Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese Merhaba, Yildiz teknik universitesinde 2. Sinif Mekatronik Muhendisligi ogrencisiyim ama artik devam etmek istemiyorum ve Amerikada University of Colorado ya gecis yapmak istiyorum. Ortalamam Turkiyedeki universitelerin asiri zorlamasindan ve egitim yetersizliginden oturu cok dusuk. Gecis yapmak icin istenilen ortalamayi karsilayamiyorum o yuzden transfer ogrencisi yerine yeni baslayacak ogrenci olarak basvurmayi dusunuyorum. SAT ve ACT testlerini almadim. 2. Donemde veya onumuzdeki sene baslamak istiyorum Amerikada, lise ortalamam 79(3.19 civari) sadece ortalama ile basvursam ne kadarlik bir financial aid alirim okumakta zorlanir miyim maddi olarak? Abd vatandasiyim ama colorado da out of state statusundeyim. Muhendislik okumaya devam etmek istiyorum. Ailem hepsi Turkiye de hicbir gelirim yok sadece birkac ay calismistim amerikada onun disinda gelirim yok. Konu hakkinda bilgili olanlarin tavsiyelerine sonuna kadar acigim.

• @Gunseli en temiz ve dogru cevap olarak transfer olmak istediginiz universitenin admission ofisine ulasmaniz. Florida universiteleri giris icin SAT istiyor bildgim ama transfer icin ister mi bilmiyorum. Admission ofis bilir. Burs konusunda, ABD de vergi odemisliginiz var mı, devlet bursu icin gelire bakiyorlar, bunu da vergi ibrazindan goruyorlar. Transfer olmak istediginiz universite ile iletisime gecin, istedikleri evraklar, ders kredileri konusunda bilgi edinin, universiteden universiteye surecler degisik olabilir. ABD vatandasi olmanız , egitim icin gelirken vize almayacaginiz manasina geliyor.

• @Can-0, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Herkese Merhaba, Yildiz teknik universitesinde 2. Sinif Mekatronik Muhendisligi ogrencisiyim ama artik devam etmek istemiyorum ve Amerikada University of Colorado ya gecis yapmak istiyorum. Ortalamam Turkiyedeki universitelerin asiri zorlamasindan ve egitim yetersizliginden oturu cok dusuk. Gecis yapmak icin istenilen ortalamayi karsilayamiyorum o yuzden transfer ogrencisi yerine yeni baslayacak ogrenci olarak basvurmayi dusunuyorum. SAT ve ACT testlerini almadim. 2. Donemde veya onumuzdeki sene baslamak istiyorum Amerikada, lise ortalamam 79(3.19 civari) sadece ortalama ile basvursam ne kadarlik bir financial aid alirim okumakta zorlanir miyim maddi olarak? Abd vatandasiyim ama colorado da out of state statusundeyim. Muhendislik okumaya devam etmek istiyorum. Ailem hepsi Turkiye de hicbir gelirim yok sadece birkac ay calismistim amerikada onun disinda gelirim yok. Konu hakkinda bilgili olanlarin tavsiyelerine sonuna kadar acigim.

Yeni ogrenci olacaksaniz neden ara yil verdiniz diye soracaklar, iyi bir sebep bulmaniz lazim. ABD de vergi beyani yapmis olmaniz lazim ki maddi yardima muhtac oldugunuz gorulsun. SAT ve ACT sizi degerlendirmeleri acisindan almanizi tavsiye ederim.

• @Can-0, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Herkese Merhaba, Yildiz teknik universitesinde 2. Sinif Mekatronik Muhendisligi ogrencisiyim ama artik devam etmek istemiyorum ve Amerikada University of Colorado ya gecis yapmak istiyorum. Ortalamam Turkiyedeki universitelerin asiri zorlamasindan ve egitim yetersizliginden oturu cok dusuk. Gecis yapmak icin istenilen ortalamayi karsilayamiyorum o yuzden transfer ogrencisi yerine yeni baslayacak ogrenci olarak basvurmayi dusunuyorum. SAT ve ACT testlerini almadim. 2. Donemde veya onumuzdeki sene baslamak istiyorum Amerikada, lise ortalamam 79(3.19 civari) sadece ortalama ile basvursam ne kadarlik bir financial aid alirim okumakta zorlanir miyim maddi olarak? Abd vatandasiyim ama colorado da out of state statusundeyim. Muhendislik okumaya devam etmek istiyorum. Ailem hepsi Turkiye de hicbir gelirim yok sadece birkac ay calismistim amerikada onun disinda gelirim yok. Konu hakkinda bilgili olanlarin tavsiyelerine sonuna kadar acigim.

En kisa zamanda, universite okunak istediginiz eyalete tasinip, oncelikle orda bir duzen kurun, bir iste calismaya baslayin (5-6 ay). O eyalete universite okumak amaciyla tasininca, out-of-state'den instate tuition'a gecmek zor oluyor.

Community college'da (CC) matematik ve ingilizce seviye tesbit sinavina girin (ucretsiz), CC ye ders almak istediginizi soylediginizde zaten seviye tesbit sinavini isteyecekler. Bu sinavlar cok cok kolay. En advanced seviye math, science, engineering derslerini bir donem boyunca alin, Iyi not getirin. CC 'de ders almaya basladiginizda, university of Colorado ile iletisime gecip, bize anlattiginiz gibi durumunuzu anlatin CC de su su dersleri almaktayim vs bahsedin. Turkiyede not ortalamaniz dusuk olabilir ama bolumunuzde siralamaniz nasil? 4 uzerinden not ortalamaniz 2.3 olabilir ama bu ortalama top 20% icindeyse mesela, bunu on plana cikarin. CC deki advanced course lardan aldiginiz bir donemlik transcript'i universite basvurunuza ekleyin.

Financial aid: universitenin financial ofisine Amerikan vatandasi oldugunuzu ama turkiyeden yeni geldiginizi ve tax returnunuz olmadigini belirtin. Bu statude olanlar icin FAFSA basvurusunda farkli bir surec isliyor. Vergi vermemenize ragmen burs alabilirsiniz. Asil sorun, ailenize maddi acidan bagimli olmadiginizi, kendi ayaklariniz uzerinde durdugunuzu ispatlayin!!! (Her eyalet farkli, gideceginiz universitenin residency for tuition kurallarini detayli inceleyin).

Not ortalamaniza bakilmadan $5-6 bin dolar ihtiyac bursu alirsiniz (pell grant), onun disinda student loan (geri odemeli kredi), ve okulun size verecegi ihtiyac burslari olabilir. Bunlar hem okul hem barinma masraflarini karsilar.

• Merhaba şuan Türkiye de 3. Sınıf havacılık bölümü öğrencisiyim 4. Sınıfa geçtim.
    Okulumu.dondurup daha sonra Amerika'daki bir üniversiteye kaydımı aldirabilir miyim yoksa çok geç mi oldu ?

Veya hocalarımla konuşup sadece sınavları halledip Türkiye'den mezun mu olmalıyım ?

Hangisini yapmamı nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz acaba 🙏

• @Kitapsever bence bir sekilde mezun olun Turkiyeden. Amerika'da master dusunun diyecegim ama .... ote yandan Pell grant'i universite diplomaniz oldugu icin alamayacasiniz (senede $5000 dusuk bir rakam tabii).

Transfer ogrenci olmadan, ikinci bir universite okuyacak olursaniz da sanirim TR aldiginiz dersleri saydirip, burda 2.5 senede mezun olabilirsiniz (tahmin ediyorum oyle olur, cok emin degilim).

Uzun vadeli kariyer planlarinizi da dusunun. 5 ya da 8 sene sonra, ne is yapiyor olmayi hayal ediyorsunuz, o alanda is ve egitim imkanlari Amerikada nasil gibi konular da karar vermenize yardim eder belki.

Zor bir karar gercekten. Kolay gelsin.

• @Senay-Sirin cevabınız için çok teşekkür ederim 🙏

Baya karasız kaldım en mantıklı karar nedir diye. Dondurmak mı uzaktan bir şekilde bitirmek mı transfer olmak veya dediğiniz gibi yeni üniversite başlamak mı.

Sanırım hocalarla konuşup bitireceğim üniversiteyi dediğiniz gibi daha sonraki yıllar havacılık ile alakalı bir bölüm olurum Amerika'da ne kadar mantıklı bilmiyorum ama bunu deneyeceğim.

• Merhaba Türkiye’de Alman Dili ve Edebiyatı okuyorum ayrıca açıktan Havacılık yönetimi okuyorum. Amerikada şuan okuduğum bölüm ya da bir benzeri yok diye biliyorum. Varsa ne diye geçiyor nasıl oluyor? Transfer olmak istesem bu bölüm için hangi bölüme gidenilirim ya da ikinci üniversitemden bir yol çizebilir miyim? Artık kafaya koydum gerçekten Amerikaya gelmek istiyorum. Her türlü fikre açığım örneğin “Buraya gelirsen 2 yıl şu bölümü okursan iş bulursun” gibi gibi
    Teşekkürler

• Arkadaşlar merhaba,

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir sorum var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    2023 Greencard talihlisi olarak Greencard aldık. Kızım Lise Son Sınıf öğrencisi ve Türkiye'de okuyor. YKS sınavlarına hazırlanıyor. Henüz Amerika'ya taşınmadık. Şimdilik 6 ayda bir girip çıkıyoruz. Kızımın ingilizcesi zayıf. Şöyle bir planlama yapmıştık. Üniversite sınavında ODTÜ veya Bilkent gibi bir üniversiteyi kazanıp Hazırlık okuyup Üniversite 1. sınıftan itibaren Amerika'da okusun diye düşünmüştük. Hazırlık sınıfı yerine İngilizce açığını Community College'da her hangi bir bölüm okuyarak (İstediği mesleğe en yakın bölüm olarak) kapatabilir mi? 2 senelik Community College'dan sonra istediği üniversiteye gidebilir diye düşündüm. Sizce hangi yol daha mantıklı? Türkiye'de hazırlık okuması mı yoksa eğer imkan varsa Community College'da İngilizcesini geliştirmesi mi daha mantıklı? Ya da daha farklı bir yol.

Yorumlarınız bize ışık tutacaktır. Şimdiden teşekkürler

• @ovacar community college da ingilizcesi daha cabuk gelisir, sonucta mecburen ingilizce konusmasi gerekecek. CC den 2 sene gecis yapabilir , ortalamalarini iyi tutmasi sarti ile tabiki. Burada universite yerine iki sene CC de okuyup gecenler cok var, daha ucuz CCler ve universitelerde ilk iki sene gordugununuz derslerin cogunu aliyorlar. Bolum dersleri son iki sene gibi oluyor ama CCde ders planlamasini da iyi yapmak lazim. Yerlestiginiz eyalette ilk sene in state olmayacaginiz icin universite ucreti de yuksek olacaktir ama GC sahibi olarak loan yada fundlardan faydalanacaksiniz , CC ilk iki sene okursa, sanirim son iki universiteye gecisten sonra in state olarak daha az odeyeceksiniz ama bunu kendiniz bir arastirin, tam emin degilim. Bol sans.

• Türkiye'de üniversite 2. sınıfım Amerika'da üniversite okumak istiyorum

Merhabalar. Ben şu anda Türkiyede 2. sınıf bir üniversite öğrencisiyim. Eğitimimi Amerika'da almak istiyorum fakat aklımda birkaç soru var.
    Öncelikle belirtmem gerekirse ABD vatandaşı değilim. Şuanda üniversitemdeki genel not ortalamam 3.85. Amerikaya gitmek istememdeki sebep ise burada iyi eğitim aldığımı düşünmüyorum. Asıl amacım eğer yapabilirsem buradaki okulumu bırakıp veya dondurup Amerikada sıfırdan üniversite eğitimi almak istiyorum (freshman gibi). Bu mümkün mü ? Çünkü Transfer öğrenci olarak gitmek istemiyorum bunu son seçenek olarak değerlendirmek istiyorum.

1. İlla transfer öğrenci olarak mı gitmem lazım.
    2. Amerika'da yeni bir üniversitede 1. sınıftan başlama şansım var mı ?
    3. Transfer olarak gitmenin avantajları ve dez avantajları nedir ?
    4. Transfer olarak gideceksem bile ne yapmam lazım ?

Forumda yeniyim hata yaptıysam kusuruma bakmayın cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |