Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Haziranda oğlanın okul biter bitmez düşünüyoruz. Muhtemelen Vienna, Virginia olacak.

• ⭐⭐

@arnblt Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Merhabalar, 19 Ekim günü JFK dan girişimizi yaptık. 1 haftalık bir süreden sonra 26 Ekim günü Türkiye’ye tekrar döndük. Dönüşte pasaportlara herhangi bir damga vurulmuyor. Bir dahaki gidişte çıkış tarihimizi nereden görüyorlar. Yani ABD den ne kadar ayrı kaldığımızı görmeleri veya bizim vatandaşlık işlemlerimiz açısından bu çıkışa ait kayıtları nereden görüyorlar veya biz nasıl kanıtlayabilceğiz.
    Selamlar

Ben de daha önce ABD'den çıkış yaparken ABD çıkışında damga vurulmamıştı ve bu sorunun cevabını ben de o zaman merak etmiştim. Türkiye'ye girişte damga vuruluyordu o zamanlar, hala vuruluyor ise o damga ile kanıtlanabilir.

• merhaba, yeşilkartım var ama türkiye pasaportumun bitmesine az kaldı 23 ocakta bitiyor 13-20 kasım arası amerikaya gidip dönmeyi düşünüyorum problem olur mu? giriş yapabilir miyim yoksa pasaport süresi önemli değil midir green card sahipleri için bilginiz var mı? teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@selito Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

merhaba, yeşilkartım var ama türkiye pasaportumun bitmesine az kaldı 23 ocakta bitiyor 13-20 kasım arası amerikaya gidip dönmeyi düşünüyorum problem olur mu? giriş yapabilir miyim yoksa pasaport süresi önemli değil midir green card sahipleri için bilginiz var mı? teşekkürler

turist vizesi olmadigi icin sorun degil, bu sekilde ABD'ye girebilirsiniz. Fakat bazen havayolu sirketleri belli bir sure olmasini gerektirebiliyor, o nedenle gideceginiz havayolu sirketiyle kontrol etmenizi tavsiye ederim.

• Merhaba gençler, benim içim içimi yiyen bir soru bu başlık altında sormak istiyorum.
    DV2018 vizesiyle ABD ye gidip, geri dönüşümden bu zamana 125 gün geçti. kafayı toparladık bir plan yaptık geç de olsa.
    kültür şokundan olsa gerek GCKartını yukardaki mahallede kalan arkadaşa geldiğini bile bile almadan geldim. ancak vefakâr başka bir arkadaş posta veya uçakla bugünlerde gönderecek Tr ye.
    sorum şu:
    geri dönmek için 55 günüm mü var? yoksa 55gün+6 ay mı ?
    geri dönmem enkötü ihtimalle 2 ayı geçebilir. bazı süreçleri bekliyoruz. yukardaki avukatın dediğine katılır mısınız ?
    şimdi 60-70 gün sonrasına ikinci girişi ve kesin kalıcı olma niyetiyle greenkart ile yaptıgımda border polisi GC yi iptal edip girişe izin vermeyebilir mi?
    planları uygulamaya geç de olsa koyduk ama? geceleri uyuyabileceğim bir cevabınız var mı ? çünkü 55 gün değilde 70-80 güne uzayabilir ikinci ve kesin geri dönüşüm, ailevi,sağlık ve maddi durumlardan dolayı. ne dersiniz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kturkay Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Merhaba gençler, benim içim içimi yiyen bir soru bu başlık altında sormak istiyorum.
    DV2018 vizesiyle ABD ye gidip, geri dönüşümden bu zamana 125 gün geçti. kafayı toparladık bir plan yaptık geç de olsa.
    kültür şokundan olsa gerek GCKartını yukardaki mahallede kalan arkadaşa geldiğini bile bile almadan geldim. ancak vefakâr başka bir arkadaş posta veya uçakla bugünlerde gönderecek Tr ye.
    sorum şu:
    geri dönmek için 55 günüm mü var? yoksa 55gün+6 ay mı ?
    geri dönmem enkötü ihtimalle 2 ayı geçebilir. bazı süreçleri bekliyoruz. yukardaki avukatın dediğine katılır mısınız ?
    şimdi 60-70 gün sonrasına ikinci girişi ve kesin kalıcı olma niyetiyle greenkart ile yaptıgımda border polisi GC yi iptal edip girişe izin vermeyebilir mi?
    planları uygulamaya geç de olsa koyduk ama? geceleri uyuyabileceğim bir cevabınız var mı ? çünkü 55 gün değilde 70-80 güne uzayabilir ikinci ve kesin geri dönüşüm, ailevi,sağlık ve maddi durumlardan dolayı. ne dersiniz ?

180 gunu gectiginiz surece risk vardir, bu sorularin net cevaplari yok, ilk iletilerdeki yonlendirmeleri bir daha okuyun isterseniz.

Ayrica su konuda da faydali bilgiler var:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/389/abd-sinirlarindaki-guvenlik-uygulamalari

Siz yeni gocmensiniz o nedenle su an o kadar telaslanmanizi gerektirecek bir durum yok kanimca, 1 yila yakin olsa da biz ABD'ye temelli yerlesmeye geldik deyip girerseniz yine de alacaklardir. Istemedikleri durum, surekli gir-cik yapip ABD'de yasamamaniz. "Yukaridaki avukatin dedikleri" derken ne demek istediginizi anlayamadim...

• ⭐⭐

Konuyla ilgili olarak Facebook grubunda 1.1.2019 tarihinde yapılan bir deneyim paylaşımını, yararlı olabileceği düşüncesiyle bu başlık altına da almak istedim:

"Green kartımızı 2015 te almıştık. 6 ayda bir giriş çıkış yapıyorduk. Bu seferki girişimizde polis uyardı artık yerleşmemiz gerektiği konusunda. Vergi veriyormusunuz diye sordu. Amerikada henüz yaşamıyoruz bu nedenle vermediğimizi söyledim. Bazı işlerimiz bitince geleceğiz buda 6 ay daha sürer dedim. Re entry permit alın dedi. 6 ay sonra geleceksek niye alalımki 1000 dolarmış kişi başı. Vergi için ne yapabiliriz"

6 ayda bir girildiğinde sorun olmayacağı düşüncesinin yanlışlığına dair bir örnek niteliğinde...

• sayın @saulgoodman paylaşımı direk aktarmanız mümkün mü ben Facebook kullanmıyorum. Benim gibi kullanmayan arkadaşların okuya bilmesi açısından güzel olurdu.

• ⭐⭐

@rüzgar Direkt aktarmıştım, tamamını kopyaladım mesajın... Yorumlarda ek bir bilgi olarak son girişin Florida'dan yapıldığını okudum, onu da böylece eklemiş olayım.

• @saulgoodman Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

@rüzgar Direkt aktarmıştım, tamamını kopyaladım mesajın... Yorumlarda ek bir bilgi olarak son girişin Florida'dan yapıldığını okudum, onu da böylece eklemiş olayım.

Sayın @saulgoodman teşekkürler sorun bendeymiş sayfayı yenileyince gözüktü sağ olun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rüzgar Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

sayın @saulgoodman paylaşımı direk aktarmanız mümkün mü ben Facebook kullanmıyorum. Benim gibi kullanmayan arkadaşların okuya bilmesi açısından güzel olurdu.

merak etmeyin, forumu guncelledikten sonra; bu facebook mesajlarinin hepsini ilgili konulara aktaracagim ben.

• bir arkadaş burada GC ile sık sık giriş yaptığını son girişinde ise görevlinin hala neden yerleşmediğini ve ilaveten ABD de vergi verip vermedğini (ev kiralamak) sormuş.Ev kirlamak ve dolayısıyla vergi vermek geçerli ve ikna edici bir sebebmi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hakisalapaki Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

bir arkadaş burada GC ile sık sık giriş yaptığını son girişinde ise görevlinin hala neden yerleşmediğini ve ilaveten ABD de vergi verip vermedğini (ev kiralamak) sormuş.Ev kirlamak ve dolayısıyla vergi vermek geçerli ve ikna edici bir sebebmi?

Evet, ikna edici olur. ABD'de yasama konusunda ciddi oldugunuzu bir sekilde gostermeniz yeterli olur.

• selam..ben gc ve ssni goturdukden sonra Azerbaycana geri donsem ne kadar zaman Azerbaycanda kala bilirim..eyer ben bir yil muddetinde 3 ay kalirsam amerikada ve 4 yil boyle yapsam sonra daimi meskunlassam benim gc benden goturulurmu? .ve eyer goturulurse ne etmeliyim ki benden geri alinmasin? amerikada kalmadigim zamanlarda veergi odersem ve kira parasi odersem bu kecerli sebeb olurmu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ilkin-93 Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

selam..ben gc ve ssni goturdukden sonra Azerbaycana geri donsem ne kadar zaman Azerbaycanda kala bilirim..eyer ben bir yil muddetinde 3 ay kalirsam amerikada ve 4 yil boyle yapsam sonra daimi meskunlassam benim gc benden goturulurmu? .ve eyer goturulurse ne etmeliyim ki benden geri alinmasin? amerikada kalmadigim zamanlarda veergi odersem ve kira parasi odersem bu kecerli sebeb olurmu?

Dediğinizi yapmanın en güvenli yolu reentry permit almaktan geçiyor: https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi?page=1

Bu şekilde 2+2 yıl hiç ABD'ye giriş yapmadan kartınızı koruyabilirsiniz.

• ⭐⭐

"Ben 2018 mayista 11 ay 20 gun sonra giris yaptim. Sistem degismis. Pasaport polisi kapilari kapatti sari lambayi yakti sonra beni immigration salonunz goturdu. Gorevli neden 6 ayi gecirdigimi sordu. Nedenini acikladim. Tamam dedi. Giris yaptim."

https://www.facebook.com/groups/YesilkartForum/permalink/2269042343335833/?comment_id=2269162276657173&comment_tracking={"tn"%3A"R"}

• nedenine ne söylediniz acaba?

• @crazycells Sayın Crazycells, tekrar merhaba,

Daha önce sormuş olduğum birtakım konularını da hem paylaşım açısından hem de soruların cevaplarının aldığı son hallerini teyit amaçlı olarak yazıyorum. Bilgileriniz bizim için çok önemli, birçok konunun da maalesef kanunlarla net olmayıp, sınır polisinin insiyatifinde olduğunu da biliyoruz...

1. Öncelikle, ABD' ye girerken, ailemle girmedim. Tavsiyeniz üzerine, bir gün önce tek geldim. Turist olarak geldim ve böyle söyledim. Lakin 6 ay kalacağım deyince, onlarda afalladılar. Bekleme yerinde neden kalacaksınız, ne yapacaksınız, kimi göreceksiniz gibi sorularını sordular... Aynı şeyleri söyledim. Turist olarak. Neden bu kadar uzun süre? Bakalım dedim gezmeyi planlıyorum. Lakin bir ara, iş ile ilgili bişeyler söyleyecek olur gibi oldum, görevli bunları konsoloslukta söylediniz mi deyince başımdan aşağı kaynar sular indi, hemen "konsolosluğa bir yıl önce gitmiştim," demenin ardından "Kusura bakmayın çok yorgunum," dedim ve toparlamak için.... (Gerçekten berbat bir durumda giriş yaptım- uykusuzluk, endişe derken)... Kanada, Meksika, Kaliforniya, belki Florida' da (abim), zamanın durumuna göre gezeceğim dedim. Param var, gerekirse daha da aktarırız Türkiye' deki işimden mahalinde birşeyler dedim... Sonuçta beklettiler kaldırdılar, birşekilde öyle böyle altı aylık vize basılmış oldu. Lakin biliyorsunuz daha önce ABD' de uzunca bir geçmişim de vardı: 8 sene öğrencilik ve belli bir çalışma süresi şeklinde... Her daim, herşey yasal, çalışma dahil hiçbir nizama aykırı bir durum olmadı. Dediklerinizde haklısınız, o görevli öyle bir soruyu sorduğuna göre bizzat şahid oldum ki konsolosluk gerçekten notunu alıyormuş. Lakin ben iş evraklarıyla gittim ve iş sahibiyim, anlamadığım şey nasıl olur da B1/B2 vizesi alan bir iş sahibinin bir yıl sonraki girişinde turist olarak girmesi ve iş olarak girmemesi bekleniyor... Neyseki söylediğiniz üzere, durumun riskinin farkına varıp yorgunluğuma verin diye toparlayabilmiştim. Lakin sinir bozucu durumlar. :). Burada size sormak istediğin soru şu: Normal şartlarda benim için bir göçmenlik başvurusu olmasa idi, o taktirde, aynı durudayken B1 ile giriş yapmak istiyorum deseydim, herhalde normal karşılanırdı değil mi?

2. Altı ay sonucu: Bazı yerlere gidebilmiş olacağim- kısa süreliğine Kanada, Meksika, Las Vegas, San Diago, Berkeley, Stanford, San Francisco, Los Angeles (çoğu zamanım burada geçti). Sonra okullara bakma fikri kafama daha da yatmaya başladı. Bunun üzerine 90 gün sonrasında okullara bakmaya başladım. Okullara bakmak başvurmak vb. ok dir değil mi turist vizesiyle. Herhangi bir sıkıntı yaratmaz değil mi? Ayrıca, illa da 90 gün sonrasında mı bakılmalıdır (girerken turist amaçlı gelindiğinde). Zamanım doluyor ve çıkış yapmaya karar verdim. Uzatma gibi sorun yaratması olası olduğu söylenilen yollara başvurmayacağım.

3. Bu konudaki tek sorum 6 ay giriş hakkı kullanıp Türkiye' ye dönüş yaptıktan sonra, doktora için başvurduğum bir okul Mart Nisan Mayıs aylarında davet ederse, giriş yapmalı mıyım Istanbul' dan ABD' ye, yoksa "aman almazlar, hiç denemeyelim mi" demeliyim (bu sadece en fazla 2 haftalık bir ziyaret olacaktır).

4. Bu arada, bir J1 araştırmacı poziyonu teklifi aldım, teknolojimiz üzerinde çalışmak üzere... Türkiye' ye gittiğimde J1 vizesi için başvuru yapmayı veya başvuru yapmış olduğum okullardan olumlu cevap gelmesi dahilinde de bir F1 vizesi için başvurmayı planlıyorum. Her halukarda Türkiye' deki birtakım işlerim (bizimkiler üzerinden Türkiye' deki abim için yapacağımız başvuru, vb.) dahil, 3 ile 5 ay arasında, Türkiye' de kalmayı düşünüyorum. Lakin, yeni bir vizeye başvurmadan önce Türkiye' deyken, beklemem gereken bir süre mi vardır? Yani, bir I20 veya DS 2019' nun elime geçmesine müteakip gider gitmez başvuru yapabilir miyim?

5. Ayrıca, J1 ile ABD' deyiz ve 2 yıl kuralını aldık diyelim. Çalışmalarımız, Türkiye' nin CIP' lerinin içinde kalan alanlardan biri içinde... Doalyısıyla, 2 yıl kuralına tabiiyiz. Bu durumda, J1 ile gelir gelmez, beklemden, 2 yıl kuralını kaldırmak için başvuru yapabilir miyiz (3-5 ay alıyor galiba değil mi?) ve bunun için ne yapmamız gerekiyor?

6. Annemlerin abim için olan oturum izni başvurusu hk.: Abimin vizesi konsoloslukta basıldığı anda, başvuru sahibi ABD' ye daha gitmeyip oturum izni hakkını yakabilir ve bu durum çocuğunun oturum iznine herhangi bir etkide bulunmayacaktır. Değil mi? Diğer deyişle, çocuğun, sadece konsoloslukta vize almış olması yeterli olup, ABD' ye bu durumdan altı ay sonra giriş yapması (anne babasının oturum izni yanmış olmasına rağmen) dahilinde problem yaşamayacaktır. Öyle mi? Yoksa, havalimanı sınır görevlisi bu durumdan sorun çıkartabilir mi? Eğer sıkıntı çıkartmıyorlarsa, konsoloslukta pasaporta oturum izni olma hakkı vizesi basılması ile birlikte, pasaport sahibi şahıs, ABD resident' ı mı olmuş oluyor? Mersi.

7. O takdirde, anne/baba ABD' ye birkaç aylığına, reentry permit' e gelir gelmez başvuruda bulunup, sosyal sigorta kartı, banka hesabı açıp, reentry permit için biyometrik randevuları kesinleşince (ki bunun için de info pass randevusu alıp, sabahtan gidip öne çekmeye çalışmak adına rica etmeye çalışılabilinir denmiş) biyometrik randevuyu muteakiben Türkiye' ye geri dönüş yapabilirler. Bu durumda reentry permit için, başvuruda Türkiye adresine gelmesi talebinde bulundukları tekrar giriş izinleri de Türkiye' ye gidecektir. Böyle bir durum da iki yıla kadar Türkiye' de kalma izinleri olabilir. Teyit eder misiniz?

8. Yukardaki durumda, ellerinde re-entry permitleri varken; sadece kendi oturum izinleri ile ilgili olarak, kendi adlarına bir kira kontratı olmak zorunda mıdır? Aksi takdirde, ABD ye bir sonraki girişlerinde herhangi bir sıkıntı olur mu?

9. Bu soru yukardakinden farklı ve kendilerinin değil başvurdukları kişinin başvurusunun akibetiyle ilgili: Annemler abime sponsor oldukları üzere, eğer ki herhangi bir kira kontratı imzalanacaksa, onların da isimlerinin olması önemli, ki "domicile establish" etmiş olsunlar, çünkü konsolosluk, sponsor olan kişinin ABD' de yaşayıp yaşamadığına bakacak ve buna göre karar verecektir demiştiniz. Yani, abimin başvurusu ele alınırken annem/babamın ABD' de yaşayıp yaşamadığına da bakacaklar değil mi? Doğru mudur?

10. Ayrıca, oturum izniyle olan ilk giriş-çıkışlarını müteakip 365 gün içerisinde, muhtemelen 11 ay içerisinde, ABD' de giriş yapacaklar. Girişi yaparken yanlarında sağlık (ameliyat, kontroller var), iş (babam hala çalışıyor maaşallah) ile ilgili belgelerini vb. yanlarında getirecekler. Bu bağlamda ABD' ye girişlerinde herhangi bir problem çıkmayacaktır değil mi?
      Aynı şekilde, ilerde re-entry permit alındığında ve iki yıla kadar geri dönüş yaptıklarında da yanlırında ilgili evraklarını getirmeleri mi gerekiyor acaba? Bu belgelerle ilgili olarak, son aya kadar belge olması iyi olur gibi bir tavsiyeniz var mıdır?

Bu sorulara peyderpey müsaitliğiniz dahilinde yanıtlarınız çok makbule geçecektir. Selam ve sevgilerimle,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dkazanci Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

@crazycells Sayın Crazycells, tekrar merhaba,

Daha önce sormuş olduğum birtakım konularını da hem paylaşım açısından hem de soruların cevaplarının aldığı son hallerini teyit amaçlı olarak yazıyorum. Bilgileriniz bizim için çok önemli, birçok konunun da maalesef kanunlarla net olmayıp, sınır polisinin insiyatifinde olduğunu da biliyoruz...

1. Öncelikle, ABD' ye girerken, ailemle girmedim. Tavsiyeniz üzerine, bir gün önce tek geldim. Turist olarak geldim ve böyle söyledim. Lakin 6 ay kalacağım deyince, onlarda afalladılar. Bekleme yerinde neden kalacaksınız, ne yapacaksınız, kimi göreceksiniz gibi sorularını sordular... Aynı şeyleri söyledim. Turist olarak. Neden bu kadar uzun süre? Bakalım dedim gezmeyi planlıyorum. Lakin bir ara, iş ile ilgili bişeyler söyleyecek olur gibi oldum, görevli bunları konsoloslukta söylediniz mi deyince başımdan aşağı kaynar sular indi, hemen "konsolosluğa bir yıl önce gitmiştim," demenin ardından "Kusura bakmayın çok yorgunum," dedim ve toparlamak için.... (Gerçekten berbat bir durumda giriş yaptım- uykusuzluk, endişe derken)... Kanada, Meksika, Kaliforniya, belki Florida' da (abim), zamanın durumuna göre gezeceğim dedim. Param var, gerekirse daha da aktarırız Türkiye' deki işimden mahalinde birşeyler dedim... Sonuçta beklettiler kaldırdılar, birşekilde öyle böyle altı aylık vize basılmış oldu. Lakin biliyorsunuz daha önce ABD' de uzunca bir geçmişim de vardı: 8 sene öğrencilik ve belli bir çalışma süresi şeklinde... Her daim, herşey yasal, çalışma dahil hiçbir nizama aykırı bir durum olmadı. Dediklerinizde haklısınız, o görevli öyle bir soruyu sorduğuna göre bizzat şahid oldum ki konsolosluk gerçekten notunu alıyormuş. Lakin ben iş evraklarıyla gittim ve iş sahibiyim, anlamadığım şey nasıl olur da B1/B2 vizesi alan bir iş sahibinin bir yıl sonraki girişinde turist olarak girmesi ve iş olarak girmemesi bekleniyor... Neyseki söylediğiniz üzere, durumun riskinin farkına varıp yorgunluğuma verin diye toparlayabilmiştim. Lakin sinir bozucu durumlar. :). Burada size sormak istediğin soru şu: Normal şartlarda benim için bir göçmenlik başvurusu olmasa idi, o taktirde, aynı durudayken B1 ile giriş yapmak istiyorum deseydim, herhalde normal karşılanırdı değil mi?

2. Altı ay sonucu: Bazı yerlere gidebilmiş olacağim- kısa süreliğine Kanada, Meksika, Las Vegas, San Diago, Berkeley, Stanford, San Francisco, Los Angeles (çoğu zamanım burada geçti). Sonra okullara bakma fikri kafama daha da yatmaya başladı. Bunun üzerine 90 gün sonrasında okullara bakmaya başladım. Okullara bakmak başvurmak vb. ok dir değil mi turist vizesiyle. Herhangi bir sıkıntı yaratmaz değil mi? Ayrıca, illa da 90 gün sonrasında mı bakılmalıdır (girerken turist amaçlı gelindiğinde). Zamanım doluyor ve çıkış yapmaya karar verdim. Uzatma gibi sorun yaratması olası olduğu söylenilen yollara başvurmayacağım.

3. Bu konudaki tek sorum 6 ay giriş hakkı kullanıp Türkiye' ye dönüş yaptıktan sonra, doktora için başvurduğum bir okul Mart Nisan Mayıs aylarında davet ederse, giriş yapmalı mıyım Istanbul' dan ABD' ye, yoksa "aman almazlar, hiç denemeyelim mi" demeliyim (bu sadece en fazla 2 haftalık bir ziyaret olacaktır).

4. Bu arada, bir J1 araştırmacı poziyonu teklifi aldım, teknolojimiz üzerinde çalışmak üzere... Türkiye' ye gittiğimde J1 vizesi için başvuru yapmayı veya başvuru yapmış olduğum okullardan olumlu cevap gelmesi dahilinde de bir F1 vizesi için başvurmayı planlıyorum. Her halukarda Türkiye' deki birtakım işlerim (bizimkiler üzerinden Türkiye' deki abim için yapacağımız başvuru, vb.) dahil, 3 ile 5 ay arasında, Türkiye' de kalmayı düşünüyorum. Lakin, yeni bir vizeye başvurmadan önce Türkiye' deyken, beklemem gereken bir süre mi vardır? Yani, bir I20 veya DS 2019' nun elime geçmesine müteakip gider gitmez başvuru yapabilir miyim?

5. Ayrıca, J1 ile ABD' deyiz ve 2 yıl kuralını aldık diyelim. Çalışmalarımız, Türkiye' nin CIP' lerinin içinde kalan alanlardan biri içinde... Doalyısıyla, 2 yıl kuralına tabiiyiz. Bu durumda, J1 ile gelir gelmez, beklemden, 2 yıl kuralını kaldırmak için başvuru yapabilir miyiz (3-5 ay alıyor galiba değil mi?) ve bunun için ne yapmamız gerekiyor?

6. Annemlerin abim için olan oturum izni başvurusu hk.: Abimin vizesi konsoloslukta basıldığı anda, başvuru sahibi ABD' ye daha gitmeyip oturum izni hakkını yakabilir ve bu durum çocuğunun oturum iznine herhangi bir etkide bulunmayacaktır. Değil mi? Diğer deyişle, çocuğun, sadece konsoloslukta vize almış olması yeterli olup, ABD' ye bu durumdan altı ay sonra giriş yapması (anne babasının oturum izni yanmış olmasına rağmen) dahilinde problem yaşamayacaktır. Öyle mi? Yoksa, havalimanı sınır görevlisi bu durumdan sorun çıkartabilir mi? Eğer sıkıntı çıkartmıyorlarsa, konsoloslukta pasaporta oturum izni olma hakkı vizesi basılması ile birlikte, pasaport sahibi şahıs, ABD resident' ı mı olmuş oluyor? Mersi.

7. O takdirde, anne/baba ABD' ye birkaç aylığına, reentry permit' e gelir gelmez başvuruda bulunup, sosyal sigorta kartı, banka hesabı açıp, reentry permit için biyometrik randevuları kesinleşince (ki bunun için de info pass randevusu alıp, sabahtan gidip öne çekmeye çalışmak adına rica etmeye çalışılabilinir denmiş) biyometrik randevuyu muteakiben Türkiye' ye geri dönüş yapabilirler. Bu durumda reentry permit için, başvuruda Türkiye adresine gelmesi talebinde bulundukları tekrar giriş izinleri de Türkiye' ye gidecektir. Böyle bir durum da iki yıla kadar Türkiye' de kalma izinleri olabilir. Teyit eder misiniz?

8. Yukardaki durumda, ellerinde re-entry permitleri varken; sadece kendi oturum izinleri ile ilgili olarak, kendi adlarına bir kira kontratı olmak zorunda mıdır? Aksi takdirde, ABD ye bir sonraki girişlerinde herhangi bir sıkıntı olur mu?

9. Bu soru yukardakinden farklı ve kendilerinin değil başvurdukları kişinin başvurusunun akibetiyle ilgili: Annemler abime sponsor oldukları üzere, eğer ki herhangi bir kira kontratı imzalanacaksa, onların da isimlerinin olması önemli, ki "domicile establish" etmiş olsunlar, çünkü konsolosluk, sponsor olan kişinin ABD' de yaşayıp yaşamadığına bakacak ve buna göre karar verecektir demiştiniz. Yani, abimin başvurusu ele alınırken annem/babamın ABD' de yaşayıp yaşamadığına da bakacaklar değil mi? Doğru mudur?

10. Ayrıca, oturum izniyle olan ilk giriş-çıkışlarını müteakip 365 gün içerisinde, muhtemelen 11 ay içerisinde, ABD' de giriş yapacaklar. Girişi yaparken yanlarında sağlık (ameliyat, kontroller var), iş (babam hala çalışıyor maaşallah) ile ilgili belgelerini vb. yanlarında getirecekler. Bu bağlamda ABD' ye girişlerinde herhangi bir problem çıkmayacaktır değil mi?
      Aynı şekilde, ilerde re-entry permit alındığında ve iki yıla kadar geri dönüş yaptıklarında da yanlırında ilgili evraklarını getirmeleri mi gerekiyor acaba? Bu belgelerle ilgili olarak, son aya kadar belge olması iyi olur gibi bir tavsiyeniz var mıdır?

Bu sorulara peyderpey müsaitliğiniz dahilinde yanıtlarınız çok makbule geçecektir. Selam ve sevgilerimle,

1. Evet sayin @dkazanci , CBP gorevlileri konsoloslukta mulakat sirasinda verdiginiz ve konsolosun not tuttugu cevaplari gorebiliyor. Sizin de tahmin edebileceginiz gibi 6 ay tatil yapmak cok da sik gorulen bir durum degil 🙂 dolayisiyla bu konuda soru sormalari bence dogal. Eger gocmenlik dosyasi olmasaydi, ayni sureci yasayabilirdiniz kanimca. Onemli olan girisinizi onaylamalari, bunu da yapmislar zaten 🙂
      B1/B2'yi is nedeniyle almis olsaniz bile, kisa sureli tatil icin ABD'ye geldiginizi kanitlayabilirseniz gorevliler izin verecektir. Nitekim is adamlari genelde kisa sureli (sanirim max 10 gun diyebiliriz) tatil yapip sonra islerine geri donerler, boyle bir durumu kanitlamak (ucak bileti, otel rezervasyonu vs.) mumkun, o nedenle sorun yasamamalari olasi ama vizeyi aldiginiz nedenle kullanmamak her zaman ufak da olsa risk tasir. En ideali, butun kurumlarda verdiginiz cevaplarin uyusmasi ve bu cevaplarin gercek olmasi.

2. Kanada ve Meksika ziyaretinizi bence -mumkunse- ilk ay icinde yapin, cunku oralardan ABD'ye girerken I-94'unuzun yine guncellenmesi olasi, eger 6 aylik ziyaretinizin sonuna dogru giris-cikis yaparsaniz yine benzer bir sorgulama ve sorunlarla karsilasabilirsiniz. Sanirim yasal olarak, okullara basvurunuzu (daha dogrusu vize basvurunuzu) 90 gun sonra yapmak zorunda degilsiniz, daha once de yapabilirsiniz ama planinizin da gercekligini yitirmemesi lazim, ABD'ye girer girmez boyle bir basvuru yaparsaniz en basta soyledikleriniz "yalan soyleme" ya da "gercegi carpitma" olarak adlandirilabilir. Ama dediginiz gibi dilediginiz zaman okullari arastirabilirsiniz ya da basvurularini yapabilirsiniz, bu konuda bir sorun yasamamalisiniz.

3. Giris ve cikis tarihleri belli, neden geldiginiz belli ve CBP icin en onemlisi ABD'den sonrasinda cikacaginiz belli (kesinlikle yaninizda belgeler olsun)... O nedenle bence sorun yasamama ihtimaliniz cok yuksek.

4. Bu sekilde basvuru icin belirlenmis bir sure yok, eger belgeler gelirse bence konsoloslukta basvurunuzu yapin. Bence bir arastirmaci pozisyonu, ogrenci olmaktan daha degerli olacaktir konsolosun gozunde. Konsolos vizeyi verirken yine Turkiye'ye geri donup donmeyeceginizi degerlendirecektir. USCIS (ya da CBP) ve konsolosluk farkli kistaslara gore degerlendiriyor sizin basvurunuzu, bunu unutmayin. Dolayisiyla bu pozisyon bittikten sonra Turkiye'ye doneceginizi ve sonrasinra gocmenlik sirasi geldiginde ABD'ye gideceginizi gosterebilmeniz en ideali olur.

5. Evet, J1 vizesi ile giris yaptiktan hemen sonra basvuru yapabilirsiniz.
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/82/green-card-ve-j1-visa-2-years-rule-waiver

6. Anneniz ve babaniz hem ABD'de yasiyor olmali (domicile olmali), hem de maddi olarak yeterli gelire sahip olmali sponsorluk icin, eger bunu saglayamayacaklarsa bu sartlari saglayan baska bir sponsor bulmalilar. Evet, dediginiz gibi onemli olan gocmen vizeyi abinizin almis olmasi, sonrasinda anne/babaniz Green Card'larini yakabilirler, bir dert olmaz. Ama vize alana kadar herkes resmi statusunu korusun.
      Hayir, gocmen sayilmak icin gocmen vizeyi kullanip ABD'ye ilk girisinizi yapmaniz gerekiyor.

7. Evet, aynen oyle. Re-entry permitlerinizin, Turkiye'deki ABD konsolosluklarina gonderilmesini isteyebilirsiniz.

8. Re-entry permit varken bir sorun yasayacaklarini sanmiyorum, Permit tarihi bitmeden ABD'ye giris yapsinlar, bir sorun yasamazlar.

9. Evet, ABD ile iliskilerinin kopmamis olmasi gerekiyor. Diger turlu sorun olabilir, mumkun oldugu kadar ABD ile iliskilerini korumaya calissinlar. Sadece vize almadan once de bu iliski saglanabilir, eger sonrasinda hep beraber ailece ABD'de yasayacaksaniz, konsolosa ailenin bir kismi Turkiye'de oldugu icin cok sik ABD'de bulunmadiklarini; fakat artik tamamen tasinacaklarini bildirebilirler kanimca. Sponsorluk konusunda su konuyu incelemenizi tavsiye ederim:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

10. Genelde ilk birkac yil bu konularda sorun cikarmiyorlar, ama 3-4 yil gecmis olmasina ragmen hala ABD'ye yerlesmemisseniz ve ABD'de yasamak ya da calismak gibi bir amacinizin olmadigi belliyse o durumda sorun cikabilir. Tabii ki her daim yaninizda belgeleri tasimaniz yarariniza olur, soylenilen her seyin dogru oldugunu kanitlamis olursunuz. Re-entry permit varken bence bu sorular o kadar siddetli sorulmayacaktir ama elinizde giris-cikisla ilgili belgeler varsa, her daim yanlarinda olmasini tavsiye ederim.

• @cilemaya Merhaba, başka bir başlık altında yazdığınız bir yorumda, 22 yıllık GC sahibi olduğunuzu belirtmişsiniz. Süre gerçekten çok uzun, maşallah demek istiyorum 🙂 Vatandaşlık için başvurmadığınıza göre, bu süre boyunca kesintisiz 5 yıl Amerika'da kaldığınız bir dönem olmadığını düşünüyorum. Bir çok kez, 6 aydan daha uzun süreler ABD dışında kalmış olmalısınız. Genel olarak da 6 aydan uzun süre ABD dışında kalındığında ilk bir iki kezden sonra girişte sıkıntı olduğu ve, bir süre daha bu şekilde devam edilirse GC iptali yapılabildiği paylaşılıyor forumda. Fakat sizin 22 yıldır sahip olduğunuz bir green card var ve aktif olarak kullanabiliyorsunuz yorumunuzdan okuyabildiğim kadarıyla. Eğer sakıncası yoksa bu sürenin ABD'de veya Türkiye'de geçirdiğiniz dönemleriyle ilgili veya geçmiş yıllardaki giriş çıkışlarınızda yaşadığınız deneyimleriniz vs. hakkında bir özet paylaşabilir misiniz rica etsem? Sizin tecrübenizin bu konuyu araştıran forum üyelerine faydalı olabileceğine inanıyorum. Hatırlayabildiğiniz kadarıyla tabi 🙂 sonuçta 1990'lara kadar giden oldukça uzun bir süre. Teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

162

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.2k

| | | |