Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @saulgoodman, içinde söyledi: Çocuk yüksek ateşlenince nereye götürülür?

@TUNCAHM Yukarıda Sn. @MySea gerekli bilgileri vermiş. Bu başlığı açmamın üzerinden 3 seneden fazla zaman geçti. Kendi deneyimlerimden söz etmek gerekirse, Amerika size doktora veya acile gitmekte aceleci olmamayı öğretiyor.

Çocuk ateşlenirse ne yapılır? Takip edilir. Yükselmesi önlenir. Ateş düşürücü verilir. Evde diğer bilinen yöntemler uygulanır.

Gerekli durumlarda acil durumlara düşmeyi beklemeden gündüz saatlerinde kendi doktorundan acil randevu alabilir veya Urgent Care'e gidebilirsiniz.

Emergency Room'a gitmekten burada hemen herkes kaçınıyor, çünkü çok pahalı. Ancak gerekirse tabii ki yapacak bir şey yok, gidersiniz.

Buraya gelmeden bir seyahat sigortası yaptırırsınız. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa onlardan yanınıza bolca almayı unutmayın. Genel kapsamlı birkaç antibiyotik de getirebilirsiniz, burada onları reçetesiz alamazsınız. Ateş düşürücüler zaten marketlerde reçetesiz satılıyor, gerektiğinde onları kullanırsınız. Marketler gece gündüz açık.

Diş tedavilerinizi, rutin kontrollerinizi vs. yaptırıp gelin. 🙂

Teşekkürler.
    Hocam sistemi öğrenmeye çalıştığımız için bazen sorular saçma gelebilr, kusura bakmayın lütfen. Peki "kendi doktorundan randevu almak" derken herhangi bir hastanedeki doktordan mı bahsediyoruz yoksa yaşadığımız bölgede bulunan ve kapısında çocuk doktoru tabelası olan herhangi bir doktor olabilir mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TUNCAHM teklif hazırladım oradan kopyala yapıştır yaptım. Kısacası bu tutara kadar ödeme yapılır sana.

TEMİNAT KAPSAMI
    Yaralanma veya hastalık nedeniyle tıbbi tedavi 30.000 EUR (Otuz bin Euro)

• @TUNCAHM Burada yasayan her cocugun dogumundan itibaren bir cocuk doktoru (pediatrician) bir de dis doktoru (pediatric dentist) vardir. Bu doktorlari dogumdan sonraki donemde siz secersiniz ve isterseniz ileriki donemlerde degistirebilirsiniz. Cocugun tum saglik sorunlari ile oncelikle bu doktorlar ilgilenirler. Gerekli yonlendirmeleri (referral) yine bunlar yaparlar. Yani cocugun kendi doktoru derken bunu ima ediyoruz.

Anladigim kadariyla, siz kisa donemli geleceginiz icin boyle bir durumunuz olmayacak. Sizin icin en uygun cozum, acil bir durumda yakinlardaki bir urgent care kullanmak olur.

• @MySea, içinde söyledi: Çocuk yüksek ateşlenince nereye götürülür?

@TUNCAHM Burada yasayan her cocugun dogumundan itibaren bir cocuk doktoru (pediatrician) bir de dis doktoru (pediatric dentist) vardir. Bu doktorlari dogumdan sonraki donemde siz secersiniz ve isterseniz ileriki donemlerde degistirebilirsiniz. Cocugun tum saglik sorunlari ile oncelikle bu doktorlar ilgilenirler. Gerekli yonlendirmeleri (referral) yine bunlar yaparlar. Yani cocugun kendi doktoru derken bunu ima ediyoruz.

Anladigim kadariyla, siz kisa donemli geleceginiz icin boyle bir durumunuz olmayacak. Sizin icin en uygun cozum, acil bir durumda yakinlardaki bir urgent care kullanmak olur.

Çok çok tesekkurler bilgiler ve yanıtınız için. selamlar

• Cocuklar (18 yas alti) icin gidilebilecek bir klinik paylasmak istiyorum. PM Pediatric Care. Tipki urgent care gibi calisiyorlar ama calisma saatleri oglen 12 ile gece 12 arasinda ve sadece cocuklara hizmet veriyorlar. Genel saglik sigortalarini veya sigorta yoksa, cash odemeleri kabul ediyorlar. Acil (Emergency) servislerden daha uygunlar ve genelde bekleme olayi cok minimum duzeyde. Ayrica onceden randevu alarak da gidebiliyorsunuz.

• @MySea Merhaba. Bilgi için tesekkurler.
    Peki ateş için gidince verilen ücret ne kadar yaklasık olarak ve ücret karsılığında nasıl bir hizmet veriyorlar, bilginiz var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bizim küçük oğlan (20 aylık) geçen hafta yine ateşlendi. Başlangıçta herhangi başka bir belirti yoktu, sadece 38-40 derece civarında ateşi vardı. Tylenol ve ibuprofen vererek düşürdük. Ateşi inatçı değildi ve ilaç ile kolayca düşüyordu. 4-5 günden sonra burun akıntısı başladı ama ateşi artık günde sadece bir defa 38 civarına çıkıyordu. Günde bir defa Tylenol verdik, burnuna serum fizyolojik sprey sıktık. 7-8. günde hafif öksürük de başladı ama artık hiç ateşi yoktu. Bundan da birkaç gün sonra tamamen iyileşti.
    Türkiye'de maalesef ateşi çıkan çocuk hasteneye götürülür gibi yanlış bir yaklaşım var. En azından 4-5 gün takip etmek, ateş düşürücü kullanmak bence en doğrusu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TUNCAHM, içinde söyledi: Çocuk yüksek ateşlenince nereye götürülür?

@MySea Merhaba. Bilgi için tesekkurler.
    Peki ateş için gidince verilen ücret ne kadar yaklasık olarak ve ücret karsılığında nasıl bir hizmet veriyorlar, bilginiz var mı?

Benim deneyimlediğim kadarıyla 100-150 dolar civarında oluyor.

Şurada verilen örneklerde de o şekilde görünüyor: https://khealth.com/learn/healthcare/urgent-care-cost/

• @knnrn, içinde söyledi: Çocuk yüksek ateşlenince nereye götürülür?

Bizim küçük oğlan (20 aylık) geçen hafta yine ateşlendi. Başlangıçta herhangi başka bir belirti yoktu, sadece 38-40 derece civarında ateşi vardı. Tylenol ve ibuprofen vererek düşürdük. Ateşi inatçı değildi ve ilaç ile kolayca düşüyordu. 4-5 günden sonra burun akıntısı başladı ama ateşi artık günde sadece bir defa 38 civarına çıkıyordu. Günde bir defa Tylenol verdik, burnuna serum fizyolojik sprey sıktık. 7-8. günde hafif öksürük de başladı ama artık hiç ateşi yoktu. Bundan da birkaç gün sonra tamamen iyileşti.
    Türkiye'de maalesef ateşi çıkan çocuk hasteneye götürülür gibi yanlış bir yaklaşım var. En azından 4-5 gün takip etmek, ateş düşürücü kullanmak bence en doğrusu.

Aynen katiliyorum. Cocuk ateslenince hemen doktora goturmek yerine, ilk once evde kontrol altina almaya calismak gerekiyor. Cocuklar icin Tylenol veya Ibuprofen heryerde satiliyor. Ayrica yine cocuklar icin ates dusurucu/agri kesici suruplar var, eczanelerde over the counter satiliyorlar. Eger 3-4 gun boyunca bunlari almasina ragmen ates dusmuyorsa veya ates yaninda ishal, bogaz/kulak agrisi, kusma, oksuruk gibi baska belirtiler de baslamissa, doktora o zaman goturmek gerekiyor diye dusunuyorum.

• Cok haklisiniz evde takip konusunda ama gecen hafta basimiza soyle bir sey geldi biz antalyada yasiyoruz ve amerikaya gidince boyle bisey yine yasarsak napariz diye simdiden kara kara dusunmeye basladik eşimle.3 gun ates devam etti.4.gun dr gittik bogaz suruntusu ve kan tahlili istedi kanda enfeksiyon degeri 35i gorunce antibiyotik basladik 3gun antibiyotik kullandik.hala düşmediği gibi inatcilasmaya basladi.tekrar kan verdik deger 70e yükselmis.igneyle serumla devam ettik.ve enteresan olan cocukta atesin haricinde karin ağrısı, oksuruk kusma ishal hicbirsey yok.1 hafta düşmeyen bir ateş gorduk ve ibuprofenle beslendik.2 cocukla saglik konusu epey dusunduruyor bizi.

• @haticeymen Gecmis olsun! Saglikci degilim ama bizim buradaki tecrubelerimize gore, antibiotic hemen vermek istemiyor doktorlar. Zaten viral enfeksiyorlarda antibioticler etkisiz kaliyor. Ancak bacterial enfeksiyon varsa ise yarayabiliyor. Onu da genelde bogaz ve kulak incelemesinden ve burun ile bogazdan sample alip lab test ile anliyorlar.

Ayrica genelde birden fazla belirti oluyor. Ates, bogaz veya kulak agrisi, ishal, karin agrisi vb...

Yine bir diger durum da alerjiler. Alerji testi de yapilmasi gerekebilir eger bu durum surekli tekrarlaniyorsa.

• @MySea valla biz ilk defa boyle bi durumla karsilastik.biz neysede konu cocuklar olunca anne baba daha hassas oluyor ve detaya ihtiyaci oluyor.yazdiklariniz bilgiler iç rahatlatici ayrica teşekkür ederim.

• @haticeymen bu durum geçen sene bize de oldu. Kızımın ateşi 1 hafta boyunca düşmedi geceleri 41e çıkıyordu. 2 kere götürdüm hiçbir şey bulamadılar ilaç verip düşürmeye devam edin dediler. Evde takip ettik sürekli. Eğer sonrasında döküntü çıkarsa 6. Hastalık olabilir dediler ama o da çıkmadı. Neydi bilmiyorum ama 5. Gün sonunda ateş bitti. Ama biz alıştık artık burada, ateş için götürmüyoruz doktora, zaten götürsen de birsey yapmıyorlar. Ağzına burnuna bakıyor, soğuk alginligi değilse viral bir durumdur birsey yapamayız ilaç kullanın deyip gönderiyorlar.

• bu durum abd olmasada rusya'da başımıza geldi. 38.5 ateş ile 14 aylık bebeğimiz kucağımızda ateşler içinde. fitil ve ateş düşürücü şurup verdik. 36'ya cektik ateşini. burada da eğer bebek ateşlendiyse hiç özel kuruluş almıyor bebeği. her ülkenin kabul görmüş ve bizim idrak edemediğimiz bir sağlık sistemleri var. biz çok çok telaşlı bir milletiz. özelikle Ruslar inanılmaz soğuk kanlı.

burada öğrendik ki 18 yaşına kadar semt poliklinikleri düzenli olarak çocuklarla ilgileniyor. hatta randevu sistemi ile eve gelip ücretsiz bir şekilde kontrollerini yapıyorlar. biz o günün sabahı bir polikliniğe gittik ve ertesi gün yoğunluktan dolayı sabah doktor geldi kontroller yapıldı ve ilaçlar yazıldı. Türkiye'de olsak soluğu acilde almıştık. Rusya'ya ilk geldiğimiz zamanlar bizi çok korkutmuştu. bebeğimiz yine ateşlenmişti ve ambülans çağırmıştık. eşim ve çocuğum 1 hafta karantina hastanesinde inanılmaz korkunç bir hizmet ile kaldılar. şükür tüm testleri yapılmış ve sağ salim çıkmışlardır.

önerim ateş düşürücü fitil gibi uygulamalar ile ateşi düşürmek sakin kalmak. telaş yapmamak. siz sakinseniz eşinizde bebeğinizde sakin kalır. kendi çocukluğum aklıma geliyor. ateşleniyorduk annem bir aspirin verir öperdi sonra yataktan kalkar kaçardık sokağa yine.

• @damladav valla hayirlisiyla bi gidelimde yasayarak tecrube ederek sistemi çözeceğiz.ama burada ön bilgiler gercekten rahatlatiyor.klasik Türk pimpirik halimizi Türkiye'de birakacagiz 🙂

@knnrn, içinde söyledi: Çocuk yüksek ateşlenince nereye götürülür?

Aynen katiliyorum. Cocuk ateslenince hemen doktora goturmek yerine, ilk once evde kontrol altina almaya calismak gerekiyor. Cocuklar icin Tylenol veya Ibuprofen heryerde satiliyor. Ayrica yine cocuklar icin ates dusurucu/agri kesici suruplar var, eczanelerde over the counter satiliyorlar. Eger 3-4 gun boyunca bunlari almasina ragmen ates dusmuyorsa veya ates yaninda ishal, bogaz/kulak agrisi, kusma, oksuruk gibi baska belirtiler de baslamissa, doktora o zaman goturmek gerekiyor diye dusunuyorum.

Merhabalar, bizde benzer durumla Türkiye'de karsılastık ve gittiğimiz zaman acaba ne yaparız diye dusunuyoruz.
    3 gün boyunca atesini düşüremedik kızımın, 4 yasında,.
    İshal, kusma ve halsizlik de oldu.
    Elimizdeki ilaçlar ve doktor tanıdıklara sorarız ilk basta diye dusunduk peki geçmezse, süreç nasıl olacak, hastaneye gidince nasıl bir süreç bizi bekliyor ve her hastane , her bölge aynı sekıldemi yaklasıyor yada neler yapılıyor..
    Buarada hastane acilinde yapılan kontrolde Beta bakteriyel bogaz enfeksiyonu olduğunu öğrendik, şuan antibiyotiğe devam ediyoruz geçmezse penisilin iğne yapılacak.

• @TUNCAHM Burada cocugu hastaneye acil girisle gotururseniz, en az bir veya iki gece yatiriyorlar. Sigorta yoksa, pahaliya gelir. Gerci sigorta varsa da copay nedeniyle yine de acil giris ve hastanede yatiya kalma pahaliya geliyor. O yuzden, en uygun secenek urgent care gibi yerlere goturmek.

Bu arada gecmis olsun. Ben burada penicillin igne hic gormedim, duymadim! Turkiye'de herkese yapiyorlar. 🤔

@TUNCAHM Burada cocugu hastaneye acil girisle gotururseniz, en az bir veya iki gece yatiriyorlar. Sigorta yoksa, pahaliya gelir. Gerci sigorta varsa da copay nedeniyle yine de acil giris ve hastanede yatiya kalma pahaliya geliyor. O yuzden, en uygun secenek urgent care gibi yerlere goturmek.

Bu arada gecmis olsun. Ben burada penicillin igne hic gormedim, duymadim! Turkiye'de herkese yapiyorlar. 🤔

Merhaba, cok tesekkurler. Sigortamız var, böyle bir durumda sigortaya rağmen acil ne kadar tutar tahminim yok açıkcası, belki tecrübesi olan arkadaslar yazabilir. Urgent Care'ler nasıl bir işlem uyguluyor peki, herhalde bir teshis koyup, ilaç yazıp yollarlar ?
    Penisilin konusunda malesef haklısınız, Biz augumentin ile geçirdik cok sukur fakat penisilini kullanmadık şuan. Yanımıza alalım gerekirse orda kullanırız diye dusunuyorum ama ordada isteğe göre yaparlar mı urgent care'de bilemedim?

• Baska yere yazmisitim , burada da paylasayim. Benim saglik sigortam hala yok, siddetli kulak agrisindan dolayi Urgent Care a gittim. Sigortam yok, ulkeye yeni geldim dedim, bana kayit acildi, 30USD bir odeme alindai ve bir sene boyunca her gelisimde bu ucreti odeyerek muayene olabilecegimi soylediler. Kulagimi temizlediler, enfeksiyon oldugunu ve antibiyotik yazacaklarini soylediler. Receteyi aldik ve ciktik. Buraya kadar ucuz ama eczanede verdikleri antibiyotik ve kulak damlasina 100USD oedim 🙂 . İkinci olay oglumla ilgili : Oglum 18 yasinda oldu ama hala medical'de ve su anda baska sehirde universitede yani ev adresinde degil. Bu arada Kaliforniyadayiz. . Pankreas civarinda cok aci bir agri sonucu gece vakti hastanenin ER ina goturdu arkadaslari. Film cekildi, kan tahlili yapildi, serum takildi, gece yatirmadan saldilar sonra. Tabi biz de sonrasinda fatura bekliyoruz. Bu arada medical i aradik, durumu anlattik. Dediler ki cocuk medical de oldugu icin ER bizim tarafimizdan karsilanacak, egerki size hastane bir fatura gonderir ise bizimle irtibata gecin. Baska sehirde oldugu icin medical tam kapsamiyor cunku PCPsi bizimle yasadigi sehirde ama ER lar halen medical kapsaminda. Su ana kadar bir fatura almadik ama işlerin yavas yurudugu bir ulkedeyim, o fatura bir sekilde gelir diye dusunuyorum. Deneyimi paylasayim dedim burada da.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TUNCAHM, içinde söyledi: Çocuk yüksek ateşlenince nereye götürülür?

@MySea, içinde söyledi: Çocuk yüksek ateşlenince nereye götürülür?

@TUNCAHM Burada cocugu hastaneye acil girisle gotururseniz, en az bir veya iki gece yatiriyorlar. Sigorta yoksa, pahaliya gelir. Gerci sigorta varsa da copay nedeniyle yine de acil giris ve hastanede yatiya kalma pahaliya geliyor. O yuzden, en uygun secenek urgent care gibi yerlere goturmek.

Merhaba, cok tesekkurler. Sigortamız var, böyle bir durumda sigortaya rağmen acil ne kadar tutar tahminim yok açıkcası, belki tecrübesi olan arkadaslar yazabilir. Urgent Care'ler nasıl bir işlem uyguluyor peki, herhalde bir teshis koyup, ilaç yazıp yollarlar ?
    Penisilin konusunda malesef haklısınız, Biz augumentin ile geçirdik cok sukur fakat penisilini kullanmadık şuan. Yanımıza alalım gerekirse orda kullanırız diye dusunuyorum ama ordada isteğe göre yaparlar mı urgent care'de bilemedim?

ABD'ye geldiğinizde Türkiye'deki bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ama bu olumlu bir değişiklik olacak merak etmeyin. Türkiye'de inanılmaz bir antibiyotik çılgınlığı var, burada öyle kolay ulaşamayacaksınız. Yanınızda getirseniz de kimse yapmaz onları. Benim tavsiyem antibiyotik kullanmayı bırakın. Burada sürüntü kültürü alınmadan hiçbir şekilde antibiyotik verilmez. Bizim insanımız hastalık konusunda biraz sabırsız, çocuk hasta olduğunda bu daha da kötü oluyor. Genelde ateşli hastalıklar bol sıvı alıp istirahat ederek, ateşi düşük tutarak birkaç günde kendiliğinden geçiyor.

Çocuk ateşlendi diye acile giderseniz en azından 8-10 saat beklemeden doktoru göremezsiniz bile. İlla ki biri görsün isterseniz urgent care bence de daha mantıklı olur. Bunlar daha küçük mahalle arasındaki klinikler oluyor. Ufak bir ücret ödeyerek bir pratisyen hekim veya pratisyen hemşire tarafından muayene edilirsiniz. Bazı temel tahliller ve röntgen de oluyor. Gerekiyorsa size ilaç reçetesi verebilirler. Serum vs zaten ölmek üzere değilseniz hiçbir şekilde verilmez. Türkiye'deki "sarı serum" çılgınlığı burada da var tabii, ama bunu parasıyle evde yapan özel şirketler var, hastanede asla böyle bir talepte bulunamazsınız.

Bizim sigortada acil servis ziyareti için 500 dolar copay ödeniyor. Poliçeye göre bu tutarlar değişiyor. Urgent care için genelde 30-50 dolar gibi bir copay ödenir. Sigorta olmasa da 100-150 dolardan fazla tutmuyor. İlaçları almadan önce de GoodRx üzerinden fiyat karşılaştırması yapmanızı öneririm. Her eczanede aynı değil, hatta bazı ilaçlar sigortayı kullanmadan daha ucuza geliyor.

Benzer Başlıklar

• 44
  • 96
  • 4
  • 26
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |