Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@cenkbey, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

DV2022 kazananiyim. AoS yaparak 31 ocakta baslattigim sureci bugun itibariyle olumlu tamamlamis bulunuyorum. Surecte tum emegi gecenlere sayin @gucarslan araciligiyla tesekkuru borc bilirim...

tebrikler, gozunuz aydin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@notry tebrikler, gozunuz aydin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozgee, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba, J-1 vizem ile Amerika'da aupair olarak bulunmaktayım ve green card hakkı kazandım. Fakat bu ay içinde I-485 dosyamı gondermeyi planlıyorum.
    Dosyamı gonderdıgım zaman surec benim için nasıl işleyecek kafam cok karısık.
    -Çalışma iznim green card'ım gelene kadar devam ediyor olucak mı? yani ben AOS surecimi baslattıgım anda çalışabiliyor olucak mıyım tum green card alma surecim boyunca ?

çok tesekkurler simdiden!

I-485 basvurunuzu 1 Ekim'de yapmanizi tavsiye ederim.

Surec icin ilk iletiyi incelemelisiniz, calisma izniniz gelene kadar J1 statunuzu devam ettirerek calisabilirsiniz, ama J1 programinizin disina cikamazsiniz.

• Merhabalar,
    Green Card sahibiyim ve esimle birlikte Mayis 2022 de Consular Processinge basladik. Esim bu arada yuksek lisans egitiminin son asamasini da tamamlayip Turkiye'den yanima geldi. ilk dusuncemiz okul tezler bitene kadar bu surecleri tamamlayip Amerikada GC ile devam etmekti. Ancak CP surecinin processing time i bu Fiscal year da 6 aya dusurulecek denmesine ragmen hala 22 aylarda. Esimin B2 vizesi mevcut ve onumuzdeki sene icin amerikada ki okullarla gorusme halinde ve olumlu sonuclanmasini beklediklerimiz var. Ancak burada bir belirsizlik icerisinde kaybolmaya basladik.
    Ilk olarak suan CP surecinin onumuzdeki egitim yilina yetisememe ihtimali devam etmekte ve hayli yuksek malum 22 aylik biriken surecin eritilmesi ne derece mumkun?
    Arastirmalarim sonucunda onumuzde bir kac secenek oldugunu gormekteyim. Ancak bana en mantikli gelen CP yi AOS a cevirmek bu surec icin yapilmasi gerekenler nedir ve surede bir kisalma saglamasi mumkun mudur? Gordugum ve duydugum kadariyla AOS surelerinde ciddi iyilesmeler yasanmakta 6-7 ayda tamamlayanlari buradada sikca goruyorum. Bir diger merak ettigim ise B2 vizesi oldugu icin burada dikkat edilmesi gereken hususlar tam olarak nedir? Malumunuz uzere B2 vizesi bu is icin biraz kritik. AOS surecine dondurebilirsek burada out of status olmamasi icin i-485 in i-94 formundaki sureden once mi onaylanmasi gerekiyor?
    Simdiden yorumlariniz ve cevaplariniz icin tesekkurler?
    @crazycells

• Konuyla tam olarak alakali olmayabilir ama indirect bir sekilde alakali oldugunu dusundugum ve bu konu hakkinda hicbir entry veya aradigim net cevabi bulamadigim icin buradan sormak istiyorum, konu hakkinda tecrubesi olan varsa, yardimci olursa sevinirim;
    10 yil once J1 visa ile gelip SSN almistim, suan B1/B2 ile Amerika'dayim. Ubereats/Doordash gibi delivery uygulamalarindan para kazanmaya basladim. Visa status violation oldugunun farkindayim, ama mecbur kaldim. Sorularim su sekilde:
    1-600 dolar ustu kazanctan sonra tax filing yapmamiz gerekiyor. Tax Filing yapmali miyim, yaparsam visa status violation yaptigim daha net ortaya cikacak. Bu durumda IRS immigration polisine haber verip deport eder mi? Tax Filing yapmazsam vergi kacirmis olmuyor muyum sonucta Uber veya Doordash IRS e kendi bunyesinde independent contractor olarak calisan driverlara odedigi paralarin kayitlarini sunuyordur. O driver'larin adamlar girip sistemden vatandas mi degil mi, green card i var mi yok mu, tum bilgilerini gorebilir, haliyle benim de b1/b2 ile ulkede gelip bu islerden para kazandigimi gorurlerse ve vergi vermemissem skintiya girerim diye dusunuyorum. Sizce tax filing yapmak mi mantikli, yapmamak mi? Bu soruyu ikinci sorum ile iliskilendirerek soruyorum..

2- Yukaridaki soruda diyelim tax filing yapmadim ve para kazanmaya devam ettim. Yarin bir gun immigrant veya non-immigrant employment herhangi bir visa tipine adjustment of visa status basvurusu yapmak istedigimde suanki yaptigim visa violation'dan dolayi reject alma ihtimalim var mi? ya da diyelim green card lottery kazanip ulkeye geldigimde mulakatta bunlari USCIS arastirip bulmus onume koymus olur mu? Sen daha once B1/B2 ile gelip burda Uber/Doordash gibi uygulamalardan para kazanmissin, vergi vermemissin, reject ediyoruz basvurunu gibi bir durum olur mu?

3- 2. soruda diyelim ki tax filing yapmis olalim. yine ayni sekilde green card cikti ve ulkeye gelip mulakata girdik, ya da atiyorum employment visa icin sponsor bulduk, ya kardesim sen burda zamaninda b1/b2 ile gelip visa status violation yapmissin burda uber/doordash yaparak ama vergini vermissin diyip yeni vize basvurusunu kabul etme durumlari olur mu?

4- Suan benim 6 yil daha suresi olan b1/b2 vizem var ve ulkeden suan bu uber/doordash islerini yapip yani visa violation' u yapip cikip tekrar geldigimde, ulkeye girerken pasaport kontrol memurunun burda kacak calistigimi farketme durumu var mi? Bunu herhangi bir sekilde sistemden gorebilirler mi?

Aranizda B1/B2 ile gelip kendi ismiyle ve banka hesabiyla , tamamen kendi bilgileriyle Uber Driver /Grubhub/Ubereats/Doordash gibi uygulamalari kullanip para kazanip daha sonra evlilik harici herhangi bir sekilde adjustment of visa status yapabilen, basvurusu onaylanan veya ulkeden cikip calisma vizesi alip gelebilen var mi?

Umarim artik bilgili ve tecrubeli birisi cikar bu konuda. Inanilmaz derecede cok merak ediyorum, yardimlarinizi rica ediyorum.

• @dxb_dxb, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Konuyla tam olarak alakali olmayabilir ama indirect bir sekilde alakali oldugunu dusundugum ve bu konu hakkinda hicbir entry veya aradigim net cevabi bulamadigim icin buradan sormak istiyorum, konu hakkinda tecrubesi olan varsa, yardimci olursa sevinirim;
    10 yil once J1 visa ile gelip SSN almistim, suan B1/B2 ile Amerika'dayim. Ubereats/Doordash gibi delivery uygulamalarindan para kazanmaya basladim. Visa status violation oldugunun farkindayim, ama mecbur kaldim. Sorularim su sekilde:
    1-600 dolar ustu kazanctan sonra tax filing yapmamiz gerekiyor. Tax Filing yapmali miyim, yaparsam visa status violation yaptigim daha net ortaya cikacak. Bu durumda IRS immigration polisine haber verip deport eder mi? Tax Filing yapmazsam vergi kacirmis olmuyor muyum sonucta Uber veya Doordash IRS e kendi bunyesinde independent contractor olarak calisan driverlara odedigi paralarin kayitlarini sunuyordur. O driver'larin adamlar girip sistemden vatandas mi degil mi, green card i var mi yok mu, tum bilgilerini gorebilir, haliyle benim de b1/b2 ile ulkede gelip bu islerden para kazandigimi gorurlerse ve vergi vermemissem skintiya girerim diye dusunuyorum. Sizce tax filing yapmak mi mantikli, yapmamak mi? Bu soruyu ikinci sorum ile iliskilendirerek soruyorum..

2- Yukaridaki soruda diyelim tax filing yapmadim ve para kazanmaya devam ettim. Yarin bir gun immigrant veya non-immigrant employment herhangi bir visa tipine adjustment of visa status basvurusu yapmak istedigimde suanki yaptigim visa violation'dan dolayi reject alma ihtimalim var mi? ya da diyelim green card lottery kazanip ulkeye geldigimde mulakatta bunlari USCIS arastirip bulmus onume koymus olur mu? Sen daha once B1/B2 ile gelip burda Uber/Doordash gibi uygulamalardan para kazanmissin, vergi vermemissin, reject ediyoruz basvurunu gibi bir durum olur mu?

3- 2. soruda diyelim ki tax filing yapmis olalim. yine ayni sekilde green card cikti ve ulkeye gelip mulakata girdik, ya da atiyorum employment visa icin sponsor bulduk, ya kardesim sen burda zamaninda b1/b2 ile gelip visa status violation yapmissin burda uber/doordash yaparak ama vergini vermissin diyip yeni vize basvurusunu kabul etme durumlari olur mu?

4- Suan benim 6 yil daha suresi olan b1/b2 vizem var ve ulkeden suan bu uber/doordash islerini yapip yani visa violation' u yapip cikip tekrar geldigimde, ulkeye girerken pasaport kontrol memurunun burda kacak calistigimi farketme durumu var mi? Bunu herhangi bir sekilde sistemden gorebilirler mi?

Aranizda B1/B2 ile gelip kendi ismiyle ve banka hesabiyla , tamamen kendi bilgileriyle Uber Driver /Grubhub/Ubereats/Doordash gibi uygulamalari kullanip para kazanip daha sonra evlilik harici herhangi bir sekilde adjustment of visa status yapabilen, basvurusu onaylanan veya ulkeden cikip calisma vizesi alip gelebilen var mi?

Umarim artik bilgili ve tecrubeli birisi cikar bu konuda. Inanilmaz derecede cok merak ediyorum, yardimlarinizi rica ediyorum.

Siz zaten Visa status violation yaparak kendiniz zor duruma sokmuş oluyorsunuz. Bu durumda olan bir arkadaşa çekilişle green kart çıktı. Abd ye girip aos yapamaya kalktı. Uzun süre ülkede kaldığı için anladılar onuncalistiginı.ve ban basip geri yolladılar. Siz orada tax filing yaptığınız anda zaten ben çalışıyorum burada demiş oluyorsunuz. Ve ileride yaptiginiz yasal başvurularda bunlar maalesef önünüze konacaktir.
    Eğer ileride yasal başvuru yapmak istiyorsanız, kesinlikle böyle bir durumu devam ettirmeyin derim ben..Çünkü turist vize ile girip göçmen niyetinizi hemen anlarlar. Yani bunlar hemen herseyi kayıt ediyorlar. Ve sizin bu sorduğunuz soruların hepsinin cevabı tahmin ettiginiz gibi maalesef olumsuz olarak önünüze çıkar. Tabii ileride yapacağınız yasal başvurularda konsolosluk görevlisi durumunuza karar verecektir.

• Oncelikle cvp icin tesekkurler, ancak soyle bir durum var. ben ulkede uzun sure kalmadim, overstay zaten hic yapmadim, asla da bu ulkede overstay yapmam. Uzunca bu konuyla ilgili arastirmalar yaptiktan sonra kendi soruma kendim de cvp veriyormus gibi yazacagim;

Ubereats/Doordash gibi food delivery uygulamalari SSN ' i background check yapmak icin istiyor diye biliyorum (yani daha once ssn i alirken verdiginiz kimlik bilgileriyle, bu uygulamalara uye olurken verdiginiz kimlik bilgileri uyusuyor mu ve herhangi bir criminal durumu var mi diye), E-verfiy kullanmiyorlar cunku zaten uber' in veya doordash'in personeli degil, tamamen independent contractor'sunuz.

Ben kesinlikle j1 vizesiyle daha once bu ukeye gelip aldigim ssn' i simdi kullanip bu uygulamalardan para kazaninca 1099 formunu doldurmayip tax filing yapmadiginiz muddetce sizin hicbirsekilde kacak calisip para kazandiginizi gorduklerini sanmiyorum. Uber/doordash ancak kendi hesaplarindan independent contractor'lara belki aylik, belki yillik nekadar para odediginin raporunu IRS e veriyorsa ve bunu tum delivery isini yapan bu independent contractor'larin SSN bilgilerini vererek yapiyorsa, ancak ozaman IRS bizim sadece ''vergi vermemiz gerektigini'' anlar. IRS immigration 'a bagli bir kurum degil, IRS sizin hangi tip visa ile bu ulkede oldugunuzu bilmez, bu onlarin isi degil. USCIS e de tutup da bak burda birisi EAD 'si olmadan , ''Valid for Work Only With DHS Authorization'' yazan daha once work and travel' dan aldigi SSN ' i kullaniyor diye report edecegini hic sanmiyorum. IRS , USCIS e veya CBP ye sadece criminal olaylarda haber veriyor diye biliyorum. Unathorized work suanda unlawful act olarak geciyor, criminal act degil yani. Evet yine az once belirttigim gibi saniyorum ki biz tax filing yapmadigimiz surece hicbir sorun yok. Tax filing 'i de daha sonra AOS (Adjustment of visa status) yaptiktan sonra yapilabilir, 3 yila kadar sure icinde tax filing yapabiliyorsunuz diye okudum internette makalelerde tabi late submission penalty olan 250 dolari da odemek gerek.
    Yani ozetle yanlis yonlendirmek asla istemem ama sizin EAD kartiniz olmadan, daha once work and travel'da aldiginiz SSN ile ubereats/doordash/grubhub gibi uygulamardan hesap acip suan para kazandiginizda ve employment visa icin sponsor bulup AOS yapabileceginize veya Green Card kazandiginizda bunun karsiniza cikmayacagina ve eger Tax Filing yapmadiysaniz USCIS ' in bu yaptiginiz unauthorized work 'u kesinlikle gormedigine inaniyorum cunku IRS bu durumda USCIS 'e report etmemis olacaktir. Ha bu durumda sadece soyle bir exception olabilir; Uber/Doordash gibi sirketler IRS 'e internal auditlerini paylasiyolarsa ve 1 yil fical year icinde bu auditte gosterilen independent contractorlarin bazilarinin 1099 doldurup tax filing yapmadiklarini kayitlarina islerlerse ve siz de AOS icin bu arada basvuru yaptiginizda USCIS IRS 'den sizinle ilgili rapor istediginde ellerine sizin bir gelir elde ettiginizi gosteren belge verdiklerinde ozaman iste unathorized employment yaptiginiz ortaya cikar diye dusunuyorum. Is bulup employment visa' ya 1 fiscal year dolmadan gecmek gerekiyor eger b1/b2 vizeyle overstay yapmadan work and travel'dan aldiginiz ssn ile calisip para kazanmak istiyorsaniz ve AOS ' unuzu tehlikeye sokmak istemiyorsaniz diye dusunuyorum.

• @dxb_dxb Bahsettiginiz sekilde B1/B2 ile doordash yapmis , vergi beyan etmemis bir DV kazanani Arkadasi AOS yapmak amaci ile Ulkeye giris yaparken tutup sorusturup itiraf ettirip , turist vizesinide iptal edip TR ye geri yolladilar . Yani gormeyi birakin takip bile ediyorlar . Bilgilerinize ..

• oncelikle arkadasinizin basina gelen durum icin cok uzgunum. Ben 12 yildir DV State Lottery' den green card cekilisine katiliyorum ve hala cikmadi. Eger cikmis olsaydi ve Amerika'ya giriste boyle bir durumla ben karsilasmis olsaydim inanilmaz kotu hissederdim. Bu arkadasiniz vergi beyan etseydi belki durumlar cok farkli yerlere gidecekti, buyuk ihtimal durumum kotuydu, param kalmamisti survival icin calismak zorundaydim, mecburen calistim ve vergimi de verdim diyip durust davranip bi sekilde belki durumu kurtarabilirdi. Acaba o arkadas overstay yapip cikmasi gereken zamanda ulkeden cikmayip b1/b2 ile doordash yapmaya devam edip CBP den flag' lendigi icin mi tekrar geri geldiginde durdular havalaminda. Neden overstay yaptigini sordular buyuk ihtimal, o da doordash uber yapip para kazandigini anlatti galiba samimi olayim dogruyu soyleyeyim diye. Bu sefer CBP vergi verdin mi peki diye sordu, o da vermedigini soyleyince daha kotu patladi. Arkadasiniza olayin detayini sorar misiniz cok merak ettim dogrusu. Cunku ben b1/b2 ile uber doordash yapip para kazanmis olsa da, vergisini vermese de IRS in USCIS e bu bilgiyi verecegini sanmiyorum, cunku criminal bir olay degil. yani bu olayi USCIS nasil ogrendi de CBP ye haber verdi acaba, ilginc bir durum? burda bilmemiz gereken detaylar var , arkadasiniz net anlatirsa ona gore mantik yurutelim.

• Yahu koca forumda yok mu b1/b2 ile gelip daha once aldigi SSN 'i kullanarak doordash/ubeareats gibi independent contractor islerinden para kazanan , vergisini de veren, overstay yapmadan zamaninda cikip geri gelen, ve daha sonra sponsor sirket bulup employment visa'ya AOS yapabilen birisi aranizda? Evlilik yaparak unathorized employment' i waiver ettiren birini sormuyorum. Sadece is bulup AOS yaptirabilen birini soruyorum. Illaki vardir koca forumda, lutfen tecrubenizi paylasir misiniz?

• b1/b2 ile gelip, daha once aldiginiz SSN ile nekadar sure unauthorized employment yaptiniz? Kac gere girip cikip bu isi yaptiniz?
    • tekrar giris cikis yaparken sorun oldu mu?
    • employment visa yapacak bir sirket bulup AOS 'a gecerken bu yaptiginiz unuathorized employment karsiniza cikti mi?
    • vergi vermis miydiniz yoksa hic vergi vermeden mi bu sureci devam ettirip sonrasinda AOS yaptirdiniz? vergi vermediginiz icin IRS kaydinda gozukmeyecegini ve dolayisiyla USCIS ' in sizin AOS isleminiz surecinde IRS 'ten bilgi cektiginde herhangi bir kazanc ve gelir durumu olusup olusmadigini gorememis oldugunu dusunuyorum. Eger vergi verdiyseniz illaki IRS te bilgileriniz olusacak ve USCIS sizin AOS isleminiz icin IRS 'ten bilgi istediginde bi bakacak ki siz SSN inizi kullanmissiniz ve unathorized employment yapmissiniz work permit/EAD olmadigi halde. Yani vergi verip de mi vermeden mi yaptiniz, AOS surecinde neler ile karsilastiniz, Unathorized employment yaptiginizi nasil anlattiniz veya vergi vermediginiz icin gormedikleri icin size sormayip AOS unuzu onayladilar mi?

• @dxb_dxb Söylediğiniz şey vergi kaçırmak dahil birçok illegal istisna içerdiği için bunu yapmayan yapsa da sesi çıkmayan kişilerin olması çok normal.

• Herkese merhaba,

Pazartesi günü USCIS’i aradım ve Financial Hardship nedeniyle I-765 expedite request istedim.
    Konuştuğum yetkili benim için talep oluşturdu ve 7 iş günü içinde konuyla ilgili bana döneceklerini söylediler.

Sonunda bugün, AOS evraklarini yolladiktan 5 ay sonra my.uscis hesabimda bir hareket oldu ve I-485 için RFE istegi gordum.
    Sanırım eve posta gelmeden RFE detaylarını görme imkanı yok. Ben sabırsızca beklerken onayı uzatacak bir tökezle karşılaştım gene 😞

Neyse, sorum şu; I-130 formunu göndereli 12 ay olmuş ve o dosyada herhangi bir ilerleme yokken I-485 için RFE talebi gelmesi beni şaşırttı. Sizce süreç normal mi?

Sevgiler,

• Süreç normal olmasa da malesef normal . Belki eksik evrak veya tamamlanmamış dosya vardır. Mesela biz medical exam göndermemiştik, onun icin rfe göründü sistemde, gelen mektup deficency noticedi. Belki sizin de böyle bir şeydir.

• Herkese selamlar,

Family based greencard için AOS sürecindeyim. 11 Ağustos 2021'de I-130 formumu göndermiştik. 7 Mart 2022'de ise I-485, I-131 ve I-765 dosyalarını gönderdik. I-130 başvurum bugün onaylandı. Onay bildirimini herhangi bir yere göndermemiz gerekiyor mu? Notice üzerinde yazan açıklamada bu bildirimi I-485 başvurunuzla birlikte gönderin diyor fakat biz onu zaten yaptığımız için kafamız karıştı. Bir de bu onaydan sonra diğer başvuruların onaylanması tahminen ne kadar sürer? Kesin bir zamanlama olmadığını biliyorum fakat fikirlerinizi almak istedim. Teşekkürler.

• @selinugr, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Herkese selamlar,

Family based greencard için AOS sürecindeyim. 11 Ağustos 2021'de I-130 formumu göndermiştik. 7 Mart 2022'de ise I-485, I-131 ve I-765 dosyalarını gönderdik. I-130 başvurum bugün onaylandı. Onay bildirimini herhangi bir yere göndermemiz gerekiyor mu? Notice üzerinde yazan açıklamada bu bildirimi I-485 başvurunuzla birlikte gönderin diyor fakat biz onu zaten yaptığımız için kafamız karıştı. Bir de bu onaydan sonra diğer başvuruların onaylanması tahminen ne kadar sürer? Kesin bir zamanlama olmadığını biliyorum fakat fikirlerinizi almak istedim. Teşekkürler.

Hiç bir yere gönderim yapmanıza gerek yok. Bütün caseler zaten onların önünde. 485 paketi göndermemişseniz, beraber gönderin anlamında.

Diğerlerinin onayı icin sizin de belirttiğiniz üzere kesin bir tarih yok. 6 ay kısa bir süre degil sonuç beklemeye başlamak icin ama mesela biz Aralık 2021’de gönderdik ve hala 485’te hareket bekliyoruz.

485 oncesinde work permit veya travel document icin Expedite yapmayı deneyebilirsiniz. En azından bu iki case icin sonuç alabilme durumunuz olabilir.

• @bionicks, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar,
    Green Card sahibiyim ve esimle birlikte Mayis 2022 de Consular Processinge basladik. Esim bu arada yuksek lisans egitiminin son asamasini da tamamlayip Turkiye'den yanima geldi. ilk dusuncemiz okul tezler bitene kadar bu surecleri tamamlayip Amerikada GC ile devam etmekti. Ancak CP surecinin processing time i bu Fiscal year da 6 aya dusurulecek denmesine ragmen hala 22 aylarda. Esimin B2 vizesi mevcut ve onumuzdeki sene icin amerikada ki okullarla gorusme halinde ve olumlu sonuclanmasini beklediklerimiz var. Ancak burada bir belirsizlik icerisinde kaybolmaya basladik.
    Ilk olarak suan CP surecinin onumuzdeki egitim yilina yetisememe ihtimali devam etmekte ve hayli yuksek malum 22 aylik biriken surecin eritilmesi ne derece mumkun?
    Arastirmalarim sonucunda onumuzde bir kac secenek oldugunu gormekteyim. Ancak bana en mantikli gelen CP yi AOS a cevirmek bu surec icin yapilmasi gerekenler nedir ve surede bir kisalma saglamasi mumkun mudur? Gordugum ve duydugum kadariyla AOS surelerinde ciddi iyilesmeler yasanmakta 6-7 ayda tamamlayanlari buradada sikca goruyorum. Bir diger merak ettigim ise B2 vizesi oldugu icin burada dikkat edilmesi gereken hususlar tam olarak nedir? Malumunuz uzere B2 vizesi bu is icin biraz kritik. AOS surecine dondurebilirsek burada out of status olmamasi icin i-485 in i-94 formundaki sureden once mi onaylanmasi gerekiyor?
    Simdiden yorumlariniz ve cevaplariniz icin tesekkurler?
    @crazycells

Gercekten konuyla ilgili bilgisi ve tecrubesi olan kimse bulunmuyor mu? Anliyorum yanlis bilgi vermek istemiyorsunuz fakat laf lafi acar seklindeki yapici yorumlarinizi da esirgemezseniz sevinirim.
    Bu surede arastirdigim kadariyla ben biraz fikir vermeye calisayim o zaman AOS ve CP sureclerinin baslangiclari ayni ikiside I-130 doldurup iletme ile basliyor ve AOS da sadece ek olarak I-485 formunun, I-131 ve I-765 in iletilmesi ile surec gelisiyor. Buradaki asil merak ettigim.
    1- I-130 u doldururken CP secmistim. Ustune direk I485 iletilerek AOS a gecis yapilabilir mi?
    2-Turist vizesiyle basvuracagimiz icin 6 ay dolsada kalmaya devam edebilmek icin I-485 in USCIS e ulastigi mailini (Receipt) almak yeterli midir?
    3-90 gunluk surec bizim durumumuzda da gecerli olmakta mi?
    4- AOS sureclerinde ABD icinde okula gidebilmek icin ayrica basvurabilecegimiz bir belge var midir? Yoksa EAD bu islevi gorur mu?
    5- AOS sureclerindeki I-485, I-131 ve I-765 onaylari ortalama ne kadar sure aliyor ?

• @Tugba Cevabiniz icin cok tesekkurler. Expedite yapmayi dusundum fakat bunun icin kanitlayici belgeler istenebiliyormus. Su anda beni en cok zorlayan uzun zamandir ailemi gorememis olmam fakat bunu acil sebep olarak gormuyorlar. Bu durumda beklemeye devam edecegim sanirim. Umarim herkesin bekledigi haberler en kisa surede gelir.

• Merhaba arkadaslar, ben de kendi AOS surecimi paylasmak istedim, avukatla calismadim. Surece baslamadan once gecerli bir ABD vizem yoktu. Dolayisiyla bu sureci de yazmak istedim. Biraz uzun oldu, cunku DV22 sureci psikolojik olarak oldukca yorucu basladi ama tarihleri ozet olarak hemen yazayim. Detaylari okumak isteyenler devamini okuyabilir (:

DV Fee Odemesi: Haziran 1, 2022
    AOS paketi gonderimi: Haziran 20, 2022
    NOA: Temmuz 5, 2022
    Biometric appointment: Agustos 4, 2022
    Interview: Agustos 18, 2022
    Case was approved: Agustos 19, 2022
    GC: Agustos 26, 2022

DV22 sureci sikintili basladiktan sonra acikcasi konsolosluk surecinden pek emin degildim ama Agustos 2021 ve sonrasinda KCC nin donuslerinin hizlanmasi ve az da olsa Ekim ayinda hareketlilik olmasi sonucunda umitlenmistim. Tabi bu arada @gucarslan in meshur AOS siirini grupta gorunce bir yandan da AOS imkanlarini arastirmaya basladim. KCC' deki bu hareketliligin istedigimiz hizda gitmedigini ve Ankara'nin pek umursamadigini fark edince telegram grubundaki bir kac arkadas ile change.org kampanyalari yapmaya calistik ama yeterli olmadi maalesef. B1 ve F1 vizelerinin 1 yil sonraya verildigi bir donemdi bu nedenle B1 hic dusunmedim. F1 icin de dil okullarini baya arastirdim agustos, eylul aylarinda, ABD'deki arkadaslarima sordum. M1 vizesi onerenler oldu. Ama DV22 icin DS260 formunu submit ettigimizden ve non-immigrant vize basvurusunda bunu forma yazmayi planladigimdan kisa sureli f1/m1 vize basvurularimi reddeceklerini dusundum. O donemde bir kac F1 telegram grubuna da katildim ve genelde basvurular hep red ile sonuclaniyordu. Dolayisiyla tek atimlik bir kursunumuz oldugu icin ve daha garanti bir yol olmasi nedeniyle ABD'deki universitelere doktora basvurusu yaptim ve eylul sonunda bir tanesi olumlu geri donus yapti. Eylul den Ekim sonuna kadar mulakatlar ve bolumun istedigi sinavlari verdikten sonra TOEFL ve GRE puani istediler ve istedikleri puani alirsam, F1 vizesini de aldigim takdirde Ocak ayinda doktoraya baslayabilecegimi belirttiler. Universite ayrica GRA pozisyonu ve burs sagladi. Bu da bana AOS icin gerekli olan 90 gun bekleme suresini ve AOS surecini tamamlaman icin gerekli olan sureyi sagliyordu. Bu noktada cok zamanim olmadigi icin bir hafta arayla GRE ve TOEFL a girerek gecer puanlari aldim ve dogrudan F1 icin randevu olusturdum. Ama coktan Aralik ayina girmistik ve maalesef benim hem vize hem de hazirlik icin pek vaktim yok kalmamisti. Universite kabul tarihimi yaz donemi olarak guncelledi neyseki, dolayisiyla en erken Nisan ayinda ABD'ye giris yapma hakkim oldu. Ama hala F1 vizem yoktu.

Aralik ortasinda F1 icin randevu olusturdum ve ilk randevu tarihini 2022 Eylul ayina verdiler. Ocak ortasina dogru universitenin sagladigi belgeleri de beyan ederim dusuncesi ile expedite request te bulundum ve 1 Mart 2022'ye randevu talep ettim, kabul ettiler. Subat ayina geldigimizde Ankara Mart icin hatri sayilir bir mulakat verdi, hepimiz umitlendik. Randevu tarihimi Mart ortasina ertlemeyi ve Mart basinda, Nisan icin dagitilacak mulakatlari beklemeyi dusundum ama @gucarslan sagolsun Ankara'ya guven olmayacagini ve AOS'un cok daha kolay olacagini dusundugun icin vazgectim. F1 mulakatim icin banka dokumleri, universitenin kabul mektubu ve GRA offeri, burs miktarini gosteren diger belgeleri toparlayip Istanbul'da ki konsolosluga gittim. Acikcasi baya endiseliydim, cunku DS-160 formunda, green card kazanani oldugumu ve DS-260 formunu submit ettigimi belirtmistim. Bu arada konsolosluk covid nedeniyle az mulakat verse de Work&Travel icin olaganustu bir mulakat vererek programi aktif tutacaklarini belirtmislerdi. Mulakat gunu sanirim tek F1 gorusmesi benimdi, diger herkes J1 icin gitmisti. O yuzden hem guvenlikte hem de iceride F1 oldugumu gorunce cok bekletmeden iceri aldilar. Konsolos hanimla ingilizce mulakata basladik, I-20 haric hic bir evraga bakmadan sistem uzerinden dosyami inceledi ve nereye, ne icin gidecegimi sordu ve o kilit soruyu sordu. 'GC lottery i kazanmissin ulkene geri donmeyi dusunuyor musun?' O kadar ileriyi dusunmedigimi ve doktora programinin 4 yil surecegini, bitirdigimde duruma gore karar verecegimi belirttim. Kafasini salladi ve I-20 kontrol etmeye devam etti. Sonrasinda okulun Offer Letter i ve GRA offer letter i istedi ve masraflarin okul tarafindan karsilanacagini ayrica bana aylik maas verilecegini gorunce vizemi onayladi.

AOS surecinin 90 gunluk kuralina takilmamak ve Temmuz ortasinda surece baslayabilmek adina 15 Mayista baslayan program icin 20 Nisan'da Dallas'tan ABD ye giris yaptim. Gumrukteki gorevli GC ya da vizem ile ilgili hic birsey sormadi, sorunsuz girdim. AOS sureci ile ilgili olan telegram grubuna aldi arkadaslar ve orada surecin biraz uzun surdugunu fark edince 90 gun beklemek yerine AOS surecini baslatmaya karar verdim. 90 gun kuralindan emin olmak icin @gucarslan a ve DV21-22 avukatlarina(Jesse ve Curtis) yazdim. Herkes kuralin uygulanmadigini soyleyince Haziran 1 de AOS fee icin money order i KCC gonderdim. Tabi DV fee receipt in 30 gunden once gelmedigini bilmedigim icin money order in fotokopisini almamistim. Telegram grubundaki arkadaslar receipt gelmeden AOS dosyalarini gonderdiklerini ve money order in fotokopisini dosyaya koyduklarini belirttiler. Bunun uzerine 20 Haziran'da DV Fee icin gonderdigim money order in numarasini ufak bir aciklama ile dosyama ekleyip AOS dosyami USCIS'e gonderdim. I485 formunu kendim doldurdum ve diger evraklari toparlayip gonderdim. I485 icin telegram grubunda bir kac soru sormustum ama acikcasi basit bir form. Surec icin avukata ihtiyac oldugunu hic dusunmuyorum. 5 Temmuz'da dosyamin USCIS tarafindan kabul edilgine dair SMS geldi ve takip numaram ile dosyamin USCIS sitesinden takip etmeye basladim. Ayni tarihlerde DV fee receipt de KCC den geldi. Sonrasi beklemeyle gecti ama benimle ayni tarihlerde dosyasini gonderen arkadaslara Temmuz 15-20 arasi parmak izi talebi geldigini gorunce ister istemez bir sorun mu var acaba diye dusunmeye basladim. Cunku sanirim DV Fee receipt i ya da money order fotokopisini koymayan tek kisi bendim. Artik iyice karamsar oldugum donemde 28 Temmuz'da bolgedeki demokrat representative e durumu anlatan bir email attim ve ertesi gun riza formunu gonderip USCIS'e dosyami sormak icin onayimi istediler, verdim. 30 Temmuz cumartesi gunu de USCIS'den biometric appointment icin 4 Agustos'ta randevum oldugunu belirten posta geldi. Maili 15 Temmuz'da gondermisler bana ulasmasi 15 gunu buldu. En azindan dosyamda bir hareket gormus oldum derken Agustos 2'de local USCIS ofisi tarafindan arandim ve adresimi teyit etmek istediler. Neden oldugunu sordugumda 18 Agustos'ta mulakatimin verildigini ve NOA'nin gonderilecegi adresi teyit etmek istediklerini belirttiler. Boylece NOA elime ulasmadan ve biometric vermeden mulakat tarihimi ogrenmis oldum. NOA'da 6 Agustos'ta elime ulasti.

4 Agustosta parmak izi icin Application Support Center'a gittim ve 5 dk bile surmeyen parmak izi, fotograf cekiminden sonra oradan ayrildim. 18 Agustos'ta tum dosyalarimi toparlayip mulakat icin USCIS ofise gittim. Bi 10dk bekledikten sonra bir gorevli beni iceriye davet etti ve gorusme odasina kadar koridorda sohbet etti. Clerk sandigim icin gayet rahat konustum meger gorusmeyi yapacagim gorevliymis, neyse ki havadan sudan muhabbet etmistik. Gorusmeye baslamadan once yemin ettirdi ve kimligimi dogrulamak icin pasaportumu istedi. Bunun disinda hic bir belgeye bakmadi. Sadece I485 formumda ki baba-anne adi, dogrum tarihlerini, hangi bolumde doktora yaptigimi ve ABD'ye ne zaman geldigimi sordu ve formdaki evet hayir sorularinin hepsini tek tek sordu. Aslinda mulakatin zaman alan tek noktasi bu sorularin okunmasi oldu. Askerlik icin biraz uzerinde durdu, I485 deki ilgili sorularin hepsinde(3 tane sanirim), nerede ne yaptigimi, atis yapip yapmadigimi tekrar tekrar sordu. Toplam 20-25 dk surdu surmedi acikcasi. Diploma ya da herhangi bir belge kontrol etmedi, zaten doktora yaptigimi, egitimin sorun olmadigini, GRA olarak calistigimi ve maddi gelirim oldugunu, iyi kotu buraya yerlestigimi gordugunu belirtti ve dosyami onayladigini soyledi. DV fee receipt i bile almadi-ki ben dosyamada koymamistim-, binadan ayrildiktan sonra geri donup verdim, sonradan RFE vs ile ugrasmak istemedigim icin. Hayatimda girdigim en kolay mulakatlardan biriydi acikcasi. 90 gun kurali vs ile alakali hic birsey sormadi. Mulakat sabah 8'deydi, o gun sistemde bir degisiklik olmadi. Ertesi gun case was approved olarak sistemde durumum degisti ve tam 1 hafta sonra GC elime ulasti. SSN de asagi yukari GC den 3 gun sonra geldi.

Bu arada demokrat representative in ofisi Agustos 17de bana geri donus yapti ve USCIS'e dosyami sorduklarini belirttiler, yaklasik bir hafta sonra Agustos 25'de USCIS'in 'ilgili kisinin dosyasi onaylanmistir, GC nin gelmesi 2 hafta surebilir' seklinde olan cevabini bana ilettiler. Bana pek faydasi olmadi yani ama ilgilenmeleri guzel birsey. AOS yapacaklar representative ler icin 1 Aylik donus suresini hesaba katarak dosyalari hakkinda bilgi talep edebilirler. Telefon ile arasam ya da ofise gitsem sanirim daha hizli ilgilenebilirlerdi ama benim dosyam icin gerek kalmadigindan dolayi ben uzerine dusmedim. Sadece bilgi talep edebiliyorlar, surece herhangi bir katkilari olmuyor.

@gucarslan in AOS siiri olmasa belki burada olmazdim, ona da ayri bir tesekkur etmek isterim.

• @iguven Sizi tebrik ederim. Çok stratejik bir yol izlemişsiniz. Doktoraya kabul almak. F1 vizenizi almanız süper olmuş. Daha önce dv talihlisi olan ailenin hazır F1 vizesini olanları iptal eden İstanbul dan bahsediyoruz. Demekki neymiş evde oturup mulakat beklememek lazimmiş. @gucarslan in aos yazisi hakliligini ne kadar gösterdi. Abd de ki yasaminizda mutluluklar..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iguven benim tarafımdan sarfedilmiş bir kaç cümlenin hayatınızı değiştirmiş olması benim için de gurur verici, sizler için çok sevindim, vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda mutluluk, huzur ve başarı diliyorum.
    yolunuz da bahtınız da açık olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |