Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@kundekari Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Merhabalar,

Vizeyi aldık ama aşamalar bitmiyor 🙂 2 kasımda mülakatı geçtik ve akabinde iş başvurlarına başladım. Halihazırda bir amerikan şirketinde çalışıyorum ve gitmeden işimi bulup öyle gitmek istiyorum. Başvurulara cevaplar almaya başladım. Bugün gelen bir cevapta çalışma iznimin olup olmadığını soruyor. Onlara şu cevabı verdim; 'Hello Tamara,

Thank you for your e-mail. I am selected for green card this year.
    I have got immigrant visa at the moment and SSN. My green card will be sent to my US adress after my enterance to US. ' ama cevap olarak green card'ın olması lazım demiş. Merak ettiğim pasaporta basılan vize green card yerine geçmiyor mu? en azından belli bir süre. Daha önce abd'de yaşadığım için SSN'im var. Nasıl bir yol izlemem mantıklı olur? bilen dostlar yardımcı olursa sevinirim.

Yani durum soyle, bu dediginiz sureclerin sirketler tarafindan bilindigini zannetmeyin. ABD'de sokaktaki ortalama bir kisi ne gocmenlik asamalarini ne de green card icin secilmenin ne demek oldugunu anlayamaz. Dolayisiyla sizin yazdiklarinizi "calismaya tam uygun degilim ama beni idare edin" gibi anlayabilirler.

Ben yerinizde olsaydim, hem Green Card'imin hem de SSN'im oldugunu soylerdim ama eger bilgileri isterlerse bu bilgileri email yoluyla vermek istemedigimi bildirirdim. SSN'yi ABD'ye gelince vereceginizi bildirebilirsiniz, illaki Green Card numaranizi isterlerse vizenizdeki Alien Registration Number'i kullanabilirsiniz (ikisi ayni numara). Zaten Green Card'iniz oldugunu soylerseniz onlar calisma izniniz oldugunu anlayabilirler. Gerci sizin durumunuzda SSN'yi bildiginizden eger cok gerekliyse (basvuru formu vs. gonderirlerse) o bilgiyi de girebilirsiniz formlara. Immigrant visa'yi vs. hic karistirmayin, bunlar insanlarin anlayabilecegi tabirler degil, dolayisiyla bir bahane gibi algilanabilir yazdiklariniz.

Tam da böyle düşündüm.Sonra pişman oldum ama yapacak bişey yok. En azından sonraki süreçlerde daha doğru ifade ederim. Çok teşekkür ederim yardımınız için.

• @kundekari Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Merhabalar,

Vizeyi aldık ama aşamalar bitmiyor 🙂 2 kasımda mülakatı geçtik ve akabinde iş başvurlarına başladım. Halihazırda bir amerikan şirketinde çalışıyorum ve gitmeden işimi bulup öyle gitmek istiyorum. Başvurulara cevaplar almaya başladım. Bugün gelen bir cevapta çalışma iznimin olup olmadığını soruyor. Onlara şu cevabı verdim; 'Hello Tamara,

Thank you for your e-mail. I am selected for green card this year.
    I have got immigrant visa at the moment and SSN. My green card will be sent to my US adress after my enterance to US. ' ama cevap olarak green card'ın olması lazım demiş. Merak ettiğim pasaporta basılan vize green card yerine geçmiyor mu? en azından belli bir süre. Daha önce abd'de yaşadığım için SSN'im var. Nasıl bir yol izlemem mantıklı olur? bilen dostlar yardımcı olursa sevinirim.

Federal yasalar geregi, isverenlerin, US'te ise alacaklari calisanlar icin zorunlu olarak doldurmalari gereken bir form var: Form I-9, Employment Eligibility Verification

Bu form doldurulurken, adayin kimligini ve calisma iznini dogrulayacak yasayla belirtilmis belgelerin beyan edilmesi gerekiyor. Bu amacla kabul edilebilecek belgeler listesini su linkte gorebilirsiniz:

Form I-9 Acceptable Documents

Sizin durumunuza gelince; sizin henuz bir Greencard (Form I551)'iniz yok. Bu belgeye sahip olabilmeniz icin, size verilen Immigrant Vize ile (tarihi gecmeden) US sinirlarindan giris yapmaniz gerekiyor.

US girisinizde CBP Officer tarafindan vizenize vurulacak damga ile, pasaportunuzdaki vize 1 yil boyunca Greencard/Form I-551 yerine geciyor (fiziksel kart olmaksizin US girislerinde de kullanablliyorsunuz). Boylelikle, yukaridaki kabul edilebilir belgeler listesinde yer alan "Foreign passport containing a Form I-551 stamp or Form I-551 printed notation" sahibi oluyorsunuz.

Temasta oldugunuz isveren kesinlikle Greencard/Form I-551 gormek isterse, US girisinizi yapmaniz ve pasaportunuzun ilgili sayfalarini gondermeniz gerekecek. Isveren elbet gecerli belgelerin ne oldugunu biliyordur ancak gerekirse yukarida paylastigim listeye atifta bulunabilirsiniz.

Pasaportunuzdaki Immigrant Visa ornegini ve giriste CBP Officer tarafindan vurulacak damga sonrasi Form I-551 yerine gececegine dair bilgiyi asagida gorebilirsiniz:

Machinereadableimmigrantvisa.jpg

ONEMLI NOT:
    Iyi niyetinden suphe ettiginiz ve tanimadiginiz, guvenmediginiz kisi veya sirketlere SSN, Greencard vs bilgilerinizi vermeyin.
    Calisma izniniz sorgulandiginda, "legally authorized to live and work permanently in the US" olarak beyanda bulunun.

• @kundekari

@crazycells ile yazismalarinizi simdi okudum.
    Oncelikle, iyi niyetinden suphe ettiginiz ve tanimadiginiz, guvenmediginiz kisi veya sirketlere SSN, Greencard vs bilgilerinizi vermeyin.

Calisma izniniz sorgulandiginda, "legally authorized to live and work permanently in the US" olarak beyanda bulunun.
    Sirket ici transfer yapiyorsaniz yukarida belirttigim bilgi ve belgeleri rahatlikla beyan edebilirsiniz.
    Ciddi bulup guvendiginiz bir sirketin teklifini kabul asamasinda yukaridaki bilgiler ve belgeler sizden istenecektir.

• ⭐⭐⭐⭐

@kundekari Ben iş başvurularında (Özellikle Güvenilir Firmalarda) Additional document US Immigrant visa kopyasını yolluyorum. Ayrıca başvurularda Amerika'da legal çalışma hakkımın olduğunu beyan ediyorum. Bu şekilde başvurularda süphe ve yanlış beyanı önlemiş durumdayım. Green card kazandığıma ait cover page deki beyanlarda ağırlıklı olarak süratli şekilde reject yazı gelmekte idi. Şuan sky pe den bir hattım var oradan şirketler temas kuruyor. Ayrıca Resume ,cover page, indeed ve linkedin gibi kontrol yerleri SSN için verdiğim adres gözükmekte (Başlangıcı c/o ile başlamak kaydı ile ) . Dönüşler bu şekilde artış gösterdi ve telefon ile sıcak mülakat görüşmeleri yaptım. Size de Bu şekilde başvuru yapmanızı öneririm.

• @redsat2000 şirket içi görüşmeler yaptığım için güvenlik sorunu yok. Bundan sonraki görüşmelerde bu yolu deneyeceğim. Çok teşekkürler.

• Merhabalar 9 kasim 2018de ssnye basvurdum ama bu vakit oldu hala posta kutumuza herhangi bi card gelmedi. Daha ne kadar surecek bilgisi olan var mi?

• ⭐⭐

@06mert Basvurunuz sonrasi size verilen bilgilendirme kagidinda kartinizin 2 hafta icersinde adresinize gonderilecegi bilgisi de yer aliyordu diye hatirliyorum. Eger oyle ise bu hafta icinde gelir muhtemelen.

• @Edelweiss Thanksgiving var bu Cuma insallah bi aksilik cikmaz da ssne ulasirim ne ehliyet ne banka hesabi acabiliyorum

• ⭐⭐

@06mert SSN olmadan banka hesabı açabilmiştim ben. Yalnız bunun icin 4 5 tane ayrı Bank of America Subesi gezmem gerekmişti 🙂 süresi henüz dolmamış Green card vizesi basılı pasaportunuz banka hesabı açmak icin yeterli. SSN numaranız geldiğinde ise bankanıza bildirmek zorundasınız.

• ⭐⭐

Girişte adresimi değiştirdim, Green Cardlar geldi ama SSN lerden haber yok. Girişten sonra yaklaşık 1.5 ay oldu. Bu tür gecikmeler normal midir?. Şu an Türkiye'deyim. Nisan da gideceğim. Buradan takip edeceğim bir adreste yok yanılmıyorsam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Girişte adresimi değiştirdim, Green Cardlar geldi ama SSN lerden haber yok. Girişten sonra yaklaşık 1.5 ay oldu. Bu tür gecikmeler normal midir?. Şu an Türkiye'deyim. Nisan da gideceğim. Buradan takip edeceğim bir adreste yok yanılmıyorsam.

bir sekilde dosyaniz USCIS'ten SSA'ya aktarilamamis. ABD'ye gidince ofise ugrayip basvuru yapabilirsiniz.

• ⭐⭐

Yani bu saatten sonra gelmez gözüyle bakabiliriz o zaman 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Yani bu saatten sonra gelmez gözüyle bakabiliriz o zaman 🙂

yine de oyle demeyelim 🙂 ama gelmeme ihtimali yuksek.
    tabii hic belli olmaz, ama gelmemesi de sizi rahatsiz etmesin.

• SSN başvurusundaki yaptık bizde 2- 3 hafta söylendi, Grencard ödemesini amerikaya gitmeden ödedik ve 3 hafta oldu Greencard gelmedi.
    grencard gelmez ise veya adrese verilmezse nerden biz kontrol edeceğiz ... Nereye başvurmamız lazim?

• ⭐⭐

@meer uscis in sayfasında bir üyelik oluşturun. Orada vizedeki bilgilerinizle bir kayıt oluşturup akibetini sorgulayabiliyorsunuz. Hatta postaya verildikten sonra detaylı bir şekilde tracking bilgisi veriyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meer Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

SSN başvurusundaki yaptık bizde 2- 3 hafta söylendi, Grencard ödemesini amerikaya gitmeden ödedik ve 3 hafta oldu Greencard gelmedi.
    grencard gelmez ise veya adrese verilmezse nerden biz kontrol edeceğiz ... Nereye başvurmamız lazim?

Green Card icin resmi olarak bekleme suresi 120 gun, bilginize.

• Merhaba soruldumu bilmiyorum ama, eşim work and travel ile ABD ye gitmişti bi 10 sene önce. Ssn numarası geçerli midir hala? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hgkd Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Merhaba soruldumu bilmiyorum ama, eşim work and travel ile ABD ye gitmişti bi 10 sene önce. Ssn numarası geçerli midir hala? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

evet numara gecerlidir, sadece yeni kart alarak ayni SSN'yi kullanabilir.

• @crazycells teşekkür ederim peki eski kartı duruyor. Hemen yenileyebiliyor mu acaba yoksa diğer aile üyelerininki ile birlikte mi alacak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hgkd Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells teşekkür ederim peki eski kartı duruyor. Hemen yenileyebiliyor mu acaba yoksa diğer aile üyelerininki ile birlikte mi alacak

Eger DS260 formunda istediyseniz bekleyebilirsiniz, eger istemediyseniz ya da beklemek istemiyorsaniz bir SSA ofise gidip eski kartla basvuru yapabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |