Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Tayfun-karakaş tebrikler, vizeniz hayırlı olsun

• ⭐⭐⭐

@Tayfun-karakaş vizeniz hayırlı olsun yeni hayatınızda bol şanslar

• @Tayfun-karakaş Öncelikle vizeniz hayırlı olsun. ABD de güzel bir hayat dilerim. Darısı hepimizin başına 🙂 Benim süreç hakkında size bir sorum olacak. Dosyanız Viyana'da kabul edildiğinde mülakat tarihi belli olmuyor değil mi? Belli olmadığı için Schengen vizesi için randevu durumunu nasıl ayarlayabiliriz? Malum Schengen vize tarihini genelde giriş-çıkış tarihlerine göre ya da max 1-2 ay veriyor. Önden kestirmek çok zor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

• @historian yanlış hatırlamıyorsam 2019/2020 başlıklarından birinde nikaragua gibi bişey görmüştüm yanlış hatırlıyor olabilirim, önceden varmış yani schengen harici ülkeden alan, fakat bunlar değişken şeyler araştırmak lazım farklı konsolukları denemek lazım.

• ⭐⭐

@korgolem vizeniz hayırlı olsun.Amerikadaki hayatınızda başarılar.

• ⭐⭐

@Tayfun-karakaş vizeniz hayırlı olsun.yeni hayatınızda başarılar.

• ⭐⭐

@okhan tebrikler vizeniz hayırlı olsun.yeni hayatınızda başarılar.

• ⭐⭐

@historian Merhaba, oldukca cok var, gecen senenin deneyimlerinden bulabilirsiniz, hatta Schengen bolgesi ilk defa kosulsuz olarak bu sene (sadece Avusturya ve Almanya (1 dosya) henuz) bu guzelligi yapti, bir kac arkadas tasidik ve sonrasi geldi.

• @Tayfun-karakaş vizeniz hayırlı olsun

• @selamibasaran teşekkür ederimm :))

• @Tayfun-karakaş vizeniz hayırlı olsun

• ⭐⭐

@Tayfun-karakaş Mükemmel ya , mülakat çok güzel olmuş 😍 Hayırlı olsun inşallah size Sağlıklı mutlu huzurlu yeni hayatlar diliyorum

• Tüm vize alan arkadaşlara hayırlı olsun.

• ⭐⭐

Arkadaşlar bu arada özel değilse , özelllkle Aile olanlar Taşınmazlar hariç nakit olarak hesapta ne kadar gösterdiniz

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 
  • ⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @Tayfun-karakaş hayırlı uğurlu olsun tebrikler !

• Selamlar,

2023 Ocak ortası itibariyle ciddi ciddi uçak ile yolculuğu hiç sevmememe rağmen Japonya'dan Seyşeller'e Barbados'dan Güney Afrika gibi 80 farklı ülkenin ABD konsolosluklarına Türkiye'ye uzak yakın Schengen gerekli olanlar ve olmayanlar tarzında kategorileyerek mail atmaya başladım 1. haftanın sonunda 23 ocakta dosyamı Avusturya Viyana elçiliğine taşımayı başardım. Hızlı bi şekilde schengen için gerekli belgeleri topladım ancak daha current olmadığım için hemen başvurmadım 16 şubat tarihinde mülakatım 21 nisan olarak belli oldu hemen sağlık kontrolü için Dr. Molnar' mail atıp randevu istedim 19 nisan olarak bellirledik, 3 Mart tarihinde schengen'e başvurdum ve başvuruda tüm bu mülakat maillerini ekledim 1 hafta sonrasında schengen'i aldım. Gerekli belgelerin hepsini ve fazlasını hazırladım. Schengen ve ABD konsolosluğunun istediği belgelerin çeviri ücreti 4800tl tuttu schengen için (2kişi için) 350 eu gibi bi masrafım oldu (VFS ve schenden danışmanı). 21 Şubat tarihinde ABD konsolosluğu ile mülakata katılacağıma dair karşılıklı teyitleştik ancak (Ais-kaydı) Atlas kaydı için daha önceden bi çok konsolosluğa mail attığımdan adıma Japonyadan hesap acılmıştı ve kendi kendime bu kaydı Avusturya olarak değiştiremiyordum çözüm için (ustraveldocs.com) çeşitli mailler mailler atmama rağmen düzeltemiyordum en sonunda Viyana ABD konsolosluğuna durumu anlatan mail attım 1 saat içinde döndüler ve 1 saat sonrasında da konuyu çözmüşlerdi bunun dışında ustraveldocs sitesi üzerindeki canlı yardım sekmesindende çözüm mümkündü ancak ihtiyaç kalmamıştı. Herşey tamam schengen hazır, ABD konsolosluğu için belger hazır halde beklerken 29 mart tarihinde ABD konsolosluğu mülakat tarihimi değiştirmek istediklerini söyleyen mail aldım 21 Nisan olan mülakatımı 20 Nisan tarihine değiştirdiklerini ve benden katılabileceğime dair onay beklediklerini bildiren bi mail aldım pek tabi sağlık kontrolü randevusunuda 19 nisan olarak belirlediğimizden dolayı bi problem yoktu ancak çok alakasız bi tarihe de çekebilirlerdi bu konu çok sorun olmadı tabiki bu yola çıkarken tüm aksaklıkları göze almıştık artık. 10 Nisan tarihinde schengen vb herşeyin hazır olduğunu mülakatıma kesinlikle katılacağımı belirten son bir mail attım ve geriye sadece artık orada bulunmak kalmıştı.

17 Nisan tarihinde izmirden sunexpress ile Viyanaya ulaştık
    18 nisan boş gün
    19 nisan sabah saat 9 da sağlık randevusuna gittim

• Sevgili dostlarım @omerfarukarisoy Ömer ve ailesi, @Tayfun-karakaş ve @qermenco Ümit ile Dr.Molnar ofisinde karşılaştık
    • Molnar ofiste bir form doldurduk ve gerekli belgeleri verdik (ds conf. mail, vb)
    • Gerekli aşılar için daha önceden mail atmışlardı o mail üzerindeki tüm aşıları gösterdim antikor testi vb gerek kalmamıştı
    • Ivana Molnar hanım; kan aldı, tansiyon kontrolü reflex kontrolü yaptı asistanı olan arkadaşlar ise standart sorular olarak uyuşturucu kullanımı alkol kullanımı daha önceden ciddi bi ameliyat geçmişi vb sorular ile kısa bi profil oluşturdular. Ve Molnar ofiste işimiz bitti
    • Uber ile akciğer filmi çekileceği yere gittik sıra aldık hızlıca film çekildi ve tüm sağlık kontrolü safhası bitmişti

2kişi için toplam 780eu Molnar ve akciğer filmi için git gel 24eu ödedim.

Mülakat randevumuz ertesi sabah saat 09'daydı ve 15 dakika öncesinde Marriott hotel son katında ABD konsolosluğunda hazırdık içeri girişte ismimiz ve pasaportumuz üzerinden randevuya dair kısa bi kontrol ardından detaylı bi inceleme yaptılar. sırt çantamda su vardı bi yudum içmemi rica ettiler powerbank'ı yanımda içeri sokmama izin vermediler ve emanete aldılar.

İçeri girdikten sonra ismimizle çağırdılar ve gerekli belgeleri tek tek istediler
    Gerekli belgeler olarak;

• Üni diplomam (ingilizce) (yanımda lise diplomam ve cevirisi de vardı ancak istemedi) ve e-devletten aldığım mezuniyet belgesi + cevirisi
    • Doğum belgesi olarak Formul A belgesi (çok dilli)
    • Evlilik cüzdanına baktı ancak almadı onun yerine Formul B belgesi (çok dilli)
    • Daha önce Kuzey Kıbrısda okuduğum için polis belgesi (ingilizce),
    • Adli sicil kaydı (arşiv kayıtlı-ingilizce)
    • Banka dökümleri (son 3aylık döküm) ve bi kısım euro bi kısım dolar ayrı hesapların sonucunda toplam hesaplarımda ne kadar olduğu belgesi (ingilizce)
    • ABD adresimizi değiştirmek istediğimize dair yeni adresin yazılı olduğu imzalı kuruma hitap eden dilekçe (adresi okuyup kayıt edip belgeyi geri verdiler)

Bu yukarıda saymış olduğum belgeleri tek tek istediler. Ancak ne olur ne olmaz diyip yanımda aşağıdaki belgeleri de hazırda götürdüm

• Mülakat belgesi
    • Ds260 confirmation page
    • Konsolosluk ile aramdaki mailleşmeler (mülakat tarihi değiştiği için)
    • Vukuatlı Nüfus kayıt belgesi (arşivli ve aile seçilmiş) + cevirisi
    • Evlilik cüzdanı aslı, fotokopisi ve çevirisi
    • Yüksek Lisans diplomam (tr e-devletten alınan mezuniyet ve kktc deki üni dip. ingilizce olduğu için italyada master dip. gerekli görmedi)
    • Askerlik belgesi + cevirisi

Belgeleri teslim ettikten sonra vezneye yönlendirdiler 2kişi için 660 dolar nakit olarak ödedim.

Bir süre bekledikten sonra mülakat için soy ismimizle seslendiler ve görüşme şu şekilde ilerledi;

• sağ elimizi kaldırıp sordukları sorulara sadece doğruları söyleyeceğimize yemin ettirdiler.
    • Kazanan ile başlayıp okuluma dair sorular (yıl ve bölüm)
    • şu anki işimi sordu ancak ben şu an okuduğum işi yapmadığım için ayrıca yaptığım işi anlattım
    • oraya gidince ne iş yapmayı düşündüğüm
    • hangi eyalete gitmek istediğimiz
    • gidince nerede kalacağımız sordu önce airbnb sonrasında çözeceğimizi söyledik
    • ne zamandır evli olduğumuz

Eşimede yaklaşık olarak bu tarz sorular sordu ve mülakat 5 dakikadan kısa sürdü "bizim acımızdan herşey uygun görünüyor sağlık raporunuzda geldikden sonra bir sorun görünmezse vizeniz basılacak

Teşekkür edip konsolosluktan ayrıldık. 24 nisanda konsolosluktan vizemizin statümüz issued olarak değişti ve ardından pasaportlarımızın kargoya verildiğine dair mail aldık. 25 nisan tarihinde de pack&weg şubesinden pasaportlarımızı ve kapalı sarı zarfı teslim aldık.

Neredeyse 1.5 yıl süren tüm bu süreç boyunca verdikleri bilgilerle tecrübeleriyle ki daha 2022 haziran ayında dosyamızı ispanyaya taşıyabilirim ne dersiniz diye sorduğumda hiç düşünmeden taşıyın diyen @gucarslan'a dosya taşıma sürecinde @cerkezkizi09 ve öncü birlik gibi karanlığa gidip tüm tecrübelerini detaylı anlatan @achillesoag Ogun bey'e ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Dilerim bu yolda emek veren herkes hayallerine en güzeliyle kavuşurlar.

Sevgiler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@OzgurD tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda bol şans diliyorum.

• @OzgurD tebrikler,vizeniz hayırlı olsun

• @OzgurD tebrikler, hayırlı uğurlu olsun !

Benzer Başlıklar

• 1
  • 1
  • 275
  • 296
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |