Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @guvenersin kayıt yaparken ehliyeti hiç sormuyorlar bile. Ancak kısa zamanda ehliyet almanız sizin yararınıza olur

• Arkadaşlar kişiden ve dealerdan almanın bürokratik kısmını anlatabilir mi birileri ? Dealerdan aldığımızda onlar bütün evrakları hazırlıyor sadece biz sigortamı yapıyoruz ? Kişiden alırsak nasıl bir yol izleniyor.

• Anlatmaya gerek kalmadı sanırım nevermore 🙂

• @semavi hocam sizin mantiginiza danışmak istiyorum bildiğim kadarıyla 1-2 ay civarında kredi çekip oto alabiliyoruz. Sizce 3-4 bin dolarlık aracmi almak daha mantıklı yoksa 10-15 bin civarında almak ve daha uzun binmekmi?

• @kürşat

Bazi seyler kisiye gore farklilik gosterir... Mesela orneklendireyim...

1. Paraniz yeterli, ingilizceniz iyi yada is bulma konusunda sorununuz yok ve geliriniz iyi olacak ise sifir yada yeni bir araba kesinlikle... Peki bosverelim gocmenligi... Amerikalilar ne yapiyor?
      Komsularimin icinde bir cok beyaz ve siyah amerikali var... Dikkat ettigim sey su... Yeni bir araba var kapilarinda hepsinin... Ama 2 yada 3. araba genellikle idarelik ve 3-5 bin dolarlik arabalar oluyor...

2. Turkiye'de kurlar malum... Onceden yeni gelen arkadaslar klasik bir sekilde ''3 bin dolara super arabalar var' diyerek gelir, cok az bir kismi sorunsuz araba bulur, kalani ise bulmanin cok zor oldugunu gorunce 5-6 bine kadar cikarlardi... Fakat suan 5-6 bine cikan sayisi azaldigi icin ciddi bir talep var ucuz arabaya... Cok samimi soyleyeyim... Bir kac platformda yazdim... Elimde duzgun 10 tane 3 binlik araba olsa 2 gun surmez satmam...

3. eger 3-4 bin butce ile temiz araba buluyorsaniz... marka model ivir zivir sakin bakmayin... DIREK ALIN Burasi hispaniklerin ve alt gelir gurubunun bol oldugu bir yer. Rakibiniz inanilmaz derecede cok... Siz japon olsun, boyasi var mi falan derken o adamlar title bile sormadan alip geciyor... 3-4 bin dolar burasi icin 3-4 bin tl... Turkler olarak bir mal aliyoruz, bir yatirim yapiyoruz... Onlar ise isine gidecek bir arac edinip, o arac ile gidecegi isten yapacagi kazanca bakiyor... Mantalitemiz farkli...

4. eger butceniz5-10 bin arasi ise duzgun bir araba bulma ihtimali daha fazlalasiyor... Eger duzgun bir ikinci el arac buldu iseniz onu hemen birakmayin elinizden... Eger aile iseniz zaten ikinci bir araca ihtiyaciniz olacak... O zaman gelir giderinize gore sifir yada ikinci el almaya karar verirsiniz...

5. Paraniz yeterince yok, is durumu belirsiz yada Turkiye de ki tecrubeniz burada kabul gormeyecek ve standart bir isten baslayacaksaniz geldiginiz gibi alacaginiz sifir bir araba sizin kabusunuz olabilir... Kimsenin gazina gelmeyin... Gaz veren kisiler odeyemediginizde yada zorlandiginizda size koltuk cikmayacaklar...

Son olarak... Forumlar paylasim alanidir... Insanlar bildiklerini karsilik beklemeden aktarirlar... Diger sosyal medya araclari ise daha cok gosteri ve sov alani... Samimi paylasim yapan sayisi az... Aman dikkat... Forumlarin kiymetini bilin 🙂

• sayın @semavi merhaba. tecrübelerinizi ve samimi paylaşımlarınız için sizi canı gönülden tebrik ederim. harika bir yazı olmuş, elinize sağlık.

• Dave Ramsey, ev, araba, loan ve parasal diger konularda verdigi tavsiyelerle taninan biri. Youtube channel, radyo programlari ve amerikada verdigi konferanslarla finansal tavsiyelerde bulunuyor:

• @semavi teşekkürler

• @semavi Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Anlatmaya gerek kalmadı sanırım nevermore 🙂

:):) evet abi sağolasın

• İlk videomuzu çektik...tamamen bilgilendirme amaçlı... 500 dolara araba aldım çok ucuz burası çok guzel tadında değil, yeni geleceklere tüm detayları anlatmaya odaklı... Sıfır ikinci el 3-5-10 binlik araç , Amerikan mı japon mu ya kadar bir çok sorunun kendimizce ve buranın şartlarını gözeterek cevabını vermeye çalıştık.... Umarım faydalı olur....

• @semavi çok faydalı bir video olmuş, yeni gelecek insanlara çok yardımcı olacak bi paylaşım, teşekkürler

• Video içerik olarak harika olmuş, devamını bekliyoruz.
    Abone oldum hemen.

• Teşekkürler arkadaşlar... Amacım bir youtuber olmak değil. Ballandıra dan yada tamamen yermeden, mantıklı bir şekilde tüm gerçekleri anlatmak... Ev alım süreci ile de bir video çekmek istiyorum. Belki bir kaç konuda daha... Öyle yemek börtü böcek videoları düşünmüyorum... Lakin hayata ve yaşama dair bir katkı sağlayacaksa farklı videolarda çekmek isterim ileride... Ama vakit ve motivasyon lazım. İnşallah imkan olur...

• @semavi Mümkünse teknik bir "temiz araba" videosu da istiyoruz. Forumda konuştuk gerçi ama yine de detay ve örnekler harika olur.

• @semavi yararlı bir video olmuş bende abone oldum bilgiler için teşekkür ederim

• @semavi -amerikayla ilgili- netlik ve anlaşılırlık barındıran, doğru güncel ve teknik bilgiler içeren, uzunluğuna bakmaksızın izlenebilir, 'nezih' anlatımlı (ki burası benim için önemli, abuk subuk geyiklere girmeden, bilgi eksikliği anlamında gerçek anlamda ihtiyacı karşılayacak, düzgün anlatımlı) video çektiğini gördüğüm 2.kişisiniz. Bunu buradan özellikle yazmak istedim, ileride eşimle istifade edeceğiz çokça inş. çıkarsa tabi, bu çizgide vaktiniz yettiğince devamını bekleriz o halde, elinize ağzınıza sağlık.

• @semavi videonuzu izledim çok faydalı olmuş.emeğinize sağlık.ev alımı fiyatları konusu ile ilgili ehliyet alımı ve çocukların okul süreci uyumu ile ilgili videolarınız bekliyoruz.

• @semavi Abi kameraman lazım olursa araman yeterli amatör geldi senin kameraman bana :))))

• Konu araba ama aralarda başlangıç seviyesindeki göçmenler için çok faydalı bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

İlk videomuzu çektik...tamamen bilgilendirme amaçlı... 500 dolara araba aldım çok ucuz burası çok guzel tadında değil, yeni geleceklere tüm detayları anlatmaya odaklı... Sıfır ikinci el 3-5-10 binlik araç , Amerikan mı japon mu ya kadar bir çok sorunun kendimizce ve buranın şartlarını gözeterek cevabını vermeye çalıştık.... Umarım faydalı olur....

elinize agziniza saglik.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |