DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• ⭐⭐

@pionerrUsa ben asgari ucret bile alsam gelistirici olarak calisirim cunku cocukluktan beri en iyisi oldugum tek alan bilgisayarin ici ve dışıdır. dilerim boyle bir olay yasanir da tarihe gecer. ai'den korkup da avukat burosu acacak halimiz yokki. en kotu ai operatoru oluruz 🙂
    (19. yuzyilda, gunumuzdeki CNC makinalarinin atasi olan tezgahlarda isciler her seyi manuel yaparken 1970'lerde ilk CNC makinalarinin icat olunmasiyla tezgahta manuel ayar ceken isciler CNC operatoru olmuş link )

• @celica Gecmiste manuel cnc'ler bir makina parkinda 100 tane olur 100 birim urun elde ederdin. Sonra otomatik cnc ile 1 makine aldik ve biz yine 100 birim urun urettik(Sifir hata ve ayni standartta). Isci sayisi 1 tane de kaldi dikkat!!!!! Biz buna otomasyon diyoruz. IT de de 10 manuel tester varken automation da 2 ye dustu mesela daha cok ornek veririm. ha ben program yazarim para muhim degil diyorsan bu sistem bayilir alir 10$ a seni posani cikarana kadar calistirir.

• Türkiyedeki gibi Amerika da yetiştirilmek üzere yazılımcı alıyor mu ?

• ⭐⭐

@pionerrUsa Bu işi sevdiği için yapan insanlar sn. @fxu 'nun demiş olduğu gibi kendini geliştirmekten geri kalmayacaktır. Sürekli güncel kalp yeni şeylere öğrenen kişinin yiyeceği daha çok ekmek var bu sektörden. 22. yüzyıla kadar hiç bir yazılımcının 10 dolara çalışacağını göreceğimizi sanmıyorum

• ⭐⭐

@pionerrUsa orta zeka seviyesi hic fena bir seviye degil. Sadece yazilim degil muhendislik, tip da orta zeka ile yapilabilir. Onemli olan isini severek ve zaman ayirarak yapmaktir. Bir de universitelerin actigi kurslar meselesi. Bu kurslar Data Scientist rolu vaadiyle cok ekmek yediler. Bir Data Scientist ilanina 1000 kisi basvuruyor. Ben 4 sene istatistik lisans, 2 sene Istatistik master ve 25 sene veri tabani proglama yapmis ve domain bilgisi sahibi olarak bu isleri hakkiyla yapabilirmiyim diye dusunuyorum. Tester olarak ise baslayip sonra mobil yazilimci olanlar zaten bahsettigim bu ise gonul veren insanlar. Son olarak bir de sunu belirteyim. Yazilim dunyanin en onemli islerinden biridir. Ama bilim adamligi veya doktorluk gibi, yuceltilecek bir is degildir, herkes yapabilir. Bilginiz ne kadarsa o kadar ekmek yersiniz. Eger bu isi bir basamak degilde firsat kapisi olarak gorurseniz cok faydasini gorursunuz.

• @misha90, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

Microsoft Dynamics tarafında calısan biri var mı? Amerika'da kolay bulunabilecek bir iş oldugunu düşünüyorum ama Türkiyedeki gibi yetiştirilmek üzere işe alım yapıyorlar mı bilmiyorum. Bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?

Hocam türkiyede kim yetiştirilmek üzere alım yapıyor söyler misiniz? Alaylı olarak (üni açık öğretim) Front-end alanında gelişmeye çalışıyorum, şirketlere bakıyorum staj için ilan açan yok, yetiştirmek için ilan açan yok, giriş seviyesi dediği junior ilanı için bile 3+,5+ yıl prof deneyim istiyorlar. Anlamadım gitti valla. Eğer yetiştirmek isteyen bildiğiniz şirketler varsa yada siteler haber verirseniz memnun olurum.

• ⭐⭐

@teddydaniels hocam küçük ajanslara bakın ve yeni açılmış ilanlara bakın genelde 1 yıl tecrübeli alıyorlar gerçekten

• şoförlükten sağlığa kadar bir çok alanda iş arıyorum, hepsinde tecrübe istiyorlar hiç alakasız işlerde bile, temizlikçide bile tecrübe isteyen gördüm, adam yerleri süpürecek, tecrübe istiyorlar, işe girmeden tecrübe kazanılamayacağı açık olduğuna göre art niyet aramaya başladım artık, deselerki sen tecrübesizsin tecrübeliye 10 veriyorum sana 8 vericem sonradan yükseltiriz, iyi tamam dersin, o da yok.

• @Murat-4 Hintliler ABD de o olayi cozdu. Bizimkilerde aynisini uyguluyor. Cidden cok sacma insanlari farkli yerlere surukluyorlar.

• @teddydaniels linkedinde kendi alanınıza uygun arama yaparsanız ona göre şirketler çıkıyor onlara ulaşıp cvnizi iletebilirseniz yardımcı olurlar

• @pionerrUsa 25 senelik yazilimci olarak yorum yapmak istiyorum, ai'a herhangi bir senaryoya gore örnek yazilim yaptirabiliyorsun sen den de güzel yaziyor, ancak sayfalar dolu iş analizi, tüm sistemin yapisini bilememesi, daha bir suru sebepten ai yazilim isini tek basina şu an yapamiyor uzun bir surede yapacagini sanmam. Ancak ai kullananlar sadece yazilim degil her alanda bir kac adim önde olacaklar orasi kesin.

• AI systemleri, bir sekilde kamufle ederek kendi aralarinda gelistirebilecekleri ve insanlarin fark edemeyecegi bir iletisim dili kullanarak birbirleri ile iletisime gecebilirler diye dusunuyorum. Ayrica, internete ulasimlari oldugu surece, internet uzerindeki tum bilgelere, belgelere ve websitelerine ulasabilirler. Bu durumda, bankacilik sistemi basta olmak uzere bircok infrastructures uzerinde denetimi ele gecirebilirler, mesela elektrik ve su dagitim sebekeleri gibi. Sadece trafik isiklarini bile kontrol altina alsalar, dunyanin bircok sehrinde hayat felc olur. Buna daha bircok seyi dahil edebilirsiniz, ornegin ulastirma, logistik, tarim ve ticaret...

Bence terminator ve irobot filmlerine dogru yavas yavas gidiyoruz. Elon Musk bile kac defadir uyariyor, AI konusunu agirdan almaliyiz diye. Sonumuzu hazirliyor olabiliriz!!

• Evet sadece yazilim degil diger mesleklerde tehlike altinda. Aksini iddia etmek meslek fetisizminden ote degil. Bir arkadaki paylastigim videoda Neil Degrasse Tyson "Birinin, bir makinenin veya ChatGPT'nin yerinize geçebileceği ihtimaline karşı, iş hedeflerinizi değiştirecek kadar esnek kalın" demis buna inanmak inanmamak herkesin idrakina kalmis artik. Terminator olayina gelirsek abim suanda burada mekatronik muhendisliginde assist. proffessor. Terminator teknoloji olarak geri bile olabilir, humanoid ve animaloidlerin coktandir uretildigini soyledi seneler once. Ilk duydugumda tirsmistim suanda kesin yapmislardir diyorum 🙂

• ⭐⭐

StackOverFlow devri neredeyse bitti. AI tüm soruları notka atışı cevaplamakta. Bugün neredeyse AI sayesinde yeni bir dil öğrendim. Her cevabı doğru değil bu yüzden saatlerce uğraşmak zorunda kaldım fakat genel olarak baya yardımcı bir araç. Tek eksik özelliği tasarım yapamamakta.

• @teddydaniels, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@misha90, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

Microsoft Dynamics tarafında calısan biri var mı? Amerika'da kolay bulunabilecek bir iş oldugunu düşünüyorum ama Türkiyedeki gibi yetiştirilmek üzere işe alım yapıyorlar mı bilmiyorum. Bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?

Hocam türkiyede kim yetiştirilmek üzere alım yapıyor söyler misiniz? Alaylı olarak (üni açık öğretim) Front-end alanında gelişmeye çalışıyorum, şirketlere bakıyorum staj için ilan açan yok, yetiştirmek için ilan açan yok, giriş seviyesi dediği junior ilanı için bile 3+,5+ yıl prof deneyim istiyorlar. Anlamadım gitti valla. Eğer yetiştirmek isteyen bildiğiniz şirketler varsa yada siteler haber verirseniz memnun olurum.

Birçok kişi iş ararken iş tecrübe yılına odaklanıyor ve başvurmaktan vazgeçiyor. Bu yanlış bir düşünce. Bir iş tanımında 10'u aşkın açıklama bulunmaktadır. örneğin Backend Developer (attım) için istenen özelliklerin bazıları şöyle olabilir:

• 3 yılı aşkın tecrübeli
    • Python dilini çok iyi kullanabilen
    • İnternet temellerini üst düzey kavramış
    • OOP prensiplerini çok iyi bilen
    • Linux/Unix/OS temellerini anlayan
    • Git sistemini üst düzey anlayn

vs. burada 6 madde var. Bu maddelerin 4 veya 5'ine sahipseniz ve 1'ine değilseniz bu sizi başvurmaktan alıkoymamalı.

İş başvurularında süreç şöyle ilerler. Bir form doldurursunuz, CV'nizi ve/veya niyet mektubunuzu eklersiniz ve formu gönderirsiniz. CV'niz genelde otomatik okuyucular tarafından incelenir. İlk turda bir İK çalışanının özgeçmişinizi detaylıca okuması nadirdir. Eğer CV'niz ve genel olarak formunuz sistemden geçtiyse ve eğer 100 aday varsa, siz sisteme göre en iyi 10 aday arasındaysanız sonraki aşamaya geçersiniz. Bu aşama teknik mülakat olabilir, İK çalışanının araması olabilir. Önemli olan sonraki aşamaya geçmenizdir. Sonraki aşamalarda da biz 4 sene tecrübeli arıyoruz, senin 2 gibi bir durum ortaya çıkmaz. Yeter ki özgeçmişiniz o sistemden geçsin.

Sonuçta aradıkları eleman yeni mezun da olabilir tecrübeli de olabilir. Yeter ki iş görsün 🙂

Düzeltme: Dayanamadım bir örnek daha vereyim. Bir cihaz (telefon, bilgisayar vb.) almak istiyorsunuz. Bu cihazda istediğiniz 10 özellik var. Ama elinizdeki seçeneklerin hiçbiri bu 10 özelliğin tamamına sahip değil. 7 ya da 8'ine sahip. Sizin bu cihazı almanız gerekiyorsa, birisini seçmek durumundasınız, değil mi?

• @mikael chatGPT kullanabilen bir yazılımcı da olabilirsiniz.

• İş başvurularında süreç şöyle ilerler. Bir form doldurursunuz, CV'nizi ve/veya niyet mektubunuzu eklersiniz ve formu gönderirsiniz. CV'niz genelde otomatik okuyucular tarafından incelenir. İlk turda bir İK çalışanının özgeçmişinizi detaylıca okuması nadirdir. Eğer CV'niz ve genel olarak formunuz sistemden geçtiyse ve eğer 100 aday varsa, siz sisteme göre en iyi 10 aday arasındaysanız sonraki aşamaya geçersiniz. Bu aşama teknik mülakat olabilir, İK çalışanının araması olabilir. Önemli olan sonraki aşamaya geçmenizdir. Sonraki aşamalarda da biz 4 sene tecrübeli arıyoruz, senin 2 gibi bir durum ortaya çıkmaz. Yeter ki özgeçmişiniz o sistemden geçsin.

Yaziklariniza katiliyorum ama isin detayi genelde soyle oluyor, is arama yazilimi ilgiye gore cvleri siraliyor ve ikcilar genelde degil hic okumuyor, en uygun gorunen 10' u direk elaman arayan kisiya atiyorlar ornegin gelecekteki mudur. cv de o adamin aradigi yada ilginsini ceken bisey varsa o adam bunu cagiralim diyor yada hic birini begenmezse bunlar olmaz bir on daha gonder diyor.

• @fxu Evet haklısınız. Kesin okumuyorlar demek istemedim kibarlık olsun diye 🙂

En iyi adaylar belirlenirken ATS (Applicant Tracking Systems) kullanılıyor, yani dediğiniz iş arama yazılımı. CV'leri bu sistemler okur. CV hazırlarken önemli olan güzel görünmesinden ziyade bu sistemlerin CV'yi okuyabilmesi. Format başkasına benzer mi diye de düşünmemek lazım herkesin CV formatı birbirine benziyor.

Burada CV hazırlarken LaTex formatı kullanmak faydalı olur çünkü PDF olarak gönderdiğinizde sistem metinleri ayırt edebilmeli.

En yaygın kullanılan format bu;

Hem ATS dostu hem de uluslararası standartlara uyan bir özgeçmiş.

Özgeçmiş bu sistemlere alışkın mı diye kontrol etmek istiyorsanız ayrıca resumeworded.com diye bir internet sitesi var. CV'yi yüklüyorsunuz ve puanlıyor.

Düzenleme: mesajın kalanının sonraki gönderiye aktardım

• Ben de geçtiğimiz hafta vizemi aldım ve iş aramaya başladım. Döndüğümden beri 30'a yakın işe başvurdum fakat bu sayıyı biraz daha arttırmam gerekiyor. Henüz başvurulardan olumlu dönüş veya mülakat daveti almadım.

Bu süreçte neler yaptım?

Özgeçmişimi tekrar düzenledim ve onu her ilana uydurarak başvuruyorum
    Skype'dan ABD'ye ait telefon numarası satın aldım
    LinkedIn premium hesabı satın aldım. İş ilanlarına dair detaylı veriler sağlıyor ve headhunter'lara mesaj atabiliyorsunuz. Ancak ben burada biraz geride kaldım diyebilirim, recruiter'ları bulmakta zorlanıyorum.
    Başvurularımı Indeed ve LinkedIn'den yapıyorum. Bazı ilanlar içeriye açılmış oluyor, bazı ilanlar mikrodalgada ısıtılıp sunuluyor, bazısı dışarıya ilan veriyor gibi görünmek için açılıyor, dikkatli olmak gerekiyor
    Durumum nedir?

1 senedir IT alanında çalışıyorum. CS derecem maalesef yok ama mühendislik derecem var
    Eğer önerileriniz varsa açığım ve çok memnun olurum. Bir gelişme olduğunda bu iletiyi alıntılayarak aktaracağım.

• ⭐⭐

@Kramer en buyuk handicapiniz ABD is tecrubesi. Mulakat alip gecseniz bile son asamada ABD tecrubesi olani tercih ediyorlar.
    Ikinci buyuk handicapiniz ABD de yasamiyor olmaniz. Simdi Turkiyedeyim ama teklif alirsam hemen gelirim de biraz ise yaramiyor.
    Benim ailem ABD deydi. Birde su anda calistigim yer 1 senedir adam bulamiyorlarmis. Basvururur basvurmaz aradilar. Onda bile 4 asamada isi alabildim.

Diger konu ise 1 senelik IT tecrubesiyle nasil is bulacaginiz mulakat alinca size kalmis bir konu. Hersey gonlunuzce olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

178

41.4k
Kullanıcı

4.4k
Konu

429.4k

| | | |