Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 23 Haziran Unganlar

İlk olarak, İstanbuldan Ankara'ya dün gece itibariyle geldim. Unganlara yakın otelde konaklıyorum. Sabah saat 10.15 deki randevuma biraz geç kaldım fakat bir şey söylemediler. Öncelikle 4.kata çıkmanız gerekiyor. Ordan sizin kaydınızı yapıp, muayenenizi gerçekleştiriyolar. Kayıt yaptıktan sonra isminizle sesleniyolar. İçeride Türk olarak ben vardım geneli yabancı uyrukluydu. İsmimi seslendikten sonra içeri geçip önce boy ve kilo ölçüm alındı. Ardından önlüğümü giyip, doktor muayenesini beklemeye başladım. Hastalığın var mı kullandığın ilaç var mı diye hızlı hızlı sorular sordu. Ardından iki omzuma ikişer aşıdan toplamda dört aşı oldum. Üzerimi giydikten sonra, tekrar içeri geçip ödememi aldılar. Muayene ve aşılar toplamda 7348 tl tuttu. Ardından 3.kata yönlendirdiler. 3.kattan pasaportumu alıp, kaydımı oluşturdular. Burda da kan röntgen ve idrar testi için 2775 tl aldılar. Hepsini tamamladıktan sonra sağlık raporumu yarın sabah 11 de alabiliceğimi söylediler. Sorunsuz şekilde ertesi sabah saat 11 de raporumu teslim aldım.

21 Temmuz Mülakat Günü

21 temmuzdaki mülakatim için Ankara'ya bir gün önceden geldim. Evrak hazırlığımı tüm her şeyi eksiksiz getirdim. Çukurambardaki konsolosluğa arabayla 8 dakikalık mesafede konaklıyordum. 21 Temmuz 9.15 deki randevum için sabah saat 8 de evden çıktım. Taksiyle hızlıca konsolosluğa ulaştım. Saat 8.30 a gelmeden 8.45 randevuları içeri giriyordu. Sıra beklerken tanıştığım gruptan arkadaşlarla beklemeye koyulduk. Saat 9 a gelirken sıraya girip dışarda bulunan bankoya kapalı kutunun içine teslim ettim. İsmimi seslendiler ardından içerde x-ray cihazından geçtim. Yanımda kredi kartım , öğrenci kimliğim ve tc kimliğim vardı. Küpe, yüzük, gözlük içeride sorun çıkarmıyor. Ardından uzunca taşlı bir yoldan geçtim sol taraftan binaya giriş bulunuyordu. İçeri girdiğim anda danışmaya sırayla geçip ordan pasaportumu teslim edip görevli hanımefendi pasaportumun arkasına yapışkanlı barkod yapıştırdı ve ödemeyi bankoya yapmamı ordan aldığım numarayla da belgeleri teslim etmek için ayrı bir bankoya gitmem gerektiğini ardından mülakat sıramı beklemem gerekiyordu. 330 dolarlık ödemeyi yaptıktan sonra belgelerim teslim için numaramın yanmasını bekledim. Ardından belge teslimi için bankoya geldiğimde benden istenen belgeler şöyleydi;

• Askerlik belgesi
    • Vukuatlı nüfus kaydı
    • Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi
    • Lise diplomam ve fotokopisi
    • İmza sirkülerli banka döküm belgesi
    • Sağlık raporu
    • 2 tane 5x5 fotoğraf
    • Pasaport
      Bu yazdığım belgeler dışında başka bir belge istemediler. Belgelerin teslimi ardından bu sefer mülakatımı beklemeye başladım. Uzun süre sonra numaram ekranda yandı ve bankoya geçtim. Öncelikle iki elimden parmak izi alınıp ardından yemin ettirildim. Bu süreden sonra diyaloğumuz klasik sorular üzerine oldu ;

-Hangi eyalete gidiceksin
    -Orada kiminle kalıcaksın ne iş yapıcaksın
    -Banka hesabında ne kadar birikimin var
    -Hala üniversite öğrencisi olduğum için öğrenci kimliğimi görmek istedi neyse ki önceki mülakat deneyimlerden öğrendiğim kadarıyla yanıma almıştım, sorun çıkmadı.
    Transkriptimi ve öğrenci belgemi verebiliceğimi söyledim fakat konsolos beyefendi ihtiyacının olmadığını, öğrenci olduğuma inandığını söyledi. Ve son o heyecan dolu cümleyi duydum "vizeniz onaylandı bir haftaya ptt" bir yıldır beklediğim heyecan dolu süreç burda tamamlanmış oldu. Umarım tüm çabalayan, emek veren ve isteyen herkes vizesine ulaşır. Gruptaki tüm yöneticilere başta @gucarslan beye ve forumdan tanıştığım tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

• @isotti tebrik ederim zor süreci atlattiniz. tecrubelerinizi paylaşmanız önemli. USA da size başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@isotti vizeniz de yeni hayatınız da hayırlı olsun.
    abd'de bol şans ve huzur diliyorum.

• @gucarslan Çok teşekkür ederim Uğur bey. Bu sürecin hep birlikte bir bileşeni olduğumuz için memnunum. Sizler için de en iyi dileklerimi sunuyorum. Sevgi ve saygılarımla..

• @isotti Tebrik ediyorum. Hayatın size başarı getirmesini diliyorum.

• @binbasitom tebrikler vizeniz hayırlı olsun 🎉

• @ozzgedenizz Çok teşekkür ederim..

• @isotti Tebrikler vizeniz hayırlı olsun. usa yolunda başarılar

• @isotti tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun bol şans dilerim

• @binbasitom tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun bol şans dilerim

• @ozzgedenizz Vizenizi iyi günlerde kullanın tebrikler. 👏

• @deep_blue teşekkür ederiz 🤗

• @ozzgedenizz Yolunuz açık olsun Özge Hanım. Yeni hayatınızda başarılar 🙂

• @ozzy22 teşekkür ederiz 🙏🏻

• @binbasitom Tebrilker vizeniz hayırlı olsun

• @binbasitom tekrardan tebrik ediyorum , umarım her şey daha güzel olur yolunuz açık olsun hocam

• @isotti Hayırlı olsun yeni yaşamınızda başarılar. Öğrenci olarak ne kadar birikim göstermiştiniz?

• ⭐⭐

@ozzgedenizz Özge Hanım çok stresli günler yaşamışsınız, bilmiyordum. Hong Kong grubunda bu konudan bahsettiğinizi hatırlamıyorum. Yoksa çok üzülürdüm. İki kere gidip gelmişsiniz bayağı masraf olmuş ama neyse ki sonu güzel bitmiş. Çok tebrik ederim. Hayırlı uğurlu olsun🙏👏

• Merhabalar, mülakat deneyimi yazmak için pasaport teslimini beklemiştim bu sürecin son bulduğuna hala inanamıyorum çünkü. Bu forumdaki bütün adminlere, arkadaşlara, ve Uğur Beye teşekkürümü şimdiden etmek istiyorum. Gerçekten süreç hakkında o kadar çok bilgi ve deneyim var ki ayrıca bir kaç anahtar kelime ile de hepsine ulaşabiliyor olmak bence büyük lüks. Genelde sorulan her şey mutlaka daha önce sorulmuş oluyor zaten ekstrem durumlar hariç. Ben de bu foruma birazcık da olsa katkı yapıp detaylı bir şekilde yazmaya çalışıyor olacağım deneyimimi. Herkese iyi okumalar atlamak isteyen direkt mülakat deneyimi kısmına geçebilir.

Öncelikle benim gibi hayatının çok da yolunda gitmeyen artık ne yapacağını bilmeyen bütün problemlerin aynı anda sırtınıza bindiği bir dönemde greencard çıkması nasıl bir şey bilmiyorum ama ben kader diyorum. İlk kazandığımı öğrendikten sonra tabi ki sürecin herkes gibi öyle basit olmadığını hatta tam bir çin işkencesi olduğunu deneyimledim ve bu mental olarak özellikle benim için bayağı yıpratıcı oldu. Her şeyin üstüne Şubat depremini bizzat yaşayıp hayatımız kaosa dönmüşken o zamanlar greencard mülakatı beklediğimi bile unutmuştum ve Nisan ayı gibi herhalde bu iş yattı diye kendi kendime söylemeye başlamıştım. Mayıs ayında o beklenen mail geldi ve 21 temmuz mülakatı aldım. Öncelikle Unganlar deneyimi ve Mülakat deneyimi olarak anlatayım.

23 Haziran Unganlar Deneyimi
    Ben neredeyse 1 ay erkene aldım randevuyu. Gece Adana'dan otobüse binip sabah 6 gibi Ankara'ya vardım Kızılay'a götüren servislere bindim ve haritadan Kuğulu Parkı açıp yürüdüm. 1 saat bi kafede oturup simit çay falan söyledim. Unganlara gittiğimde saat 9 civarıydı ama benim randevu 11'deydi. Hiç problem etmediler evrakları istediler
    -Covid Aşı Kart ( 2 doz )
    -Pasaport

• Case Number söyler misin dediler sesli bir şekilde söyledim.
      Sonra ben ilk başta Doktor Hanıma muayene oldum ve daha sonra tahlilleri yapmaya gönderildim. Klasik soruları sordu Doktor, Ameliyat oldun mu, Alkollü araç kullandın mı, Kendine zarar vermek istedin mi vs. Randevuyu erkene almakla iyi etmişsin dedi son olarak. Daha sonra sekreterler beni tahlillere yönlendirdiler ve gerçekten oldukça kibarlar. Ödemelerin bir kısmını dolar olarak bir kısmını tl olarak yaptım ne kadar tuttu hatırlamıyorum ama 340 dolar civarına falan denk geldi sanırım. Her şey bittikten sonra Abimin adını verdim yarın benim yerime raporu alabilir mi dedim olur dediler. Aynı akşam Adana'ya geri döndüm.

21 Temnmuz Mülakat
    Yine Perşembe gecesi Adana'dan otobüse bindim sabah 9:15 mülakatı için. Sabah 6 gibi orada olup sonra direkt mülakata giderim diye düşündüm aslında yaptığım riskliydi bunu gece otobüs 2 kere çevirmeye girince fark ettim 🙂 Neyse sabah 6.30 gibi Ankara'ya vardım abimin yanına gidip sağlık raporumu aldım ve Elçiliğe doğru yola koyuldum. Elçiliğe varınca böyle bir kalabalık hayal etmiyordum gerçekten güneşin altında çok fazla beklemek zorunda kaldık diğer vize türlerine başvuracak gençlerle tanıştım forumdan bir kaç kişiyle tanıştım hepsine selamlar. Sıraya girdikten sonra pasaportları çekmeceye koyup güvenliğin adımızla çağırmasını bekledik zaten size her şeyi gösteriyorlar oldukça kibarlar . Meşhur uzun yolu yürüyüp içeri girdikten sonra pasaporta DV olduğu için bi etiket yapıştırdılar ve kağıt verip okumamızı istediler. Daha sonra ücret ödemek için sıraya girdik ve uzun süre bekledik. Ben direkt 330 dolar olarak ödedim, başka bi numara verip evrak vermek için beklememi söyledi görevli. Evrak vermeye gittiğimde benden istenilen evraklar ;
    Pasaport
    5x5 Fotoğraf 2 tane
    Diploma ve fotokopisi ( Master diplomamı verdim)
    Arşiv kayıtlı adli sicil
    Banka dökümü çift imza ve imza sirküleri
    Vukuatlı nüfus kayıt örneği
    Askerlik belgesi
    Ais kaydı, Ds 260 vs. başka bir şey istemedi. Başvuru yaptığım pasaportun süresi bitmişti onu vereyim mi dedim gerek yok dedi.
    Diplomama bakıp İngilizce biliyorsun dedin evet dedim ben de. İngilizceyi işaretledi

Mülakat için diğer tarafa tekrardan gittim ve sıra numarasını beklemeye başladım herkesin mülakatını çok net bir şekilde görüp duyuyorsunuz bilmiyorum bu avantaj mı dezavantaj mı çünkü AP kalanlar da oldu onlara da başarılar diliyorum umarım en kısa sürede sonuçlanır. Neyse beklerken bana bi gerginlik çöktü birden beyinde senaryolar dönmeye başladı kendimi her türlü sonuca hazırladım ve hayırlısı artık dedim. Beklerken birden elektrikler kesildi 🙂 sonra geri geldi ama ekranlarda numaralar gitti. Sarışın gözlüklü konsolos bey adımı Amerikan aksanıyla okumaya çalışınca uçtum birden yanına ve şu şekilde bir şeyler yaşadık ;

K: English is okay ?
    B: Yes ( Tercüman gitti ben yes deyince)
    K: You went to university ?
    B: Yes my bachelor is economics and i have master degree.
    K: Good, Where would you like to go ?
    B: New York
    K: Why ?
    B: My brother lives in there.
    K: Oh nice, What would you like to do ?
    B: I'm planning to work in marketing and sales departments.
    K: What do you do here ?
    B: I work as a sales assistant.
    K: Nice, and your brother will help you ( güldü)
    B: Of course ( güldüm)
    K: Have you ever lived in abroad ?
    B: No, but I've been in Poland 4 months with Erasmus.
    K: Okay, How much money you have ?
    B: 14k Euro
    K: I approve your visa 1 hafta ptt ( Türkçe söyledi)
    Ben thank you dedim ve konsolosluktan öyle hızlı çıktım ki red yesem böyle koşmazdım herhalde.
    26 temmuzda ptt'ye ulaştı pasaportum bugün 27 temmuz ve sabah sarı zarfı teslim aldım. Herkese çok teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum. Gerçekten çok yorucu bir süreçti hepimiz için hayırlısı. Umarım kalpten isteyen herkes vizesini alır. Tekrardan @gucarslan bey'e saygılarımı göndermek istiyorum böyle bir bilgi kaynağı için.

• @utkuuck Tertemiz ve yüzeysel bir mülakat olmuş, vizenizi tebrik eder ayrıca Amerika'da ki yaşantınızda mutluluklar dilerim🙏 Spesifik sorular sorulmadan hızlı yanıtlar ile güzel bir deneyim yaşamışsınız tekrardan hayırlı olsun

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |