Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

• @tufank
    Texas ta hic bulunmadim ama 20+ senelik Amerika tecrubeme dayanarak fikirlerimi belirteyim.

• Esiniz Turkiyedeyken araba kullanmayi ogrenirse cok iyi olur. Motivasyon acisindan soyle bir ornek vereyim. Gecen sene benim 65 yasindaki annem 10 saat ozel ders aldi, simdi aktif olarak araba kullaniyor, akrabalari gun'lere goturuyor, alisverisini yapiyor vs 😊 Ic anadolu'da yasayan ilkokul mezunu bir hanimdir kendisi. Babamin ve kardeslerimin butun itirazlarina ragmen yapti hem de. Masallah 🤗
      Esiniz de, araba kullanmasina mani bir saglik sorunu yoksa, Turkiyede ehliyet almasa bile, araba kullanmayi ogrensin bence cunku Amerikada arabasiz cok cok zor.
    • Downtown'a gitmek cok nadir gerekiyor. Gezmek icin gidilir mesela. Onun disinda, alisveris, resmi islerin pek cogu downtown disinda halledilebiliyor.
    • Ev fiyatlari bazi eyaletlere gore daha uygun olsa da Texas emlak vergisi bana cok yuksek gelmisti. Zillow'da evlerin emlak vergilerini gorebiliyorsunuz.
    • Burda toplu tasimayi gordukten sonra, kullanmamaya karar verme ihtimaliniz oldukca yuksek. Turkiyedeki toplu tasimayla karsilastirmayin. (Boston'in toplu tasimasina hayranim bu arada)
    • bocek her yerde var, sadece turleri degisiyor. Duzenli ilaclama yapiliyor apartmanlarda.
    • markete alisverise yurunebilir olmasini beklemeyin. Yoksa hayati gereksiz yere zorlastirmis olursunuz. Biliyorum, gormeden gozunuzde canlandirmaniz zor. Gelince hak vereceginizi biliyorum.

Bilmiyorum yardimci mi oldum yoksa isleri iyice mi karistimdim. Neyse... kolay gelsin.

• ⭐⭐

Yorumlarınız için teşekkürler. Evet araba sürmeyi öğrenmek gerekiyor mutlaka ama yine de diyelim ki tek arabalı bir aile için toplu taşıma imkanı olmalı. Ya da diyelim dışarıda bir şeyler içmeye , izlemeye gittikten sonra dönüş için Uber dışında uygun bir alternatif olmalı 🙂 Dediğiniz gibi Boston bu konuda çok iyi. Ben de Washington DC ve çevresini beğeniyorum. Maryland'den kolayca metroyla DC'ye gidebilmek güzel olsa gerek 🙂 Böcek konusunda evet her yerde olabilir ama nemli yerlerde daha çok olduğu kesin. Daha sık ve düzenli bir ilaçlama gerekiyordur. Apartmanda yaşayanlar için ise temiz komşu da şart 🙂

• Merhabalar. Eşim evde yemek yapıp onlinedan satmak istiyor. Ev yemeği yapıp satabileceğimiz uygulamalar var mıdır? Bilgilerinizi paylaşır mısınız?

• ⭐⭐⭐

@Senay-Sirin Şenay hanım her zamanki gibi yine anlaşılır ve bilgilendirici bir paylaşım yapmışsınız çok teşekkür ederim ☺️ NC başlığı altındaki yorumlarınızı da severek okuyorum bu da öyle oldu. Biz de yatırımcı vizesi ile Amerika’ya gelmeyi planlıyoruz ve aklımızda 2 eyalet var NC ve Tx, son kararımız NC olursa sizden daha detaylı bilgi isteyebilirim☺

• @Senay-Sirin, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@tufank
    Texas ta hic bulunmadim ama 20+ senelik Amerika tecrubeme dayanarak fikirlerimi belirteyim.

• Esiniz Turkiyedeyken araba kullanmayi ogrenirse cok iyi olur. Motivasyon acisindan soyle bir ornek vereyim. Gecen sene benim 65 yasindaki annem 10 saat ozel ders aldi, simdi aktif olarak araba kullaniyor, akrabalari gun'lere goturuyor, alisverisini yapiyor vs 😊 Ic anadolu'da yasayan ilkokul mezunu bir hanimdir kendisi. Babamin ve kardeslerimin butun itirazlarina ragmen yapti hem de. Masallah 🤗
      Esiniz de, araba kullanmasina mani bir saglik sorunu yoksa, Turkiyede ehliyet almasa bile, araba kullanmayi ogrensin bence cunku Amerikada arabasiz cok cok zor.
    • Downtown'a gitmek cok nadir gerekiyor. Gezmek icin gidilir mesela. Onun disinda, alisveris, resmi islerin pek cogu downtown disinda halledilebiliyor.
    • Ev fiyatlari bazi eyaletlere gore daha uygun olsa da Texas emlak vergisi bana cok yuksek gelmisti. Zillow'da evlerin emlak vergilerini gorebiliyorsunuz.
    • Burda toplu tasimayi gordukten sonra, kullanmamaya karar verme ihtimaliniz oldukca yuksek. Turkiyedeki toplu tasimayla karsilastirmayin. (Boston'in toplu tasimasina hayranim bu arada)
    • bocek her yerde var, sadece turleri degisiyor. Duzenli ilaclama yapiliyor apartmanlarda.
    • markete alisverise yurunebilir olmasini beklemeyin. Yoksa hayati gereksiz yere zorlastirmis olursunuz. Biliyorum, gormeden gozunuzde canlandirmaniz zor. Gelince hak vereceginizi biliyorum.

Bilmiyorum yardimci mi oldum yoksa isleri iyice mi karistimdim. Neyse... kolay gelsin.

27 Aralık'ta ilk girişimi yapacağım. Ucuz buldugum ilk eve atladım 😂 1 ay kiraladım. En yakın walmart 3km ama google maps'te yol bul diyince 42dk gösteriyor 🙂 Yürünebilir alanı hiç hesaba katmamıştım. Crime reportu hiç sorma 🙂 Downtown oda fiyatları neredeyse tüm ev kirası istiyorlar. Kısa zamanda araba alamayacağım için Houston sanki zor geçecek. Kendi alanımda iş bulursam direk Austin'e geçerim. Yada NJ doğru yol alacağım.

• @dytmelek, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@Senay-Sirin Şenay hanım her zamanki gibi yine anlaşılır ve bilgilendirici bir paylaşım yapmışsınız çok teşekkür ederim ☺️ NC başlığı altındaki yorumlarınızı da severek okuyorum bu da öyle oldu. Biz de yatırımcı vizesi ile Amerika’ya gelmeyi planlıyoruz ve aklımızda 2 eyalet var NC ve Tx, son kararımız NC olursa sizden daha detaylı bilgi isteyebilirim☺

Merhaba Melek, birazcik da olsa yardimci olabiliyorsam ne mutlu bana 😊 NC' ta gelecek olursaniz da, elimden geldigince yardimci olmaya calisirim. Amerikaya ne zaman gelmeyi dusunuyorsunuz?

Bu arada, covid'den sonra ortam cok degisti. Bu sadece Charlotte'a ozgu degildir muhtemelen. Ceteler, cinayetler, hirsizlik olaylari cok artti buralarda. 2022 senesinde, Charlotte' ta is yeri soygunlari %40 artmis, mesela. Bazi semtler hala guvenli ama pek cok yer covid oncesi-sonrasi ayni degil maalesef.

• @cgokhan

27 Aralık'ta ilk girişimi yapacağım. Ucuz buldugum ilk eve atladım 😂 1 ay kiraladım. En yakın walmart 3km ama google maps'te yol bul diyince 42dk gösteriyor 🙂 Yürünebilir alanı hiç hesaba katmamıştım. Crime reportu hiç sorma 🙂 Downtown oda fiyatları neredeyse tüm ev kirası istiyorlar. Kısa zamanda araba alamayacağım için Houston sanki zor geçecek. Kendi alanımda iş bulursam direk Austin'e geçerim. Yada NJ doğru yol alacağım.

Wow, 3 km=42 dakika, hem de elinizde posetlerle! Bisiklet sart gibi. Bazan Goodwill de $20'a bisiklet oluyor. Ya da 10 gunde bir uber'le market alisverisi yaparsiniz. Umarim, ordaki Turkler biraz destek olurlar bu surecte. Kiralar maalesef cok artti heryerde, yazin daha da kotuydu.
    Umarim kisa surede alaninizda is bulursunuz.

• ⭐⭐⭐

@Senay-Sirin, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@dytmelek, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

Merhaba Melek, birazcik da olsa yardimci olabiliyorsam ne mutlu bana 😊 NC' ta gelecek olursaniz da, elimden geldigince yardimci olmaya calisirim. Amerikaya ne zaman gelmeyi dusunuyorsunuz?

Bu arada, covid'den sonra ortam cok degisti. Bu sadece Charlotte'a ozgu degildir muhtemelen. Ceteler, cinayetler, hirsizlik olaylari cok artti buralarda. 2022 senesinde, Charlotte' ta is yeri soygunlari %40 artmis, mesela. Bazi semtler hala guvenli ama pek cok yer covid oncesi-sonrasi ayni degil maalesef.

Tam tarih maalesef belli değil çünkü evimizin satılmasını bekliyoruz, o satıldıktan sonra 1 ay içinde gelmeyi planlıyoruz. Gelince muhtemelen aklımızdaki bir kaç eyaleti gezip tam neresi olacağına karar vereceğiz.
    Pandemiden sonra ekonomik açıdan birçok şeyin değiştiğini tahmin ediyordum ama güvenlik konusunda söylediklerinizi inanın bilmiyordum ve bu bizim için çok önemli, 2 tane kızım var 6 ve 10 yaşlarında iyi bir eğitim ve güvenli bölgelerde yaşam bizim için ilk sıralarda geliyor. Hastanedeki stajyerim 2 yıl kadar Charlotte’ta yaşamış ve çok sevmiş, o önerdikten sonra araştırmaya başlamış ve çok da aklıma yatmıştı NC. Dediğiniz gibi güvenli bölgeler elbet vardır ama artık oralarda yaşam eskisinden de pahalılaşmıştır. Gelince göreceğiz bakalım.
    Yardım teklifiniz için de çok çok teşekkür ederim bunu duymak bile insana bir güven veriyor🙏🏻 Son kararımız orası olmasa bile gezmek için geldiğimizde mutlaka görüşüp tanışmak isterim, hoşçakalın 🙋🏻♀🙋🏻♀

• @dytmelek Charlotte'in guneyinde olan Ballantyne bolgesi Turklerin yogun oldugu, pahali/guvenli bir bolge, okullari iyi, ev icin dusunulebilir. Yakinindaki Matthews da guvenli bir yer ve is yeri icin iyi bir secim olur bence. Eger Charlotte 'i arastiriyorsaniz bu bolgelere yogunlasin.
    Geldiginizde gorusuruz 😃

• ⭐⭐⭐

@Senay-Sirin hemen kaydediyorum bu bilgileri, çok çok teşekkür ediyorum 🥰

• @tufank, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

Houston'da yaşayan kişilerin fikirleri çok daha değerli ancak benim de dışarıdan araştırma yapan biri olarak bazı fikirlerim var. Birçok kaynaktan faydalarak artılar / eksiler çıkarmaya çalıştım. Eğer hatalı olduğum noktalar varsa lütfen düzeltin.

Artılar

• TR'den direk / aktarmasız uçuş imkanı
    • Vergisel avantajlar ( eyalet gelir vergisi olmaması )
    • Ev fiyatlarının diğer eyaletlere göre uygun olması ( doğrudan uçuş olan eyaletlere göre )
    • Okul puanlarının yüksek olması
    • Km2 ye düşen insan sayısının az olması
    • Havanın genel olarak sıcak olması

Eksiler

• Yürünebilir alanların az olması ve toplu taşıma ağının gelişmemiş olması. 800m ileride bir yere yürüyerek gitmek için arabaların içerisinden kaldırımsız yerlerden geçmek gerebiliyormuş 🙂 Walkable city kategorisinde iyi konumda değil . Araba şart. Video'yu 4.28 den itibaren izleyebilirsiniz:

• Havanın nemli olmasından dolayı Coacroach dediğimiz hamamböceği çeşitlerine uygun yaşam ortamı sağlaması. Bu sıralamada sanırım 2015 verilerine göre 2. sırada yer alıyor. https://pfharris.com/blogs/bug-blog/top-20-roach-infested-cities-america
    • Km2 'ye düşen insan sayısı az olmasına rağmen, araç bağımlısı bir şehir olduğundan, toplu taşıma ağı gelişmediğinden, bazı saatlerde trafik çekilmez olabiliyormuş.
    • Fırtına / Sel gibi doğal afetler olabiliyor. bkz: Hurricane Harvey

Houston benim listemde üst sıralarda yer alıyordu ancak yürünebilir alanların, toplu taşımanın az olması ve cockroach nüfusundan dolayı artık listemde değil 🙂 Eşim araba kullanamıyor ve şehir merkezine gitmek için toplu taşımaya ihtiyacı var. Market / alışveriş alanlarına yürünebilir olması gerekiyor en azından. Bu seçenekler mevcut değil, olsa bile yeterli değil. Downtown'da oturmak bir seçenek ama orada okul puanları iyi değil ve kiralar çok yüksek. Dediğim gibi bunlar benim kişisel fikirlerim, araba kullanmayı bilen ve bunları dert etmeyen ve artılar kısmı kendisi için ağır basan kişiler olabilir, tamamen tercih meselesi.

Esiniz araba kullanmiyor ve ileride de kullanmayacaksa Houston'u ve bir cok Texas sehrini direk eleyin... Olay sadece araba olayinin disinda, aile sorunlarina kadar gider...

• ⭐⭐

@semavi yorumlarınız için teşekkürler. Sizleri youtube dan izliyorum çok kıymetli bilgiler aktarıyorusunuz. Araba sürmeyi öğrenmesi ve ehliyet alması her açıdan avantaj ama ehliyet yoksa Texas şehirlerini elememiz gerektiğini sizden duymak benim için yeterli oldu 😀

• @tufank, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@semavi yorumlarınız için teşekkürler. Sizleri youtube dan izliyorum çok kıymetli bilgiler aktarıyorusunuz. Araba sürmeyi öğrenmesi ve ehliyet alması her açıdan avantaj ama ehliyet yoksa Texas şehirlerini elememiz gerektiğini sizden duymak benim için yeterli oldu 😀

Kullanacak ve ogrenecekse sorun yok... Ama kullanmayacaksa yada bir engel varsa kullanmasina, texasi elemeniz sizin icin daha konforlu olur...

• Araba kullanmayacak ya da kullanamayacaklarin Texas ve bircok eyaleti elemesi gerekir. Kisisel dusuncem; inanilmaz mutsuz olursunuz bir sure sonra.

• Arabasiz cok ama cok zor olacaktir. Ancak, NYC, kuzey NJ, Chicago gibi yerlere gidiyorsaniz, arabasiz yapabilirsiniz. Aksi takdirde, cok zorlanirsiniz..

• @MySea Birazdan ilk giriş tecrübemi yazacağım. Gelmeden önce ne alaka demiştim, google maps'ten baktığımda market 45dk uzaklıkta gösterince biraz işkillenmiştim. Bugün tecrübe ettim 😂 tabi yakın market var ama walmart'ta ısrar edince böyle oldu 🙂 sonuç 3 saat markete gidiş 45 dk eve dönüş yürüdüm detaylar birazdan :)))

• evet arkadaşlar houston hakkında guncel bilgi aktarabilecek var mı acaba ?
    katty sugarland ozellikle güncel bilgisi olan teşekkürler...

• ⭐⭐⭐⭐

@doguStone kiralar ucuz. şehir merkezi dışında house tipi evler çok var ama ıssız genel olarak tek yaşayacaksanız sıkılırsınız ailenizle birlikte yaşayacaksanız güzel olabilir. Sugerland genelde Türk insanlarının tercih ettiği yer. Türk marketi var yakın olarak. Şehir merkezine 35-40 dk mesafe. Deniz aşığı iseniz zorlanırsınız ama birçok yere göre ucuz ve uygun yaşam sunuyor. Biz ilk başlangıç olarak burayı tercih ettik. Sonrası ne olur bilemeyiz açıkçası. Herkes bütçesini düşünsün bence ilk olarak. Direkt uçuş olması konsolosluk olması ve ucuz olması en büyük avantajı. Ev kirası olarak aynı tipte bir eve Florida da 750-1000 dolar arası daha fazla verirsiniz, California da 1200-1500 dolar daha fazla verirsiniz. Yakıtın en ucuz olduğu eyalet. İş imkanlarını bilmiyorum ama ABD'deki en kalabalık 6.bölge burası. Bildiklerimi tecrübe ettiklerimi söyledim.

• @denizci10, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@doguStone kiralar ucuz. şehir merkezi dışında house tipi evler çok var ama ıssız genel olarak tek yaşayacaksanız sıkılırsınız ailenizle birlikte yaşayacaksanız güzel olabilir. Sugerland genelde Türk insanlarının tercih ettiği yer. Türk marketi var yakın olarak. Şehir merkezine 35-40 dk mesafe. Deniz aşığı iseniz zorlanırsınız ama birçok yere göre ucuz ve uygun yaşam sunuyor. Biz ilk başlangıç olarak burayı tercih ettik. Sonrası ne olur bilemeyiz açıkçası. Herkes bütçesini düşünsün bence ilk olarak. Direkt uçuş olması konsolosluk olması ve ucuz olması en büyük avantajı. Ev kirası olarak aynı tipte bir eve Florida da 750-1000 dolar arası daha fazla verirsiniz, California da 1200-1500 dolar daha fazla verirsiniz. Yakıtın en ucuz olduğu eyalet. İş imkanlarını bilmiyorum ama ABD'deki en kalabalık 6.bölge burası. Bildiklerimi tecrübe ettiklerimi söyledim.

2 ay oldu halen iş arıyorum 😂 neye basvurduysak geri dönüşüm olmadı. Bir ay daha iş bulamazsam Homeless loading... İş ayarlamadan gelmemek lazım.

• ⭐⭐⭐

@cgokhan aynen iş ayarlamadan yada maddiyatı ayarlamadan gitmemek lazım genel olarak her eyalette böyle olmalı bence

Benzer Başlıklar

• 546
  • 15
  • 125
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |