Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @batuhant Yeni hayatınız başarılar diliyorum Allah yolunuzu açık etsin...

• @bilings Yeni hayatınız başarılar diliyorum Allah yolunuzu açık etsin...

• @omerfarukarisoy Yeni hayatınız başarılar diliyorum Allah yolunuzu açık etsin...

• ⭐⭐

@batuhant Tebrikler, vizeniz hayırlı uğurlu olsun👏

• @batuhant Tebrik ederim,yeni yaşantında güzel günler sizinle olsun.

• Tebrikler @batuhant yeni hayatında başarılar, hep böyle cesur kal.

• ⭐⭐⭐

@batuhant vizeniz hayırlı olsun amerikada bol şanslar

• @happycandy Salam bunu ne zaman yaptiniz?

• Herkese merhaba, 9 Haziran tarihinde ABD Ankara Büyükelçiliğindeki vize görüşmemiz sonucunda eşimle vizelerimizi aldık. Bizden sonra gireceklere faydalı olması dileğiyle Unganlar ve Mülakat deneyimimi paylaşacağım.

6 Haziran 09.50- Unganlar Deneyimi

Eşimle beraber tam saatinde klinikteydik. Hiç hayal ettiğim gibi bir yer değildi, oldukça eski ve apartman dairesinden bozma bir yerdi.
    3. ve 5. Katlarda yer alan düzen laboratuvarında kan ve idrar tahlili verip ciğer röntgeni çektirdim.
    24 yaşında olduğum için idrar tahlili verdim. Eşim 26 yaşında ondan almadılar.
    Ardından Dr. Handan Ungan tarafından 3-4 dakika sürecek şekilde muayene edildim. Hastalık, ameliyat geçmişimize ek olarak psikolojik durumumuzu test etmek için sorduklarını düşündüğüm; hiç birine veya kendinize zarar verdiniz mi, intihar etmeyi düşündünüz mü diye sorular sordu.
    Soruları sorarken 2 aşı sağ koluma 2 aşı sol koluma olmak üzere 4 tane aşı vurdu.
    Eşime de 4 adet aşı vurmuş. 2 kişi için toplamda 16.646 TL’yi kredi kartımızla ödedik. Ertesi gün saat 15.00-17.00 arasında alabileceğimiz söylendi.
    Unganlar randevunuza gelirken istenen belgelerin tamamını linkte bulabilirsiniz ; https://www.doctorun.com/tr/yaninizda-ne-getirmelisiniz

9 Haziran 8.45 Vize Mülakat Deneyimi

Öncelikle şunu söylemeliyim ki mülakata 1 ay kala 3 yıllık sevgilimle evlendik. Yani mülakata 1 aylık evli olarak girdik eşimle. Bu konu hakkında çok aşırı derecede endişeliydik. İlişkimiz tamamen gerçek olsa da çok irdeleneceğini düşünmüştük. Fakat hiç öyle olmadı 🙂

Sabah erkenden büyükelçiliğin önündeki arabalı emanetçiye emanetlerimizi bıraktıktan sonra sıraya girdik ve randevu saatimizden önce içeriye alındık. Daha ilk girişte eşimin kızlık soyadının sistemde gözüktüğü ve yeni pasaporttaki soyadıyla uyuşmadığı için yaklaşık 5-10 dakika eşimi kapının öbür tarafına geçirmediler ve ilk dakikalardan bizim gerginlik başladı 🙂

Ardından sorun çözüldükten sonra içeriye girip Türk gişe görevlisine kişi başı 330’ar dolar ödedik ve sıra numaramızı alıp beklemeye başladık. Bizim içeriye girip çıkmamız 1 saat 55 dakika sürdü yani içerisi oldukça yoğundu yalnız DV vizelerine bakan sadece 1 banko vardı maalesef 😞

Numaramız ilk yandığında heyecanla ve güler yüzle bankoya yürüdük. Karşımızda oldukça asık suratlı, kaba ve anlayışsız bir Türk kadın çalışan vardı. Mikrofonunu açmadığı için sesi çok az geliyordu ve dediklerini duymakta zorluk çekiyorduk. Tekrar sorduğumuzda oflayıp pufluyor ve ben konuşmadan konuşmayın, sakın hareket etmeyin, ses yapmayın, beni dinleyin gibi sözleri sert bir tonla ve emir kipiyle söylüyordu. El mahkum ses çıkaramıyosunuz arkadaşlar yani ben çok inatçıyım tersim diyeniniz varsa o duruma geldiğinizde sizi görürüm 😬 (Bunu Telegram grubundan özelden konuştuğumuz bir arkadaşın yorumu üzerine ekledim)
    Kadın en son mülakatı ingilizce yapıp yapamayacağımı sordu ve ben de İngilizce yapabileceğimi söyledim. DV23 mülakat deneyimlerinin hepsini ve DV22 mülakat deneyimlerinin bir çoğunu okumuş olmama rağmen o anlık gerginlikle mülakatı o kadınla yapacağımızı ve bize kesin red vereceğini düşündüm. Ancak sonra oturup yeniden sıramızı bekleyince o kadının herkesin bahsettiği huysuz görevli olduğu aklıma gelmişti 🙂

Bu arada değerli @gucarslan bey bu kadın gibi türk çalışanların karın ağrısının sebebinin greencardı lotterydrn kazanıp 1-1.5 yılda aldığımız ve kendilerinin 15-20 yıl çalışıp elde ettikleri için olduğunu söylediği de gelmişti.

Sıramızı beklerken 4 kişilik İranlı veya Arap bir ailenin vizesi Lise Diploması veya Belirtilen işlerden birinde yeterli puanı sağlamadıkları için red edildi. Aile ağlayarak dışarı çıktı çok üzücüydü. Onlar dışında dv vizesi için numarası yanan herkesin alması da bizi biraz rahatlatıyordu.

Yaklaşık 1,5 saati bulan bekleyişin ardından sonunda numaramız yandı ve sıra bize geldi.
    B: Ben E:Eşim V: Vize Memuru
    Mülakatı İngilizce yaptık, asıl talihli benim. Eşime sorduğu sorulara da kendisinden izin alarak çeviri yaptım.

V: Günaydın, merhaba
    B-E: Günaydın, merhaba

• Sorduğu sorulara doğru cevap vereceğimize dair yemin ettirdi ve parmak izlerimizi aldıktan sonra mülakata başladık.
      V: (Nikah fotoğraflarımıza bakıp) Ne zaman evlendiniz ?
      B: 7 Mayıs
      V: ooo mashallah ( aksanlı tatlı türkçesiyle)
      B: Thank you 🙂
      V: Eşinin annesinin ve babasının ismini söyleyebilir misin ? ( Eşime sordu)
      E:…
      V: Eşinin en sevdiği film nedir ? ( Eşime sordu)
      E: Yüzüklerin efendisi. ( Bunu çevirdikten sonra, bana katıldığını gösteren surat ifadesiyle başını salladı ve gülümsedi)
      V: Sen onun ailesiyle hiç tanıştın mı ?
      B: Evet, bir çok kez.
      V: Nereye gideceksiniz ?
      B: Milwaukee, Wisconsin.
      V: Orada ne yapacaksınız ?
      B:Akrabam orada yaşıyor, başlangıçta iş konusunda yardımcı olucak.
      V: Akraban orada ne iş yapıyor ?
      B: Truck Driver.
      V: Sen de mi o işi yapıcaksın ?
      B: Hayır arkadaşlarının restoranında iş ayarlayabileceğini söyledi…
      V: Benim için her şey okay, vizeniz onaylandı.

Bunu dedi ve 1 yıl 1 aydır süren zorlu bekleyiş iki kelimeyle yerini tarifsiz bir mutluluğa bıraktı.

Ek olarak izninizle bir şey sorabilir miyim dedim ve ais kaydının alınmadığını söyledim. Kendisi de kaydı yaptırdığın sürece problem yok diyip tekrardan tebrik etti.

Başlangıçta bu duyguyu bana göre en çok hak eden Uğur @gucarslan abi olmak üzere, isteyen, çabalayan herkesin yaşaması dileğiyle…
    @gucarslan İyi ki varsın ! Aynı saatte mülakatı olan forumdaşlarımızdan biriyle hemen karşıda starbucksta kahve içerken bu adam bu işi neden yapıyor, nasıl bu kadar iyi ve sabırlı olabilir diye abartısız yarım saat konuşmuşuzdur.

Ben de artık foruma elimden geldiğince aldığım bilgilerin zekatını vereceğim. Herkese mutlu sağlıklı ve hayallerinin gerçeğe dönüştüğü bir hayat diliyorum…

• ⭐⭐

@hope123 Gozunuz aydin, iki kat tebrikler, hem evlilik hem de vizeleriniz icin. Yolunuz acik olsun.

• ⭐⭐

@hope123 Tebrikler, vizeniz hayırlı uğurlu olsun👏
    Yeni yaşamınızda mutluluklar

• @lumos Teşekkür ederiz, darısı sizin de başınıza 🙂

• ⭐⭐

@hope123 Rica ederim, 🙏 💪

• @Serap-2 çok teşekkür ederiz 🙂

• @hope123 darısı başımıza 🙂 çok sevindim, mutluluklar

• Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki dv sürecinin en zor kısmı mülakat beklemek, sabretmek ve ne olacak halimiz düşüncesi ile birlikte belirsizlik durumları. Gelecekte mülakata girecek olan arkadaşlarımıza yol göstermesi açısından faydalı olmasını dilerim sürç-i lisan ettiysem affola. 7 Mayıs 2022 cumartesi akşamı kazandığımı öğrendim. Heyecan sevinç bir arada kısa bir şok sonrası ertesi gün, ne yapmam gerek şimdi diye araştırırken yesilkart forum ile karşılaştım ve başladım okumaya. Gördüm ki çekilişi kazanmak kesin olarak vize alıp ABD ye gitmek anlamına gelmiyormus. Case numarası ve ds260 formu submit tarihi de önem arz ediyormuş. Burdan mütevellit ds260 formunu forumdaki rehber youtube videosu ve doküman yardımı ile bir hafta içinde doldurup 16 Mayıs tarihinde submit ettim. Okuduğum Dv2022 deneyimlerine göre çok da geç bir tarih değildi bu submit tarihi. Ankara'dan mülakat beklemeye başladım. Ekim Kasım Aralık ayı geçti ve Ocak geldiğinde birşeylerin ters gittiğini görmeye başlamıştım. Case numaram 17k larda idi ancak daha sadece 2-3k Lara kadar mülakat gelmişti böyle giderse maksimum 10k ya kadar mülakat gelecekti Ankara'dan. Telegram grubunda Ocak Şubat ayı gibi gucaslan bey bir yorum paylaştı ve sürecin çok da iyi ilerlemeyecegini o yorum sonrası anladım ve dosya taşımaya karar verdim. Dv2022 mülakat deneyimlerinde vizesiz gidilebilen ülkelerden olan Barbados'un çokça vize bastığını gördüm ve kendilerine mail attım aşağıdaki cevabı döndüler.

Good Day,
    Thank you for your email. Foreign Services Posts are required to accept and process immigrant visa applications for aliens who are residents or former residents of their consular district. Applications from other countries may be accepted discretionarily if the workload permits and there appears to be genuine hardship involved.
    We regret that Embassy Bridgetown is unable to be of assistance in this case.

Ucu açık bir cevaptı. Gucaslan ile maili paylaştım ve orda olursam mülakat verebileceklerini ancak kesin olmadığını söyledi. Ben de risk alıp gidip şansımı denemek istedim çünkü Ankara'dan mülakat almak imkansıza yakın görünüyordu. Hemen seyehat planlaması yaptım. Mart ayı için Panama City aktarmalı gidiş dönüş Barbados bileti aldım. Mart ayı başında tüm gerekli mülakat belgelerini topladım. Bu belgelere geçen senenin(dv2022) mülakat deneyimlerinden ulaştım. Barbados'a iner inmez sağlık muayenesine gidecektim ve de konsolosluğa orada olduğuma dair mail yazacaktım. Herşey hazırdı nitekim mart sonunda THY ile İstanbul'dan Panama City'ye 13 saatlik direk uçuş ile gittim. Geceyi geçirmek üzere otele geçtim ertesi sabah Barbados uçuşum vardı. Otele yerleştikten sonra birşeyler yemek için dışarı çıktım Arjantin caddesinde birşeyler atistirip otele döndüm ve uyuma moduna geçtim. Birkaç saat sonra mide sancısı ile uyandım ve resepsiyona inip durumu anlattım sagolsunlar hastane konusunda yardımcı oldular yanıma da bir refakatçi verdiler. Midem yıkandı serum aldım vs derken sabahki uçuşu kaçırmış oldum. Panama City den bridgetown uçuşları önümüzdeki bir hafta içinde sadece bir tane vardı ve o da full doluydu. Sonraki haftaki uçuş ile gidersem dönüş biletim de anlamsizlasiyordu ve Türkiye ye dönüşüm çok gecikiyordu. İşten aldığım izin yetmeyecekti. Bu yuzden Panama ABD konsolosluğuna mail yazdim orada olduğumu belirttim mülakat talep ettim ancak çok yogunuz şeklinde dönüş yaptılar olumsuzdu. Bu sekilde Panama City de bir hafta geçirdikten sonra Türkiye'ye geri dönmeye karar verdim. Panamaya gitmeden bir hafta önce kadar Viyana ve Londra da dahil olmak üzere birkaç yere daha dosya taşıma talebinde bulunmuştum. Birleşik krallık turist vizesine de başvurmak için ikinci bir pasaport çıkarıp danışmanlık firmasına vermiştim. Ben barbadostayken vize işlemleri aksın diye düşündüm. Nitekim Panama dönüşü İngiltere vizem hazırdı ve pasaportum geldi. Hemen schengen başvurusu için evrak toplamaya başladım o sırada 7 Nisan tarihinde Viyana dan dosya taşıma mailime olumlu cevap gelmişti. Çok sevincliydim. Viyanaya ilk maili 17 Mart'ta atmıştım sonrasında 23 Mart ve 30 Mart'ta tekrar durumu sorgular mail attım boşluk olursa kabul edeceğiz seklinde dönüşler oluyordu. En son 7 Nisan'da sabah saatlerinde tekrar sordum öğleden sonra dosyamı kabul ettiklerine Kcc den isteyeceklerine dair mail aldım. Keşke ilk önce İngiltere yerine schengen e basvursaydim diye düşündüm ama sorun yoktu mülakat tarihim 15 Mayıs idi ve bir aylık vakit vardı. Vfs randevuları doluydu ama çalıştığım vize firması 25 Nisan tarihine slot buldu verdiğim paraya değdi bu yüzden. Tüm evrakları toplayıp 25 Nisan'da vfs Altunizade de Avusturya schengen vize görüşmesine katıldım ve iki gün içinde mesaj geldi vize basıldı şeklinde ve 3 Mayıs'ta vize basılı pasaportum elime ulaştı. Açıkçası viyanadan kabul alan ama schengen vizesinden red alan çok kişi olmuştu o yüzden biraz tedirgindim ama artık rahatlamıştım. herşey yolunda gidiyordu şimdi green card vize mülakatı evraklarini toplayabilirdim. Schengen evraklarina göre green card mülakat evraklari devede kulak kalırdı bir gün içinde hepsini hallettim. Viyana konsoloslugundaki dv mülakat için hazırladığım evrak listesi aşağıdadır.

1. E devletten ingilizce formul a belgesi
    2. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve noter onayli ingilizce çevirisi
    3. E devletten ingilizce Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı belgesi
    4. Üniversite diploma Aslı ve ingilizce çevirisinin noter onaylı fotokopisi
    5. Bankadan aldığım hesabimdaki parayı gösterir ingilizce belge imzalı kaşeli, imza sirküleri ile birlikte
    6. Askerlik belgesi e devletten ingilizce almıştım

Bu belgelerden askerlik belgesi ile, vukuatlı nüfus belgesini istemediler.

Mülakat günü Viyana ABD konsolosluğuna gittim randevum 13.00 idi 5 dakika önce gittim konsolosluk dördüncü katta ve bomboştu. Güvenlikten geçip içeri girdim oturup beklemeye başladım ismim okundu beş nolu camekanlı kısımda alize hanım ile sohbete başladık çook tatlı sevimli bir bayan türkçe az biraz biliyor anlıyor babası turkmus sağolsun heyecanını alıyor insanın. bir yandan evrakları tek tek istedi hepsini verdim sonrasında yan tarafta 330 dolarlık ödemeyi yapıp bekleme kısmına geçtim. 400 dolar vermiştim 70 dolar paraustu verdi hepsi 5 dolarlıkmış hiç saymadan cebime koydum hayatımda ilk kez para üstü saymamistim 🙂 ve tekrar ismim okundu mülakat için diğer camekanlı alana geçtim diğer bir görevli hanım ile mülakat başladı ds260 formunda yazdıklarım ve mülakatta verdiğim cevapların doğruluğu için sol elimi kaldırıp yemin etmemi istedi yemin ettim. Amerika'da nereye gideceğimi, ne iş yapacağımı, tanıdık var mı şeklinde sorular sordu cevapladım. Sağlık muayene sonucu gelince vizemi onaylayacaklarini belirtti. Ne zaman muayene olacağımı sordu yarın dedim. ve tebrik etti ben de teşekkür edip ayrıldım. Ertesi gün saat 9 da molnar ofise gittim sağlık muayenesi için. Rutin sağlık sorularını sordular ve aşılardan bahsettiler. İstanbul'da taksim eğitim araştırma hastanesi nde antikor testi yaptırmıştım bunu gösterdim covid aşı kartımı da verdim. İstanbul'da kısıtlı zamanda eksik asilarimi olamamıştım. Eksik antikor bulunan aşıları yaptılar ve toplamda 550 Euro ödeme yaptım. 1 saat içinde molnar tıp merkezindeki işlerim bitti. Günlerden salı idi çarşamba günü sağlık raporumun konsolosluga ulaştığına dair molnardan mail geldi. Aynı gün konsolosluk vizemi bastığına dair mail attı ve perşembe günü resmi tatil olduğu için cuma günü kargo teslim noktasından pasaportumu teslim alabileceğimi ilettiler. Ceac statü de issued olmuştu. Cuma günü gidip pasaport ve sarı zarfı teslim aldım. Birkaç dükkan ötedeki marketin cafesine oturup bir keyif kahvesi içtim 🙂 Bu uzunca süreç mutlu son ile bitmişti. Cumartesi günü İstanbul'a döndüm. Aylardır süren mücadele sonrası biraz mutluluk sarhoşluğu ve şok yasiyordum. Bu satırları size tam 3 hafta sonra yazıyorum 3 hafta hiçbir şeye dokunmadım. Mental olarak çok yorgundum ama biraz kendime geldim şu an ABD ye girişi ve oradaki hayatı planlamaya başlayabilirim.

Dipnot olarak bir detaydan bahsetmek istiyorum. Barbados a gideceğimi telegramdan Gökçe hanım a söylediğimde bana Uğur beyin de (gucaslan bey değil dv2023 kazananı başka bir arkadaş) oraya gittiğini söyledi Uğur beye mesaj yazdım mart ayı başıydı ama kendisinin Malezya ya gittiğini, beni barbadosa götüren ucu açık mailin benzerinin ona da Malezya'dan geldiğini, ancak oraya gidince mülakat vermediklerini söyledi. Malezya'dan döner dönmez dosyasini Viyana ya taşıdığını söyledi birçok yere mail atmıştım ama Viyana ya atmamıştim hemen ben de viyanaya dosya taşıma içerikli mail yazdim. Viyana maceram böyle basladi. Diyeceğim şu ki aslında panamaya gitmemiş olsaydım uğur beyle tanışmamış ve dosyamı viyana'ya taşımak için geç kalmış olacaktim. Daha yazamadigim bir sürü detay içeriyor bu öykü.
    Umarım isteyen mücadele eden herkes vizesini alır, herkes hayallerine kavuşur.
    Başta değerli admin @gucarslan çok çok teşekkür ediyorum hakkı asla ama asla ödenmez.
    Sonrasında Gökçe hanıma çok çok teşekkür ediyorum çok ilgili çok yardımsever davrandı bana karşı. @cerkezkizi09
    Son olarak da beni Viyana macerasında motive edip azmettiren Uğur bey e de sonsuz teşekkür ve saygılarımı iletiyorum @uurse . Kendisiyle umarım Orlando'da bir kahve içme fırsatı buluruz.

• ⭐⭐

@teamspirit Hikaye Orta Amerika'da başlıyor, Avrupa'da devam ediyor 🙂 ABD'de güzel bir hayat sizi bekliyor olacak. Bravo.. Tebrikler, vizeniz hayırlı uğurlu olsun👏

• @hope123 çok tebrik ederim dostum dikkat edin oralarda kendinize! Bu arada benim içinde LOTR tarihin en iyi filmidir ☺

• Tebrikler! @teamspirit yeni hayatınızda başarılar!

• @teamspirit geçmiş olsun Panamada yasadıklarınız için ve tebrikler yılmamış ve başarmışsınız çok yoğun geçen süreç olmuş.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.4k

| | | |