Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Gelir vergisini TaxAct uzerinden 19 Subat Pazar gunu doldurmustum. 23 Subat Persembe vergi iadesinin IRS tarafindan yatirildigini gordum hesabima virmanli bir sekilde. Virman tarihi 28 Subat yani yarin. Su an iade hesabimda pending olarak gorunuyor yani, yarin fiziki olarak hesapta olacak.

Toplamda beyan tarihinden itibaren iadeyi gondermeleri 4 is gunu, paranin fiziki olarak hesaba gecmesi ise 7 is gunu surmus oldu boylece.

NJ eyalet iadesi icin henuz bir haber yok bu arada. Gecen seneki tecrubeme gore yaklasik 1 ayi buluyor o tutarin hesaba gecmesi. Federal cok daha hizli. Yine bildigim kadari ile tax return'u ne kadar erken doldurursaniz paranin hesaba gecmesi de o kadar hizli oluyor, sanirim nisan'a dogru herkes son dakikaya biraktigi icin o tarihlerde dolduruldugunda 2-3 ayi bulabiliyor bazen iadeyi almak.

gecen seneki tax return'u Turbotax ile yapmistim, onda da ayni sekilde olmustu. Subat'in 2. haftasi gibi beyani yapmistim 1-2 hafta bir surede yatirilmisti hesaba.

• @knnrn 100bin dolar ustu eger ki siz ABD vatandasi yada GC sahibi iseniz ve ABD de yasamiyorsaniz gecerli bildigim.

• Yakın zamanda Form 2555 dolduran oldu mu acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn 100bin dolar ustu eger ki siz ABD vatandasi yada GC sahibi iseniz ve ABD de yasamiyorsaniz gecerli bildigim.

Evet, haklısınız. Soruyu soran kişinin nerede yaşadığı açık olmadığı için öyle yazmıştım. ABD'de yaşıyorsa böyle bir istisna yok.

• Musadenizle bir sorum olacak,

Iki farkli firmadan 2022 yili icin 1099-MISC bekliyordum hala gelmedi. Birisiyle daha once calismadim otekisi hep subat ayinin basinda gondermis gecen sene.
    Bunu bana gondermeleri gereken son tarihi nedir? Benim vergi beyanini bunlara gore yapip gondemem lazim

• @Caner-0 vergi bildirimi icin son tarih 18 nisan. Bu tarihten once bildirim yapmalisiniz, bazi durumlar icin uzatma yapilabiliyor ama onu tam bilmiyorum

• Gecen sene uzatma almistim ama sormak istedigim o degil. Ben bugun doldurdum diyelim vergi beyanimi ama bir hafta sonra bu firmalar bana 1099 gonderdiler. E abi ben beyan ettim ve vergimi odedim gecen hafta. Bu durumda kim sorumlu bu 1099 in gonderildigi tarihten? Benim elime hala bir belge ulasmadi.

• @Caner-0 Yerinizde olsam, soz konusu firmalarla temasa gecip, ne zaman gondereceklerini sorgulardim veya online olarak 1099 elde edebilme imkanini arastirirdim. Bazi yerler (firmalar/sirketler/bankalar/finans kuruluslari) artik adrese hardcopy gondermiyorlar, onun yerine siz onlarin websitelerindeki hesabinizdan girip print ediyorsunuz.

• @Caner-0 Bu arada eger 1099 almaniz kesin ise ve 1099 elinize gecmeden tax return yaparsaniz, sonra geldigi zaman amendment yapabilirsiniz ama cok tavsiye etmem. Double work ve masraf olur. Daha 1.5 ay var, tax return yapmadan 1099larla ilgili bir yolunu bulmaya calisin bence..

• Arkadaşlar bir sorum olacak bir arkadaşıma borç vermiştim borcu bana check olarak ödeyebiliyor şirket üzerinden.Ben bu parayı vergi de falan göstermek zorundaymıyım boşu boşuna param kesilmesin istiyorum bilgisi olan var mı nasıl ilerleyebilirim?

• merhaba,
    ben yeşilkartlıyım eşim ise turist vizesine sahip. Türkiye'de maaşı bir yıl 30.000 dolar civarı benim maaşım da 50.000 dolar. vergi beyanını "Married filing separately" yada
    "Married filing jointly" olarak mı doldurmam gerekiyor. eşimin greencardı yok henüz. jointly olarak doldurursam daha fazla mı vergi ödemiş olurum, yani eşimin kazandığı 30.000 dolar Türkiye gelirinin de vergisini ödemem gerekir mi? İki seçenek de yasal ama hangisi benim için daha avantajlı olacak karar veremedim Teşekkürler.

• ⭐⭐ Yasaklı

Tr de ellibin dolar maas ne isinde kazanilabiliyo acaba cidden

• @Calibraturbo, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Tr de ellibin dolar maas ne isinde kazanilabiliyo acaba cidden

ben Amerikada2yım, benim kazandığım maaş o.

• @brcburcu22 selam benim de aynı durum vardı 2020 de ben turist vizesiyle gelip burada green karta başvurdum eşim üzerinden ve burada bekledim legal olarak o aşamada , o arada da tax zamanı gelmişti hr block la görüştük o benim orada ki kazancımı sordu geçen sene buraya gelmeden önce ben onu söyledim ondan da kesinti oldu( herşey legal olsun istedim) yani gizlemek size kalmış zaten sözünüze güvenip giriyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brcburcu22, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba,
    ben yeşilkartlıyım eşim ise turist vizesine sahip. Türkiye'de maaşı bir yıl 30.000 dolar civarı benim maaşım da 50.000 dolar. vergi beyanını "Married filing separately" yada
    "Married filing jointly" olarak mı doldurmam gerekiyor. eşimin greencardı yok henüz. jointly olarak doldurursam daha fazla mı vergi ödemiş olurum, yani eşimin kazandığı 30.000 dolar Türkiye gelirinin de vergisini ödemem gerekir mi? İki seçenek de yasal ama hangisi benim için daha avantajlı olacak karar veremedim Teşekkürler.

Eşiniz vergi mükellefi değil. Single doldurup sadece kendi gelirinizi girmeniz bence daha uygun olur.

Eğer eşinizin gelirini de beyan etmek istiyorsanız kendisine bir vergi numarası (ITIN) alınması lazım. Türkiye'deki geliri brüt olarak ve vergileri de kesinti olarak gireceksiniz. Vergisi ödenmiş olduğu için tekrar vergiye tabi olmaz.

• Merhaba,
    Benim son vergi doneminde hic gelirim yok vergi beyannamesi yapmam gerekir mi? Gecen vergi doneminde(15 Mart 2022 de) Abd de vergi beyannamemi sifir olarak yapmis ve 1400$ yardim almistim. Bunun haricinde hic bir para kazanmadim, zaten son 8 aydir da TR deyim. Aslinda Turbotax ile sifir olarak vergi beyani yapmak isterim ama TR den Turbotax'a girise vpn kullansam bile izin vermiyor, giremiyorum yani. Vergi beyani yapamadigim icin bir sorun olusurmu acaba biliyor musunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ekop10, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,
    Benim son vergi doneminde hic gelirim yok vergi beyannamesi yapmam gerekir mi? Gecen vergi doneminde(15 Mart 2022 de) Abd de vergi beyannamemi sifir olarak yapmis ve 1400$ yardim almistim. Bunun haricinde hic bir para kazanmadim, zaten son 8 aydir da TR deyim. Aslinda Turbotax ile sifir olarak vergi beyani yapmak isterim ama TR den Turbotax'a girise vpn kullansam bile izin vermiyor, giremiyorum yani. Vergi beyani yapamadigim icin bir sorun olusurmu acaba biliyor musunuz?

Yıllık gelir (bekar biri için) 12950 dolar altında ise vergi beyanı yapmak gerekmiyor.

• Herkese merhaba,

@knnrn hocam soracağım ve birbiriyle ilintili iki konuya da hakim olmanız hepimiz için büyük şans teşekkürlerimi önden iletmek istiyorum.

GC talihlisi olan eşim şubat başında Şikago’ya giriş yaptı.

Nisan ayında Florida’da unpaid research fellow olarak çalışmaya başlayacak. Dolayısıyla maaş geliri olmayacak.

Ben Türkiye’de çalışıyorum. US ilk girişimi bir aylık süre için Mayıs’ta yapacağım. Sonra dönüp yıl sonuna doğru yeniden US’e gitmeyi planlıyorum.

Eşim için sağlık sigortası başvurusu yapmak istiyoruz.

İlk teyit etmek istediğim şey Şikago’dan Florida’ya taşındığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvurması yeterli doğru mu?

İkincisi sigorta başvurusu yaparken oluşacak premium tax credit’i değiştirebilecek faktörleri nasıl seçmeliyiz? Evli olarak ilerleyip benim Türkiye’de kazanacağım muhtemelen brüt geliri mi(işten ayrılacağım tarihe kadar kur krizi olmazsa muhtemeldir ki brüt gelir 25k dolar civarı olacaktır) beyan etmeliyiz?

Gelecek yıl eşim ile birlikte 2023 vergi beyannamesi verirken US’te olacağım. Ancak 2023te US’ten gelir elde etmemiş ve orada birkaç ay geçirmiş, sadece Tr’den gelir elde etmiş olacağım. Bu durumda vergi beyanında bulunup TRde ödediğim vergiyi iade mi alabileceğiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baytt, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Herkese merhaba,

@knnrn hocam soracağım ve birbiriyle ilintili iki konuya da hakim olmanız hepimiz için büyük şans teşekkürlerimi önden iletmek istiyorum.

GC talihlisi olan eşim şubat başında Şikago’ya giriş yaptı.

Nisan ayında Florida’da unpaid research fellow olarak çalışmaya başlayacak. Dolayısıyla maaş geliri olmayacak.

Ben Türkiye’de çalışıyorum. US ilk girişimi bir aylık süre için Mayıs’ta yapacağım. Sonra dönüp yıl sonuna doğru yeniden US’e gitmeyi planlıyorum.

Eşim için sağlık sigortası başvurusu yapmak istiyoruz.

İlk teyit etmek istediğim şey Şikago’dan Florida’ya taşındığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvurması yeterli doğru mu?

İkincisi sigorta başvurusu yaparken oluşacak premium tax credit’i değiştirebilecek faktörleri nasıl seçmeliyiz? Evli olarak ilerleyip benim Türkiye’de kazanacağım muhtemelen brüt geliri mi(işten ayrılacağım tarihe kadar kur krizi olmazsa muhtemeldir ki brüt gelir 25k dolar civarı olacaktır) beyan etmeliyiz?

Gelecek yıl eşim ile birlikte 2023 vergi beyannamesi verirken US’te olacağım. Ancak 2023te US’ten gelir elde etmemiş ve orada birkaç ay geçirmiş, sadece Tr’den gelir elde etmiş olacağım. Bu durumda vergi beyanında bulunup TRde ödediğim vergiyi iade mi alabileceğiz?

Evet, ABD'ye taşınmak sizi Special Enrollment için uygun hale getiriyor. 60 gün içinde sağlık sigortası için başvuru yapabilirsiniz. https://www.healthcare.gov/glossary/special-enrollment-period/

Eşinizin çalıştığı kurum maaş vermese de sağlık sigortası için bir avantaj sağlıyor olabilir, onu araştırın bence.

Eşinizin geliri olmazsa tax credit çıkmaz. Evli veya bekar olarak beyan etmenin bir etkisi olacağını sanmıyorum. Sizin (2023 yılı için tahmini toplam) gelirinizi beyan etmeniz uygun olur. Bunu siz ABD'ye ilk girişi yapmadan önce yaparsanız sizin durumunuz non-resident olarak geçer.

Türkiye'deki geliri beyan ettiğinizde ödediğiniz vergileri geri alabilirsiniz, ancak bunu hiç yapmadığım ve yapan bir örneği de yakından görmediğim için fazla bilgim yok.

• ⭐⭐

@baytt @knnrn hocam ben istersen cevap vereyim bu soruya. Eger ABD de 6 aydan fazla oturmazsaniz ABD den iade alamazsiniz. Mutlaka ev kira sozlesmesi yada tapusu olmasi gerekiyor. Fiziken bulunma sart degil ama kira veya tapu sart.
    Benim 2018 - 2019 - 2020 ve 2021 icin Tr den gelirim vardi sadece. 2018 Ekimde ilk girisi yaptik. 2019 Agustos da esim ve ogluma ev kiralayip oturmaya basladik. Ben Tr ye dondum. 2018 ve 2019 icin return alamadim. Ama 2020 ve 2021 de tum yil kira sozlesmem oldugu icin (hatta 2020 de sadece 1 ay ABD deydim) 2 yil icin 6000 dolara yakin iade aldim.
    Sizinde esiniz bu sene Subattan itibaren ABD de ise ve kirada sozlesmesinde sizin adiniz varsa TR de odediginiz vergi icin iade alma sansiniz dogar. Fakat kesin alirim diye bakmayin ustune para bile verebilirsiniz. Alabilmeniz icin Tr de verdiginiz verginin ABD de olsaydiniz odeyeceginiz vergiden daha fazla olmasi gerekiyor.

Baska sorunuz olursa cevaplarim.
    Selamlar

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |