Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@platon Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

IR 5 basvurusunun (I-130 ve I-485 formlari ile ) biz ABD iken yapılması halinde , GC alana kadar gececek surede TR ye gelme musademiz varmı? Varsa hangi aşamada gelebilir ve hangi asamada geri donmeliyız ?

Advance Parole almaniz gerekir, isterseniz yukarida verdigim AOS konusunu inceleyin, orada daha ayrintili yaziyor. Fakat bu bahsettiginiz sureclerin hicbiri hemencecik onaylanan basvurular degil, haftalar veya aylar beklemeniz gerekiyor bunlar icin, o nedenle bunlara guvenerek seyahat plani yapmamanizi tavsiye ederim.

Ben ilk tavsiyemi yeniliyorum, siz TR'deyken surece baslamalisiniz ve bu surecte ABD'ye turist vizesiyle gecip sonrasinda cikis yapmalisiniz ve mulakati TR'de atlatmalisiniz. En puruzsuz yol bence bu olur.

• Cevaplarınızda insiyatif kullanmanız takdir edilcek birşey.Tavsiyeniz dogrultusunda arastırmaya devam edecegim .Tesekkurler

• Merhaba,

Erkek arkadaşımla Şubat 2018’den beri beraberiz ama bana greencard lotosu Mayıs 2017’de çıkmış. Uzun hikayemi diğer bir başlıkta yazdım da şimdi benim sorum biraz kapsamlı ve şöyle:

1. Ben henüz ABD’de yaşamaya başlamadım, ilk girişimi Kasım ayında yapmayı planlıyorum. Aslında reentry permit de alayım diyordum ama herşey yolunda giderse Ekim 2019 gibi kalıcı olarak taşınabileceğim (zaten sıkıntı veya rötar olacak olursa ya yeniden giriş çıkış yapar ya da re-entry permit alırım diye düşünüyorum). Bu süreçte evlenirsek, onun benimle gelmesi çok zor olur, dimi? Yani, F2A vizesini alma süresince kendisine değil ABD’de oturma izni, giriş çıkış izni bile vermiyorlar ve bu süreci Türkiye’den takip etmesi gerekiyor, değil mi?
    2. İlk soruya “Evet zor olur, vizesi onaylanana kadar Türkiye’de kalması gerekir” şeklinde cevapladığınızı varsayarak yeni sorumu yöneltiyorum. Türkiye’de değil de ABD’de evlenmemiz işlemlerin hızlanması açısından bir fark yaratır mı? Turistik vize ile gelse, ABD’de evlenebilir miyiz? Dahası, ABD’de evlensek, erkek arkadaşımda turistik vize olsa, 6. Ay dolmadan ülkeden çıkması ve F2A vize alana kadar tekrar ABD’ye girememesi anlamına geliyor, değil mi?
    3. Kafamda türlü türlü senaryolar var ama hangisi daha mantıklı bilemiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz?
      Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler 🙂
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba,

Erkek arkadaşımla Şubat 2018’den beri beraberiz ama bana greencard lotosu Mayıs 2017’de çıkmış. Uzun hikayemi diğer bir başlıkta yazdım da şimdi benim sorum biraz kapsamlı ve şöyle:

1. Ben henüz ABD’de yaşamaya başlamadım, ilk girişimi Kasım ayında yapmayı planlıyorum. Aslında reentry permit de alayım diyordum ama herşey yolunda giderse Ekim 2019 gibi kalıcı olarak taşınabileceğim (zaten sıkıntı veya rötar olacak olursa ya yeniden giriş çıkış yapar ya da re-entry permit alırım diye düşünüyorum). Bu süreçte evlenirsek, onun benimle gelmesi çok zor olur, dimi? Yani, F2A vizesini alma süresince kendisine değil ABD’de oturma izni, giriş çıkış izni bile vermiyorlar ve bu süreci Türkiye’den takip etmesi gerekiyor, değil mi?
    2. İlk soruya “Evet zor olur, vizesi onaylanana kadar Türkiye’de kalması gerekir” şeklinde cevapladığınızı varsayarak yeni sorumu yöneltiyorum. Türkiye’de değil de ABD’de evlenmemiz işlemlerin hızlanması açısından bir fark yaratır mı? Turistik vize ile gelse, ABD’de evlenebilir miyiz? Dahası, ABD’de evlensek, erkek arkadaşımda turistik vize olsa, 6. Ay dolmadan ülkeden çıkması ve F2A vize alana kadar tekrar ABD’ye girememesi anlamına geliyor, değil mi?
    3. Kafamda türlü türlü senaryolar var ama hangisi daha mantıklı bilemiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz?
      Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler 🙂

Maalesef kendisini getirmenin hizli bir yolu yok.

1. Evet, dediginiz gibi F2A'dan vize almali. Kendisine sira gelene kadar Turkiye'de bekliyor, bu surecte gocmenlik basvurusundan dolayi gocmen olmayan bir vize ile ABD'ye giris yapabilmesi cok zor, konsolosu geri donecegine ikna etmeli vize almak icin.

2. Hicbir fark yaratmaz, ayrica turist vizesinden sonra ABD disina cikmasi gerekecek cunku kendisine sira gelene kadar F2A sureci hicbir yasal statu saglamiyor kendisine. Eger turist vizesi varsa ikinci kez giris yapmayi deneyebilir ama gocmen olmayan vize sahiplerinin ABD'ye girip girmemesine kapidaki CBP gorevlisi karar verecek, cok sik giris yapmasi supheli goruneceginden kapidan geri cevrilebilir. Eger secondary passport control odasina girerse basvurusunu gorme ihtimalleri de olabilir. Bu da basli basina bir problem yaratabilir.

3. DV2018 vize sansindan yararlanmak icin gec kaldiniz, o nedenle size tavsiyem ilk firsatta ABD'ye giris yaparak gocmen statusune gecmeniz ve evlenip hizli sekilde basvuru yapmaniz. Eger arkadasiniz ABD'ye uzun sure kalabilecegi F1, J1 gibi vizelerle gelebilirse, evliligi ABD'de yapip ABD'de vizeler sayesinde daha uzun sure kalmasini saglayabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus ayrica su konunun ilk post'unu da okumalisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/78/abd-yolunda-evlilik/1

• Herkese merhaba,
    2 sene önce anneme green card çıktı. Babam ve 21 yaşından ufak kardeşim annem sayesinde green cardlarını aldılar ve şuan Amerika da yaşıyorlar. Benim merak ettiğim ve sizin tarafınızdan bilgiye ihtiyaç duyduğum bir konu var. Ben 31 yaşındayım ve nişanlıyım. Ailem benim için evlenmeden F2B vize başvurusu yaparsa ben bu süreçte evlenebilirmiyim? Yoksa sonuçlanana kadar yani F2B vizesinin alana kadar evlenmemem mi gerekiyor. Tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@l-yurtsever Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Herkese merhaba,
    2 sene önce anneme green card çıktı. Babam ve 21 yaşından ufak kardeşim annem sayesinde green cardlarını aldılar ve şuan Amerika da yaşıyorlar. Benim merak ettiğim ve sizin tarafınızdan bilgiye ihtiyaç duyduğum bir konu var. Ben 31 yaşındayım ve nişanlıyım. Ailem benim için evlenmeden F2B vize başvurusu yaparsa ben bu süreçte evlenebilirmiyim? Yoksa sonuçlanana kadar yani F2B vizesinin alana kadar evlenmemem mi gerekiyor. Tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

Surada sorunuza cevap verdim: https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari/54

bilginize.

• İyi günler, bir şey danışmak istiyorum. Geçtiğimiz ağustos ayında evlendim ve eşim green card sahibi, sıraya girmek üzere başvurucaz şu günlerde. Bu bekleme sürecinde benim dil okuluna gitmek için f1 vizesine başvurmam çok mu saçma olur yani kesinlikle çıkmaz mı yoksa bir ihtimal var mı acaba? Bu konuda deneyimi, blgisi olan varsa paylaşabilirse çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnskck Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

İyi günler, bir şey danışmak istiyorum. Geçtiğimiz ağustos ayında evlendim ve eşim green card sahibi, sıraya girmek üzere başvurucaz şu günlerde. Bu bekleme sürecinde benim dil okuluna gitmek için f1 vizesine başvurmam çok mu saçma olur yani kesinlikle çıkmaz mı yoksa bir ihtimal var mı acaba? Bu konuda deneyimi, blgisi olan varsa paylaşabilirse çok sevinirim.

eger Turkiye'ye geri doneceginizi gosterebilirseniz alabilirsiniz ama gocmenlik basvurunuz varken buna konsolosu ikna etmek icin ciddi nedenleriniz olmali.

• @crazycells neler olabilir peki, iş, üzerime kayıtlı mal mülk yeterli olur mu yoksa daha farklı şeyler mi olmalı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnskck Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells neler olabilir peki, iş, üzerime kayıtlı mal mülk yeterli olur mu yoksa daha farklı şeyler mi olmalı?

Ayrintili bilgi icin su konuyu incelemelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/97/f-m-öğrenci-vizeleri

• Peki teşekkür ederim @crazycells

• @crazycells ya sırf buna yanıt yazabilmek için üye oldum. Sizi de yıllardır takip ediyorum her forumda çıkıyorsunuz, sanırım greencard almanızdan vatandaş olduğunuz güne kadar tüm paylaşımlarınıza denk geldim. Bende avukatsız bir şekilde J-1 ile gittim U.S. den Vatandaş olarak çıktım ve Türkiye'de yaşıyorum. Göçmenlik konularında 9 yıldan sonra belli bir birikimim oldu özellikle yasalar konusunda.
    Siz forumda bir yerde daha bu soruya banka dekontu yetmez sponsor lazım demişsiniz fakat heryerde USCIS,NVC ve hatta Ankara konsolosluğunun FAQ kısmında bile income gösteremeseniz takdirde bile eğer akışkan malvarlığınız fakirlik düzeyinin 3 katına eşit veya fazla ise sponsorluk için yeterli sayıldığı yazıyor. Yani burada Donald Trump bile gelse karşınıza yüzüne bu yazıların çıktısını alıp dayayabilir ve başvuru şartlarına göre gösterdiğiniz malvarlığının dolar bazında uygun olduğunu söyleyebilirisiniz.

Kısacası income göstermeden ABD vatandaşının sponsor olamaması yanlış bilgi. Malvarlığı da yüksek olduğu takdirde bu işi görüyor joint sponsor olmadan.

Bir örnek vermek gerekirse, ben Türkiye'de yaşıyorum ve eşime başvuruyu konsolosluktan yaparken I-864 doldurma şartı olarak "Intent to reestablish domicile in U.S." kuralını gösterip Amerika'ya yerleşmek için gösterdiğim çabayı dökümanlayıp maaş gösteremediğim için (türkiye şartlarıyla aylık geliriniz 14.000 dolar olması gerekir) dolar hesabına farklı tarihlerde toplamda 60-70.000 dolara denk gelecek para yatıracağım ve bunu göstereceğim. Bu miktar kanunen açlık sınırı için belirtilmiş 21.000 doların 3 katı olduğu için kabul edilmesi gerekir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zzehirbazz Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells ya sırf buna yanıt yazabilmek için üye oldum. Sizi de yıllardır takip ediyorum her forumda çıkıyorsunuz, sanırım greencard almanızdan vatandaş olduğunuz güne kadar tüm paylaşımlarınıza denk geldim. Bende avukatsız bir şekilde J-1 ile gittim U.S. den Vatandaş olarak çıktım ve Türkiye'de yaşıyorum. Göçmenlik konularında 9 yıldan sonra belli bir birikimim oldu özellikle yasalar konusunda.
    Siz forumda bir yerde daha bu soruya banka dekontu yetmez sponsor lazım demişsiniz fakat heryerde USCIS,NVC ve hatta Ankara konsolosluğunun FAQ kısmında bile income gösteremeseniz takdirde bile eğer akışkan malvarlığınız fakirlik düzeyinin 3 katına eşit veya fazla ise sponsorluk için yeterli sayıldığı yazıyor. Yani burada Donald Trump bile gelse karşınıza yüzüne bu yazıların çıktısını alıp dayayabilir ve başvuru şartlarına göre gösterdiğiniz malvarlığının dolar bazında uygun olduğunu söyleyebilirisiniz.

Kısacası income göstermeden ABD vatandaşının sponsor olamaması yanlış bilgi. Malvarlığı da yüksek olduğu takdirde bu işi görüyor joint sponsor olmadan.

Bir örnek vermek gerekirse, ben Türkiye'de yaşıyorum ve eşime başvuruyu konsolosluktan yaparken I-864 doldurma şartı olarak "Intent to reestablish domicile in U.S." kuralını gösterip Amerika'ya yerleşmek için gösterdiğim çabayı dökümanlayıp maaş gösteremediğim için (türkiye şartlarıyla aylık geliriniz 14.000 dolar olması gerekir) dolar hesabına farklı tarihlerde toplamda 60-70.000 dolara denk gelecek para yatıracağım ve bunu göstereceğim. Bu miktar kanunen açlık sınırı için belirtilmiş 21.000 doların 3 katı olduğu için kabul edilmesi gerekir.

Konsoloslugun yonergesinde dediginiz sekilde bilgi goremedim, siz daha sonra deneyiminizi aktarirsaniz sevinirim, ayrica bu bilginin gectigi yazilarin linkleri de atabilir misiniz? Sponsorluk kismina ekleme yapayim...

Konsoloslugun yonergesindeki bilgileri su konuda toparlamistim: https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864/

864 yonergesinde su sekilde yaziyor:

Kefil kendi aile büyüklüğüne göre federal asgari geçim kılavuzunda (federal poverty guidelines) belirtilen gelirden %125 daha fazla gelir elde ettiğini göstermek zorundadır. I-864P formu değişik aile büyüklüklerine göre gereken gelir düzeyini listelemektedir.

Eğer kefil olacak kişinin geliri asgari geçim kılavuzunda (federal poverty guidelines) belirtilen gelirden %125 daha fazla değilse başka bir yan destekçinin vize alacak kişiye kefil olması gerekmektedir.

Tabii uygulamada dediginiz sekilde de yapiyor olabilirler cunku kilavuzdaki 212 (a)(4) b ve c 'ye bakarsaniz kesin bir sinir belirtilmeden konsolos su kistaslari goz onunde bulundurarak karar verir diyor:

(I) age;
    (II) health;
    (III) family status;
    (IV) assets, resources, and financial status; and
    (V) education and skills

• Evet benim de dikkatimi çekti, konsolosluk sanki o geliri göstermezseniz malvarlığınıza bakmıyoruz der gibi hazırlamış kılavuzu ama kendilerine bir soru sorduğumuz takdirde bununla ilgili geri dönüşleri travel.state.gov adresine yönlendirmek oldu, yanı referans olarak yine federal kuralların yazdığı ve assetlerin kabul edildiğini gösteren sayfaya yönlendirmiş oluyorlar. Benim tahminim kimse 75.000 dolar göstermekle uğraşmadığı için o kuralı sümen altı etmiş, bahsetmiyor olabilirler ama USCIS in belirlediği federal kurallar ve en önemlisi I-864ün kullanım kılavuzunun güncel halinde yazan dışında hareket edemeyeceklerini düşünüyorum. En azından bir çok konsoloslukta bir dilekçe ile destekleyerek 75.000 dolar gösterenlerin vizeleri onaylanmış.

Benim merak ettiğim konsolosluk kafasına göre USCIS'in belirlediği ve NVC nin onayladığı bir gelir düzeyini ne gerekçeyle kabul etmeyebilir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zzehirbazz Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Evet benim de dikkatimi çekti, konsolosluk sanki o geliri göstermezseniz malvarlığınıza bakmıyoruz der gibi hazırlamış kılavuzu ama kendilerine bir soru sorduğumuz takdirde bununla ilgili geri dönüşleri travel.state.gov adresine yönlendirmek oldu, yanı referans olarak yine federal kuralların yazdığı ve assetlerin kabul edildiğini gösteren sayfaya yönlendirmiş oluyorlar. Benim tahminim kimse 75.000 dolar göstermekle uğraşmadığı için o kuralı sümen altı etmiş, bahsetmiyor olabilirler ama USCIS in belirlediği federal kurallar ve en önemlisi I-864ün kullanım kılavuzunun güncel halinde yazan dışında hareket edemeyeceklerini düşünüyorum. En azından bir çok konsoloslukta bir dilekçe ile destekleyerek 75.000 dolar gösterenlerin vizeleri onaylanmış.

Benim merak ettiğim konsolosluk kafasına göre USCIS'in belirlediği ve NVC nin onayladığı bir gelir düzeyini ne gerekçeyle kabul etmeyebilir?

USCIS'in uygulamalari konsoloslugu baglamiyor aslinda, USCIS ve konsolosluklar iki farkli bakanliga ait birimler. Biri icisleri bakanliga bagli, digeri de disisleri bakanligina. Ikisi de var olan yasalara gore kendi uygulamalarini belirliyorlar. Uygulamalarda biri daha sertken digeri daha yumusak olabilir.

Fakat konsoloslugun aile sponsorlu vizelerde gelir disinda ek olarak mal varligi kabul ettigini de bilmiyorum, eger yasalarda belirtilen bir hesaplama yontemi varsa onlar da onu takip ediyorlardir.

Konsoloslar her turlu konuda inisiyatif alabilir, ama genel olarak oldukca aklibasinda ve profesyonel insanlar, bugune kadar hep olumlu yonde inisiyatif aldiklarini gordum, hic kotu yonde aldiklarina denk gelmedim.

Konsolos, sponsorluklarda yillik maddi geliri tercih ediyor olabilir, bu gayet mantikli bir davranis olur ama mal varligini gosterip ikna etmeniz da vize icin yeterli olacaktir. Zaten eksiklik ya da yetersizlik durumunda dosyaniz reddedilmez, eksikleri tamamlamaniz icin ek sure verilir.

• Bakalım ilerleyen yıllarda göreceğiz. Teknik olarak I-130'u yurtdışından göndermenize izin veriyorlar ise ve yurtdışında dolar üzerinden para kazanamayıp U.S. e döndüğünüz takdirde gelir akışının kesileceğini biliyorlar ise ve I-864'ü Amerikaya geri dönme tahüdü karşılığında doldurmanıza izin veriyorlar ise, buna izin vermeleri gerekiyor.
    Bu konu hakkında pek birşey yazmıyor türk forumlarında, zamanı gelince deneyimlerimi aktaracağım.

• merhaba ben 20 yaşındayım dedem amerikan vatandaşı onun sayesinde green card alabiliyormuyum? eğer alamıyorsam şayet çekilşten kazandığım takdirde bana faydası olurmu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@m-sefin Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

merhaba ben 20 yaşındayım dedem amerikan vatandaşı onun sayesinde green card alabiliyormuyum? eğer alamıyorsam şayet çekilşten kazandığım takdirde bana faydası olurmu?

Maalesef dedeniz size bu konuda yardimci olamiyor, eger 21 yasina daha cok sure olsaydi F3 kategorisinden anne/babanizla beraber alma sansiniz vardi ama sizin dediginiz durumda oldukca dolayli olarak once anne/babanizin Green Card almasi ve vatandas olmasi sonra da onlar araciligiyla sizin almaniz gerekiyor ki oldukca masrafli ve uzun bir surec olur bu.

Cekilisten secilirseniz, surece devam edip Green Card alabilirsiniz zaten. O konuda bir sikinti yasamazsiniz, dedenizin ABD vatandasligi ne olumlu ne de olumsuz bir etki yapmaz dosyaniza.

• @crazycells dediğiniz gibi en mantıklısı çekiliş öbür türlü yıllar alan bir süreç olur. merak ettiğim diğer konu ise f1 vizesi veya turist vizesi alırken akrabam orada diye bana vize vermeme durumları olurmu daha önce babannemin turist vizesi başvurusu 3 kez reddedildi

Benzer Başlıklar

• 3
  • 2
  • 2
  • 4861
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

61

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.7k

| | | |