MArka degerimiz yok. Lobi gucumuz yok... Dunyayi fethedecek silah urettik haberleri var gazetlerde ama Suriyeye karsi kendimizi koruyacagimiz fuze sistemimiz yok...

Oraya gidiyoruz s400 cakiyorlar buraya gidiyoruz baska silah...

Ucak uretecek ulkeye Trump ucak satiyor ayak ustu...

Rus dis isleri bakani SOZCUSU hatun 'RTE'nin aciklamalari kabul edilemez, ozur dilemeli' diyor ve o hafta ozur dileniyor! Bu bir dramdir ama anlayana...

Velhasil ulkede guzel seyler olacak(ti) ama bu kapasite ile hergun iyiye gitmek bir yana dursun bitmis egitim sistemi ile daha kotuye gidecegiz... Sinirsiz bir para kaynagimizda olmadigi icin (petrol-Hac vs) bir sure sonra birakin teknoloji uretmeyi satinalamaz duruma geliriz...

En son honda cikti Turkiye'den... Diger otomotiv firmalari Fasa yonelmeye calisiyor... Ihracattaki en buyuk kalem elden gidiyor...

Tarimi konusmaya gerek yok...

Tekstilde ise anca ABD gibi yerlerde unlu markalarin etiketlerinde hasbel kader Made in Turkey gorursek duygulaniriz vay be deriz... O kadar...

Tabi incir ve kayisiyi unutmamak lazim.. Onlar onemli...

Birlestirme, yani montaj,1980'lerde F16 ile basladi sonra o parcalarin bizzat uretimiyle devam etti. Turkiye 80'lerde 90'larda epey tecrube kazandi ucak sanayi konusunda. SImdi tasarimindan motoruna hatta motor parcalarina kadar kendisi uretiyor.
    texstil, kayisi hikayelerini meraklilarina anlatirsiniz.

son yillarda neyi urettik neyi sattik diye merak edenler izlesin...arastirmak lazim degil mi. pakistan'a satilan 1,5 milyar dollar degerinde 30 atak helikopteri

filipinler'e satilan t129 ataklar

• aselsanda ve tai de elektrikci elektronikci arkadaslarim var....bunlar buyuk oranda parca birlestirme.olan guzel gelismeler var ama gecelim bu milliaraba ayaklarini.zaten boyle birsey imkansiz.yani mecburen bi parca dahi olsa ithal etmek zorundasiniz.bunun yaninda pazar basladi gelsiti yillar once.bu satten sonra turkiye gibi gelismekte olan ulkelerin pastasi buyuk olan bir pazara girmesi cok zor.kaldi ki daha gubre bile uretemiyoruz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

138

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |