Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@busradincer Tebrikler, vizeleriniz hayirli olsun. Maskat bu sene bildiginiz gibi disaridan oturum izni olmadan dosya tasidi ve size vermemesi anlamsiz derecede yorucu olmus, gecmis olsun, neyse ki bir cok kisiyi uzen Ankara yuzunuze guldu. ABD'de bol sanslar ailenize...hem gecmis hem de hayirli olsun tekrar.

• Herkese merhaba,
    Yaklaşık 1.5 yılın sonunda bu muhteşem foruma mülakat deneyimimi yazıyor olmanın heyecanı ve gururu içerisindeyim. Umarım geçmişteki yorumların bana ışık tuttuğu gibi gelecekte de birilerinin hayatına dokunabilirim. Bu nedenle biraz detaylı yazacağım 😊 Bir kahve eşliğinde iyi okumalar dilerim 😊
    Green Card çekilişine hem benim hem eşim üzerinden başvuru yaptık ve ben ilk başvurumda kazandım, mücadelemiz 7 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 19:00 da başlamış oldu. Süreç ile ilgili daha önceden epey araştırma yapmıştık. Kazanma sevincini hemen bir tarafa bıraktık ve hızlıca DS260 formunu doldurmaya başladık. Geceleri uyumadan eşimle nöbetleşe formu doldurduk. Sistem o kadar yavaştı ki formu tamamlamamız tam 3 gün sürdü ve 10 Mayıs da Submit edebildik. Sonrasında yoluma ışık tutan yeşilkartforumu okumaya aslında bu sürecin çok da kolay ilerlemeyeceği konusunu anlamaya başladım. Hele ki CN 305xx olunca işimin çok zor olacağını idrak ettim. Hemen sürecimi imzaya taşıdım, telegram gruplarına üye oldum ve green card savaşımız böylelikle başlamış oldu. Artık dosya taşıma yapmadan vize alamayacağımı bildiğim için erkenden araştırmaya başladım, dünyanın her yerine dosya taşıyan kişilerin yorumlarını defalarca okudum. En kolay taşıma yöntemi KCC ile olacağını düşünerek henüz CN aktif olmadan akraba bağlantılarım ile Sırbistan’dan çalışma ve oturum izni aldım, defalarca mail atmama ve aramama rağmen ne KCC ne de Sırbistan benim dosyamı taşımadı. Durumunuz taşımaya uygun değil diye defalarca cevap aldım. Bu süreçte @cerkezkizi09 Gökçe’nin desteği içi sonsuz teşekkür ederim. Bıkmadan sorularıma cevap yazan @gucarslan Uğur Bey’in desteği inanılmazdı. Gözümüz bir yandan da Ankara da ve inanılmaz kötü bir mali yıl gerçekleştirdiğine şahit oluyorduk. Ara ara moralimiz çok bozuldu vazgeçmeyi düşündük hatta bir ara bıraktık. Sonrasında özellikle kızımız için bu şansı kaçırmanın aptallık olacağını düşünüp motivasyonumuzu tekrar kazandık ve Viyana çıkartmasını nasıl elimizden kaçırdığımızı gördük 😊 Sonrasında galaksi üzerinde ki tüm Amerikan Konsolosluğu olan ülkelere mail atmaya başladık bazılarından direkt ret geldi bazıları hiç cevap bile vermedi, bu arada cevap beklerken Telegram grubumuzda Maskatın taşıma kabul ettiğini heyecanla okudum @cerkezkizi09 Gökçe beni hemen uyardı hızlıca 36B 1 yıl Multi Entry vizeye başvurdum 50 Omar ücreti vardı, asıl talihli ben olduğum için sadece kendi adıma başvuru yaptım tam 40 dakika sonra vizem mail adresime düştü. 21 Mayıs’ta US Embassy Oman sitesi form üzerinden pasaportumu, vizemi ekleyip taşıma talebimi ilettim. 22 Mayıs’ta dosya taşımayı kabul ettiklerine dair mail geldi, inanamamıştım. Birkaç gün sonra KCC ye dosyamın nerede olduğunu öğrenmek için mail attım ve Maskatta olduğunu öğrendim. Hızlıca eşime ve kızıma 36B 1 yıl Multi Entry aldık bu platformda tanıştığımız @SeyfettinB @skinett11 @nurancubuk ile 3 Haziran’da Maskata giriş yaptık ve 4 Haziran’da çıktık böylelikle birinci yolculuğumuz tamamlandı. Artık mülakat tarihi beklemeye başladık. 24 Temmuz’da o güzel maili aldım mülakat tarihimiz 5 Eylül de attığım çığlığı unutamayacağım 😊 Hızlıca sağlık raporu için randevu oluşturdum NMC Hospital Whatsapp üzerinden iletişim kuruyor. Ben, kızım ve eşim için 24 Ağustos tarihine randevu verdi böylelikle ikinci Maskat yolculuğumuz için uçak biletlerini almış olduk.
    24 Ağustos 2023 Perşembe Sağlık Raporu NMC Hospital Maskat Deneyimi,
    @lumos Tuğba Hanım bizim adminiz iyi ki varsınız teşekkürlerimi borç bilirim. Kendisinin sayesinde Türkiye de hızlıca FSM Eğitim araştırma hastanesinde ben ve eşim antikor testlerimizi yaptırdık. Sonuçları E devletten İngilizce olarak alıp doktora kaşe imza yaptırdık. Eksik aşılarımızı eczanelerden arayıp bulup Aile hekimimiz olan sağlık ocağına yaptırdık ve aşı kartlarımızı oluşturduk. Kızımız 11 yaşında ve aşılarının tümü tamamdı sadece grip aşısı oldu. Onun da aşı kartını aldık (Covid 19 aşısı Umman’da da 12 yaş üzeri istiyorlar). Aşı kartlarımızı, ameliyat ekipriz raporlarımızı ingilizce tercüme ettirip dosyamıza koyduk. Sağlık kontrolü çok hızlı ve akıcı oldu buradaki herkes çok yardımsever ve güler yüzlü. Pasaport, 5 adet 5x5 fotoğraf, mülakat mail çıktısı, ekipriz raporları, aşı kartları ve antikor testleri istenilen evraklar. Raporlarımızı 4 Eylül Pazartesi mülakattan 1 gün önce teslim alacağız. Ertesi gün Türkiye ye dönüş yaptık. Zaten 1 hafta sonra Maskata tekrar dönecektik 😊
    05 Eylül 2023 Salı Maskat Mülakat Deneyimi
    Salı günü gerçekleşecek olan mülakatımız için üçüncü defa pazar gecesi SAW havaalanından uçağa bindik sabaha karşı Maskatta yani ikinci evimizde idik 😊 Bu arada tüm konaklamalarımızı İntercity Hotelde yaptık kesinlikle tavsiye ederiz.
    Ben, kızım ve eşim bütün evraklarımızı hazırlayıp 09:30 olan mülakatımız için 08:15 de konsolosluğun önündeydik ve avluda beklemeye başladık. Gruptan arkadaşlarımız ile sohbet ederek biraz heyecanımızı yatıştırdık. Randevu saatine göre sırayla almaya başladılar. Bizi tam 09:15 de içeri aldılar. Xray dan geçmeden önce tüm takılarımı, saatimi çıkarttırdılar sadece takılarımı geri verip çantamı alıp emanete koydular. Dosyalarımız eşimin sırt çantasındaydı sırt çantasındaki özel eşyalarını boşaltıp benim çantama koydular ve eşim çanta ile içeri girdi. Mülakatın gerçekleşeceği salon oldukça küçüktü arkadaşlarımızı görünce yüzümüzde bir gülümseme oluştu 😊 İçerde Kenyalı, Filipinli, Hindistanlı kişiler de vardı. Belli ki bekleme süremiz biraz uzun olacaktı. Bekleme sırasında bizden önceki arkadaşlarımızın vizelerinin onaylandığını duymak inanılmaz mutluluk vericiydi.
    Evrak teslim etme sırası bize geldi;
    Maskatta istenilen evraklar, tümü İngilizce.
    Asıl talihli,
    • Pasaport orijinal, renkli fotokopi
    • 2 adet 5x5 fotoğraf
    • Vukuatlı nüfüs kayıt örneği, çeviri + noter + apostil + fotokopileri
    • Formül A belgesi + apostil + çeviri + fotokopi
    • Formül B belgesi + apostil + çeviri + fotokopi
    • Evlilik cüzdanı ve renkli fotokopi
    • Arşivli adli sicil kaydı + apostil + fotokopi
    • Banka dökümü, hesap ekstresi ve imza sirküleri + fotokopi
    • Lise ve Üniversite diplomalarının çeviri + noter + apostil + fotokoplileri
    • Sağlık raporu
    Eşim için ;
    • 2 adet 5x5 fotoğraf
    • Formül A belgesi + apostil + çeviri + fotokopi
    • Formül B ve evlilik cüzdanı ekstradan istenmedi.
    • Evlilik cüzdanı ve renkli fotokopi istenmedi.
    • Arşivli adli sicil kaydı + apostil + fotokopi
    • Diploma istenmedi.
    • Askerlik terhis belgesinin çeviri + noter + apostil + fotokopi
    • Sağlık raporu
    11 yaşındaki kızım için;
    • 2 adet 5x5 fotoğraf
    • Formül A apostil + çeviri + fotokopi
    • Sağlık raporu
    Evraklarımızı teslim ettik 990 Dolar nakit olarak ödedik ve 10 dakika sonra sıramız geldi ve mülakata başladık. Pozitif güler yüzlü bir Madame bizi karşıladı 😊 Bu arada benim İngilizcem kötü olduğu için eşimin yardım etmesine izin verdiler.
    Sırasıyla sorduğu sorular;
    • Öncelikle yemin ettirdi üçümüz de yemin ettik ve parmak izlerimiz alındı kızımın yerine ben veridim 😊
    • İkinizin de ilk evliliğimi, kaç yıldır evlisiniz , nerede tanıştınız?
    • Hiç tutuklandınız mı?
    • Türkiye dışında başka bir ülkede 6 aydan fazla yaşadınız mı?
    • Mezun olduğum okul, mezuniyet tarihi ve bölümü?
    • Türkiye de ne iş yaptığım?
    • Amerika da tanıdığımız var mı?
    • Nereye gideceksiniz?
    • Ne iş yapacaksınız? Eşime de bana da sordu.
    Ve o güzel sözler ağzından döküldü “ Everything looks good, i approve your visa “ ve bu güzel tecrübenin muhteşem güzel sonucu. Hala Maskattayız pasaportlarımızı bekliyoruz.
    İşte bu 1,5 yıldır yaşadığım sürecin hikayesi, yazmadığım unuttuğum detaylar eminim ki vardır. Yeşikartforum olmasa bu süreci tamamlamam mümkün değildi. Uğur bey, Gökçe Hanım, Tuğba Hanım ve soru sorup cevap aldığım herkes iyi ki varsınız. Allah herkese bu güzel duyguyu yaşatsın. Benim sürecim ile ilgili gelecek soruları memnuniyetle yanıtlamaya hazırım. Herkesin yolu, şansı, bahtı açık olsun.
    Sevgilerimle

• @salihzeki Ben ilk Irvine/California'ya giriş yapacaktım fakat aynı segmentteki evler California'da min. $3000 den başlıyor. Houston'da ise ortalama $1500-2200 arasında. Eyalet vergisinin olmaması da cabası 🙂

• @burcugulsn hanım çok çabaladınız ve sonunda vizenize kavuştunuz. Vizeyi en çok hak edenlerdensiniz. Emek emek emek... Amerikadaki hayatınızda eşiniz ve kızınızla her şey gönlünüzce olsun.🙏🏻 Maimi tatilimizde görüşmek üzere 🙂

• @busradincer evet maskatta sehirlesme cok guzel planlanmis bende begenmistim. hakkinizda hayirlisi olsun. Amerika'daki hayatinizda da saglikli mutlu bir yasam diliyorum 🙏🏻

• @Seda-Taşdan Teşekkürler Seda hanım. Umarım siz de vizenize kolaylıkla kavuşursunuz. Yolunuz açık olsun.

• @SeyfettinB Hepimiz çok çabaladık ve şükür ki kazanan olduk. En kısa zamanda görüşmek üzere 🍀

• @burcugulsn Cok mutlu oldum adiniza. Tebrik ediyorum. 💕

• @beyzakr çok teşekkür ederim isteyen herkese nasip olsun 🙂

• ⭐⭐

@burcugulsn Gozunuz tekrar aydin olsun Burcu hanim, vizeleriniz ugurlu olsun, genc arkadasimizin da yolu apaydinlik olsun. ABD'de de bol sanslar.

• @lumos çok teşekkür ederiz her şey için Tuğba hanım hepimizin yolu açık olsun.

• @burcugulsn Tebrikler Burcu hanım vizenizi iyi günlerde kullanın. İnşallah pass.larımızı çok beklemek zorunda kalmayız 🙂 Açıkçası biz ailecek bir an önce işlerimizi tamamlayıp US'deki yeni hayatımıza başlamak için sabırsızlanıyoruz.

• @SeyfettinB iyi düşünmüşsünüz. Bu durumda greencard gelecek adresi amerika’ya girişte değiştireceksiniz sanırım.

• @deep_blue çok teşekkürler hepimizin yolu açık olsun, Amerika hayatımız umarım vize süreci kadar meşakatli olmaz 🙂

• @burcugulsn vizeniz hayırlı olsun. Ailenizle beraber amerika semalarında güzel günlerde kullanın.

• @salihzeki USCIS ödemesi yaparken değiştirdim fakat havaalanında yine police officera yeni adresi beyan edeceğim

• @salihzeki çok teşekkür ederim 🙂 hepimiz inşallah

• Arkadaşlar benim pasaportum ve sarı dosyam elime ulaştı. PTT den aldım.
    Şimdi uscis ödemesini şimdi mi yapmam mantıklı olur yoksa amerikaya girdiğim de mi?
    Parayı ödersem greencardım adrese gönderilir mi hemen yoksa ben amerikaya ayak bastığımda mı hazırlanıp gönderilir?

• @Mr-alikaya Uscıs odemesini Amerika'ya giriş yapmadan ödemeniz önerilir. Size verilen sarı zarfla birlikte ödeme ile ilgili de bir evrak vermiş olmalılar. Siz ödeme yapsanız bile kartınız giriş yaptıktan sonra basılacak ve siz gitmeden önce adrese gitmez.

Aşağıdaki linkten ödeme aşamalarını takip edebilirsiniz.
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/113/uscis-immigrant-fee-ödeme-ekran-görüntüleriyle

• @Mr-alikaya ödemeyi amerika’ya girmeden yapmalısınız. bir arkadaş iki-üç hafta önce yapmanız en iyisi demişti. Amerika’ya ayak basıp zarfınızı teslim etmeden greencard göndermezler, ama parayı erken ödemeniz zarfı teslim ettikten sonraki prosesi hızlandırabilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

67

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.2k

| | | |