Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Muhtaradana Yeni gmail alıp email atsam sıkıntı olmaz değil mi hocam? çünkü ds5535 de vermiş olduğum ve tek kullandığım email 2 adet, onu düşündüm farklı emailden atmayı ama sıkıntı olur mu acaba diye yapmadım. Ve teşekkür ederim cevap için.

• @rashcarter e-mail içeriğine isim-soyisim, doğum tarihiniz ve dosya numaranız gibi sizi tanımlayıcı bilgileri yazdığınız müddetçe sıkıntı yok.Not olarak size kullandığım e-mail üzerinden ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım,onun için yeni bir e-mail hesabı açıp size ulaşmaya çalışıyorum yazabilirsiniz. Ama bu biraz fazla ayrıntılı bir düşünce tabi. Amacımız dosyanın durumunu öğrenmek sadece 😃

• @Muhtaradana Insan bu süreçte herşeyi daha ayrıntılı düşünmeye başlıyor çünkü ne kadar yavasta olsalar sistemleri çok akıllı ve sistematik çalışıyor. Bu bize 2 email vermişti bu da neyin nesi derler mi diye 3. bir email ile yazamadım ama son çare belki yazarım 😂 Teşekkür ederim bu cepte olsun 😀

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

• Arkadaşlar merhaba. 7 eylülde ailece vize görüşmemiz oldu. Eşimin ve oğlumun vize başvurusu onaylandı. Konsolosluk görevlisi benim için ekstra evrak isteyeceğini ve bununla ilgili mail göndereceğini söyledi. Şu an itibarıyla mail gelmedi mailin gelmesi görüşmeden sonra ne kadar sürüyor? Bir de konoloslukla nasıl iletişime geçiyorsunuz. Contact form üzerinden mi yoksa konolosluğun ayrı mail adresine mi mail gönderiyorsunuz?

• Konsoloslukta AP dolayısıyla beklediğim mail geldi. Gelen mailde şöyle bir ifade var.

Applicant 2:
    Status: Pending for missing documents
    Documents and/or Actions Required:

Passport (Original).
    PTT registration receipt (Photocopy), Each passport holder applying for a visa must register their passport pickup location with Turkish Post (PTT) before coming to the Embassy by using the provided link or calling +90-850 390 2884 (or 703-520-2490 from inside the United States). Failure to register your appointment at this web site will delay your entry at the Embassy gate on the day of your interview.

Konsolosluk görevlisi ilave belge isteyeceğini söylemişti ama bu maile göre pasaport ve ptt belgesinden başka bir belge istemiyor. Daha önce AP ye kalan arkadaşlara da gelen mail böyle miydi yoksa ayrıca istedikleri belgeleri de belirtmişler miydi?

• @pathfinder konsolosluğa göçmen vize soru formundan➡https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/contact-immigrant-visa-section-tr/ ve [email protected] adresine e-mail göndererek ulaşabilirsiniz, göçmen vize soru formu tüm tanımlayıcı gerekli bilgileri sizden istediği için kutucukları doldurmanız yeterli. Ama [email protected] adresine e-mail gönderirken e-mail içerisine Ad, soyad doğum tarihi ve case numaranızıda yazmayı unutmayın lütfen

• @pathfinder neden ap ye kaldığınızı ve mülakatta hangi ek belgeler istendiğini bilmiyorum ama normalde ap süreci tamamlanan kişilerin Status: bölümünde Processing Completed yazar. Ama bu gönderdiğiniz e-mailde de istenen evrak sadece pasaport olarak gözüküyor, isterseniz konsolosluğa bir e-mail atıp durumu sorun, kısa süre bekleyelim cevap gelmezse sadece istenen belge pasaportu göndeririz.

• @Muhtaradana teşekkürler.

• @pathfinder bu yazıyı tamamladım, isterseniz tekrar bakın⬇
    @Muhtaradana, içinde söyledi: FY2021 & FY2022 Administrative Process (AP durumu / İdari işlem)

@pathfinder neden ap ye kaldığınızı ve mülakatta hangi ek belgeler istendiğini bilmiyorum ama normalde ap süreci tamamlanan kişilerin Status: bölümünde Processing Completed yazar. Ama bu gönderdiğiniz e-mailde de istenen evrak sadece pasaport olarak gözüküyor, isterseniz konsolosluğa bir e-mail atıp durumu sorun, kısa süre bekleyelim cevap gelmezse sadece istenen belge pasaportu göndeririz.

• @Muhtaradana kısaca durumumu anlatayım. Beraat aldığım mahkeme kararım var. Gerekçeli karar 21 sayfa olduğu için tercüme ettirmedim. Mülakatta esnasında 1 sayfalık kararın kesinleşme şerhini ve İngilizce tercümesini vermiştim. (Yalnız kesinleşme şerhinde sadece beraat yazıyor, kanun maddesi yazmıyor.) Konsolosluk görevlisi biraz beklememizi söyleyip belgeyle beraber içeri gitti. Yaklaşık 5 dakika sonra geldiğinde diğer aile üyelerinin vizelerini onayladığını söyleyip benim pasaportumu geri verdi ve benden ekstra mahkeme kaydı istediğini bunu da mail ile bildireceğini söyledi. Ama gelen mailde eksik belge olarak sadece pasaport ve PTT kaydı istendi.

• @Muhtaradana evet dediğiniz iki yöntemle durumu konsolosluğa sordum. Cevap bekleyeceğim.

• @pathfinder evet dv2021 dede tam olarak aynı olmasada buna benzer bir olay yaşanmış hangi kanun maddesinden beraat edildiği anlaşılmadığı için kişi ap ye kalmış,sonra o kanun maddesi ve çevirisi gönderilince sorun çözüldü diye hatırlıyorum. Ama sizin durumunuzds umarım mülakat sonrası tekrar değerlendirmede bu belgeye ihtiyaç olmadığı anlaşılmış ve sadece pasaport istenmiş olsun. Gelişmelerden bizi haberdar edersiniz. Bahsettiğim mülakat tecrübesini alıntılıyorum inceleyebilirsiniz⬇

@srhnkskn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Bugün saat 08.15 te mulakatimiz vardi. 3 kişilik bir aile olarak girdik mulakata. Saat 8.00 gibi siraya gectik ve 10 dakika sonra iceriye almaya başladılar. Oncelikle mulakattan once gelen covid ile ilgili evet hayir seklinde ve hepsine hayir yaniti vermemiz gereken sorularin olduğu kağıdı doldurdum hem esim hemde kendim için. Daha sonra içeri girdik ve sira numarasi verildi ve beklememiz soylendi. Oncelikle ilk sira numarasi yandığında yan tarafta evrak teslim bölümüne gectik burada sağlık raporlari eşimin (asıl talihli) üniversite diploması ve fotokopisi nufus kayıt örnekleri evlilik cuzdani asli ve fotokopisi(2 adet) adli sicil belgeleri mahkeme evraklari 2 şer adet fotoğraf banka ve maddi yeterlilik dokumanlarini verdik(bankada 276bin tl ev tapusu evi alirkenki 3 yil onceki ekspertiz raporu arac ruhsati ev ve arac icin sahibinden com çıktıları) ve Türkçemi ingilizcemi gorusme yapmak istedigimizi sordular turkce dedik ve onundeki evraklara bunu not aldi. Daha sonra tekrar beklemeye geçtik yine yandi numaramiz ve bu sefer 3 kişi icin 990 dolar odedik ve direk beklemeden 3 numaralı bankoya gecebilirsiniz dendi ve gectik oraya sempatik hafif çekik gözlü kumral bir bayan vardı oda sordu ingilizce biliiyormusunuz diye esim biliyorum ama Türkçe yapmak istiyoruz dedi. Ozaman sizi bir sure bekleticem dedi tekrar bekledik ve numaramiz yaninca tekrar ayni bankoya geçtik bu sefer yaninda tercumanda vardi. Oncelikle sağ elimizi kaldirtip yemin ettirdi ardindan parmak izlerini aldi esimin ve benim, o sirada sorulara basladi ama ben araya girip oğlum icinde eşimden parmak izi alinmayacakmi diye sordum ve hatirlattigim icin teşekkür ederek esimin sol elinden tekrar parmak izi aldı. Daha sonra sorulara basladi ne is yapiyorsunuz: ing. Ogretmeni ve mak. Mühendisi. Nereye gideceksiniz ve neden: houston yasam maliyetlerinin düşük olmasınin başlangıç icin uygun olacağını düşünüyoruz. Ne is yapacaksiniz: oncelikle ne bulursak daha sonra kendi mesleklerimizi. Daha sonra eşime siz çocukla beraber geçip oturabilirsiniz biz eşinize birkaç soru soracağız dediler esas olay şimdi (sabika kaydim var). Daha önce Çin'e gitmiştim neden gittigimi sordu bende malzeme almıştım ve onun fabrika testlerine katıldım dedim. Ardindan sabika kaydina sira geldi mahkeme evraklarini incelediler bir süre ve olayi anlatin dedi basladik anlatmaya tercuman arada burayi cevireyim diyerek durdurdu beni ve anlattim. Mahkemeye ciktinmi hapis yattinmi vs. sordu 1 kez mahkemeye ciktim ama hapis tutuklanma vs Olmadi dedim. Ardindan neyle suclandin ilgili ceza maddesi nedir gibi bir soru sordu bende taksirle ölüme sebebiyet vermek dedim ( iş kazasi sonucu bana bağlı bir işçi arkadaş benim işte olmadığım geceyarisi yuksekten duserek vefat etti). En sonunda ilgili kanun maddesini Türkçe ve tercumeli olarak gondermem gerektiğini soyleyerek eksik evrak kağıdını elime tutuşturdu tabi pasaportla birlikte ve bu evraklari gonderin inceleyelim tekrar dendi. Ardından eşim ve oglumuda çağırdı. Isterseniz onlarin vizesini simdi verebilirim yada hepsi birlikte olsun istiyorsaniz siz evraklari gönderince vereyim dedi bende onlarinki basilsin ben en kısa sürede gonderirim dedim ve vedalaşarak ayrıldık.
    Not: Sicil kaydi olanlar muhakkak mahkeme dokumanlarini ve ceza aldiklari ilgili kanun maddesini turkce ve yeminli tercumanli olarak yanlarında gotursunler. (Ben yandım eller yanmasın).
    Not 2: Biraz uzun oldu kusura bakmayın.
    Not 3: Aynı gün içerisinde ilgili kanun maddesini ve erteleme maddesini turkce ve yeminli tercumanli olarak yeni ais kaydi evraklari ve pasaportla birlikte pttden yolladim.
    Bitti.

• @Muhtaradana bende öyle umuyorum. Pasaportu geri verdiğinde AP ile ilgili herhangi bir kağıtta verilmedi.

• @Muhtaradana teşekkürler bu iletiyi okumuştum. Bu arada adli sicil kaydımda herhangi bir kayıt yok, temiz.

• @pathfinder arşiv kayıtlı adli sicil belgesinde herhangi bir sorun yoksa boşanma, evlat edinme vb.. mahkeme kayıtları dışında başka bir mahkeme belgesi götürmenize gerek yoktu. Neyse artık geçmiş olsun

• @Muhtaradana zaten evrak tesliminde mahkemeyle ilgili belge vermedim. Mülakat esnasında sorunca ( ds-260 formunda yazmıştım) mahkeme belgesini verdim.

• Haziran ayından beri aynı şekil arşiv kaydında çıkan sabıka kaydından dolayı bende AP deyim. suç ise 11 yıl önce basit yaralama ve para cezası.. Mahkeme kaydında karşı tarafın ben sinirden saldırdım demesine ragmen aldıgım 3500 tl para cezası 3 ay olcak sonuç yok.. Umarım sen bukadar beklemezsin dostum.. Bu arada aynı şekil bende pasaport ile mahkeme tercümelerini yolladım 20 gün sonra boş geldi pasaport.

• Tarihin en uzun AP süreci devam edenlerden biri ben bir selam veriyim sizlere dedim belki kendi durumuna üzülen arkadaşlara bir nebze moral olurum 33 ay geçti 2019 Aralık başvuru tarihim 2 defa mülakata alındım yeni pasaport almıştım ap süreci sürerken bunu söylediğimden dolayı ikinci görüşmeye çağrıldım 2022 mart ayında yeni pasaport olduğu için sürecin tekrar devam edileceği söylendi görüşmemde özür dilendi süre uzadığı için bu sefer bu kadar uzun süremeyeceği söylendi görüşmemde tekrar yeniden gelicek maili bekliyorum bende dün atılacaktı mail sözde o bile gelmedi:)Benim için gayet normal sıradanlaşan bir durum ilk çok stres vericiydi zamanla çok normal bir durum olarak artık algılıyorum ap sürecinde olan arkadaşlar bence hiç boşa stres yapmayınız bakın ben 2019 aralık beri bekliyorum dip not 5 yıllık shengen vizem var pasaportumda 20 den fazla ülkeye sehayat ettim 2019 almış olsaydım pandemi süreci felan derken belki 3 yıllık vize şuana kadar boşa gidicekti şimdi en azından 3 yıl avantajım oldu olarak bakıyorum olaya oalyın sıcağında değilde sonrasında değerlendirmek bazen göremediğim farklı açıdan bakma şansı yarattı bende

• @Quaresmarda mandamus davası açmayı düşündünüz mü diyeceğim ama çok maliyetli

Bu geçen süre zarfında konsoloslukla ne kadar aralıklarla iletişime geçtiniz

• @Muhtaradana siz ne kadar süredir idari işlemdesiniz? Ben de 11 aydır idari işlemdeyim. Bence bugünlerde sadece tekrar vizeye başvurmasın diye insanları idari işleme bırakıyorlar. Belki red verseler daha iyi. En azından sonraki vize başvurularında şansımız olurdu...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |