DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @mstfak Teşekkür ederim. Herkesin dileğine kavuşmasını dilerim.

• Tebrik ederim arkadaşlar. 4 ağustosta mülakatım var. Bu tecrübeleri okumak yol gösterici olacaktır.

• @gkmn ben de 28 temmuzda girdim. Ama hala ap … iyi düşünüyorum. Mail de gelmedi çünkü.

• Herkese iyi aksamlar degerli arkadaslar ,birbucuk yildir hatta neredeyse iki yildir esimin de benim de ailelerimizin hastaliklari ameliyatlari vs derken daldik gittik ve elimize gecen firsati degerlendiremedik simdi ugrasiyoruz ama olur mu onu da bilmiyoruz. Umariz ki sansimiz vardir ve cok gec olmadan olumlu donus aliriz. vizelerini alan tum Yesilkart Forum ailesi uyelerini gonulden kutluyorum.

• Cok fazla harcama yapmak zorunda kalan arkadaslarim hic merak etmeyin vizelerinizi aldiktan sonra yaptiginiz masraflar akliniza bile gelmeyecek herseye degecek . Hersey gonlunuzce olsun.

• @gozgu2007 Çok hızlı yurt dışı konsolosluklara mülakat talebinde bulunun. Şansınızı deneyin

• @gozgu2007 Sizin de tez zamanda vizenizi almanızı dilerim

• Merhaba Değerli Arkadaşlar,
    Size mülakat deneyimimi aktarmadan önce birkaç satır bir şeyler karalamak isterim. Bir gün greencard'a başvuracağımı ve burada deneyimlerini paylaşacağımı hiç tahmin etmezdim. Seneler seneler önce hep duyardım greencard diye bir şey varmış da çekilişi kazanıp bilmem kimler Amerikaya gitmişler diye. Hep aklımın bir ucunda bir gün başvururum var ama hep kaçırıyorum, çok da takip etmiyorum açıkçası. Aradan yıllar geçti. Pandemi gelmiş, bir gün işimden olmuşum. Başlarım böyle işe dedim aldım tazminatımı bir kısmını kendime bıraktım bir kısmını dolara yatırdım ufak bir kısmıyla da kendime çizim tableti aldım. Hesabıma dijital çizimlerimi falan atmaya başladım. İyiki almışım dedirtecek kadar da tatlı etkileşimlerim oluyor zaman zaman. Neden bunu anlatıyorum? Çünkü hayatta her şey domino taşı gibi birbirini izleyerek gidiyor. Hiçbir şey boş yere olmuyor. Kötü şeyler iyi şeyleri doğurabiliyor. Her neyse...sonra California'daki uzak kuzenim yazıyor bir gün "Kız Greencard'a başvursana diye" bilmiyorum falan derken bir bakıyorum kendime 6 aylık pasaport çıkartıp başvurmuşum. Elimde para da var tabii. Harca babam harca. Ama böyle ölmüyorum Amerikaya gideceğim diye açıkçası. Ben zaten avrupacıyım. Takmıyorum. Çıkar ya da çıkmaz, bakarız. Ama bir yandan da minik bir umudum ve şımarıklığım var, ilk defa başvuruyorum, az buçuk avrupalılara benziyorum diye. Velhasıl genelde benden yana olmayan şans ilk defa beni buluyor. Bu arada danışmanlık mı yapıyorlar ? Dolandırıcılar mı ? Bu bedava bilgileri niye veriyorlar diye anlamlandıramadığım bu forumu buluyorum ( Şüphecilik hep var ). Forumdan geçen sene kazanan bir adaşımı bulup sorular soruyorum. Canım Begüm, teşekkürler. DV2023 telegramına katılmamı ve güvenebileceğimi söylüyor. O vesileyle hiç kullanmayı bilmediğim telegrama da girişimi yapıyorum ve sizlerle tanışıyorum. Pat küt daha önce sorulmuş soruları soramayacağımı, daha da araştırmam gerektiğini de ağzımın payını alarak öğreniyorum 🙂 Bu arada ilk girenlere lütfen kızmayın ve empati yapın sevgili yöneticiler. Bence grubun bir düzeninin olduğu ilk başta giren kişi anlamıyor. Belki de biraz laçka bir gruptur diye düşünülüyor ve soru soruluyor olabilir. Neyse konumuza dönersek : Greencard kazanmış olmak bana uğruna savaşmam gereken ( Belgelerle iyi boğuşuyorsunuz ) , geleceğe bütün bakışımı değiştirecek, hiç beklemediğim farklı bir kapı açıyor. Merak etmeyin dostlarım, bu kapıdan en çok da kendi kapısının açılmasını bekleyenler için geçeceğim ve orada mücadele edeceğim. Şans sizinle olsun. Her zaman diyorum bu olmazsa başka bir şey. Şimdi de biraz mülakatımı anlatayım:

*Unganlara 19 Haziranda girdim. Bunun da bilgisini vereyim.

MÜLAKAT DENEYİMİM - 28 TEMMUZ 2023 8:45

Burada mülakat diye yazdım ama buna görüşme ve belge teslimi demek daha doğru olur. Sizi almak için uğraşıyorlar zaten. Yoksa niye çağırsınlar. Yeterki belgelerinizde eksiklik olmasın ve ikna edici olun. Ben Ankaraya en büyük destekçim annem ve babamla geldim. Ulustaki Asal Otelde kaldık. Odalar temiz, kahvaltı dahil, garajı var ve kendi aracınızla en fazla 13 dk sürüyor konsolosluğa. Trafiğe de hiç denk gelmedik. Otel çok soruluyor diye söylemek istedim.
    8:45'teki randevuma araçla kısa sürdüğünü hesaplayamadığım ve heyecanlandığım için 7:00 - 7:30 gibi geldim. Konsolosluk önünde gölgeli oturma yerlerinde bir sürü insan oturuyor ve vezne önünde bir o kadar da insan sırada bekliyordu. Ne yapacağımı bilemediğim için önce sıraya geçtim. Etrafıma bakındım benim gibi belgeleri olan biri var mı diye ve en son birini buldum. Greencard talihlisi olup olmadığını, randevu saatini sordum. Beyefendinin de 8:45'teymiş randevusu ( “Aaa siz de mi?” diye tepki almadığım ve forum samimiyetini görmediğim için forumdan olmadığını düşünüyorum kendisinin ) Sırada bekleyenler de 7:30 - 8:00 sırasıymış. Vezneden azar işitmeyi göze alamadığımdan oturma yerlerine geri oturdum. Birinin sizi çağırmasını beklemeyin arkadaşlar insanlara mutlaka sorun. Tabii ki vezneye de sorabilirsiniz. Sadece ben çekindim sormaya. Saat daha yeni 8 olmasına rağmen bir kızın 8:45'leri alıyorlarmış demesiyle ayaklandım ve kıza tekrar sorup, vezneye ilerledim. Eski pasaportumla başvuru yaptığımı belirterek ( Her yerde belirtmeme rağmen almadılar bu arada ) yeni pasaportu verdim. Bu arada yukardan açmalı bir çekmece sistemi varmış veznenin. Kaldırıp pasaportu koyup kapatıyorsunuz. Benim kafada nedense cam altından veriliyor olarak kalmış o kadar okumama rağmen. Pasaportu kontrol edip yanda bulunan girişte sırada beklememi istedi. Girişte adınız okunup pasaportunuz veriliyor ve havaalanlarındaki gibi eşyalarınızı koyup güvenlikten geçiyorsunuz. Benim belgelerim dışında hiç bir eşyam yoktu. Şunu alabilir miyim diye sormak yerine almasanız daha iyi olur arkadaşlar. Eşyalarını tanımadıkları insanlara emanet edip karşı tarafı bekleten çok insan gördüm. Oradan 5 dk içinde çıkmayacaksınız. Benim bir buçuk saati buldu çünkü. Yazıktır. Otelde bırakın, emanetçide bırakın ama bırakın. Tanımadığınız insanlar sizi beklemek zorunda kalıyorlar. Sırada tanıştığım kızla ( Başka bir vize türü için gelmiş ) beraber herkesin bahsettiği uzun bahçeden ilerleyip sola dönüp diğer binaya giriş yaptık. Kapıdan itibaren sağdan başlayıp sola ilerleyen bir vezne sırası vardı. Sola ilerleyen sıranın yanında uzunca bir masa var. Bu masa belgelerinizi kontrol edebilmeniz için. Sol tarafta da bizi karşılayacak olan hayattan, insanlardan ve işinden nefret ediyor gibi görünen bir beyefendi ve hanımefendi vardı. " Pasaportlarınızı, DS... formunuzu v.b belgelerinizi hazırlamış olarak gelin " diye bağırdı herkese hanımefendi. Ben de panikle bütün ne belgem varsa çıkardım. Halbuki pasaportuma kağıt yapıştıracak kişilerin onlar olduğun emindim ve belge istemeyeceklerini biliyordum. Bana sıra gelince pasaportumu aldı. Belgeleri uzatacak gibi olurken " Siz greencard için gelmişsiniz belgeler lazım değil " dedi. Bir kağıt verdi. " Yandaki sandalyelere oturup okuyabilirsiniz. Sonra bana getirin " dedi. Kağıtta vizemi yakabilecek durumlardan ve ödediğim parayı geri alamayacağımdan bahsediyordu. Sonra geri verdim. Bana nispeten kibar davranan hanımefendi " Belgelerini tam hazırlayıp gel, geç sıraya " diyerek benimle beraber sıraya girmiş olan kızı haşladı. Veznenin hemen sağında bulunan sandalyelerin orada da bir sıra vardı. Ben sıradaki şeyin ödeme olduğunu bildiğimden o tarafa doğru yöneldim ama kimse beni yönlendirmedi ( Başkalarına sormaktan çekinmeyin ). Sırada greencard muhabbeti yapan bir kaç kişi duyunca belgelerini de görünce hemen ben de sıradaki muhabbete daldım. Buradan Alper, Gökmen ve Hazal'a , Hüseyin abi ve Şükran Ablaya tekrardan selamlarımı yolluyorum. Sırada heyecanımızı, korkularımızı, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı paylaşırken bütün o stres üzerimden kalktı. Herkes birbirinden güç alarak sırada ilerledi gibi bir şey oldu. Pasaportumu tekrar verdim. Vezneye ödememi ( 330 USD ) 400 USD verip 70 USD alarak yaptım. Bana bir sıra numarası verdi ( V78’di benimki ). Dönüşte hemen yandaki sırada bizim ekiple koyu muhabbete dalarak sıramızı bekledik. Burada uzun bir sıra olmamasına rağmen sıranın gelmesi çok uzun sürüyor. Hatta bütün saatinizi burası yiyor diyebilirim. Bize bakan 3-4 vezne falan açıktı. “ Aman ha bir tanesi çok fenaymış dosyalarınızı hışırdatmayın çok " diye de uyardım bizim ekibi. Ben denk gelmedim ama maalesef denk gelen oldu bizden. Bana denk gelen hanımefendi nötr bir insandı. Bir kabalığını görmedim. Sırayla bütün dosyalarımı verdim. Ben her bir poşetin üzerine Adli Sicil İng, Nüfus Kayıt TR, Pasaport… gibi yazılar yazdım. ( Ayrıca önemli ve az önemli diye de renkleri var. Benim manyaklık seviyesi adfgh ) O yüzden hemen saniyesinde her istediğini teslim ettim kadının. Siz de öyle yapabilirsiniz. Kağıda değil notunuza bakıp hemen çıkarırsınız böylece. Bir de hanımefendi bana daha önce yurtdışında yaşadınız mı diye sorunca “ Ben Erasmus programıyla İspanyada 4 ay kalmıştım fakat DS260’ta 8 ay yazmışım. Kanıtlamak için eski pasaportum da yanımda isterseniz. Ne yapmam gerekiyor ? ” diye sordum. “ 1 yıl olması lazım onun için, gerekmiyor ” dedi. Adresi ayrıca kağıda yazdığımı ve isteyip istemediklerini sordum. Gerek yokmuş. İçime su serpildi özellikle Erasmus muhabbetinde. Siz yine de bütün kanıtlarınızı yanınızda getirin dostlarım. Gerekli belgelere geçersek :

• Pasaport
    • 5x5 2 Adet fotoğraf
    • Adli Sicil Kaydı ( Arşiv kaydı içeren, İngilizce )
    • Nüfus Kayıt Örneği ( Nüfus Aile, Vukuatlı, Türkçe )
    • Hesap Dökümü ( Toplamını verdim. Türkçe )
    • Diploma Aslı ve Fotokopisi

( Sizin kişiye bağlı olarak askerlik, evlilik ve mahkeme belgelerinize ihtiyacınız olacak. Benim belgelerim bu şekildeydi. Bunu unutmayın. )

Ben yanımda ek olarak Ais kaydı çıktısını, kabul çıktısını, DS260 onay çıktısını, traskriptlerimi, eski pasaportlarımı hatta dökümanların türkçe ve ingilizce bütün kopyalarını getirdim fakat istemediler. Ben belge teslimi boyunca hiçbir belgeyi elimi daldırıp uğraşarak çıkartmadım, hep güler yüzlüydüm ve sorularımı kibar bir şekilde sordum. Belki o yüzden belki de iyi birine denk geldiğim için moral bozucu bir şey yaşamadım. Siz de moralinizi bozmayın kaba davranırlarsa. Adını sanını bilmediğiniz, bir daha görmeyeceğiniz biri. Moral bozmaya değmez. İsterse masaya çıkıp tepinsin, siz belgelerinizi doğru vermeye bakın 🙂

Bu sefer de aynı sıra numarasıyla eski yerimize dönüp mülakatı beklemeye başladık. Aynı bankalarda olduğu gibi oturuyorsunuz hemen dibinizde birileri görüşme yapıyor. Odaya falan alınmıyorsunuz yani. Sorular cevaplar gayet net duyuluyor. Bu arada mülakatı yapan iki beyefendi de aşırı sempatikti. Biz artık “ Aa bu adam daha sempatik sanki bu gelse keşke. Kime ne gelecek acaba ? “ diyerek resmen at yarışı oynadık. Biz beklerken ekranlar bozuldu ve isim olarak çağırılmaya başlandık. Bana herkesin bildiği sarışın Amerikan beyefendi geldi. Hiç gerginliğimi hissettirmeden gülerek merhaba dedim :

A – Amerikalı Beyefendi B – Ben A/Ç – Çevirmenle beraber

*Böyle bir seçenek olmasa da ben beyefendiye jest hem de kendime avantaj olması açısından görüşmeyi bir şekilde Türkçe - İngilizce götürmeyi başardım ( Hınzır gülüş ) . Yanımızda çevirmen de vardı tabii. Ben soruları hep çevirmenin de söylemesini bekledim çünkü anlamamaktan korktum açıkçası.

A: Görüşmeyi Türkçe mi İngilizce mi yapmak istersiniz. ( ING )
    B: Türkçe tercih ederim ( ING )

Burada bir cümlelik yemini okuyup sağ elimi kaldırıp yemin etmemi istedi. Çevirmen de çevirdi.

B: Yemin ederim ( ING. Bence karşı tarafa sadece türkçe yemin ederim bile demeyip evet demek saygısızlık. Uzunca bir cümle söylemeseniz bile bir " I swear " deyiverin arkadaşlar )

Sonra önce sol sonra sağ 4 parmak izimi ve ardından baş parmak izlerimi makineden aldı.

A/Ç: Lisans Mezunusunuz değil mi ? ( ING )
    B: Evet. Grafik Tasarım. ( TR )
    A/Ç : Hesabınızda ne kadar var? ( ING )
    B: 15.000 USD ( TR )
    A: Güzel. Nerede yaşayacaksınız ? ( ING )
    B: Wisconsin. ( Wisconsin’de tanıdığımızın var fakat ben NY’a gitmeyi planlıyorum. Bunu görevliye söylemedim tabii ki. Üzgünüm Amerikalı beyefendi 😞 )

Beyefendi heyecanlanıp gözlerini patlatarak kendini gösterip ben de oralıyım demeye getirdi. Gülüştük.

A/Ç: Orada ne yapmayı planlıyorsunuz ? ( ING )
    B: Grafik tasarım. ( Heyecandan olacak herhalde çalışmış olduğum “ Önce başvurularımı yapacağım eğer olmazsa bir süre hizmet sektöründe çalışır daha sonra kendi işimi bulurum ” kısmını söylemeyi unuttum. )

Yine de tek cümlemden etkilenen bir yüz ifadesi yaptı. ( Yanlışlıkla özgüvenli gözüktüm galiba adfgh )

A/Ç : Daha önce başka bir ülkede yaşadınız mı? ( ING )

O arada beyefendi bilgisayarda bilgilerimi kontrol ediyordu. Ben de çevirmene İspanya ve forumdaki yanlış yazımı ve pasaportumun yanımda olduğunu aktardım. O da beyefendiye aktardı ve bence kanıtlayabiliyor olmam da hoşuna gitti adamın.

A/Ç: Wisconsinde nerede olacaksınız? ( ING )
    B: …………’de. Aile dostumuzun yanında.( Burada görüp beyefendiyi etkilemek için şehrin kulanılmasını istemediğim için gizliyorum. Ayrıca beyefendinin kişisel bilgisine girer. )

Gözlerini daha da açınca bir bakıma hemşeri olacağımızı öğrendim. Çok sempatikti.

B: Gerçekten mi? ( ING )

Gülüştük.

A: Vizenizi Onaylıyorum. Bir hafta içinde pasaportunuza vize basılır. ( TR )

O kadar güzel muhabbet ediyorduk ki vizenizi onaylıyorum diyeceğini unuttum ve o da çat diye söyleyiverdi.

Ve 31 Temmuz 2023 13:30 itibariyle AP gözüken durumum da sitede ISSUED oldu.

Küçük bir not: Oradaki hiç bir akrabanıza ve arkadaşınıza size yardım edecek diye güvenmeyin. Bunu konsolosluktaki arkadaşlarla da konuştuk. Amerikada yaşayanlar biraz Amerikanlaşıyor bsna kalırsa. Daha bireysel hareket ediyorlar. Greencardla gitmedilerse hele size karşı bir hasetlikleri var. Size evini açacak diye beklersiniz, tebrik edip geçerler 🙂

Umarım upuzun yazımla sizi sıkmamışımdır. Ben detayları öğrenerek hareket etmeyi severim. Aynısını da sizin için yapmak istedim. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim. Siz de bana şans dileyin 🙂

• Cok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler 2024 talihlisi olarak sizlerin deneyimleriniz bize bir ışık olması umuduyla. Yeni hayatınızda başarılar .

• ⭐⭐

@lumos Evettttt nihayet deneyimini yazabildin arkadaşım. Çok emek verdik , bülten bekledik , hesap yaptık , çok dertleştik ve karşılığını aldık nihayet. Artık valizleri toplayıp kıtayı değiştirme vakti. Fazla gecikmeyin bekliyoruz , selamlar.

• Sayın @Whocares99 gözünüz aydın. Yeni hayatınızda başarılar.

• Sayın @lumos tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar dilerim.

• @itsallbegs tebrikler vizeniz hayırlı olsun. "Aaa sizdemi" demediğim için özür dilerim ben herkesin green card mülakatı için geldiğini düşünüyordum. 😂😂

• @itsallbegs tebrikler Amerika da mutluluklar ve başarılar ☺

• @idilgokcen sakin olun biz 21 temmuzda girdik 24 temmuzda issued oldu 25inde elimize ulaştı

• ⭐⭐

@lumos Vizeniz hayırlı olsun.2023 kazananları gerçekten çok çetrefilli yollardan geçerek tırnaklarıyla kazıyarak alıyorlar vizelerini.Bizlerede tebrik etmek düşer.Amerikadaki yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• @Şener-Uysal teşekkür ederim 🙏

• ⭐⭐

@achillesoag haklisin, kan, ter goz yasi... En kisa surede gorusmek uzere arkadasim. 💪 🍀

• @itsallbegs Ben cok duydum bunu turkun turkten baska dusmani yoktur derlerdi hep Amerikada ama bu grubun uyeleri farkli olacak bence...

• @Ercan-Geçgin Kolaylıklar diliyorum. Aman evraklara dikkat edin. Evlilik cüzdanının aslını ve 2 adet fotokopisini almayı, çocuklar için de vukuatlı nüfus kayıt örneği için kendi evrağınızı çoğaltmayı unutmayın.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

130

42.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

432.2k

| | | |