Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @hasnotbeen Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Bu arada bisiklet deyince. Yıllardır bisiklet binerim. Olurda amerikaya gelirsem carbon bir Trek alırım diye hayal ediyordum. Malum TR de 60 binden başlıyor. Sonra baktım ki orada da 14K$ mış. Aman tanrım didim.

Araba konusunda da sizinle aynı fikirde değilim aslında ama özellikle bu söylediğinize takıldım. 60binden başlıyor derken biraz abarttınız sanırım.

Trek madone 9.9 alacağım demediğiniz sürece 60binin üzerine çıkmazsınız.
    Giriş seviyesi karbon yol bisikletleri 4-5 bin TL seviyesinde..

• @barış Bey o yüzden @semavi Beye özellikle soruyorum 🙂 Tanıdıklarım New York ve New Jerseyde. Ama yaşam maliyetleri iklim özellikleri bakımından Houston hakkında araştırma yapıyoruz. Bakalım kısmet 🙂

• @semavi Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Beklerim her zaman. Her ihtimale karşı ucuz araba tutuyorum duzgun görürsem. Benim için risk ama bazen yeni gelenlerin 2-3 bine araba bulup şansını denemesi gerekiyor maddi sebeplerden dolayı... Malum dolar kurları...

Temiz ve ucuz buldummu arıyorum arka tarafa ve ilana hile koymuyorum... Özellikle yeni gelenler için o mutluluğu görmek yetiyor. Yoksa 2500-3binlil araç ticari olarak kazandırmıyor hatta boşuna risk benim için....

@semavi Bey kısmet olur oraya göç edersek bu postun çıktısını alıp yanınıza gelicem 🙂 Açıkçası birbirimizi tanımayız etmeyiz ama konu göç olunca bu cevap insanı nasıl mutlu ediyor anlatamam 🙂 Yoksa kimsenin mecburiyeti yok ya da yardım etme azmi.

• @the-black-eagle Yesilkartforum bulana kadar kendimi çıplak ve çaresiz hissediyordum çok fazla korkularım vardı endişelerim vardı başvurdum ama çıkarsa ne yapacağım diye ama forumda o kadar güzel insanlar var ki ne zaman uyuduklarını bile anlamıyorum gece gündüz herkese yardımcı olmaya çalışıyorlar. Herkes uzmanlık alanında elinden gelen her şeyin en iyisini yapıyor hepsine teşekkürlerimi sunarım. Size de @semavi bey araba konusunda yanınızda olacağını düşünüyorum :)))) Tabi zamanı doğrultusunda.. 🙂

• @semavi :))

• @semavi bey oncelikle paylasimlariniz icin cok tesekkur ederim.Amerikaya yeni gelmis bircok arkadasa yardimci olmaya calismak gercekten takdire sayan.Benim size soyle bir sorum olacak biliyorum uzaktan bir araba nasildir anlamak mumkun degil ama sadece sizin de bir fikrinizi almak istedim.Dealer in birinden 2010 model 83000 milde kazasiz bir honda accord buldum.Arabanin tek sahibi olmus 28 tane servis kaydi var arabayi hor kullanmamis bakimlarini yapmis.Test surusu de yaptim arabadan enteresan bir ses gelmiyor.Yalniz kafami kurcalayan 2 sey oldu.Birincisi araba sogukken marsa bastim ama mars almadi.satici soguktan dolayi arabanin bikac gundur calismadigini ve akusunun zayiflamis olabilecegini soyledi.akuyu sarj etti ve arac calisti.bana da mantikli geldi acikcasi ama insan daha marsa basar basmaz calismadigini gorunce bir urkuyor.2.si de carfax raporunu inceledigimde arabanin 62k milde ve 81k milde sanzuman yagi degismis ve ayrica transmission serviced yaziyor (bunu anlayamadim sanzuman tamir mi gormus demek istiyor acaba).Biiyorsunuz sanzumanda bir sikinti olursa halimiz duman.Bir de canimi sikan adam transmission serviced den sonra sadece 2k mil yapmis ve arabayi satmaya karar vermis.Test surusu yaptigimda arabanin vites gecislerinde herhangi bir olumsuzluk farkedemedim.Vites degistirirken de bir vurma ya da gec algilama yok.Yolda giderken de gazi verince tatli bir gecis oluyor bir ust vitese.Bu arada araca 10k istiyor satici.Sizin yorumlarinizi bekliyorum.

• ⭐⭐

Teknik olarak sorunuzun cevabini bilmiyorum ama soyle bi arastirma yaptim.

Abd genelinde arabayla ilgili kriterinize uygun benzer accordlar icin cars.com dan arastirma yaptim. Sizde filtreleri kendinize gore duzenleyip fiyat performans konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.cars.com/for-sale/searchresults.action/?mdId=20606&mkId=20017&mlgId=28864&page=1&perPage=20&rd=99999&searchSource=GN_SELECT&showMore=true&sort=relevance&yrId=27381&zc=33901&userSetIxt=true

Link umarim duzgun calisir

Not: Galeriler icin bu fiyatlara tax, dealer fee gibi bitakim ucretler dahil olmuyor. Go out fiyatlar icin gordugunuz fiyatlara 10k civarindaki arabalar icin 1500 civari bi fiyat daha ekleyin

• 2006-2010 Hyundai Sonata için ne düşünüyorsunuz? parça fiyatları vb konularda

• @goodluck tesekkurler.ben zaten dealer larin sitelerinden, car gurus tan falan arastiriyorum.dealer fiyatlarina bir miktar daha eklenti oldugunu da bliyorum.Mesele fiyat karsilastirmasindan ziyade dogru araci bulabilmek benim icin.Ama yine de sagol:).Bu arada o araci almaktan vazgectim zaten.2 kere sanzuman kaydi var aracin.Ufacik bi ihtimal bile olsa sanzuman sikinti cikarsa tamiri 3000$ dan baslar.

• @richmond Burada bir cok araba gibi Hyundai ninde parca fiyatlari sorun degil. Temizse gayet binilebilir bir araba.

• @zeki-inci

Araba sanziman tamiri gormus olabilir. Acikcasi duzgun yapilan sanziman avantajdir ama bilemiyoruz tabiki...

Normalde yag degisince transmission service yazmis olabilirler filtre degisiminden dolayi.

Yine tekrar edeyim... Amerikan japon vs hikaye artik. Duzgun bakimli bir araba uzun sure goturur sizi... Amerikanin yarisi Amerikan kalani diger araclari kullaniyor... Emin olun bu ulkenin farkli tercihleri olan diger yarisi aptal degil, sadece kendine gore nedenleri var 🙂

• Genel Bilgi Otomatik şanzuman

alt metni
    Otomatik Şanzıman Arıza Belirtileri Nelerdir.
    Otomatik vites araçların arızalanmasına neden olan başlıca faktör kullanıcı hataları, Vites değiştirme tuşuna basmadan vites değiştirmek, ani kalkışlar yapmak, El freninden önce P konumuna almak (Özellikle Rampalarda) gibi nedenlerden sıklıkla karşılaşılmaktadır. Araç sahipleri otomatik şanzıman araçlarının vites kutusunda bir arıza olup olmadığını aşağıdaki belirtiler ile tepit edebilir. Bu belirtiler özellikle ikinci el araç alacak olan kişilerin kontrolleri açısından da oldukça önemlidir.

Otomatik Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?
    • Araç D Konumunda İken Frenden Ayak Çekildiği Anda İleri Gitmesi Gerekir.
    • Araç D Konumuzda Rampa Yukarı İken Frenden Ayak Çekildiğinde İleri Gitmesi yada Olduğu Yerde Kalacak Kadar Direnç Sağlaması Gerekir.
    • D konumunda vites geçişleri arasında ses, titreşim, vurma gibi sorunlar olmaması gerekmektedir.
    • Vites düğmesi (Mandalı) Sağlıklı Şekilde Çalışıyor Olması Gerekir.
    • Araç Hareket halinde iken tüm viteslerde şanzıman sesi stabil olması, farklı uğultu yada titreşimler olmaması gerekir

• Otomatik Şanzıman Neden Bozulur
    Otomatik şanzıman araçlarda sık arıza meydana gelmesinin başlıca nedenleri arasında ilk sırayı kullanıcı hataları almaktadır. Bu hataların birçoğu kolaylıkla önüne geçilebilir hatalar olmasına rağmen, otomativ vites araçların kullanım inceliklerinin bilinmemesinden kaynaklı olarak sonucu arıza ile bitmektedir. Otomatik vites şanzıman neden bozulur sorusuna verfebileceğimiz en sık karşılaşılan nedenleri sıralayacak olur isek;

• Şanzıman yağının azalması yada tamamen yağsız kalması
    • Filtre ve Şanzıman Yağı Değişimi Bakımlarının Zamanında Yapılmaması
    • Ani Hareketlerin Sıklıkla Yapılması
    • Park Ederken El Freninden Önce P Konumuna Alınarak Şanzımanın yükte Kalması,
    • Şıkışık trafikte fazlaca D Konumunda Beklemeler
    • Direksiyon Tam dönüş Halinde İken Ani Hızlanmalar
    • Düğme Kullanmadan Vites Geçişlerine Zorlanma
    Kaynak :otomatik vites

• @Barış Bey merhaba. Park Ederken El Freninden Önce P Konumuna Alınarak Şanzımanın yükte Kalması şeklinde tabiriniz var ancak Türkiye dışındaki ülkelerde el freni olmayan ve bu görevi P konumu yapan otomatik şanzımanlar gördüm. Abd deki çoğu araçta da gördüm. Yanılıyor muyum? Yani görmemiş olma ihtimalim yok el frenini 🙂 Bu seçenek sanırım bu tarz araçlar için geçerli değil. Houston düz bi yer incelediğim kadarıyla. Bu tarz bir durumun orada da olacağını sanmıyorum 🙂

• @the-black-eagle el freni olmayan otomobil yoktur, bazı araçlarda solda pedal şeklinde, belki onları görümüşsünüzdür. Elektronik olanlar var bir de, onlarda da eski usul çekme kolu bulunmuyor.

• @the-black-eagle Yazıyı bilgilendirme anlamında paylaştım benim yazım değil kaynak gösterdim :)))) ama benimde bilgime ters düşen bir anlatım görmedim.. Sayın @VolkanU bu konuda haklıdır el freni olmayan araç yoktur. 🙂 Benim kendi kullandığım aracım dada el freni bulunmamaktadır. Komple otomatik bir çekme kolu bulunmuyor araç kontağı kapadığım zaman kendi çekiyor harekete geçtiğim zamanda kendi indiriyor belki böyle bir araç kullandığınız için gözünüzden kaçmış olacaktır. 🙂

• Selamlar belki önceki sayfalar da bilgiler vardır ancak hepsini okuyamadım. Benim sorum ucuz araba’dan ziyade ortalama 20-30k fiyatlarındaki arabalar için. Arkadaşlar kenarda sırf araç için 10000 dolar para olacak. 1-2 sene de biriktirip öyle almak istiyorum. Sorum şu 27-28 bin dolara maserati ghibli’ler ne bileyim güzel mercedes,audilar görüyorum. Bu arabaları almak imkansız mı? Yani Amerika’da araç masraflarina hakim değilim ama tr’de 500 bin tl olan aracı 26-27’ye görünce insan deliriyor. Bi bilen az çok bilgi verebilirse çok mutlu olacağım. Şimdiden çok teşekkürler 🙂

• otomatik şanzımanların yağı ve mumkunse filtresi 40k mile da bir değiştirilmelidir ve değiştirme işlemi sırasında motor ve şanzıman soğumuş olmalıdır , sıcak şanzımana doldurulacak soğuk yağ şanzıman içindeki plastik valflerin çatlayıp kırılmasına sebep olur, yani yağ değişimi sonrası şanzıman bozulabilir.
    Şanzıman yağı soğutucu bulunmayan araçların şanzıman omurleri kısadır çabuk bozulur, ozel şanzıman soğutucu radyatorler satılır ve sonradan bunlar takılabilir.

• @Barış ve @VolkanU Bey ben araçtan anlayan biri değilim. Dediğim gibi gitmeden önce öğrenebildiğim kadar şeyi öğrenmeye çalışıyorum. Hoş ne kadarı aklımda kalacak tartışılır 🙂 ama bu bilgileri okuyunca baktığım nissan altimalar da el freni yok. O nedenle özellikle sordum. Malum mekanikten hiç anlamam ve aracın sorun çıktığında en çok masraf yapacak yerleri. İlk etapta araç 2 lira 3 lira bile olsa çöpe atacak paramız yok. Düzen oturtunca belki önemsenmeyecek ama ilk zamanlar sıkıntı. O nedenle en fazla 5 yaşında mümkünse az km yapmış araçları kontrol etmeye başladım. Hertz falan da satıyo araç. Düşük mile kazasız falan ama işte kiralık araç nasıl kullanılmıştır kaygısı var. Bunları da okuyunca kafa hepten patatese dönüyor 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |