Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@ayvalik10 saol reisim baktım bende bulamadım dediğin gibi çok sağol

• @emirgenco e-imza yetkin varsa yapilabiliyor. Onu almak posta gondermekten cok daha zor.

• Bu adres beyanı çok önemli mi arkadaşlar ?

• @Megatron Evet

• Ben ikamet değişikliği yapmayı unuttum. Yasal süre olan 20 iş gününü geçtim. Baştan sona nasıl bir yol izleyeceğim ?

Ücreti nasıl ödeyeceğim ?

• CA icin yazabilirirm, LA deki konsolosluga web sayfasindan adres bildirim kagidini indirip, uzerine ulkeye giris tarihinizi yaziyorsuz ve posta ile gonderiyorsunuz. iadeli taahutlu olarak. size alindi belgesi geliyor postadan daha sonra. daha sonra e-devletten kontrol ediyorsunuz. Esim gecen yaz Turkiyey gitmisti, Amerikaya geri geldikten sonra 20 gun icerisinde posta ile yaptık ve ceza gelmedi. 20 gunu gecen durumlarda ceza odeniyor. Fazla bir miktar degil, gozunuz korkmasın.

• Peki giris kontrolunu konsolosluk tam.olarak nasil yapiyor? Diyelim ki gittik Amerikaya 6 ay kaldik Tr ye donduk 15 gun kaldik sonra yine 6 ay kaldik Amerikada.

• @AE123 Aynı konuyu ben de sormuştum. Hiçbir denetleme yok, arkadaşım Türkiye'deki adresini dün değiştirdi ki 2 sene olmuştu taşınalı, en ufak bir sorun olmadı. Yani kontrol edebileceği bir şey yok, hele ki Türkiye'deki adres duruyorsa, kontrol edemez. Ben tatile de gelmiş olabilirim, dönemsel de gelmiş olabilirim. Bunun bir kontrol mekanizması yok, beyana bağlı ancak.

• @diclemre , tesekkurler bende benzer dusunuyorum hatta cokta umurlarinda oldugunu da zannetmiyorum benim ikametimin nerde oldugu konusunda.

• @AE123 ben gecen sene 3ay da biri gidip gelmistim, sonra bu sene basinda yerlestim ama adres degistirmedim. Esim Trye gidip gelince , onun giris tarihini vererek tum ailenin ikametgahini buraya aldik. ABD gumrugunden girisi sorgulayamazlar , sizin dediginiz gibi, beyana gore hareket ediyorlar .

• Bu işlemi son zamanlarda Miami Başkonsolosluğu üzerinden yapan var mı? 1 yıldır US'teyim; ancak yeni yapacağım işlemi. Ceza formuna yönelik Miami web sitesinde bir form yok. İnternetteki formlar NY imzalı hep. Mevzu para değil; ancak durum kompleks bir hâl almasın ve seçimlerde oy kullanabileyim diye bildirimde bulunmak istiyorum ama ceza makbuzunu göndermeden bu işlemi yapıp da olumsuz sonuçlanan var mıdır?(20 gün kuralını aşıp da cezasını ödemeyenler için konuşuyorum elbette)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tampagv e devletten yapmayı denedin mi

• @ayvalik10 Yurt dışı adres değişiklikleri konsolosluklar üzerinden yapılmak zorunda.

• @tampagv, içinde söyledi: T.C. Konsolosluğunda Adres Beyanı yapmak

Bu işlemi son zamanlarda Miami Başkonsolosluğu üzerinden yapan var mı? 1 yıldır US'teyim; ancak yeni yapacağım işlemi. Ceza formuna yönelik Miami web sitesinde bir form yok. İnternetteki formlar NY imzalı hep. Mevzu para değil; ancak durum kompleks bir hâl almasın ve seçimlerde oy kullanabileyim diye bildirimde bulunmak istiyorum ama ceza makbuzunu göndermeden bu işlemi yapıp da olumsuz sonuçlanan var mıdır?(20 gün kuralını aşıp da cezasını ödemeyenler için konuşuyorum elbette)

[email protected] Şuradan e-mail atıp yapmak istediğiniz işlemi ve durumunuzu yazarsanız detaylı bilgi veriyorlar ne yapmanız gerektiğine dair. Postaneden gerekli belgeleri gönderirken, cezayıda yine postaneden money order alarak yolluyorsunuz. Çok kolay bir işlem.

• @Ryback Daha önce farklı işlemler için attığım e-mail'lere dönüş yapıldı; ancak bunun için dönüş yapmadılar. Bugün 2. kez e-mail attım ama göreceğiz sonucu.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Sharm Sharm 

• EDIT: Washington Buyukelciliginden mail geldi. 7 Mart 2023 itibariyle guncel ceza $16.

Arkadaslar secimde oy kullanmak icin adres degisikligi yapmak istiyorum. Guncel ceza miktarini net olarak bilen var midir? Gecen sene 128 TL karsiligi dolarmis. Biz 3 kisilik bir aileyiz (ben, esim, cocugumuz) cezanin 3 katini mi odeyecegim?
    Washington DC Buyukelciligi'ne mail attim, cevap gelmedi henuz.

Cezayi postaneden money order ile odeyecegim. (net miktari henuz bilmiyorum)
    Belgeleri, iadeli taahhutlu posta ile gonderecegim. Zarfa ayrica pul ve adresimin yazili oldugu zarf koyacagim (bu pul standart bir pul mudur?)
    Adres beyani formu dolduracagim. Ceza icin de diger formu dolduracagim (Buldugum formda New York yaziyor, Washington olanini bulmak gerek sanirim).
    Yapacaklarimda eksik bir sey var midir?

• Posta yoluyla adres degisikligi icin neler yaptim (7 Mart 2023):

Bir USPS ofisine gittim. USPS gorevlisine $16'lik Money Order yapacagimi ilettim (20 gunden sonra adres degistirenler ceza oduyorlar). Gorevli $17 kusur aldi. Money order kagidini verdi. Doldurdum, ust kisim bende kaldi alt kisimi zarfa koydum. Gorevliye Certified Mail olarak Return Receipt'le posta gondermek istedigimi soyledim. Formlari doldurdum. $17 kusur de bu posta icin verdim. Zarfa doldurulmus basvuru formunu, benim esimin ve kizimin kimlik fotokopilerini ve bana ait bir faturayi ekledim ve gonderdim. Umarim sorunsuz adres degisikligi olur. Secimde oy kullanmak isteyenler elini cabuk tutmali.

Edit: Belgeler konsolosluğa teslim edildikten bir gün sonra edevlette adresim değişti.

• NY için adres değişikliği nasıl yapılır? NY'a taşımak için adres Türkiye'den yani.

• @diclemre New York konsolosluguna pasaportunuzla birlikte gidip adres beyan ettiginizde isleminiz yapiliyor. Varsa simdiki ikametgahiniza ait bor elektrik veya su faturanizi da beraberinizde goturebilirsiniz.

• Money order nasıl yapılır ben denver da yasıyorum en yakın konsolosluk los angeles ve houston bu konuda yardımcı olur musunuz

Benzer Başlıklar

• 1
  • 8
  • 6
  • 27
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

128

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |