DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@halilkoca Tebrikler, hayırlı olsun

• ⭐⭐

@deniz1791 Tebrikler, yeni yaşamınızda kolaylıklar dilerim

• ⭐⭐

@gozdelymn Hayırlı olsun vizeniz, tebrikler

• @deniz1791 hayırlı olsun,tebrikler... dosyanızın bulunduğu ülke neresiydi,dosyanızı hangi ülkeye taşıdınız?

• ⭐⭐⭐

@halilkoca Tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar. Şans sizinle olsun.

• @halilkoca tebrik ederim, hayırlı olsun. Umarım her şey planladığın ve umut ettiğin şekilde gider..

• @vadili, içinde söyledi: DV2023 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar.

Ankara' nın kötü performansından sonra Mart ayı itibariyle dünyanın 4 bir yanındaki konsoloslulara e-mailler atmaya başladık. Bir çoğu olumsuz dönüş sağlarken Muscat / OMAN (UMMAN) konsolosluğu bir çeşit yeşil ışık yaktı ve 30 günden fazla vizeniz varsa olabilir dediler.

Biz de hızlı bir şekilde Oman' ın vize türlerini araştırdık ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 1 yıllık multi-entry bir vize verildiğini öğrendik. Bu vize başvurusu online e-vize şeklindeydi. Kişi başı 2500-TL (50 Oman Riyali) ödeyerek vizeye başvurduk.

Ertesi gün vizemiz onaylandı ve hızlı bir şekilde konsolosluğa vizemizi e-mail ile gönderdik.

Çok hızlı bir şekilde(1-2 gün) dosyamızı taşıdılar. Ardından gelen vize bülteninin takiben de mülakat günümüzü verdiler.

Umman' dan aldığımız vize türü 30 gün içerisinde ülkeye girme zorunluluğu barındırdığından, hemen girip sağlık muyanemizi yaptırdık. Sağlık muayenesi randevumuzu whatsapp üzerinden oluşturduk ve 1.5 saat gibi bir sürede hızlıca bitirdiler.

Sağlık muyanemizin tamamlanmasının ardından Türkiye' ye döndük ve mülakat günümüzü bekledik. 6 Mayıs tarihinde tekrar Muscat' a yola çıktık ve Airbnb ile tuttuğumuz eve yerleştik.

Mülakat günü şıkır şıkır giyinip konsolosluğa gittik. Mülakat saatimizden 1.5 saat önce gitmemize rağmen bizi sıcakta bekletmediler ve içeriye aldılar. Evrak kontrolü ve mülakat ücretini ilk bankoda yaptıktan sonra sıra numaramızın yanmasını bekledik.

Sıra numaramazı yanmadan yani bizden önce mülakata giren 5 çiftin 3 ü AP ye kaldı. Onlar AP ye kaldıkça biz gerildik.

Sıramız geldiğinde önce yemin ettirildi, sonra parmak izlerimiz alındı.

Ardından da sorulara geçildi.

Ne zaman evlendiğimizi, hangi ülkelerde bulunduğumuzu, mesleklerimizi, birikimlerimizi ve ABD' de tanıdığımızın olup olmadığı soruldu.

Her şey çok güzel, konsolos çok güler yüzlüydü. Bu iş tamam diye düşünürken açıklama yapmaya başladı.

Asıl talihli olan eşimin vizesini onayladıklarını, benim ise AP ye kaldığımı izah etti. Ekstra sorular içeren bir form göndereceğiz, email ile cevap vermeniz lazım vsvs.

Mülakatı yapan konsolosa eşimin vizesini hemen onaylayıp onaylamayacaklarını sordum ve eşimin vizesinin benden ayrı bir şekilde onaylanmasını istedim.

Konsolos isteğime olumlu cevap verdi ve eşimin pasaportunu alarak onun işlemlerini başlatacağını, eşimin vize basım sürecinin 2 hafta kadar sürebileceğini söyledi.

Benim AP sürecim için ise bir tarih veremedi malesef.

Şimdilik Umman' dayız ve sürecimizin olumlu devam etmesini umuyoruz.

Gelişme 1: Az önce (mülakat gününde, saat 15 civarında) ekstra bilgiler isteyen bir form u email ile gönderdiler ve cevabı websitelerindeki online form ile göndermemi istemişler. Hızlıca doldurup gönderdim, buruk bir heyecanla bekliyoruz...

Gelişme 2: 14 Mayıs tarihinde (mülakattan 5 gün sonra) dosyamızda bir update oldu. Bu update te benim case im için hala refused yazarken eşimin case i için Adminstrative Processing yazdı. Bildiğim kadarıyla bu yazı, 221(g) den farklı olarak rutin basımdan hemen önceki süreçte 1-2 günlük çıkan bir yazı. Eşimin dosyasının benimkinden ayrı yürütüldüğünü ve benden ayrı olduğuna emin olmuş olduk. Gelişme oldukça buradan yazmaya devam edeceğiz.

Gelişme 3: 16 Mayıs tarihinde (mülakattan 7 gün sonra) eşimin dosyasında bir update daha oldu. Dosyası "Issued" oldu, muhtemelen vize basım süreci bitti. Yakında bize pasaportu teslim almamız için email gelecektir. Not: Muscat' ta pasaportlar saat 12-1 arası bizzat elden teslim alınıyor.

Gelişme 3: 16 Mayıs tarihinde (mülakattan 7 gün sonra) eşimin dosyasında bir update daha oldu. Dosyası "Issued" oldu, muhtemelen vize basım süreci bitti. Yakında bize pasaportu teslim almamız için email gelecektir. Not: Muscat' ta pasaportlar saat 12-1 arası bizzat elden teslim alınıyor.

• @vadili Tebrik ederim, hayırlı olsun. Size ve eşinize yeni hayatınızda mutlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

• @mfurkankup hocam insta hesabiniz varmi sizinle konusmak istedigim kisa bir konu var

• Merhaba Bir konuda genel bir değerlendirme rica ediyorum.

1. "AOS" Sürecinin tahmini tamamlanma süreci ne kadar sürüyor. Örneğin; Amerikaya girdim. İdeal önerilen 90 gün turist gibi süreyi geçirip, 91. gün "AOS" prosedürünü başlatmak. (Amerikaya girip, ertesi gün yada kısa bir süre başlatan ve pozitif sonuçlanan örnekler forum da gördüm diye hatırlıyorum.) Sorum burada başlıyor. AOS için 485 formunu (yanlış yazmış olabilirim.) gönderdikten sonra tahmini süreç ne kadar sürüyor. (Mülakat, Sağlık raporu süreçleri vs. dahil) Örneğin; 1 Ay , 2 ay , 3 ay Vb. Bu soruya alacağım cevap ile Amerika'ya turist olarak ne zaman gelmeyelim ve ne zaman sürece başlamayalım diye karar vereceğim.
    2. Mülakatım Ankara'da dolayısıyla dosyamın "Current" olmasını beklemek zorunda mıyım? Hatta doğrusu Current olması mı? Ayrıca "AOS" dosya taşımak gibi değil dimi? Amerikaya girdikten ve 90 günden sonra dosya taşımama gerek olmadan süreci başlatmak değil mi? Biraz saçmalamış olabilirim ama biraz önce Türkiye'den bir avukat ile görüştüm sanki dosya taşımak gibi (tam öyle olmasa da) anlattı kafam karıştı. Bu konu özelinde bir başlık var ise ayrıca oraya da bakabilirim ama ben bu yıl AOS denemiş arkadaşların yada tecrübeli arkadaşların değerli yorumlarını rica ediyorum. Çok teşekkürler..

• @Redbeard AOS yaklasik 4 ay gibi suruyor , sona yaklastikca kurumlar isi hizlandirmaya ve mumkun oldugunca herkesi isleme almaya gayret gosteriyorlar . 90 Gun yazili bir kural olmamakla beraber imkan , zaman varsa beklemenizi oneririm . Numaranizin 10 binlerde oldugunu goruyorum . 90 gunu bekleyecekseniz Ekim basi gibi gelmenizde fayda var . Evet her durumda current olmayi bekleyeceksiniz nerede olursaniz olun .

• @Redbeard diger taraftan bu sira numarasi ile gec de olsa TR den mulakat alabilirsiniz diye dusunuyorum .

• @Figen yanıt için çok teşekkür ederim. Son bir sorum var. Current olduktan sonra "Dosya Taşıma" gibi bir işlem var mı? yoksa I-485 formu (ismi yanlış hatırlıyor olabilirim) doldurup, ödemeyi yaparak sürece başlatmış oluyor muyum? O form sonrasında bir mülakat tarihi vermelerini bekleyeceğim dimi? Mülakat tarihini alırsam 3-5 gün öncesinde tabi ki sağlık raporunu da yapmam gerektiğini biliyorum.

tekrar vakit ayırdığınız için teşekkürler..

• @Redbeard Dosya tasima ve AOS ayni sey degil . Oncelikle konuyu iyice okuyup anlamaniz gerek . Sordugunuz soruyu pek anlamamakla beraber , current olup Amerika icinden Dosyaniz gonderdikten sonra baslar AOS sureciniz .

• @Figen Amerika'da AOS yapmadan, dosya taşıma yapabiliyor muyuz peki? Aynı buradaki arkadaşların mail atarak Avrupa konsolosluklarıyla yaptığı gibi.

• ⭐⭐

@asilolcu Yapamazsiniz cunku CP ve AOS farkli konular. CP, Consular Process, ABD disinda yapilir. AOS, Adjustment of Status, ABD icinde yasal olarak bulunurken statu degisikligi surecidir. Dosya transferi bir ABD konsoloslugu araciligiyla yapilan gocmenlik vizesi surecidir. Lutfen bu konularla ilgili forumu inceleyin.

Sunu da tekrar belirtmekte fayda var ki; kosulsuz dosya transferi oyle rutin bir DV adimi degildir.

• @lumos Cevabınız için çok teşekkür ederim. Forumda AOS ile ilgili konuları bulabildim ancak sanırım CP süreciyle ilgili bir konu yok. Genel olarak AOS konusunda ve Süreç konularında sayfalarda anlatılıyor.

• ⭐⭐

@asilolcu Rica ederim. DV kazananlarin cogu CP ile aliyor vizeleri. Ozetle, AOS disindaki herkesin yaptigi islemdir. Ankara, Montreal, Frankfurt... gibi ABD konsolosluklarindan bu sureci devam ettirmek CP'dir.

• Slmlar ben evrakları hazırlamaya çalışıyorum fakat kafam çok karışık.bütün evrakların apostil ve noter onaylı İngilizce çevirisi mi gerekiyor yoksa sadece mahkeme veya adli sicil belgesi nin mi gerekiyor?bu konuda yardımınızı beklerim çok teşekkürler .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uraz-mert mülakata ankara'da girecekseniz e-devletten aldığınız evraklar yeterlidir. apostil ya da tercümeye gerek yok.
    bunun dışında mahkeme kayıtlarınız varsa onları yeminli tercüme ettirmeniz gerekiyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

191

41.3k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.9k

| | | |