Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

32 aylık (2.5 yaş) tuvalet eğitimli kızımıza kreş bakmaya başladım. Tuvalet eğitimli diye belirtiyorum çünkü henuz bebek bezi kullanılıyorsa Losangeles bazında söyleyebilirim fiyatlar değişiyor bezli/bezsiz olarak.
    Yazıştığımız okulların çoğu 100$ karşılığında sıraya alabiliriz dediler. Çünkü 2023 yılı için kayıtlarını yazdan almaya başlamışlar acıkcası ben geç kalmışım. yani daha önce hiç bu konuyu araştırmadığım için... Şimdi kimisi ya yarım gün sınıfımızda yer var diyor kimiside marttaki bahar dönemine kayıt alabiliriz diyorlar. Biz hemen başlatmak istediğimiz için artık 3 e 5 e bakmadan bi yer bulcaz.. Genelde çoğu maillere aynı gün döndü online tur gönderdiler içimize sinen 1-2 tanesi oldu onlarla tur planı yaptık.
    Fiyatlandırma olarak tam gün kreşler 1.5k - 2.5k arasında değişiyor. Bizim kendi beğendiğimiz eve çok yakın 2.5 mil olan kreş mesela tam gün 2k idi ama dolmuş. Yarım gün öğlen grubuna alabiliriz dediler. 1-6 pm arası fiyatı 1.6k$ ek olarak 600$ bizim burdaki kırtasiye parası gibi bişey istediler.
    10 eylülde okul turuna katılıcaz muhtemelen kayıt yaptırıcaz eğer onlarda kabul ederseler bakalım şimdilik yazabileceklerim bukadar..

• @ahsenaydgdu, içinde söyledi: Okul Öncesi Eğitim

32 aylık (2.5 yaş) tuvalet eğitimli kızımıza kreş bakmaya başladım. Tuvalet eğitimli diye belirtiyorum çünkü henuz bebek bezi kullanılıyorsa Losangeles bazında söyleyebilirim fiyatlar değişiyor bezli/bezsiz olarak.
    Yazıştığımız okulların çoğu 100$ karşılığında sıraya alabiliriz dediler. Çünkü 2023 yılı için kayıtlarını yazdan almaya başlamışlar acıkcası ben geç kalmışım. yani daha önce hiç bu konuyu araştırmadığım için... Şimdi kimisi ya yarım gün sınıfımızda yer var diyor kimiside marttaki bahar dönemine kayıt alabiliriz diyorlar. Biz hemen başlatmak istediğimiz için artık 3 e 5 e bakmadan bi yer bulcaz.. Genelde çoğu maillere aynı gün döndü online tur gönderdiler içimize sinen 1-2 tanesi oldu onlarla tur planı yaptık.
    Fiyatlandırma olarak tam gün kreşler 1.5k - 2.5k arasında değişiyor. Bizim kendi beğendiğimiz eve çok yakın 2.5 mil olan kreş mesela tam gün 2k idi ama dolmuş. Yarım gün öğlen grubuna alabiliriz dediler. 1-6 pm arası fiyatı 1.6k$ ek olarak 600$ bizim burdaki kırtasiye parası gibi bişey istediler.
    10 eylülde okul turuna katılıcaz muhtemelen kayıt yaptırıcaz eğer onlarda kabul ederseler bakalım şimdilik yazabileceklerim bukadar..

Bilgilendirme icin cok tesekkurler 🙂 fiyatlar masallah gercekten el yakiyor. umarim istediginiz okulu bulursunuz en kisa surede. Merakla bekliyor olacagiz... 🙂

• Merhaba biz aile olarak Tx Houston a geleceğiz. 2017-2018 doğumlu 2 çocuğumuz için ücretsiz gidebileceği tam zamanlı anaokulu var mı ocak şubat gibi gelmeyi planlıyoruz bir yere kayıt olmak gerekiyor mu sıraya girmek gibi ? Bu işlerin acemisiyim kusura bakmayın

• 2016 Eylul - 2017 Agustos arasi kindergarten, 2017 Eylul - 2018 Agustos arasi pre-k sinifina ucretsiz olarak yasadiginiz yerin ilkokuluna baslayabilir. Herhangi bir sira yok. Sadece yasadiginiz yerin okulundaki pre-k sinifi dolmussa yakindaki baska bir okula yonlendirebilirler. Yasayacaginiz yerin school district sayfasindan gelince basvuru yapabilirsiniz. Asi karti ve adresi belgelemenizi isterler basvururken.

@muglaliasci, içinde söyledi: Okul Öncesi Eğitim

Merhaba biz aile olarak Tx Houston a geleceğiz. 2017-2018 doğumlu 2 çocuğumuz için ücretsiz gidebileceği tam zamanlı anaokulu var mı ocak şubat gibi gelmeyi planlıyoruz bir yere kayıt olmak gerekiyor mu sıraya girmek gibi ? Bu işlerin acemisiyim kusura bakmayın

• Bizde bu sene kayıt yaptırdık. Biri 2. sınıf biri kindergarden. TR deki aşı kartlarını götürdük kabul ettiler. Sadece tarihin ay/gün değil gün/ay olduğunu hatırlatmak gerekti. Okul hemşiresi Türkçe karneyi google dan bakıp onayladı.
    İkisindede farklı durum oldu
    1- Kinder garden olanda su çiçeği aşısı problem oldu. Son dozu TRde 4 - 6 yaş arasında yapılıyor ve bizim 2017 doğumlu olan olmamıştı. Burada 4. yaşı doldurduğu an istediler. Gittik bir yerde 10 dolara yaptırdık bitti.
    2- 2. Sınıf olan bütün aşıları olmuştu. Fakat bizde çocuk felci karma aşının içerisinde. USA da ise ayrıymış. Bunu anlatmamız gerekti. İlk kabul etmediler ama sonra TR deki doktorumuz aşının ismini ve prospektüsünü atınca kabul ettiler.

• Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   S selamibasaran 

• Arkadaşlar başka konuya yazmıstım yeri oraya uygun değilmiş sanırım birde buraya yazayım dedim. Zaman daraldıkça araştırmaya giriyoruz ve az çok anlıyoruz yada daha detay arıyoruz. Şimdi 4 yaşına girecek oğlumuz var kreşe gidiyor Türkiye de gelirken bırakacak doğal olarak. Abd de kreş durumu nasıl çocugumuz nasıl adapte olur şuanki kreşte sayılar renkler ve bazı kelimeleri öğrendi bazen evde bende ingilizce kelimeleri öğretiyorum ama ne kadar aklında kalıyor yada yararı ne olur bilmiyorum. Asıl konu kreşler durumu nedir nereden nasıl bilgi alabilirim ücretleri var mı yok mu çocugumuz adapte olur mu bu yaş grubu yaşamıs yada yaşayacak tecrübeler edinmiş arkadaşlar bilgi verirlerse çok çok iyi olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yuzi35, içinde söyledi: Okul Öncesi Eğitim

Arkadaşlar başka konuya yazmıstım yeri oraya uygun değilmiş sanırım birde buraya yazayım dedim. Zaman daraldıkça araştırmaya giriyoruz ve az çok anlıyoruz yada daha detay arıyoruz. Şimdi 4 yaşına girecek oğlumuz var kreşe gidiyor Türkiye de gelirken bırakacak doğal olarak. Abd de kreş durumu nasıl çocugumuz nasıl adapte olur şuanki kreşte sayılar renkler ve bazı kelimeleri öğrendi bazen evde bende ingilizce kelimeleri öğretiyorum ama ne kadar aklında kalıyor yada yararı ne olur bilmiyorum. Asıl konu kreşler durumu nedir nereden nasıl bilgi alabilirim ücretleri var mı yok mu çocugumuz adapte olur mu bu yaş grubu yaşamıs yada yaşayacak tecrübeler edinmiş arkadaşlar bilgi verirlerse çok çok iyi olur.

Yaşı itibariyle Pre-K için uygundur bence. Pek çok eyalette ana dili İngilizce olmayanlar için Pre-K devlet okullarında ücretsiz oluyor. Küçük çocuklar dili çok daha kolay ve hızlı öğreniyor. O nedenle İngilizce öğretmek için pek bir şey yapmanıza gerek yok. Bizim büyük oğlumuz da 5,5 yaşında başladı. Tavsiyem kalabalık ve büyük bir okul olmasa daha iyi olur.

• @yuzi35 merhabalar
    Bende 4 yaşında kızım ile geldim. Geldikten 10 gün sonra vpk ye başladı ücretsiz. 9-1.00 arası. 3 ayda alıştı 6 ayda konuşuyordu. Pozitif dışa dönük çocuksa hiç endişe etmeyin yetişkinlerden daha hızlı adapta olup öğrenmeye başlıyorlar. Kolay gelsin

• @knnrn ve @hope34 ikinize de çok teşekkür ederim ama bir kaç sorum daha olacak bilginiz varsa söylerseniz çok sevinirim değerli bilgileriniz gelemden önce cok ama cok değerli.

Şimdi Eylül ayında orada olacağız sorun çıkmaz ise adaptasyon o bu derken Sanırım Ekim olur bu okullarda kayıt zamanı var mıdır ? Birde Kansas Ciyt MO bölgesindeki okullar hakkında bilgi alabilirmiyim az çok google cıkıyor ama Mail adresleri yok sadece Telefon numaraları var ve biz şuan Türkiye de olduğumuz için iletişim sıkıntısı var. Ücretsizleri ya da ücretleri nerden nasıl öğrenebilirim.

Çocuk için sizlerin dediği gibi bizlerden daha çabuk uyum sağlıyor duymustum sadece bazen bizimki karşısındaki (ben eşim dahil) anlaşamayınca biraz sinirleniyor ve ağlıyor normalde dediğim gibi Türkiye de kreşe devam ediyor ve sosyal orada baya o kadar sosyal ki yetmiyor kreşteki zaman kreş karsısında parkta zaman gecırıyor oda bazen yetmeyıp mahallede illa oynucam diye tutturuyor 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yuzi35 Devlet okulları ne zaman olursa olsun çocuğu kabul etmek zorunda. Kayıt zamanı geçti alamayız gibi bir şey diyemezler. Ama kontenjan dolmuşsa yakındaki başka bir okula gönderebilirler.
    Devlet okulları ücretsiz. Pre-k normalde ücretli ama özel durumu olan çocuklara ücretsiz. Bunu sormanıza gerek yok, çok büyük ihtimalle bu şekilde.
    ABD'de mesai saatlerinde Skype vb üzerinden okulu arayabilirsiniz.

• Merhaba,
    Dv-2023 talihlisiyiz. 2018 Eylül doğumlu bir kızımız var, önümüzdeki ay 5. yaşını doldurmuş olacak. 2 yıldır kreşe gidiyordu, şu an Türkiye'de özel bir anaokuluna başlayacak önümüzdeki hafta, çok istekli ve heyecanlı (GC süreci belirsiz olduğu için çok önceden kayıt yaptırmak durumunda kaldık, ne yazık ki artık Türkiye'de de özel okulların kayıt süreçleri çok erken başlıyor). Amerika'ya tam olarak ne zaman yerleşeceğimiz biraz da kızımın okul durumları ile ilgili. Normal şartlarda 2024 Eylülde Türkiye'de ilkokula başlaması gerekiyor, ancak Eylül doğumlu olduğu için Amerika'da önümüzdeki yıl ilkokula başlama şansı nedir? Eyaletlere göre değişen bir durum mu vardır, ya da okul bazlı değişen durumlar mıdır? İlkokula başlama durumu var ise(başlayabilme durumu olsa bile başlamamalı mı), buradaki anaokul eğitimini yarıda kesip adaptasyon için mümkün olduğunca erken gitmeyi düşünüyoruz, ya da her türlü gidince önümüzdeki yıl kindergarden a başlayacaksa bu yıl anaokulunu burada tamamlamasını bekleyip(arada 1-2 ay kadar Amerika'ya giriş/çıkış yapıp), Haziran gibi Amerika'ya gitmeyi planlıyoruz.
    Gideceğimiz yer tam olarak net değil, SF Bay Area, Boston, Seattle seçenekler arasında. Kızım dışa dönük ve sosyal bir çocuktur, ancak İngilizcesi yok şu an.

Yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brcnl1822, içinde söyledi: Okul Öncesi Eğitim

Merhaba,
    Dv-2023 talihlisiyiz. 2018 Eylül doğumlu bir kızımız var, önümüzdeki ay 5. yaşını doldurmuş olacak. 2 yıldır kreşe gidiyordu, şu an Türkiye'de özel bir anaokuluna başlayacak önümüzdeki hafta, çok istekli ve heyecanlı (GC süreci belirsiz olduğu için çok önceden kayıt yaptırmak durumunda kaldık, ne yazık ki artık Türkiye'de de özel okulların kayıt süreçleri çok erken başlıyor). Amerika'ya tam olarak ne zaman yerleşeceğimiz biraz da kızımın okul durumları ile ilgili. Normal şartlarda 2024 Eylülde Türkiye'de ilkokula başlaması gerekiyor, ancak Eylül doğumlu olduğu için Amerika'da önümüzdeki yıl ilkokula başlama şansı nedir? Eyaletlere göre değişen bir durum mu vardır, ya da okul bazlı değişen durumlar mıdır? İlkokula başlama durumu var ise(başlayabilme durumu olsa bile başlamamalı mı), buradaki anaokul eğitimini yarıda kesip adaptasyon için mümkün olduğunca erken gitmeyi düşünüyoruz, ya da her türlü gidince önümüzdeki yıl kindergarden a başlayacaksa bu yıl anaokulunu burada tamamlamasını bekleyip(arada 1-2 ay kadar Amerika'ya giriş/çıkış yapıp), Haziran gibi Amerika'ya gitmeyi planlıyoruz.
    Gideceğimiz yer tam olarak net değil, SF Bay Area, Boston, Seattle seçenekler arasında. Kızım dışa dönük ve sosyal bir çocuktur, ancak İngilizcesi yok şu an.

Yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Gideceğiniz okul bölgesinin anaokulu kabul yaşına bakmalısınız. Şu sitede genel bir fikir için tüm eyaletlerin yaş kriterleri var: https://nces.ed.gov/programs/statereform/tab5_3.asp

Genelde 1 Eylül itibariyle ilgili yaş kriterini sağlamış olması gerekiyor. Yani 5 yaşındaysa anaokuluna, 6 yaşındaysa birinci sınıfa gider. İngilizce vb nedenlerle alt sınıftan başlatmanızı tavsiye etmem, yaşı neyse ona gitsin. Çocuklar çok çabuk uyum sağlıyor ve okulların buna yönelik özel programları oluyor.

• Merhaba, 2018 şubat doğumlu bir kızım var. Ocak ayında turist vizesi ile florida’ya geleceğiz ve bir süre teyzemin yanında ikamet edeceğiz. Kızımın ikinci dönem okula orada devam etmesini istiyoruz.Üç sorum olacak;
    1.ikinci dönem ocak başında başlıyor gözüküyor acaba Ara dönem kayıtta sorun yaşar mıyız?
    2. İkamet belgesi gibi bir belge istendiğinii gördüm, bir süre kendi evimizde kalmayacacağımız için belge olarak ne verilebilir öneriniz olur mu? (Affidavit of residence gibi bir belge örneği gördüm ev sahibi tarafından doldurulan bu kullanılabilir mi, bu noter onaylı bir belge midir)
    3. Yaşı itibarı ile kindergarden’a gider sanırım değil mi?

• @Eda-Akcan-Bektaşoğlu, içinde söyledi: Okul Öncesi Eğitim

Merhaba, 2018 şubat doğumlu bir kızım var. Ocak ayında turist vizesi ile florida’ya geleceğiz ve bir süre teyzemin yanında ikamet edeceğiz. Kızımın ikinci dönem okula orada devam etmesini istiyoruz.Üç sorum olacak;
    1.ikinci dönem ocak başında başlıyor gözüküyor acaba Ara dönem kayıtta sorun yaşar mıyız?
    2. İkamet belgesi gibi bir belge istendiğinii gördüm, bir süre kendi evimizde kalmayacacağımız için belge olarak ne verilebilir öneriniz olur mu? (Affidavit of residence gibi bir belge örneği gördüm ev sahibi tarafından doldurulan bu kullanılabilir mi, bu noter onaylı bir belge midir)
    3. Yaşı itibarı ile kindergarden’a gider sanırım değil mi?

Ben de bu konuları New Jersey için 3 yaşındaki kızım adına merak ediyorum. Umarım tecrübesi olanlar vardır.

• @Ercan-Geçgin Merhaba. 2017’den beri Amerika’dayım. Kızım 3 yaşındaydı geldiğimizde. Merak ettikleriniz nedir yardımcı olayım.

• @Eda-Akcan-Bektaşoğlu Merhaba. 2017’den beri Los Angeles’dayız. Kızım 3 yaşındaydı geldiğimizde. Sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.
    Burada ilkokul yaşı 5 ve ilkokulun ilk sınıfı kindergarten. İlkokullar K-5 olarak toplam 6 yıl. İlkokul öncesi dönem preschool olarak geçer ve bu okullar ücretlidir. Türkiye’deki gibi.

İlkokul kaydı için ikamet kanıtlamak önemlidir ama preschool için böyle bir şart yoktur. Kimse preschool kaydı için fatura,kontrat gösterin demez.

• @Nevin-Hacibeyoglu konuda sağolsun @knnrn yardımcı oldu ama sizde bilgi paylaşırsanız çok seviniriz. Turist gelip statü değişikliği yapacağız ve oğlumuz 4 yaşında bu kayıt donemlerı var mı okul ucretlı dıyen var 5 yaş altına ucretsız dıyen var dil bilmiyor oğlumuz ki bizde bilmiyoruz mesela o okulda nasıl iletişim kuracak gibi detaylı yazarsanız sizde çok sevinirim.

• @brcnl1822 Merhaba. 2017’den beri Los Angeles’dayız. Eylül 2014 doğumlu kızım. Eylül doğumlu olanlar zaten bir yıl geriden geliyor yaşıtlarına göre. Ocak-Ağustos 2014 doğumlu olanlar bizim zamanımızda Kindergarten’a başlarken bizi gibi Eylül-Aralık doğanlar bir sonraki seneyi bekledik ki Kalifoorniya’da hala böyle. 1 Eylül itibariyle 5 yaş olanlar Kindergarten’a başlayabiliyor. O nedenle siz ekstradan geciktirmeyin.

• Merhaba. Ben Los Angeles'dayim. Burada devlet ilkokulları 5 yaşında başlıyor. 1 Eylül itibariyle 5 yaşına girmiş cocuklar ilkokulun kindergarten sinifina baslar ve devlet ilkokulları ücretsizdir. Benim kızım bu yıl ilkokul 3'de..Bizim burada okullar ücretsiz olduğu gibi, sene başı defter kitap alisverisi de yapmiyoruz,onu da okul veriyor. Sizin çocuğunuz geldiginizde tam olarak kaç yas olacak? 2-5 yas arası çocukların gittiği okullara preschool deniyor ve bunlar ücretli, ucuzu var pahalısı var,size kalmış..Ayrica çocuğunuzu "preschool"a yollama zorunluluğunuz da yok, isterseniz beklersiniz ilkokul yaşına gelince oraya gider direk. Yani ücretli-ucretsiz mevzusu çocuğunuzun yaşına gore gideceği okula bağlı. Preschool bizim Turkiye'deki anaokul-kres gibi...Elementary school ise ilkokullar. Kindergarten'i Turkce'ye anaokul diye cevirince terimsel karisiklik oluyor özel mi devlet mi diye..Burada Kindergarten devlet okulunun ilk sinifidir. Burada 1'den degil K'dan baslar ilkokul.

Burada bir sonraki yılın ilkokul kayıtları Şubat ayinda baslar. Mesela 2024-2025 eğitim dilinin kayıtları Şubat-mart 2024'de baslar. Ara donemde kayıt alırlar ama mahalle okulunda yer kalmamış olabilir, o zaman yakındaki baska bir okula yönlendirirler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |