Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @sorusuvar Kendi deneyimimi yazayım. 2017 Ağustos ayında kredi kartı çıkarttım. Sonrasında, Ocak ayında ikinci bir kredi karti çıkarttım. FICO skorumu 2018 Haziran ayında görebildim. Yani en son açılan kredi kartı hesabından itibaren 6 aylık süre sonunda yansıyor puan. Ben de başta endişelendim ama sonra rahat bir nefes aldım.

• Konu ile ilgili olarak bir şey eklemek istiyorum. Kirada oturanlar için bu durum. Apartman yönetimi kiranın internet üzerinden yatirilabilecegini söylemişti yaklaşık 1 sene önce ama ben dikkate almamıştım. Sonra Türkiye'ye izne gideceğim için kullanmak zorunda kaldım. Rent Track diye bir internet sitesine kaydolup, ödememi yaptım. Yaklaşık 10 gün sonra Credit Karma'da skorum 12 puan arttı. Eğer apartman yönetiminiz bu veya benzeri bir ödeme sistemi ile kira alıyorsa değerlendirin derim.

• @megashintai tesekkurler bilgilendirme icin ancak ben neden 2.kartinizin Fico score'unun cikma suresini uzattigini anlayamadim? Fico'nun sitesinde de yazdigi uzere en eski hesaptan 6 ay gectikten sonra olmali. Kafam karisti biraz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@civil_engineer @crazycells @knnrn selamlar, benim de aynı şekilde 6 ay oldu kredi kartı alalı fakat hala FICO'da data unavailable çıkıyor. Credit Karma'da score görünüyor ancak o tamamen similasyon ve autodealerlar FICO'ya baktığı için onlar da score göremiyor. Sorum şu; kartı aldığımız tarihten tam 6 ay sonra mı kredi score'u çıkıyor yoksa kredi bürolarına vs. bildirilmesiyle birlikte 7 ay'ı buluyor mu? Çok yakın zamanda tarihi tarihine hatırlayan var mı acaba?

SSN'yi aldiktan sonra ortalama bir skordan basliyorsunuz zaten, sizin bir sitede FICO skorunuzu gormemeniz hicbir anlam ifade etmiyor. Bu skoru hesaplayan resmi bir kurum yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar Ben ilk kredi kartımı Eylül 2016'da almıştım. Altı ay kadar sonra Credit Karma'da puanlar görünmeye başladı. FICO skorunun görünmesi 2017 yaz sonunu buldu diye hatırlıyorum. Başka kredi/kredi kartı almanın bir etkisi olacağını sanmıyorum.

• Amerika'da sadece Independent Contractor (Lyft/Uber/Amazon Flex/Doordash vb.) olarak calisan arkadaslar finance yada lease ile araba almak istediginde banka kredi kullandiriyor mu ? Sonucta duzenli bir gelir yok, bir sonraki ay ne kadar kazanacaginiz belli degil. Bu sekilde kredi kullanan varmi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmett Bu işleri yapanlar soruya yanıt verir ama, ben şunu belirtmek istiyorum. Amerika'da kredi almak zor değil. SSN sahibi olan neredeyse herkes iyi kötü bir kredi alabilir. Ama asıl zor olan düşük faizle kredi almak.

• @mehmett Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Amerika'da sadece Independent Contractor (Lyft/Uber/Amazon Flex/Doordash vb.) olarak calisan arkadaslar finance yada lease ile araba almak istediginde banka kredi kullandiriyor mu ? Sonucta duzenli bir gelir yok, bir sonraki ay ne kadar kazanacaginiz belli degil. Bu sekilde kredi kullanan varmi?

Evet ben self-employed olarak calisiyorum. Henuz nakit kredi ya da bir benzeri kredi almaya ihtiyac duymadim. Otomobili de zaten ilk geldigimde mecburen nakit almistim. Ama finanse etmek istedigim alis verislerimde hic sorun yasamadim. Bob's Furniture, Sweetwater, Verizon kredi sorgulama yapip ne istiyorsan alabildim simdiye kadar. Mobilya, pahali elektronik cihazlar, 2 adet iPhone... Arac kredisini de rahat alacagimi saniyorum ama once ev almaya karar verdigim icin aylik odemelerimi dusuk tutma amaciyla erteledim, zira alabileceginiz toplam mortgage tutarini azaltiyor. Self-employed iseniz mortgage icin 24 aylik kredi gecmisi gerekiyor, benim 4 ayim kaldi. Kredi puani 730 civari. Dediginiz gibi her ay gelir suzeyinde degisiklik olabiliyor ancak aylik degil son 2 yili baz alarak degerlendiriyor kredi veren kurulus. Bnakalarla konustum, yukaridaki kosullari yerine getirdikten sonra self-employed oalarak gayet guzel alabiliyorsunuz her turlu krediyi. Kolay gelsin.

• @sadriabi ve @knnrn Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

• Merhaba,
    2.5 aydır Amerikada yaşıyorum ve ilk secured kredi kartımı 1.5 ay önce aldım, 2 hafta önce 1 tane daha secured credit kart aldım ve bu hafta da üçüncü secured credit kartımı aldım. 2 hafta önce aldıgım Discover secured kartımın formları içinden Vantage kredi skorum çıktı, skorum 717 olarak geldi. Araştırdıgım kadarıyla Vantage kredi skoru zaten hemen 1 ayda bile geliyormuş ama Fico skorum hala yok çünkü 6 ay sonra geliyormuş. Sorum şu : 717 skorum iyi bir skor görünüyor. Bu Vantage skoruyla normal bir credit kartına başvurabilir miyim? Kredi kartı firmaları sadece Vantage skoruna bakarak kredi kartı verirler mi , sadece bazıları mı verir ve ben bu bilgiyi karta başvurmadan önce öğrenebilir miyim? Tabi sorma amacım kredi kartı başvurusunda red yememek ve de yaklaşık 2 ay içinde 717 skor gelince biraz şaşırdım açıkçası. Normal kredi kartı alıp secured kartlarımı kapatmak istiyorum bir an önce , hem depozit parayı geri almak için hem de secured kart kapanınca bildiğim kadarıyla en eski kredimin tarihi olumsuz etkilenecek yani yeni alacagım normal kredi kartının tarihi artık en eski kredimin tarihi olacak, doğru mu? Bu sebeple de normal kredi kartımı bir an önce almam bana mantıklı geliyor. Bu konularda tecrübeli arkadaşlardan yorum rica ediyor, şimdiden teşekkür ediyorum. @crazycells @knnrn @sadriabi

• @erkoholland Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Merhaba,
    2.5 aydır Amerikada yaşıyorum ve ilk secured kredi kartımı 1.5 ay önce aldım, 2 hafta önce 1 tane daha secured credit kart aldım ve bu hafta da üçüncü secured credit kartımı aldım. 2 hafta önce aldıgım Discover secured kartımın formları içinden Vantage kredi skorum çıktı, skorum 717 olarak geldi. Araştırdıgım kadarıyla Vantage kredi skoru zaten hemen 1 ayda bile geliyormuş ama Fico skorum hala yok çünkü 6 ay sonra geliyormuş. Sorum şu : 717 skorum iyi bir skor görünüyor. Bu Vantage skoruyla normal bir credit kartına başvurabilir miyim? Kredi kartı firmaları sadece Vantage skoruna bakarak kredi kartı verirler mi , sadece bazıları mı verir ve ben bu bilgiyi karta başvurmadan önce öğrenebilir miyim? Tabi sorma amacım kredi kartı başvurusunda red yememek ve de yaklaşık 2 ay içinde 717 skor gelince biraz şaşırdım açıkçası. Normal kredi kartı alıp secured kartlarımı kapatmak istiyorum bir an önce , hem depozit parayı geri almak için hem de secured kart kapanınca bildiğim kadarıyla en eski kredimin tarihi olumsuz etkilenecek yani yeni alacagım normal kredi kartının tarihi artık en eski kredimin tarihi olacak, doğru mu? Bu sebeple de normal kredi kartımı bir an önce almam bana mantıklı geliyor. Bu konularda tecrübeli arkadaşlardan yorum rica ediyor, şimdiden teşekkür ediyorum. @crazycells @knnrn @sadriabi

Td bank ile bende soyle oldu. Secure kart kapanmiyor. Normal kredi kartina donuyor, savings hesabinizdaki bloke kalkiyor ve depozitoyu cekebiliyorsunuz. Ilk karti kapatmayin hicbir zaman en uzun sureli kartiniz o. Kredi puanina olumlu yansiyor. Bir yili tamamladigimda yaklasik 30 puan birden artmisti.

Birden fazla secure kart alma sebebinizi anlayamadim. Kart sayisinizla birlikte toplam kredi limitleriniz de artacagi icin puana bir miktar olumlu yansimasi olabilir ama gerek duymadiklarinizi kapatinca tam tersi etki yapacak.

• @sadriabi cevap için teşekkür ederim. 3 kartın toplam limiti ihtiyacım kadar aslında, öyle ayarlamıştım. Tabi toplam limitin yaklaşık 3'te birini harcamayı kastediyorum. 2 ya da 3 kart olursa kredi skoru daha hızlı oluşur demişti bankacı bir arkadaşım bana. Şu an başka bir kredi kullanımım da yok çünkü ev, araba kredisi gibi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Kredi skoru kadar yaşı da önemli. Bence birkaç ay daha herhangi bir başvuru yapmayın. Daha iyi sonuçlar alırsınız.

• merhabalar,

ssn yeni elime ulaştı. bu cuma Türkiye'ye dönüyorum, hemen Amerika'ya taşınmayıp 1 sene içinde tekrar gelmeyi planlıyorum. Sadece kredi skorumu başlatmak için secured card almayı düşünüyordum ama çok az vaktim kaldı zaten. Kartın elime ulaşması da vakit alacağını düşünürsek, yani büyük ihtimalle ben burada olmayacağım o kart beyan ettiğim adrese geldiğinde, karttan direkt harcama yapamayacağım düşünüldüğünde secured card çıkartmamın bir anlamı var mı?

• ⭐⭐

@mulus Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

merhabalar,

ssn yeni elime ulaştı. bu cuma Türkiye'ye dönüyorum, hemen Amerika'ya taşınmayıp 1 sene içinde tekrar gelmeyi planlıyorum. Sadece kredi skorumu başlatmak için secured card almayı düşünüyordum ama çok az vaktim kaldı zaten. Kartın elime ulaşması da vakit alacağını düşünürsek, yani büyük ihtimalle ben burada olmayacağım o kart beyan ettiğim adrese geldiğinde, karttan direkt harcama yapamayacağım düşünüldüğünde secured card çıkartmamın bir anlamı var mı?

Bilgim yok ama akıl yürütürsem bana elinizde olmamasından iyidir gibi geliyor, döndükten sonra bir daha çıkarma şansınız da olmayacağından hazır SSN de gelmişken oradayken çıkarmak iyi fikir gibi geliyor. Kredi skoru yaşınız uzun olur. Belki internet alışverişi yaparsınız?

• Kredi kart ödemelerinin kredi skoruna etkisiyle ilgili bir soru sormak istiyorum. Kredi kartının hesap kesimi gelmeden borcunu erkenden ödersen de kredi skoruna olumlu etkisi olur, değil mi? Yoksa mutlaka hesap kesimden sonra mı ödemek lazım kredi skoru açısından? Bazen fazla harcama yaptıgında ara ödemeler yapmak borçluluk oranı( debt/income ratio) açısından iyi oluyor da ondan soruyorum.

• Ben herhafta cumartesileri tum bakiyeyi kapatiyorum hesap kesim tarihini hic dikkate almiyorum. Boylece kredi raporlama kurumlarinin ayin farkli gunleride yaptiklari degerlendirmelere borclu yakalanma riskimi kendimce en aza indirdigimi dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Kredi kart ödemelerinin kredi skoruna etkisiyle ilgili bir soru sormak istiyorum. Kredi kartının hesap kesimi gelmeden borcunu erkenden ödersen de kredi skoruna olumlu etkisi olur, değil mi? Yoksa mutlaka hesap kesimden sonra mı ödemek lazım kredi skoru açısından? Bazen fazla harcama yaptıgında ara ödemeler yapmak borçluluk oranı( debt/income ratio) açısından iyi oluyor da ondan soruyorum.

Ilk iletideki "revolving utilization" kismina bakin, %30'luk etkisi oluyor bu kismin kredi skoruna. Maksimum skora sanirim %10-30 arasi kredi yuzdesi kullanimi ile ulasiyorsunuz ama %10'un altinda kalinca da yesil renk olmaya devam ediyor orasi.

• @crazycells Yani kredi skorunu ne zaman sorguluyorsanız o zamanki borçluluk oranı önemli diyebilir miyiz? Sadece hesap kesim gününden ( statement date ) sonraki borçluluk oranı değil , sorgulama günündeki oran önemli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@crazycells Yani kredi skorunu ne zaman sorguluyorsanız o zamanki borçluluk oranı önemli diyebilir miyiz? Sadece hesap kesim gününden ( statement date ) sonraki borçluluk oranı değil , sorgulama günündeki oran önemli.

hayir, oyle diyemeyiz 🙂 hesap kesim gunundeki borc miktari ve toplam size verilen kredi miktari onemli.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |