Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @damladav merhabalar hala bu durum mecvut mudur 🙂

• @yenihayaletadam, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@damladav merhabalar hala bu durum mecvut mudur 🙂

Sanırım biraz duzeldi ama hala ciddi is ve işçi arayan kesim var. Ücretler de yüksek olarak seyrediyor cunku burada da enflasyondan ötürü yaşamda pahalanma oldu.

• @sadikcagan abi inan benin aklımdakileri sen yazmışsın inşallah çıkar da gideriz

• Ya aslında bu konu ne arayıp ne bulma ile alakalı.
    Benimde çevremde çok var. Bir hırkam bir aşım olsun bana yeter kafasında.
    ABD'ye gidenlerin veya gitmek isteyenlerin çoğunun niyeti kolayca yaşamak; ev-araba alırken burada 20 düşünüyorsa orada 2 düşünmek gibi.

Mesela bir yakınım var. Karı koca doktorlar. Yaşadığı yer küçük bir şehir, 2 çocuğu var. 2 tane en pahalı modelden araba, yaşadığı yer lüks bir rezidans. Rahatça yaşıyor; çoğu kişinin olmak istediği biri. Ama adam hayatından memnun değil çünkü yapısı böyle. Hayattan bir beklentisi yok. Hani derler ya ot gibi yaşayıp gidiyorum diye. Aynı o tanımlamada.

E şimdi bu adam hayatımda bir farklılık olsun, belki bir şeyler değişir deyip bir yolunu bulup ABD'ye de gitse, AB ülkelerine de gitse yine bir şey değişmeyecek. Çünkü adam aynı adam.
    Böyle bir durumda döner mi bilmem ama dönerse de fikri şu olur "Ben değişmedim, bari ana dilimin olduğu ülkede yaşayayım; anne babamla rahatça görüşebileyim..."

Diyecek bir şey yok. Sonuçta yapı meselesi...

• Gidip - dönenler , dönerken hiç video çekmiyor .

Youtube da gidenlerin çok videosu var ama dönenlerin yok .

Ben dışarda dönen biriyle tanıştım ancak arkadaş Amerika ya gidince yatarak , çok çalışmayacağını düşündüğü için gitmiş ancak öyle olmayınca geri dönmüş , şuan Türkiye'de de rahat bir iş arıyor .

• @ertevl var oyle calismadan para kazanalar...Abi su videoda aciklamis mevzuyu:

• İsmail Abi Merhaba ,

Ben Ertugrul 🙂

Abi şuana kadar hep çalışarak kazandım , kimse bana bedava ekmek vermedi

Böyle videoları görünce çok inanmıyorum bunların amacı bence youtube kanallarına izleyici çekmek çünkü bizim millet bedava ekmeği çok seviyor

Örnek : Çiftlik bank işinde para kaybedenleri , paranızı geri alacağız diye tekrar dolandırdılar : )

• para oyle bedavadan bize gelen bisey olsaydi zaten kimse calismazdi....

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐

ABD maceramızın son senesine adım atmak üzereyim. Kısmetse seneye bu ay sonu vatandaşlık için başvuracağım. Zorlu ve çetin yollardan geçtik. Eşimi sadece 3,5 senelik dönemde 40 gün görebildim. Evliliğimiz hırpalanmanın aksine daha da güçlendi. Her iki ülkede de Birçok problemlerle uğraştık. Ömrümüz ve bahtımız izin verdiği taktirde işi sonuna kadar da götüreceğim. Ancak vatandaşlık sonrası eşim gelmeyi istemediği taktirde pasaportumu aldıktan sonra döneceğim. Esasında garip bir Araf durumu oluştu. Türkiyede eskisi gibi devam edermiyim . Ondan da emin değilim . Ne Amerika istenen seviyede Nede Türkiye . O gün gelsin bakalım o zaman karar vereceğim. Göçmen olanların ruhi durumu hepimizin üç aşağı beş yukarı aynı. Aydiyet ve mutluluk ve de hasret kaldığımız özümüze ait meta/ değerlere özlem herkesin ortak sorunu. Bu sözü denizci olarak hayatının yarısı dünyayı gezmekle geçen biri söylüyor. Eskiden hasret sözüne gülüp geçerdim. Ancak kazın ayağı öyle değilmiş . Yastığa başımızı koyduğumuzda yada Türk dizisi seyrettiğimizde daha iyi anlıyorsunuz. İşin özü para araba yada çocuğun eğitimi değil. İşin özü mutlak mutluluk nerede olduğun ile ilgili . Şimdi bizi yada beni en iyi ruh halimi anlatan bir şarkı linki ile son veriyorum. Amerika’dan Türkiye’ye mektuplara devam .

• @redsat2000 en dogrusu kalbini oldugu yer hocam 🙂 . zaman su gibi akmis , hayırlısı ne ise o olsun sizin icin . sevgiler

• @damladav oraya bir kişi daha ekleyelim damla hanım diyetisyenim gıda sektörü ile belgelerim var GC kazanırsam bu işi yapmak isterim 😁 seattle da gitmek istediğim yerlerden biri

• @redsat2000 abi bunu ahmet kaya dışında kimseden dinleyemiyorum ya 🙂
    hakim çoğğunlukta olan insanlar kimlik/aidiyet konularını fazla küçümsüyor. azınlık olmak göçmen olmak hep zor olumştur bu hayatta.

• ⭐⭐⭐⭐

@smk Abd geliş ne zaman ? Hayırlı olsun . Ahmet Kaya ‘dan dinleme konusunda bende senle aynı fikirdeyim. İşin özü dizilerde. Göçmen olmak vatandaş olsanda geçmeyecek bir durum. İş sende bitiyor ve de ailenin intibakında

• ⭐⭐

@redsat üstad evet ailenin birlikte olması en önemli şey. Ben 2 sene bizimkilerden yarı ayrı yaşadım. Ama son bir sene bende buraya taşınınca artık zorluk kalmadı. Hatta bu yaz bizimkiler benden 2 hafta önce Türkiyeye gittiler. O 2 hafta geçmek bilmedi.
    Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun. Bu yolda vatandaşlık çok önemli. Ondan sonrası zaten ha ordasın ha burda.

• @redsat2000, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

ABD maceramızın son senesine adım atmak üzereyim. Kısmetse seneye bu ay sonu vatandaşlık için başvuracağım. Zorlu ve çetin yollardan geçtik. Eşimi sadece 3,5 senelik dönemde 40 gün görebildim. Evliliğimiz hırpalanmanın aksine daha da güçlendi. Her iki ülkede de Birçok problemlerle uğraştık. Ömrümüz ve bahtımız izin verdiği taktirde işi sonuna kadar da götüreceğim. Ancak vatandaşlık sonrası eşim gelmeyi istemediği taktirde pasaportumu aldıktan sonra döneceğim. Esasında garip bir Araf durumu oluştu. Türkiyede eskisi gibi devam edermiyim . Ondan da emin değilim . Ne Amerika istenen seviyede Nede Türkiye . O gün gelsin bakalım o zaman karar vereceğim. Göçmen olanların ruhi durumu hepimizin üç aşağı beş yukarı aynı. Aydiyet ve mutluluk ve de hasret kaldığımız özümüze ait meta/ değerlere özlem herkesin ortak sorunu. Bu sözü denizci olarak hayatının yarısı dünyayı gezmekle geçen biri söylüyor. Eskiden hasret sözüne gülüp geçerdim. Ancak kazın ayağı öyle değilmiş . Yastığa başımızı koyduğumuzda yada Türk dizisi seyrettiğimizde daha iyi anlıyorsunuz. İşin özü para araba yada çocuğun eğitimi değil. İşin özü mutlak mutluluk nerede olduğun ile ilgili . Şimdi bizi yada beni en iyi ruh halimi anlatan bir şarkı linki ile son veriyorum. Amerika’dan Türkiye’ye mektuplara devam .

merhaba @redsat2000 benimde hissiyatima tercuman olmussun. Eline saglik.
    Jim Carrey'in bir lafi cok hosuma gider:
    "Bence herkes zengin ve ünlü olmalı ve hayalini kurduğu her şeyi yapmalı ki aradıkları cevabın bu olmadığını görsünler."

"I think everybody should get rich and famous and do everything they ever dreamed of so they can see that it's not the answer they've been looking for."

@redsat2000 dostun ozelinde soylemiyorum bunu ancak ille de vatandaslik diye tutturan arkadaslar zamani geldiginde gorecekler ki aradiklari, hayalini kurduklari seyi onlara US pasaport'lari da saglamayacak. Herkesin, hepimizin hakkinda hayirlisi.

• ⭐⭐⭐⭐

@newman Zaman herşeyin ilacı ve çaresi . Şahsın kaderi de bu konuda etken . Daha öncede bu sözü söylemiştim. Yeni gelenler için tekrar etmekte fayda var “ Bazen kazanırsın ama kaybedersin. Bazen kaybedersin ama kazanırsın” GC kazandığımda kendime sorduğum sorunun cevabı yaklaştı. 50 yaşından sonra kazanılan bu lotarya sonrası beni bekleyen sürpriz ne ? Ne görmem neyi başarmam neleri test etmem gerekiyor. Bu büyük bir U dönüştü Bazılarının cevabını öğrendim. Bazı sorularımın cevabı gelecekte belli olacak. Hepimiz ailece Uzun bir maratoncuyuz. Pes etmeden finiş çizgisine varmaya gayret ediyoruz. Yorgun heyecanlı zaman zaman bıkkın bir vaziyette. Bekleyip göreceğiz. Acaba bu macera sonrası gerçekten hayatında ne değişecek ? Bağlar,kökler ,diller ,dinler ,sindirerek öz toprağına basma duygusu, gerçek ilişkiler dostluklar ,mutlak mutluluk ve de sonuçta aynaya baktığında veya etrafına acaba yeni sen sen misin ? Cevap elindeki bir kâğıt bir pasaport ve de yeni bir bayrakla iç hesabını yaptığında belli olacak.

@newman Zaman herşeyin ilacı ve çaresi . Şahsın kaderi de bu konuda etken . Daha öncede bu sözü söylemiştim. Yeni gelenler için tekrar etmekte fayda var “ Bazen kazanırsın ama kaybedersin. Bazen kaybedersin ama kazanırsın” GC kazandığımda kendime sorduğum sorunun cevabı yaklaştı. 50 yaşından sonra kazanılan bu lotarya sonrası beni bekleyen sürpriz ne ? Ne görmem neyi başarmam neleri test etmem gerekiyor. Bu büyük bir U dönüştü Bazılarının cevabını öğrendim. Bazı sorularımın cevabı gelecekte belli olacak. Hepimiz ailece Uzun bir maratoncuyuz. Pes etmeden finiş çizgisine varmaya gayret ediyoruz. Yorgun heyecanlı zaman zaman bıkkın bir vaziyette. Bekleyip göreceğiz. Acaba bu macera sonrası gerçekten hayatında ne değişecek ? Bağlar,kökler ,diller ,dinler ,sindirerek öz toprağına basma duygusu, gerçek ilişkiler dostluklar ,mutlak mutluluk ve de sonuçta aynaya baktığında veya etrafına acaba yeni sen sen misin ? Cevap elindeki bir kâğıt bir pasaport ve de yeni bir bayrakla iç hesabını yaptığında belli olacak.

Ugur Kaptanim az kalmis. Hayirlisi olsun. Pasaportu aldiktan sonra insanda bir rahatlama oluyor. Hani su altinda gidersin de nefesin tukendiginde yukari cikip derin bir nefes alirsin ya. "This is it, I've no more f#cks to give" diyorsun. Iste o zaman bir kaptan olarak sana yakisan eli yuzu duzgun bir yelkenliyle memlekete donmek olacaktir. Cebelitarik'i gecer gecmez ay-yildizli bayragi gondere cekip, izmir marsiyla Marmarise kadar durmak yok. 🙂 Bir daha gelecek degilsin ya Dunya'ya, yasa gitsin.
    Son olarak, 50 yasindan sonra yabanci bir ulkede 4-5 gecirdikten sonra kendinde oraya aidiyet duygusunu sorgulayabilmek olaganustu bir durum. Ben 37 senedir o ulkelerde yasadigim halde boyle bir hissiyatim hic olmadi, hala da yok. Nasil basardiysan bunun icin de seni tebrik ederim.

• ⭐⭐⭐⭐

@newman bu güzel sözlerin için çok teşekkürler. Abd ye geldikten kısa bir süre sonra onunla uğraşamayacağım için yelkenli teknemi istemeden de olsa satmıştım. Umarım dönüşümde yeni kızıma kavuşurum. Diğeriyle olduğu gibi yeni teknemle dünyayı dolaşmaya devam ederim. Biz denizciler Selametle tabiri ile selamlaşırız. Hayatın akışı da bu su yolu gibidir. Siz olmak üzere bu maceraya çıkan ve ileri serüvene devam eden herkese Selametle diyorum. Pruvanız neta olsun Rüzgarınız bol olsun .

@redsat2000 hocan elinize sağlık ne yazmışsınız valla bu kadar çok istiyorum ama ben bile bir terettüt ettim açıkcası.

Benzer Başlıklar

• 7
  • 11
  • 15
  • 67
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |