Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Cumhur-Yüksel, içinde söyledi: T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

@crazycells bu dediklerim farzı misal bilgi amaçlı başımıza gelirse veya başkasının başına gelirse sıkıntı çekmememiz için yazılmış bir seneryo diyelim. green card ı kazandık ve abd ye geldik uçaktan indik sarı dosyayı gümrük polislerine verdik sonra taksiye bindik ve gideceğimiz yerde indik derken gasp ettiler. Evet mikrofon sizde.

…..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cumhur-Yüksel, içinde söyledi: T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

@crazycells bu dediklerim farzı misal bilgi amaçlı başımıza gelirse veya başkasının başına gelirse sıkıntı çekmememiz için yazılmış bir seneryo diyelim. green card ı kazandık ve abd ye geldik uçaktan indik sarı dosyayı gümrük polislerine verdik sonra taksiye bindik ve gideceğimiz yerde indik derken gasp ettiler. Evet mikrofon sizde.

ok, bunu en basta belirtseniz daha iyi olurdu 🙂

Kisinin icinde bulundugu duruma ve kosullara gore atilacak adimlarda degisiklikler olabilir; ama boyle bir durumda yapmaniz gereken sey...

• en yakin karakola gidip "police report" olusturmak. (Bu polis raporunu sonraki her asamaya dahil edin)

• TC konsolosluguna basvuru yapip yeni pasaport basvurusu yapmak

• 10 yillik Green Card'i almadan ABD disina cikmamak - ama eger ABD disina cikmaniz gerekiyorsa o durumda USCIS'e basvuru yapip TC pasaportunuza "I-551 stamp" vurdurmak. Bu damgayi 1 yil boyunca GC yerine kullanabilirsiniz. ilgili ileti: https://yesilkartforum.com/forum/post/4065

• @crazycells ilginiz için çok teşekkür ederim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @crazycells merhaba , acil türkiye ye gitmek zorundayım ama pasaportumun zamanı geçmiş . Bilet alabilirmiyim ? Çıkışta problem olur mu ? Türkiye de yenilerim pasaportu mu diye düşündüm . Lütfen bilgisi olanlar yazabilir mi acil

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elf bilet alırsın sonuçta pasaport gerekli değil ancak havalimanı kontrolünde sorun yaşayabilirsin en yakın konsolosluk hangisi ise orası ile konuşup belki sana izin kağıdı gibi bir evrak çıkartabilir. Ancak amerika vatandaşı isen zaten amerikan pasaportu ile uçarsın

bahsettiğim olayı konsolosluk sitesinde var

Yurtdışında pasaport süresi biterse derhal size yakın elçiliklere ya da konsolosluklara başvuru yapmanız ve bilgilendirmeniz gerekir. Eğer pasaportunuzun süresi bittiği halde herhangi bir bilgilendirme işlemi yapmazsanız cezai işlemlerle karşılaşabilirsiniz. Hatta bulunduğunuz ülkeden sınır dışı edilebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkeden Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorsanız Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na ya da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri’ne başvuruda bulunmanız gerekir. Eğer ülkeden hemen dönmeyi düşünüyorsanız sizlere geçici pasaport verebilirler. Geçici pasaportla beraber ülkeye dönüş yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10 Kendi ülkene dönüşlerde çok büyük problemler çıkarmıyorlar en fazla cezai işlem var sonuçta Türk vatandaşı olduğun için ülkeye kabul etmeme gibi bir şansları yok, cuzi bir ceza ile geçebilirsiniz, polise bağlı olarak görmezden bile gelebilir, bakmayabilir bile hatta Türkiye vatandaşısın ve Türkiyeye geliyorsun pasaport geçerlilik sürene bakacaklarını sanmıyorum 🙂

• @elf hocam pasaportsuz uçağa almazlar bu bir.
    elçilikler geçici pasaport veriyor, durumunuzu anlatırsanız alabilirsiniz herhalde. Birkaç saat süren bir işlem.
    Geçici pasaportla sadece direk uçuş yapılabiliyor diye biliyorum bu arada.

trye kimlikle bile girilir o sıkıntı değil.

• ⭐⭐⭐

Pasaport veya vesikasız gelen Türk vatandaşları:
    Madde 3 – Pasaportsuz veya vesikasız, usulüne uygun veya muteber olmıyan pasaport veya vesikalarla Türkiye
    sınırlarına gelerek Türk vatandaşlığını iddia edenler:
    A) Türkiye Cumhuriyeti nüfus hüviyet cüzdanlarını veya hüviyet varakalarını ibraz ettikleri ve bunların kendilerine
    ait bulunduğu tahakkuk eylediği takdirde;
    B ) Nüfus hüviyet varakasından başka vesika veya delil gösterenler ise, bu vesika veya delillerin kıymeti polisçe
    takdir edilerek Türk vatandaşı olduklarına kanaat getirilmesi halinde Türkiye'ye kabul olunurlar.

• @ayvalik10 detaylı cevaplarınız için teşekkür ederim. Peki bir sorum daha olacak , bu bağlı olduğum konsolosluk mu olması gerekiyor. Ya da herhangi bir Türk konsolosluğumu. Ben Kansasdayım , bağlı olduğum konsolosluk chikago , ben newyork da Türk konsolosluğunda uzattırabilirmiyim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elf hangi konsolos olduğu önemli değil ki

• @ayvalik10 teşekkür ederim

• Merhaba. Pasaportun bosanmadan oturu soyadi otomatikman degistigi icin yenilenmesi gerekiyor ama TR'de bu direkt yeni pasaport basvurusu olarak mi geciyor? E-devletten baktigimizda sadece yeni pasaport basvurusu var, yenileme yok. Vize randevumuz var 2 aya malesef yetismeyecek diye endise ediyoruz. Konsolosluga yazdik hemen.
    Tecrubesi olanlar paylasabilir mi?
    Tesekkurler.

• @erika evet sadece yeni pasaport başvurusu yapabilirsiniz

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• sigortalı bir işte çalışırken yeşil pasaportumun süresini uzatabilir miyim bilgisi olan var mı?

• Merhaba
    Yarın yeni pasaport çıkarmak için randevum var. Eski pasaportumun 7 aylık süresi kaldı. İçinde 2027 ye kadar geçerli ABD vizem var. Önceki yeni pasaport alışlarımda eskisini delmişlerdi hep ama geçerli vize yoktu onlarda. Yarın eski pasaportumu da götürmem gerekiyor. İçinde geçerli vize olduğu için sadece vize sayfasını bırakıp diğer sayfaları deliyorlar mı acaba? Ya da hiç mi dokunmuyorlar? Eski pasaportumu hiç mi götürmesem acaba?

• ⭐⭐

@Müberra-Dikici ikinci pasaport olarak alabilirsiniz. Hiç deldirmeye gerek yok. Nüfustakiler direnecektir biraz ama yılbaşında bunun içindeki vizeyle gezmeye gideceğim o nedenle ikinci pasaport istiyorum diyebilirsiniz.

• @selamibasaran Daha 3 gün oldu ABD den döneli, yılbaşında yeniden gideceğime inanmazlar 😃 memurların delmek için diretmesinden korkuyorum

• @Müberra-Dikici TC vatandaşlarının iki pasaport almaya ve ikisi de aynı zamanda kullanma hakkı var. Yani eskisini götürseniz bile hiç deldirmeden 2. Pasp alıp kullanabilirsiniz. Detaylar için https://kutubaligi.com/ikinci-pasaport-nasil-alinir/ buraya bakabilirsiniz

• @Banu-Çavdar teşekkürler, linke bakıyorum hemen

• @Banu-Çavdar Okudum linki, dilekçe yazmak gerekiyormuş, geçerli bir sebep ile. "İçinde geçerli vize olduğu için" diye mi yazmak gerek dilekçeyi?

Benzer Başlıklar

• 41
  • 9
  • 4
  • 40
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |